Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Skuteczny drenaż i izolacja piwnic. Jak zabezpieczyć instalacje rurowe w gruncie?

Leca Polska sp. z o.o.  |  28.03.2017  |  3

Zarówno w starszych, jak i nowo budowanych budynkach często pojawia się problem mokrych ścian w piwnicy.

Najczęstsze przyczyny zawilgocenia to: podniesienie poziomu wód gruntowych, uszkodzenie lub brak izolacji murów, rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej oraz uszkodzenie drenażu.

Dawniej jako izolację przeciwwilgociową stosowano drenaż. Dlaczego to rozwiązanie nie zawsze działa? Paradoksalnie, przyczyną takich sytuacji są ... lepsze standardy użytkowe budynków – np. gdy podczas prowadzenia wykopów pod nowe instalacje sanitarne, telefoniczne czy gazowe, przerywano drenaż, woda gromadziła się w pozostawionej jego części, powodując znaczne zawilgocenie gruntu oraz przyległych murów.

Co zrobić, jeśli drenaż nie działa?

Do drenażu i izolacji termicznej sprawdzi się lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa od gruntu czy żwiru. Do wykonywania zasypek drenarskich zaleca się Leca® KERAMZYT budowlany L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę.

Dzięki zastosowaniu tego materiału przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowej izolacji muru z płyt EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić płyty, a przy tym zapewnić pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypka keramzytowa powinna być układana w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Jak wykonać klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką?

Keramzyt LECA

W przypadku zalania lub dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy, oprócz odwodnienia wokół budynku, warto też zastosować drenaż podposadzkowy.

Uwaga!     
 Więcej informacji: Drenaż i ocieplenie ścian piwnic w gruncie Leca® KERAMZYTEM luzem - krok po kroku >> 

Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować sposób jego wykonania ze specjalistą.

Drenaż - porada eksperta

Drenaż opaskowy wokół budynku to rozwiązanie, które sprawdza się w sytuacji, gdy obiekt usytuowany jest na zboczu. Po obfitych deszczach czy podczas roztapiania się śniegu, woda stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ścian od strony stoku. Dzięki jej odprowadzeniu przy pomocy drenażu, teren wokół budynku może szybko wysychać, a pionowe izolacje murów nie będą narażone na zawilgocenie. W przypadku budowy na terenie płaskim i gruntach przepuszczalnych, takich jak piasek i żwir, drenaż może okazać się zbyteczny. Natomiast gdy budynek jest posadowiony na gruntach gliniastych i ilastych, o celowości zastosowania drenażu powinien zawsze decydować specjalista geotechnik, który pomoże rozwiązać problem tak, aby nie nastąpiło nadmierne rozmakanie i przesuszanie podłoża.

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu keramzyt Leca®

Więcej szczegółów oraz rozwiązania drenaży wraz z rysunkami na leca.pl

 

Izolacja ścian piwnic keramzytem w workach

Keramzyt LECA

Jeśli drenaż nie jest konieczny, a zależy nam tylko na dociepleniu piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L. Zużycie to 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę worków (o średniej grubości 17 cm), która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

Uwaga!     
Więcej informacji: Izolacja ścian piwnic w gruncie Leca® KERAMZYTEM w workach - krok po kroku >>

Leca® KERAMZYT niezastąpiony w nowych i modernizowanych budynkach

Keramzyt LECALeca® KERAMZYT to nowoczesny, uniwersalny i trwały materiał izolacyjny, a przy tym nieszkodliwy dla środowiska. Ma bardzo szerokie zastosowanie – może jednocześnie izolować, odciążać, poziomować krzywizny i wypełniać różne elementy budynku.

Doskonale chroni przed zimnem, wilgocią, hałasem i innymi niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi, jak np. gryzonie czy osy. Można go wykorzystać zarówno do izolacji ścian piwnic, podłóg, stropów, stropodachów, jak i rur w gruncie.

Jak zabezpieczyć zamarzające instalacje rurowe w gruncie?

Zimą, gdy przez kilka dni utrzymują się bardzo niskie temperatury, pojawia się problem zamarzających rur. Izolacja instalacji wewnątrz budynku jest przy tym mniej kłopotliwa – zamarznięte rury łatwo ogrzać i zabezpieczyć przed dalszym zamarzaniem. Prawdziwe wyzwanie to ochrona instalacji rurowych prowadzonych w gruncie.

Przemarzanie gruntu

KONTAKT
Leca

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: +48 58 772 24 10 (11)
fax: +48 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

W Polsce wyodrębniono cztery zasadnicze strefy przemarzania gruntu. Najgłębiej, bo aż na głębokość 1,4 m, ziemia przemarza w rejonie Suwałk. Najmniejsza normowa głębokość przemarzania występuje w Polsce zachodniej i wynosi jedynie 0,8 m. Takie są zalecenia normowe, jednak podczas ostatnich kilku zim rurociągi przemarzały nawet na głębokościach większych niż określone normą, dlatego, aby  skutecznie zabezpieczyć instalacje w gruncie, powinno się je układać jeszcze o 30-45 cm głębiej.

Warto też pamiętać o tym, że wilgotny grunt przemarza szybciej i głębiej, np. po mokrej jesieni lub przy wysokim stanie wód gruntowych. Zjawisko to występuje rzadziej, gdy powierzchnia gruntu jest porośnięta roślinnością, przykryta warstwą liści lub śniegiem, który spadł przed nadejściem dużych mrozów.

Kiedy rury ułożone są powyżej strefy przemarzania

Czasem zdarza się, że rury ułożone przy istniejącym już obiekcie ułożone są w gruncie powyżej strefy przemarzania. Dzieje się tak, gdy:

  • rurociągi zbiorcze (kolektory) ułożone są na minimalnej głębokości, natomiast ich odległość do budynku jest na tyle duża, że dla zachowania spadku rur należy przyłącza prowadzić w strefie przemarzania,
  • trasy różnych instalacji krzyżują się,
  • w trakcie kolejnych prac remontowo-modernizacyjnych obniżono teren, na którym znajdują się rury przyłączy.

Co zrobić w takim przypadku?

Przy projektowaniu instalacji rurowych ułożonych w gruncie zwykle zakłada się mniej korzystne okoliczności, tzn. nie uwzględnia się naturalnych czynników ograniczających przemarzanie. Warunki takie z reguły udaje się spełnić przy układaniu nowych rurociągów.

Dodatkowa izolacja nad rurociągami

Dodatkową izolację nad rurociągami, która pozwoli ułożyć je wyżej, czyli już w strefie przemarzania, można wykonać z Leca® KERAMZYTU – kruszywa o ponad pięciokrotnie lepszych od gruntu właściwościach izolacyjnych. Dzięki swojej mrozoodporności materiał nie rozpadnie się podczas wielokrotnego zamarzania i rozmarzania. Jest też trwały i może być wielokrotnie wykorzystany, np. do powtórnej izolacji po wymianie lub naprawie rurociągów.

Izolacja instalacji gruboziarnistym Leca® KERAMZYTEM luzem

Keramzyt LECA

Rurociągi w gruncie można izolować keramzytem na kilka sposobów. Najczęściej rurociąg układa się na klasycznej podsypce piaskowej, natomiast po bokach i nad rurociągiem wysypuje się Leca® KERAMZYT budowlany L (gruboziarnisty). Aby ograniczyć zawilgocenie wypełnienia wskazane jest przykrycie go od góry folią, na której układa się wierzchnią warstwę gruntu lub nawierzchnie chodników na podbudowie z tłucznia lub piasku.

Uwaga!     
 
Więcej informacji: Izolacja instalacji zewnętrznych Leca® KERAMZYTEM luzem - krok po kroku >>
 

Szybka izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM w workach

Keramzyt LECA

Szybszy sposób na wykonanie izolacji to zastosowanie keramzytu w workach. Wówczas po bokach rurociągu wysypuje się kruszywo, natomiast przestrzeń nad rurociągiem wypełnia się workami z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L.

Uwaga!     
Więcej informacji: Izolacja instalacji Leca® KERAMZYTEM w workach - krok po kroku >>


Izolacja instalacji w kanałach Leca® KERAMZYTEM

Izolacja instalacji w kanałach LECA

Keramzyt w kanałach instalacyjnych zapewnia rurociągom i przewodom odpowiednią izolacyjność termiczną, a dodatkowo wypełnienie kanałów kruszywem chroni instalacje przed gryzoniami.

Uwaga!     
Więcej informacji: Izolacja instalacji w kanałach - krok po kroku >>

 

Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowo projektowanych obiektów znajdują się pod linkami przy rozwiązaniach.

 

Komentarze

(3)
Piotr | 06.04.2017, 09:57
Na pewno znowu usuniecie mój komentarz, bo kolejny raz napiszę prawdę ale spróbujemy... :
Produkt bardzo fajny tylko moim zdaniem nie nadaje się do izolacji w gruncie!! Dlaczego?
Ponieważ najpierw piszecie o drenażu i tutaj się zgodzę, że łatwiej przepuści wodę do rur zbierających, a potem chcecie izolować rury! Piszący ten artykuł najpierw rozwodzi się nad tym, że grunt nawodniony łatwiej przemarza, a później proponuje wykopać "rów" na rurę i zasypać ją keramzytem, który przepuści wodę do samej rury i spowoduje zamarznięcie jej w niesamowicie szybkim tempie! Położenie foli od góry jest tak śmiesznym rozwiązaniem, że chyba było wzięte od "Pana Stasia" z budowy, który wykonał je w piątek o 14 na 5 minut przed fajrantem!! Bo przecież według autora artykułu woda pod folią nie przejdzie i nie zaleje "rowu" z rurą!!
Jedyne mądre słowa w tym artykule to "przy wykonywaniu drenażu (i innych prac budowlanych) spytajcie o radę specjalistę, który nie sprzedaje niczego a doradza!!
Pozdrawiam
Piotr
Klaudia | 18.04.2017, 21:06
Cz taki drenaż można przeprowadzić w każdych warunkach?
Romek | 18.04.2017, 21:09
Jakie są koszty?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...

test

test

9/2017

Aktualny numer:

Izolacje 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne powłoki polimocznikowe
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.