Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości, parametry i zastosowanie tynków glinianych

Wysychanie tynków glinianych
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2017  |  02.03.2017
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Wysychanie tynków glinianych

Fizyczne wysychanie tynków w połączeniu z relatywnie wysokim skurczem powoduje, że sposób postępowania z tynkami glinianymi (pielęgnacja) jest zupełnie inny niż tradycyjnych tynków.

Tynki gliniane muszą móc szybko i równomiernie wysychać. Szybkie wysychanie tylko pojedynczych, wybranych stref może prowadzić do lokalnego tworzenia się rys skurczowych. Dotyczy to szczególnie sytuacji/przypadków, gdy wysychająca warstwa tynku ma gr. > 1,5 cm, tynk jest położony na niechłonnym podłożu (np. betonowym) lub w pomieszczeniu występuje wysoka wilgotność względna powietrza. Problemem może być także zbyt niska temperatura otoczenia (10°C lub mniej).

Wilgotność higroskopijna suchego tynku glinianego wynosi ok. 1,5% (masowo). Ocenę wizualną ułatwia fakt, że tynk suchy jest znacznie jaśniejszy od tynku wilgotnego/mokrego. Wyschnięty tynk ma kolor niemal identyczny z kolorem suchej zaprawy w worku, a wilgotne miejsca przypominają "cienie" -są wyraźnie ciemnejsze.

Pomiar zawilgocenia jest możliwy w zasadzie metodami bezpośrednimi. Wszelkiego rodzaju mierniki elektroniczne (tzw. metody pośrednie) bez uprzednio opracowanej krzywej regresji są bezużyteczne.

Na wysychanie tynków mają wpływ także inne prace budowlane, np. układanie jastrychów. Ich wysychanie może w znaczny sposób wpłynąć na proces wysychania tynków glinianych - zwiększają one wilgotność wględną powietrza, co utrudnia (a w skrajnym przypadku uniemożliwia) wyschnięcie tynku.

W powietrzu zawsze znajduje się para wodna. Jednakże jej ilość nie jest ograniczona, powietrze może przyjąć tylko określoną ilość pary wodnej. Ilość ta zależy od temperatury powietrza i spada wraz ze spadkiem temperatury. Jej ilość określa względna wilgotność powietrza, czyli wyrażony w procentach iloraz znajdującej się w chwili obecnej ilości pary wodnej do jej maksymalnej wartości.

Poznaj: Właściwości tynków opartych na spoiwach organicznych >>>

Jeżeli, dla tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu, jego temperatura będzie się obniżać, to względna wilgotność będzie wzrastać.

Wzrost względnej wilgotności nie będzie trwać w nieskończoność. W pewnym momencie względna wilgotność wyniesie 100%. Jest to tzw. punkt rosy, tzn. temperatura, w której wilgotność względna osiąga 100%. Więcej wody w powietrzu "nie zmieści się".

Przy dalszym spadku temperatury pojawi się kondensacja nadmiaru pary wodnej. W temp. +25°C w 1m3 powietrza przy wilgotności względnej 50% znajduje się 11,5 g wody, a przy wilgotności 80% - 18,4 g, natomiast dla stanu nasycenia - 23 g. Oznacza to, że przy zmianie wilgotności z 50% do 100% w tej temperaturze, 1 m3 powietrza może przyjąć 11,5 g wody.

Dla temp. +5°C w 1m3 powietrza w stanie nasycenia znajduje się 6,79 g wody. Oznacza to, że w tej temperaturze przy zmianie wilgotności względnej z 50% do 100% powietrze przyjmie niecałe 3,40 g wody.

Przykładowo: w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 i kubaturze 60 m3 na powierzchni 50 m2 wykonano tynki gliniane o średniej gr. 2 cm. W objętości zaprawy 1 m3 znajduje się ok. 200 dm3 wody i ta woda musi być usunięta do otaczającego powietrza [5].

W temp. +25°C i przy wilgotności powietrza 50% w kubaturze pomieszczenia zmieści się zaledwie 690 g wilgoci. Do całkowitego wyschnięcia wymagane jest zatem prawie 290 m3 powietrza. Przy podobnych założeniach, jednak w temp. +10°C, potrzeba już prawie 710 m3, a przy +5°C - ponad 980 m3. To pokazuje, jak istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych i wymiany powietrza w pomieszczeniu przy wysychaniu tynków glinianych.

Sposób wykończenia powierzchni

Powierzchnia tynków glinianych po nałożeniu może być zarówno pozostawiona bez dalszej obróbki, jak i dodatkowo wzmocniona bezbarwnymi impregnatami, malowana lub tapetowana. Konieczność impregnacji wzmacniającej wynika zwykle ze zbyt małej odporności na ścieranie.

Do wymalowań można stosować: farby klejowe, kazeinowe, wapienne oraz silikatowe (należy zwrócić uwagę, czy przy stosowaniu farb klejowych nie dochodzi do odspojeń; zastosowanie farb silikatowych nie może być bezkrytyczne - problem może stanowić dyspersja polimerowa dodawana do szkła wodnego potasowego) [2].

Z kolei na tynkach pokrytych zwłaszcza farbami silikatowymi przy silnych wahaniach wilgotności względnej powietrza może dojść do powstania rys włoskowatych. Jest to spowodowane wysokim skurczem przy wysychaniu, dlatego w przypadku glinianych tynków przeznaczonych do malowania lepiej stosować tzw. gliny chude (gliny tłuste mają wysoki udział iłów, gliny chude natomiast wyższy udział piasku w składzie), które cechują się dużo mniejszym skurczem.

Literatura

1. F. Vollhardt, "Lehm - feucht oder trocken? Lehmbaustoffe und Raumklima".
2. T. Dettmering, H. Kollmann, "Putze in Bausanierung und Denlmalpflege", DIN Deutsches Institut fuer Normung, 2012.
3. "Das Technische Merkblatt Anforderungen an Lehmputze", des Dachverbandes Lehm e. V. 2009
4. Lehmputz, Arbeitsblatt 5.1, Conluto, 2013.
5. "Hinweise zur Trocknung von Lehmputzen", Egginger Naturbustoffe GmbH, 2014
6. W. Eckermann, Ch. Ziegert, "Auswirkung von Lehmbaustoffen auf die Raumluftfeuchte".
7. M. Zelouf, "Lehm".
8. "Regeln zum Bauen mit Lehm", SIA, 1994.
9. Strona internetowa: www.lehm.com.
10. Strona internetowa: www.conluto.com.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.