Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości, parametry i zastosowanie tynków glinianych

Wysychanie tynków glinianych
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2017  |  02.03.2017
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Wysychanie tynków glinianych

Fizyczne wysychanie tynków w połączeniu z relatywnie wysokim skurczem powoduje, że sposób postępowania z tynkami glinianymi (pielęgnacja) jest zupełnie inny niż tradycyjnych tynków.

Tynki gliniane muszą móc szybko i równomiernie wysychać. Szybkie wysychanie tylko pojedynczych, wybranych stref może prowadzić do lokalnego tworzenia się rys skurczowych. Dotyczy to szczególnie sytuacji/przypadków, gdy wysychająca warstwa tynku ma gr. > 1,5 cm, tynk jest położony na niechłonnym podłożu (np. betonowym) lub w pomieszczeniu występuje wysoka wilgotność względna powietrza. Problemem może być także zbyt niska temperatura otoczenia (10°C lub mniej).

Wilgotność higroskopijna suchego tynku glinianego wynosi ok. 1,5% (masowo). Ocenę wizualną ułatwia fakt, że tynk suchy jest znacznie jaśniejszy od tynku wilgotnego/mokrego. Wyschnięty tynk ma kolor niemal identyczny z kolorem suchej zaprawy w worku, a wilgotne miejsca przypominają "cienie" -są wyraźnie ciemnejsze.

Pomiar zawilgocenia jest możliwy w zasadzie metodami bezpośrednimi. Wszelkiego rodzaju mierniki elektroniczne (tzw. metody pośrednie) bez uprzednio opracowanej krzywej regresji są bezużyteczne.

Na wysychanie tynków mają wpływ także inne prace budowlane, np. układanie jastrychów. Ich wysychanie może w znaczny sposób wpłynąć na proces wysychania tynków glinianych - zwiększają one wilgotność wględną powietrza, co utrudnia (a w skrajnym przypadku uniemożliwia) wyschnięcie tynku.

W powietrzu zawsze znajduje się para wodna. Jednakże jej ilość nie jest ograniczona, powietrze może przyjąć tylko określoną ilość pary wodnej. Ilość ta zależy od temperatury powietrza i spada wraz ze spadkiem temperatury. Jej ilość określa względna wilgotność powietrza, czyli wyrażony w procentach iloraz znajdującej się w chwili obecnej ilości pary wodnej do jej maksymalnej wartości.

Poznaj: Właściwości tynków opartych na spoiwach organicznych >>>

Jeżeli, dla tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu, jego temperatura będzie się obniżać, to względna wilgotność będzie wzrastać.

Wzrost względnej wilgotności nie będzie trwać w nieskończoność. W pewnym momencie względna wilgotność wyniesie 100%. Jest to tzw. punkt rosy, tzn. temperatura, w której wilgotność względna osiąga 100%. Więcej wody w powietrzu "nie zmieści się".

Przy dalszym spadku temperatury pojawi się kondensacja nadmiaru pary wodnej. W temp. +25°C w 1m3 powietrza przy wilgotności względnej 50% znajduje się 11,5 g wody, a przy wilgotności 80% - 18,4 g, natomiast dla stanu nasycenia - 23 g. Oznacza to, że przy zmianie wilgotności z 50% do 100% w tej temperaturze, 1 m3 powietrza może przyjąć 11,5 g wody.

Dla temp. +5°C w 1m3 powietrza w stanie nasycenia znajduje się 6,79 g wody. Oznacza to, że w tej temperaturze przy zmianie wilgotności względnej z 50% do 100% powietrze przyjmie niecałe 3,40 g wody.

Przykładowo: w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 i kubaturze 60 m3 na powierzchni 50 m2 wykonano tynki gliniane o średniej gr. 2 cm. W objętości zaprawy 1 m3 znajduje się ok. 200 dm3 wody i ta woda musi być usunięta do otaczającego powietrza [5].

W temp. +25°C i przy wilgotności powietrza 50% w kubaturze pomieszczenia zmieści się zaledwie 690 g wilgoci. Do całkowitego wyschnięcia wymagane jest zatem prawie 290 m3 powietrza. Przy podobnych założeniach, jednak w temp. +10°C, potrzeba już prawie 710 m3, a przy +5°C - ponad 980 m3. To pokazuje, jak istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych i wymiany powietrza w pomieszczeniu przy wysychaniu tynków glinianych.

Sposób wykończenia powierzchni

Powierzchnia tynków glinianych po nałożeniu może być zarówno pozostawiona bez dalszej obróbki, jak i dodatkowo wzmocniona bezbarwnymi impregnatami, malowana lub tapetowana. Konieczność impregnacji wzmacniającej wynika zwykle ze zbyt małej odporności na ścieranie.

Do wymalowań można stosować: farby klejowe, kazeinowe, wapienne oraz silikatowe (należy zwrócić uwagę, czy przy stosowaniu farb klejowych nie dochodzi do odspojeń; zastosowanie farb silikatowych nie może być bezkrytyczne - problem może stanowić dyspersja polimerowa dodawana do szkła wodnego potasowego) [2].

Z kolei na tynkach pokrytych zwłaszcza farbami silikatowymi przy silnych wahaniach wilgotności względnej powietrza może dojść do powstania rys włoskowatych. Jest to spowodowane wysokim skurczem przy wysychaniu, dlatego w przypadku glinianych tynków przeznaczonych do malowania lepiej stosować tzw. gliny chude (gliny tłuste mają wysoki udział iłów, gliny chude natomiast wyższy udział piasku w składzie), które cechują się dużo mniejszym skurczem.

Literatura

1. F. Vollhardt, "Lehm - feucht oder trocken? Lehmbaustoffe und Raumklima".
2. T. Dettmering, H. Kollmann, "Putze in Bausanierung und Denlmalpflege", DIN Deutsches Institut fuer Normung, 2012.
3. "Das Technische Merkblatt Anforderungen an Lehmputze", des Dachverbandes Lehm e. V. 2009
4. Lehmputz, Arbeitsblatt 5.1, Conluto, 2013.
5. "Hinweise zur Trocknung von Lehmputzen", Egginger Naturbustoffe GmbH, 2014
6. W. Eckermann, Ch. Ziegert, "Auswirkung von Lehmbaustoffen auf die Raumluftfeuchte".
7. M. Zelouf, "Lehm".
8. "Regeln zum Bauen mit Lehm", SIA, 1994.
9. Strona internetowa: www.lehm.com.
10. Strona internetowa: www.conluto.com.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.