Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości, parametry i zastosowanie tynków glinianych

Podłoże
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2017  |  02.03.2017
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Podłoże

Podłożem pod tynki gliniane może być [2], [4]:

 • kamień naturalny,
 • cegła,
 • pustak,
 • beton komórkowy,
 • beton (o szorstkiej powierzchni),
 • bloczek gipsowy,
 • tynk wapienny,
 • tynk wapienno-cementowy,
 • tynk gipsowy,
 • drewno i materiały drewnopochodne itp.

Wykluczone jest zastosowanie tynków glinianych na podłożach wilgotnych lub mokrych czy zasolonych. Grozi to utratą wytrzymałości tynku przy przesiąknięciu wilgocią. Przy wysokim stopniu przesiąknięcia wilgocią są one ponadto podatne na rozwój grzybów pleśniowych (efekt ten mogą potęgować wrażliwe na butwienie organiczne dodatki).

Zobacz: Przegląd technologii stosowanych do wykonywania ścian działowych >>>

W przypadku podłoży wrażliwych na wilgoć należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo oddziaływania wilgoci wprowadzonej do podłoża przez świeżo nałożony tynk, dlatego w takich sytuacjach warto przeprowadzić próby. Podłoże zawsze musi być czyste, stabilne, nośne i powietrzno-suche.

Należy podkreślić, że jakość warstwy wierzchniej jest bezpośrednio zależna od stanu podłoża.

Ocena stanu podłoża obejmuje typowe badania wykonywane przed nakładaniem tradycyjnych wypraw tynkarskich. Są to:

 • ocena wizualna w świetle rozproszonym, polegająca na szukaniu zanieczyszczeń i zabrudzeń, złuszczeń, rys i spękań itp.,
 • próba ścierania, np. ręką lub czystą szmatką - pozwala to na ocenę oczyszczenia podłoża z pyłu, kurzu, luźnych i niezwiązanych cząstek itp.,
 • próba drapania ostrym narzędziem, np. ostrzem - pozwala to na ocenę podłoża pod względem stabilności i nośności,
 • próba zwilżania czystą wodą; brak oznak wsiąkania wody (tworzenie się kropel/perlenie się wody) wskazuje na zbyt małą chłonność i/lub występowanie zanieczyszczeń,
 • pomiar wilgotności podłoża.

Podłoża nierówne wymagają zastosowania wielowarstwowych systemów tynków glinianych. Baczną uwagę należy zwrócić na całkowite wyschnięcie nałożonej warstwy przed rozpoczęciem nakładania kolejnej.

 • Szorstkość można nadać przez przetarcie np. stalową szczotką lub twardą miotłą, alternatywnie można zastosować obrzutkę poprawiającą przyczepność.
 • Stabilność/nośność podłoża można poprawić np. przez usunięcie luźnych i niezwiązanych cząstek, usunięcie niestabilnych fragmentów i warstw.
 • Zanieczyszczenia typu smoła lub sadza należy usunąć mechanicznie.

W przypadku stosowania wody do czyszczenia powierzchni należy maksymalnie ograniczać jej ilość.

Wykwity i wysolenia należy poddać odpowiednim badaniom (zależnym od charakteru i miejsca ich występowania), w skrajnych przypadkach uniemożliwiają one stosowanie tynków glinianych. Z tego powodu szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie tynków glinianych w starych, uprzednio zawilgoconych lecz poddanych renowacji budynkach.

Właściwości i sposób wysychania tynków glinianych wymuszając ich stosowanie wyłącznie po zakończeniu prac renowacyjnych i trwałym obniżeniu zawilgocenia przegród do akceptowalnego poziomu.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.