Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości, parametry i zastosowanie tynków glinianych

Podłoże
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2017  |  02.03.2017
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Zastosowanie gliny w budownictwie, zwłaszcza wiejskim, ma bogatą tradycję, począwszy od wypełniania ścian w budynkach i konstrukcjach szachulcowych czy wręcz murowania ścian na zaprawach gliniano-wapiennych, poprzez wykonywanie polep czy jastrychów
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Podłoże

Podłożem pod tynki gliniane może być [2], [4]:

 • kamień naturalny,
 • cegła,
 • pustak,
 • beton komórkowy,
 • beton (o szorstkiej powierzchni),
 • bloczek gipsowy,
 • tynk wapienny,
 • tynk wapienno-cementowy,
 • tynk gipsowy,
 • drewno i materiały drewnopochodne itp.

Wykluczone jest zastosowanie tynków glinianych na podłożach wilgotnych lub mokrych czy zasolonych. Grozi to utratą wytrzymałości tynku przy przesiąknięciu wilgocią. Przy wysokim stopniu przesiąknięcia wilgocią są one ponadto podatne na rozwój grzybów pleśniowych (efekt ten mogą potęgować wrażliwe na butwienie organiczne dodatki).

Zobacz: Przegląd technologii stosowanych do wykonywania ścian działowych >>>

W przypadku podłoży wrażliwych na wilgoć należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo oddziaływania wilgoci wprowadzonej do podłoża przez świeżo nałożony tynk, dlatego w takich sytuacjach warto przeprowadzić próby. Podłoże zawsze musi być czyste, stabilne, nośne i powietrzno-suche.

Należy podkreślić, że jakość warstwy wierzchniej jest bezpośrednio zależna od stanu podłoża.

Ocena stanu podłoża obejmuje typowe badania wykonywane przed nakładaniem tradycyjnych wypraw tynkarskich. Są to:

 • ocena wizualna w świetle rozproszonym, polegająca na szukaniu zanieczyszczeń i zabrudzeń, złuszczeń, rys i spękań itp.,
 • próba ścierania, np. ręką lub czystą szmatką - pozwala to na ocenę oczyszczenia podłoża z pyłu, kurzu, luźnych i niezwiązanych cząstek itp.,
 • próba drapania ostrym narzędziem, np. ostrzem - pozwala to na ocenę podłoża pod względem stabilności i nośności,
 • próba zwilżania czystą wodą; brak oznak wsiąkania wody (tworzenie się kropel/perlenie się wody) wskazuje na zbyt małą chłonność i/lub występowanie zanieczyszczeń,
 • pomiar wilgotności podłoża.

Podłoża nierówne wymagają zastosowania wielowarstwowych systemów tynków glinianych. Baczną uwagę należy zwrócić na całkowite wyschnięcie nałożonej warstwy przed rozpoczęciem nakładania kolejnej.

 • Szorstkość można nadać przez przetarcie np. stalową szczotką lub twardą miotłą, alternatywnie można zastosować obrzutkę poprawiającą przyczepność.
 • Stabilność/nośność podłoża można poprawić np. przez usunięcie luźnych i niezwiązanych cząstek, usunięcie niestabilnych fragmentów i warstw.
 • Zanieczyszczenia typu smoła lub sadza należy usunąć mechanicznie.

W przypadku stosowania wody do czyszczenia powierzchni należy maksymalnie ograniczać jej ilość.

Wykwity i wysolenia należy poddać odpowiednim badaniom (zależnym od charakteru i miejsca ich występowania), w skrajnych przypadkach uniemożliwiają one stosowanie tynków glinianych. Z tego powodu szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie tynków glinianych w starych, uprzednio zawilgoconych lecz poddanych renowacji budynkach.

Właściwości i sposób wysychania tynków glinianych wymuszając ich stosowanie wyłącznie po zakończeniu prac renowacyjnych i trwałym obniżeniu zawilgocenia przegród do akceptowalnego poziomu.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
 • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.