Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacja balkonów i tarasów - najważniejsze zasady

Ochrona tarasu naziemnego- hydroizolacja Weber
Weber

Ochrona tarasu naziemnego- hydroizolacja Weber


Weber

Balkony i tarasy to elementy architektoniczne budynku skonstruowane w formie płyty wysuniętej poza jego obrys, a więc narażone na działanie warunków zewnętrznych. Odpowiednia ochrona ich powierzchni przed skutkami wilgoci i zmianami temperatury jest szczególnie ważna.

treść sponsorowana

Balkon lub taras to idealne miejsce na wypoczynek lub spotkania towarzyskie. Co zrobić, by móc długo i bezproblemowo z nich korzystać?

"Konstrukcja balkonów i tarasów musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. Jednym z głównych warunków trwałości tych elementów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji. Hydroizolacja, która jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do elementów balkonu/tarasu stanowi zarazem ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów" - podkreśla Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Hydroizolacja balkonu/tarasu - jak dobrać materiały?

Przy wyborze materiałów izolacyjnych inwestor powinien uwzględnić następujące kryteria - rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża - im większa powierzchnia, tym bardziej elastyczne powinny być aplikowane materiały.

Skonsultuj się ze specjalistami firmy Weber >>

"Elastyczne połączenie jest szczególnie ważne w miejscach, w których występują znaczne naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe, np. przy połączeniach powierzchni poziomej ze ścianą. Zastosowanie preparatów posiadających zdolność mostkowania rys zapewni szczelność w przypadku pojawienia się zarysowań, podczas gdy sztywna powłoka pęknie i pozwoli wniknąć wilgoci" - podkreśla Andrzej Banaś, krajowy menadżer ds. kluczowych klientów - inwestycje zaprawy techniczne Weber.

Należy też uwzględnić położenie tarasu - czy jest to konstrukcja nadziemna czy położona na gruncie - oraz to, czy pod nią znajdują się pomieszczenia.

"Prawidłowe wykonanie izolacji balkonu i tarasu, które ochroni przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji, ma szczególne znaczenie, gdy taras usytuowany jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, np. nad salonem. Przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji skutkuje zawilgoceniem sufitu i stworzeniem wewnątrz budynku warunków dla rozwoju korozji biologicznej, np. grzybów i pleśni" - tłumaczy Andrzej Banaś, krajowy menadżer ds. kluczowych klientów - inwestycje zaprawy techniczne Weber.

Szczelny taras i balkon

Aby hydroizolacja, zarówno w nowo budowanych, jak i istniejących obiektach, była skuteczna konieczne jest zastosowanie nowoczesnych materiałów wysokiej jakości.

"Do ochrony balkonów i tarasów przed wodą najlepiej nadają się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami. Gwarantują one szczelność, są odporne na mróz, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne" - wylicza Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Skorzystaj z naszego doświadczenia - zadbaj o swój taras >>

Aby poszczególne składniki systemu izolacyjnego były ze sobą kompatybilne, zaleca się stosowanie rozwiązań wchodzących w skład jednego zestawu. Dobierając materiały i systemy do izolacji balkonów czy tarasów, trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu obróbek blacharskich przed korozją - metalowe części należy chronić przed kontaktem z polimerami i cementem.

O czym pamiętać przy wykonywaniu hydroizolacji?

Balkony i tarasy różnią się między sobą wielkością i kształtem oraz konstrukcją, co wpływa na sposób wykonania izolacji i dobór odpowiednich produktów. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne dotyczące prac budowlanych. 

"Optymalnym zabezpieczeniem przed wnikaniem wody i wilgoci konstrukcji balkonu w układzie zespolonym jest wykonanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem, który umożliwi swobodny spływ wody z pokrytej okładziną powierzchni" - mówi Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Ważne jest prawidłowe uszczelnienie newralgicznych punktów, np. narożników czy miejsc obróbki blacharskiej, aby uniemożliwić przedostawanie się wody do warstwy konstrukcyjnej.

"Przy tarasie naziemnym należy również pamiętać, aby pod spodem płyty konstrukcyjnej ułożyć warstwę odcinającą, która zablokuje przedostawanie się wody w drodze podciągania kapilarnego i uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem pochodzącym z gruntu. W przypadku tarasów nadziemnych nad pomieszczeniem ogrzewanym, poza uszczelnieniem podpłytkowym, należy wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. W takim przypadku hydroizolacja płyty pełni również rolę paroizolacji" - twierdzi Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Prawidłowe wykonanie i odpowiednie wykorzystanie rozwiązań systemowych ochroni konstrukcję balkonu i tarasu przed dzialaniem wody przez długi czas.

Szczelny balkon- system hydroizolacji balkonu Weber

Balkon, taras - wyjaśnienie pojęć

Balkon to element architektoniczny budynku występujący w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany. Jako część obiektu wystająca poza jego obrys nie styka się z gruntem, jest połączony drzwiami z sąsiadującym pomieszczeniem, a od zewnątrz zabezpieczony balustradą.

Taras nadziemny to element konstrukcji umieszczony nad pomieszczeniem, pełniący jednocześnie funkcję dachu. Jego części to płyta nośna, termoizolacja i hydroizolacja. Na jego powierzchnię można się dostać z przyległych pomieszczeń.

Płyta nośna, pod którą nie ma pomieszczeń (przestrzeń pod nią wypełnia grunt) to z kolei taras naziemny. Jego powierzchnia znajduje się na poziomie otaczającego terenu.

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
marka Weber

Kontakt do działu marketingu:

ul. Cybernetyki 9
02-676 Warszawa
+48 22 567 14 90
Mail: kontakt.weber@saint-gobain.com

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • AndrzejSięTurla AndrzejSięTurla, 19.03.2019r., 15:46:59 Też polecam zwrócić uwagę na punkty spoin i łączeń na tarasie czy balkonie
  • Jacekk Jacekk, 13.05.2019r., 23:19:59 Inna sprawa żeby zadbać o minimalny spad aby woda nie stała
  • Witalijklucz Witalijklucz, 18.08.2019r., 22:14:35 Czy taras lub balkon powinien mieć podłoże lekko nachylone czy to nie ma znaczenia?
  • Skol Skol, 19.08.2019r., 17:44:37 Niezależnie od materiału izolacyjnego lepiej jak jest spad zastosowany - jak ktoś wyżej napisał woda nie zalega i nie dziala degradującą na materiały
  • Jedker Jedker, 01.05.2020r., 22:25:42 Szczególnie w tarasie nadziemnym warto zainwestować w dobry materiał.
  • Gosia Gosia, 04.05.2020r., 10:22:58 Dobra izolacja to spokój na długie lata.

Powiązane

Membrana hydroizolacyjna Mariseal 600

Membrana hydroizolacyjna Mariseal 600 Membrana hydroizolacyjna Mariseal 600

Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930

Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930 Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber Naprawa pokryć papowych i uszczelnienie miejsc montażu elementów dachowych

Naprawa pokryć papowych i uszczelnienie miejsc montażu elementów dachowych Naprawa pokryć papowych i uszczelnienie miejsc montażu elementów dachowych

Zima bywa prawdziwym testem dla budynków użytkowanych od wielu lat. Na dachach wykonanych z papy w chłodnych i wilgotnych miesiącach mogą się pojawić mniejsze lub większe pęknięcia, rysy i pęcherze. Czy...

Zima bywa prawdziwym testem dla budynków użytkowanych od wielu lat. Na dachach wykonanych z papy w chłodnych i wilgotnych miesiącach mogą się pojawić mniejsze lub większe pęknięcia, rysy i pęcherze. Czy to znaczy, że po zimie trzeba od razu wymieniać całe pokrycie dachowe? Niekoniecznie. Eksperci Weber podpowiadają, jak szybko i łatwo można naprawić zarówno uszkodzenia punktowe, jak i defekty na większych powierzchniach dachów papowych, z użyciem specjalistycznych produktów - m.in. masy bitumicznej...

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber Jaką farbę elewacyjną wybrać - właściwości i zastosowanie

Jaką farbę elewacyjną wybrać - właściwości i zastosowanie Jaką farbę elewacyjną wybrać - właściwości i zastosowanie

Chcesz odświeżyć dom na wiosnę? Nic prostszego, wystarczy odmalować elewację, a budynek będzie jak nowy. Jakich farb fasadowych użyć, jak przygotować powierzchnię pod malowanie i jakie efekty można uzyskać...

Chcesz odświeżyć dom na wiosnę? Nic prostszego, wystarczy odmalować elewację, a budynek będzie jak nowy. Jakich farb fasadowych użyć, jak przygotować powierzchnię pod malowanie i jakie efekty można uzyskać na elewacji - o tym wszystkim mówią eksperci Weber we wiosennym przewodniku po farbach elewacyjnych.

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber 2017-03-02 13:15

2017-03-02 13:15 2017-03-02 13:15

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty....

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty. Aby zapewnić ich skuteczną i trwałą ochronę, należy zastosować nowoczesne materiały izolacyjne, właściwie dobrać rozwiązania konstrukcyjne i zadbać o prawidłowe wykonanie.

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D2

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D2 Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D2

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D2

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D2

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824 Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824

Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824

Masa uszczelniająca Superflex 10

Masa uszczelniająca Superflex 10 Masa uszczelniająca Superflex 10

Masa uszczelniająca Superflex 10

Masa uszczelniająca Superflex 10

Emulsja bitumiczna weber.tec 901

Emulsja bitumiczna weber.tec 901 Emulsja bitumiczna weber.tec 901

Emulsja bitumiczna weber.tec 901

Emulsja bitumiczna weber.tec 901

Dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca Superflex D24

Dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca Superflex D24 Dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca Superflex D24

Dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca Superflex D24

Dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca Superflex D24

Płynna folia uszczelniająca weber.tec 822

Płynna folia uszczelniająca weber.tec 822 Płynna folia uszczelniająca weber.tec 822

Płynna folia uszczelniająca weber.tec 822

Płynna folia uszczelniająca weber.tec 822

Jednoskładnikowa warstwa sczepna weber.prim 803

Jednoskładnikowa warstwa sczepna weber.prim 803 Jednoskładnikowa warstwa sczepna weber.prim 803

Jednoskładnikowa warstwa sczepna weber.prim 803

Jednoskładnikowa warstwa sczepna weber.prim 803

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.