Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną

Thermal insulation of external walls of ventilated façades

Przekrój przez konstrukcję ściany trójwarstwowej wentylowanej
arch. redakcji

Przekrój przez konstrukcję ściany trójwarstwowej wentylowanej


arch. redakcji

Systemy elewacji wentylowanych są coraz powszechniejsze. Mają wiele zalet, ale także istotną wadę, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej kotwami łączącymi warstwę konstrukcyjną z elewacją. Problem ten staje się szczególnie znaczący w obliczu zaostrzających się wymagań technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej, planowanych na 2017, 2019 i 2021 r.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

ABSTRAKT

W artykule dokonano analizy wpływu łączników mechanicznych w systemach elewacji wentylowanych na izolacyjność przegrody zewnętrznej. Zwrócono uwagę na kierunki poszukiwań nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych tego rodzaju przegród zewnętrznych.

Thermal insulation of external walls of ventilated façades

The article reviews the impact of mechanical fastener systems in ventilated facades on building enveloped insulation performance. Attention was drawn to the directions of the search for new material and design solutions for this type of envelope.

W projektach budynków coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się systemy ścienne z elewacją wentylowaną. Posiadają one wiele zalet, m.in. chronią przed kondensacją pary wodnej. Umożliwiają także stosowanie różnorodnych rozwiązań materiałowych na warstwę osłonową (np. paneli fotowoltaicznych) czy warstwę izolacji cieplnej (np. o zmiennych właściwościach fazowych).

System zapewnia warunki do nieprzegrzewania się konstrukcji w okresie intensywnego nasłonecznienia elewacji. Stwarzane są warunki pozwalające na stosowanie zmiennej intensywności przepływu powietrza w zależności od potrzeb.

W konstrukcjach tych stosowane muszą być elementy osłaniające warstwę izolacji cieplnej i pustki wentylowanej od bezpośredniego oddziaływania środowiska zewnętrznego, wykonane ze stali, kamienia naturalnego, kruszywa kamiennego spojonego żywicą, szkła i innych materiałów. W zależności od zastosowanego rozwiązania materiałowego rozróżnia się system fasady wentylowanej, osłanianej metodą lekką-suchą lub ciężką-suchą.

Elementy osłaniające mocowane są na konstrukcji szkieletowej, która utrzymywana jest za pomocą kotew, konsol i itp. komponentów, mocowanych w warstwie konstrukcyjnej. Elementy kotwiące przebijają warstwę izolacji cieplnej, z reguły wykonaną z wełny mineralnej, co wywołuje w takim miejscu efekt punktowego mostka cieplnego. Konsole w systemach lekkich-suchych wykonane są z reguły z aluminium, materiału charakteryzujące się bardzo dobrą przewodnością cieplną, co intensyfikuje przewodzenie ciepła i wzmacnia efekt mostka punktowego.

Wpływ mostków cieplnych punktowych należy uwzględniać przy obliczaniu wartości współczynnika przenikania ciepła i sprawdzaniu spełniania podstawowych wymagań cieplnych stawianych przegrodom zewnętrznym budynków. W obliczu zaostrzanych sukcesywnie wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej znaczącym problemem staje się znajdowanie rozwiązań konstrukcyjnych elewacji wentylowanych, które spełniłyby te wymagania.

W opracowaniu "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwzględniane w projektowaniu przegród budowlanych" [1] zwrócono uwagę na znaczący wpływ punktowych mostków cieplnych, tworzących się na skutek przebicia stalowymi łącznikami izolacji termicznej systemów ociepleniowych ETICS na skorygowaną wartość współczynnika przenikania ciepła UC.

W zależności od metodologii obliczeniowej, przy założeniu zastosowania kilku stalowych łączników na 1 m2 ocieplenia, wartość współczynnika UC wzrasta od kilku do kilkudziesięciu procent w stosunku do wartości współczynnika U. Jeszcze bardziej niekorzystnej sytuacji można się spodziewać, kiedy warstwa izolacji cieplnej przebijana jest kotwami, do których zamocowana będzie konstrukcja osłonowa elewacji wentylowanej.

W literaturze technicznej można znaleźć opracowania opisujące przede wszystkim warunki, jakie powinny spełniać poszczególne komponenty i cały system oraz warunki techniczne wykonania elewacji [2, 3]. Brak jest natomiast szczegółowych wytycznych projektowych elewacji wentylowanych, w tym m.in. w zakresie spełniania wymagań w obszarze właściwości cieplno-wilgotnościowych.

Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie informacji technicznych w zakresie wartości punktowych mostków cieplnych od łączników i kotew przebijających warstwę izolacji cieplnej. Wytyczne ETAG 0034 [2] podają jedynie, iż pod względem cieplnym opór cieplny (R) układu konstrukcyjnego oblicza się przy wykorzystaniu norm:

  • PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania" [4];
  • PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Strumienie cieplne i powierzchniowe" [5].

Na potrzebę precyzyjnego uwzględniania wpływu mostków cieplnych na przepływ ciepła w systemach elewacji wentylowanej zwracają uwagę m.in. autorzy pracy "Analiza rozwiązań złożonych mostków termicznych pod względem udoskonalania ich parametrów cieplnych" [6].

Z kolei w innych badaniach wpływu różnych parametrów cieplnych i konstrukcyjnych poszczególnych komponentów systemu elewacji wentylowanej na wymianę ciepła stwierdzono (w analizowanych wariantach), iż mostki cieplne punktowe powodują wzrost wartości współczynnika przenikania ciepła ściany U nawet o ponad 30% [7].

Okazuje się, że współcześni projektanci niejednokrotnie nie dysponują wiarygodnymi danymi odnośnie do wartości współczynnika przenikania ciepła punktowych mostków cieplnych. Wyraźnie brakuje im narzędzia w postaci katalogu lub innych wytycznych czy zestawień wartości punktowego mostka cieplnego najczęściej spotykanych rozwiązań konstrukcyjnych systemów elewacji wentylowanej.

Wskazane byłoby stworzenie tego rodzaju narzędzi wspomagających proces projektowania, tak jak ma to miejsce w przypadku różnych opracowań pozwalających uwzględniać w obliczeniach liniowe mostki cieplne.

We wnioskach opracowania "Thermal bridging analysis on cladding systems for building facades" [8] stwierdza się, iż pomijanie efektu punktowego mostka cieplnego w lekkich systemach elewacji wentylowanej prowadzi do znaczącego niedoszacowania rzeczywistego przepływu i start ciepła z pomieszczeń ogrzewanych.

Mostki cieplne punktowe w systemach elewacyjnych tworzą niejednokrotnie bardzo złożone układy, skąd biorą się problemy z poprawnym ich uwzględnieniem w obliczeniach przepływu ciepła.

W analizowanych przykładach stwierdzono wielkość niedoszacowania przepływu ciepła przy nieuwzględnieniu efektu punktowych mostków cieplnych na poziomie 5–20%. Może to mieć bardzo duże znaczenie w sytuacji wdrażania w polskiej praktyce projektowej zasad wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku. Należy być świadomym tego, iż mostki cieplne mają coraz większy wpływ na wyznaczane wartości zapotrzebowania na moc grzewczą pomieszczeń i budynków oraz wskaźników zapotrzebowania na ciepło na potrzeby ogrzewania pomieszczeń budynków.

Zgodnie z aktualnymi wymaganiami technicznymi, ściany zewnętrzne pomieszczeń z temp. ≥  16°C muszą charakteryzować się skorygowaną wartością współczynnika przenikania ciepła (uwzględniającą m.in. wpływ łączników mechanicznych przebijających warstwę izolacji cieplnej na straty ciepła) UC  ≤  0,23 W/(m2·K), natomiast w pomieszczeniach z temperaturą w przedziale 8°C  ≤  ti  <  16°C należy spełnić kryterium UC  ≤  0,45 W/(m2·K). Gdyby w pomieszczeniach założyć temp. ≤  8°C, współczynnik UC musi osiągnąć wartość ≤  0,90 W/(m2·K) [9].

Przyjęta do analizy konstrukcja ściany zewnętrznej

W systemach elewacji wentylowanej szkielet nośny, nazywany również rusztem, mocowany jest do warstwy konstrukcyjnej ściany zewnętrznej. Zadaniem rusztu jest przenoszenie obciążeń elementów fasadowych na konstrukcję nośną. Ruszty wykonywane mogą być ze stali, aluminium lub połączeń stal–drewno, aluminium–drewno.

Ruszt mocowany jest z reguły do warstwy konstrukcyjnej za pomocą metalowych wsporników, aluminiowych w przypadku lżejszej elewacji i stalowych w przypadku ciężkiej elewacji. W celu ograniczenia efektu mostka cieplnego punktowego w miejscu mocowania wspornika, konsoli rusztu do konstrukcji nośnej ściany, zaleca się stosowanie w tym połączeniu podkładek termicznych, nazywanych również termostopami. Wykonane one mogą być z PVC, HPL lub innego tworzywa, z reguły o gr. 2-10 mm.

Metalowy szkielet nośny zastosowany na dużych powierzchniach ścian zewnętrznych powinien zapewniać możliwość regulacji w trzech osiach. Jest to szczególnie ważne w przypadku montażu na niezbyt równych powierzchniach.

System powinien również zapewniać możliwość przesuwu elementów, związaną z ich rozszerzalnością cieplną. Brak takiej możliwości może doprowadzić do wygięcia się profili, co z kolei może powodować uszkodzenia elewacji.

Do obliczeń przyjęto fasadę wentylowaną (RYS. 1-2) przy założeniu zmiennej grubości warstwy izolacji cieplnej od 10 cm do 25 cm wełny mineralnej, o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ= 0,034 W/(m·K). Przyjęto stałą grubość warstwy konstrukcyjnej 20 cm, ale przy kilku wariantach wartości współczynnika przewodzenia ciepła materiału tej warstwy - od λ = 0,5 W/(m·K) do λ = 2,0 W/(m·K).

Do obliczeń wykorzystano metodologię z normy PN EN ISO 6946:2008 [4] do wyznaczenia skorygowanej wartości współczynnika przenikania ciepła oraz zależność do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego z opracowania "Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House" [7].

Założono dokonanie sprawdzenia, jakie są możliwości spełnienia wymagań warunków technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej, które będą obowiązywały od dnia 01.01.2017 r. i 01.01.2021 r. (w przypadku niektórych budynków użyteczności publicznej już od 01.01.2019 r.). Dla porównania wykorzystano zależność na określenie wartości punktowego mostka cieplnego od konsoli systemów elewacyjnych.

RYS. 1-2. Schemat fasady wentylowanej: przekrój poziomy (1), przekrój pionowy (2); 1 - warstwa konstrukcyjna, 2 - podkładka pod konsolę, 3 - konsola, 4 - warstwa izolacji cieplnej, 5 - warstwa izolacyjna wiatrochronna, 6 - pustka wentylowana, 7 - płyta elewacyjna; rys. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas i in.

RYS. 1-2. Schemat fasady wentylowanej: przekrój poziomy (1), przekrój pionowy (2); 1 - warstwa konstrukcyjna, 2 - podkładka pod konsolę, 3 - konsola, 4 - warstwa izolacji cieplnej, 5 - warstwa izolacyjna wiatrochronna, 6 - pustka wentylowana, 7 - płyta elewacyjna; rys. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas i in.

Wełna mineralna montowana jest tradycyjnie do warstwy konstrukcyjnej za pomocą łączników mechanicznych o średnicy 5 mm, wykonanych ze stali węglowej z trzpieniem rozporowym z tworzywa sztucznego.

Płyty elewacyjne montowane są do warstwy konstrukcyjnej za pomocą konsoli aluminiowej gr. 3 mm, o zmiennej długości dostosowanej do grubości warstwy izolacji cieplnej i wysokości 40 mm. Konsole z kolei montowane są do warstwy konstrukcyjnej za pomocą odpowiednich kotew dostosowanych  do danego rodzaju materiału podłoża. W miejscu mocowania konsoli aluminiowej do podłoża przewidziano podkładkę izolacyjną o gr. 5 mm.

Zasady obliczeń izolacyjności cieplnej przegrody budowlanej

Izolacyjność cieplną ściany zewnętrznej, wyrażoną wartością skorygowaną współczynnika przenikania ciepła UC, co wynika z warunków technicznych [9], określono według metodologię normy PN-EN ISO 6946:2008 [4].

W przypadku ścian zewnętrznych należy uwzględniać wpływ nieszczelności i wpływ łączników mechanicznych z trzpieniami metalowymi tworzącymi punktowe mostki cieplne oraz kotew, profili, czy innych elementów metalowych przebijających warstwę izolacji cieplnej, na wartość współczynnika przenikania ciepła ocieplanej przegrody budowlanej U.

UC = U+ ∆U

gdzie:

UC - skorygowana wartość współczynnika przenikania ciepła [W/(m2·K)],

U - współczynnik przenikania ciepła uwzględniający opory cieplne warstw przegrody, [W/(m2·K)].

∆U= ∆Ug + ∆Uf

gdzie:

∆Ug - poprawka z uwagi na pustki powietrzne w warstwie izolacji cieplnej [W/(m2·K)],

∆Uf - poprawka z uwagi na łączniki mechaniczne w warstwie izolacji cieplnej [W/(m2·K)].

W przypadku analizowanej przegrody budowlanej założono brak nieszczelności w warstwie izolacji cieplnej, w związku z czym nie uwzględniono poprawki ∆Ug, natomiast uwzględniono wpływ łączników mechanicznych w skorygowanej wartości współczynnika przenikania ciepła UC.

Według normy PN-EN ISO 6946:2008 [4] nie należy stosować poprawki ∆Uf w przypadku łączników wykonanych z materiału o przewodności cieplnej mniejszej od 1 W/(m·K). Z czego wynika, iż nie trzeba jej wyznaczać w przypadku łączników z tworzywa sztucznego, ale bezwzględnie należy w przypadku łączników metalowych, dla których λ> 1 W/(m·K). Łączniki tego rodzaju stosowane muszą być w przypadku ocieplenia przegrody m.in. wełną mineralną.

Wartość poprawki ∆Uf określana jest według wzoru:

gdzie:

α = 0,8 jeżeli łącznik całkowicie przebija warstwę izolacji,

α = 0,8 d1/d0 w przypadku łącznika wpuszczonego w izolację, czyli przebijającego izolację na części grubości tej warstwy [-],

λf - przewodność cieplna materiału łącznika [W/(m·K)],

nf - liczba łączników na 1 m2,

Af - pole przekroju poprzecznego jednego łącznika [m2],

d0 - grubość warstwy izolacji cieplnej z łącznikiem [m],

d1 - długość łącznika przechodzącego przez izolację cieplną [m],

R1 - opór cieplny warstwy izolacji cieplnej przebitej przez łącznik [(m2·K)/W],

RT,h - całkowity opór cieplny komponentu z pominięciem mostków cieplnych [W/(m2·K)].

W obliczeniach przyjęto występowanie łączników mechanicznych o średnicy Φ 5 mm do mocowania płyt wełny mineralnej w ilości 4 szt. na 1 m2 przegrody i konsole aluminiowe o przekroju poprzecznym (3×40 mm) w ilości 2 szt. na 1 m2 przegrody i 3 szt. na 1 m2 przegrody.

Założono, że dla łączników mechanicznych ze stali, przebijających warstwę wełny mineralnej, wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ = 50 W/(m·K), a w przypadku konsoli aluminiowych dla aluminium λ = 160 W/(m·K). W obliczeniach założono warstwę tynku cementowo-wapiennego o gr. 1,5 cm na wykończenie ściany zewnętrznej od strony pomieszczenia.

Z opracowania "Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House" [7] zaczerpnięto do analizy zależność na wyznaczanie wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego χ [W/K]:

χ = 0,041 + 0,014 ln(λkon) – 0,025 dkon – 0,016 λizo + 0,022 dizo

gdzie:

λkon - współczynnik przewodzenia ciepła materiału warstwy konstrukcyjnej [W/(m·K)],

dkon - grubość warstwy konstrukcyjnej [m],

λizo - współczynnik przewodzenia ciepła materiału warstwy izolacji cieplnej [W/(m·K)],

dizo - grubość warstwy izolacji cieplnej [m].

Ze względu na to, że tę zależność wyprowadzono z badań dla konsoli/łączników aluminiowych o przekroju 3×40 mm z podkładką termiczną, zastosowanie jej jest ograniczone. Na pewno innymi parametrami będą charakteryzowały się łączniki o większym przekroju czy wykonane przykładowo ze stali.

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego χ od konsoli aluminiowej zależą m.in. od wartości przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej. Przy wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946:2008 [4] wartość współczynnika χ zależy w istotnej mierze od grubości czyli równocześnie izolacyjności cieplnej warstwy ociepleniowej, a uzyskane wartości są znacznie większe niż w oparciu o zależność z opracowania [7] (RYS. 3).

Potwierdzają się tym sposobem wnioski z innych opracowań dotyczących analizowanego zagadnienia o dużej niedokładności przy wyznaczaniu współczynnika χ łączników aluminiowych według metodologii normy PN-EN ISO 6946:2008 [4].

Potwierdzona została tym samym potrzeba wyznaczania parametrów punktowych mostków ciepła metodą dokładną, czyli przy wykorzystaniu np. metodologii normy PN-EN ISO 10211:2008 [5] oraz opracowania na tej podstawie praktycznych wytycznych, które można by wykorzystywać w działalności projektowej.

Obliczono również wartości skorygowane współczynnika przenikania ciepła UC dla analizowanej konstrukcji ściany z elewacją wentylowaną, przy uwzględnieniu mostków cieplnych punktowych od dwóch lub trzech konsoli aluminiowych i czterech łączników stalowych na 1m2 powierzchni przegrody (RYS. 4).

RYS. 3. Zależność współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego c od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, wyznaczona dwiema metodami: według normy PN 6946:2008 [4] i według opracowania „Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House” [7]; rys. archiwum autora

RYS. 3. Zależność współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego c od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, wyznaczona dwiema metodami: według normy PN 6946:2008 [4] i według opracowania „Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House” [7]; rys. archiwum autora

RYS. 4. Zależność współczynnika przenikania ciepła UC od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, przy założeniu 2 i 3 konsoli aluminiowych i łączników stalowych; rys. archiwum autora

RYS. 4. Zależność współczynnika przenikania ciepła UC od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, przy założeniu 2 i 3 konsoli aluminiowych i łączników stalowych; rys. archiwum autora

Z przedstawionych obliczeń (RYS. 4) wynika, iż bardzo trudno jest spełnić aktualne i planowane do uzyskania w najbliższych latach zaostrzone wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych dla pomieszczeń z temperaturą obliczeniową ≥  16°C. Jedynie warstwy izolacji cieplnej o gr. 20-25 cm, i to przy minimalnej liczbie konsoli, są w stanie zapewnić izolacyjność na wymaganym poziomie.

Z zaprezentowanego materiału wynika, że należy intensywnie kontynuować poszukiwania w zakresie nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dla ścian z elewacjami wentylowanymi, aby zapewnić spełnienie wymagań technicznych.

Na pewno należałoby rozpatrzyć możliwość zastosowania materiałów na warstwę izolacji cieplnej o przewodności cieplnej ok. 0,030 W/(m·K) i mniejszej.

Oprócz konsoli aluminiowych do mocowania elewacji należy zalecać zastosowanie, jeżeli jest taka potrzeba, konsoli ze stali, w tym nierdzewnej, charakteryzującej się znacznie niższą przewodnością cieplną niż aluminium.

Również do montażu izolacji cieplnej zamiast łączników ze stali zwykłej należałoby wprowadzać na szerszą skalę łączniki ze stali nierdzewnej.

Należy też poszukiwać nowych rozwiązań podkładek i osłon w miejscu montażu konsoli do warstwy konstrukcyjnej.

Literatura

  1. A. Ujma, "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwzględniane w projektowaniu przegród budowlanych", "IZOLACJE", nr 5/2013, s. 14-19.
  2. ETAG 034, "Zestawy do wykonywania okładzin ścian zewnętrznych".
  3. K. Schabowicz, M. Szymków, "Elewacje wentylowane z płyt włókno-cementowych w ujęciu prawnym", "IZOLACJE", nr 9/2015, s. 60-64.
  4. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
  5. PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Strumienie cieplne i powierzchniowe".
  6. S. Kulczewska, W. Jezierski, "Analiza rozwiązań złożonych mostków termicznych pod względem udoskonalania ich parametrów cieplnych", "Budownictwo i Architektura", nr 15(3)/2016, s. 99-106.
  7. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas i in., "Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House", "Sustainability", nr 7/2015, s. 16687-16702.
  8. G. Theodoros, G. Aikaterini i in., "Thermal bridging analysis on cladding systems for building facades", "Energy and Buildings", nr 109/2015, s. 377-384.
  9. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.