Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Materiały do wzmocnienia połączeń płyt gipsowo­-kartonowych - przegląd i właściwości

Badania styków płyt gipsowo-kartonowych
Płyty gipsowo-kartonowe są często wykorzystywane do wykańczania i aranżacji wnętrz.
Płyty gipsowo-kartonowe są często wykorzystywane do wykańczania i aranżacji wnętrz.
Archiwum redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Badania styków płyt gipsowo-kartonowych

W pracy przedstawiono wyniki czteropunktowego zginania analizowanych rozwiązań materiałowych. Oznaczono obciążenie niszczące i wytrzymałość oraz ugięcie złącza podczas badania. Na przygotowanych złączach płyt g-k naniesiono warstwę masy do spoinowania (w trzech etapach), zatapiając materiały zbrojące na powierzchni płyty i spoiny.

Czytaj też: Przegląd technologii stosowanych do wykonywania ścian działowych »

W badaniach zastosowano pary płyt (typ A) o wymiarach 200×300 mm i grubości 12,5 mm. Spoiny kondycjonowano w warunkach laboratoryjnych przez 7 dni w temperaturze 23°C ±2°C i wilgotności względnej powietrza 50% ±5%. Następnie umieszczono każdą z próbek poziomo, spoiną do dołu. Tak przygotowany zestaw poddano czteropunktowemu zginaniu w maszynie wytrzymałościowej INSTRON 3384.

Siłę przyłożono symetrycznie poprzez walce stalowe położone w odległości co 100 mm. Odległość między podporami wyniosła 300 mm. Siła wzrastała równomiernie z szybkością 250 N/min. Rejestrowano siłę i przemieszczenie. Dodatkowo umieszczono czujnik zegarowy w miejscu spoiny. Moment pojawienia się rysy umożliwiało lustro umieszczone pod próbką (FOT. 6). 

Czym łączyć płyty gipsowo-kartonowe? Badania makiet spoiny; fot. archiwum autorów
FOT. 6. Badania makiet spoiny; fot. archiwum autorów

Przeanalizowano pięć rozwiązań materiałowych:

  • spoinę niewzmocnioną,
  • spoinę wzmocnioną siatką szklaną,
  • spoinę wzmocnioną flizeliną,
  • spoinę wzmocnioną taśmą papierową,
  • spoinę wzmocnioną taśmą tuff-tape.

Dla każdego rozwiązania materiałowego wykonano trzy oznaczenia. Przebieg badań rejestrowano kamerą, ponieważ przy obserwacji podczas badania trudno jest precyzyjnie uchwycić moment pojawienia się rysy, a w przypadku braku wzmocnienia łącza taśmami zniszczenie ma charakter gwałtowny.

Czytaj dalej: Najmniejszą wartość siły niszczącej podczas zginania oraz ugięcia uzyskano dla masy szpachlowej bez wzmocnienia, natomiast najwyższą wartość siły podczas zniszczenia i ugięcie otrzymano przy użyciu taśmy tuff-tape.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.