Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Akustyka wnętrz budynków szkolnych

Świetlice i stołówki | Sale przedszkolne | Korytarze | Sale sportowe
FOT. 2. Gminna hala sportowa w Bezledach. Przykład hali sportowej spełniającej wymagania normy. Materiały dźwiękochłonne rozmieszczone między dźwigarami a płatwiami z drewna klejonego oraz na ścianie szczytowej pomieszczenia
FOT. 2. Gminna hala sportowa w Bezledach. Przykład hali sportowej spełniającej wymagania normy. Materiały dźwiękochłonne rozmieszczone między dźwigarami a płatwiami z drewna klejonego oraz na ścianie szczytowej pomieszczenia
Ecophon
Ciąg dalszy artykułu...

Świetlice i stołówki

Norma zaleca maksymalny czas pogłosu na poziomie 0,6 s. Wymaganie to powinno być spełnione we wszystkich pasmach oktawowych z zakresu 250-4000 Hz. Wymaganie dotyczy pomieszczeń wykończonych, umeblowanych w sposób typowy dla przeznaczenia, ale bez obecności ludzi.

Na całej powierzchni sufitu powinny być materiały dźwiękochłonne o wskaźniku pochłaniania dźwięku αw ≥ 0,95. Na dwóch przylegających do siebie ścianach, od wysokości ok. 100 cm do 220 cm, umieszczone dźwiękochłonne panele ścienne o αw ≥ 0,95.

Sale przedszkolne

Norma zaleca maksymalny czas pogłosu na poziomie 0,4 s. Wymaganie to powinno być spełnione we wszystkich pasmach oktawowych z zakresu 250-4000 Hz. Wymaganie dotyczy pomieszczeń wykończonych, umeblowanych w sposób typowy dla przeznaczenia, ale bez obecności ludzi

Na całej powierzchni sufitu powinny być materiały dźwiękochłonne o wskaźniku pochłaniania dźwięku αw = 1,00. Na dwóch przylegających do siebie ścianach, od wysokości ok. 100 cm do 220 cm, umieszczone dźwiękochłonne panele ścienne o αw = 1,00. Materiały dźwiękochłonne stosowane na sufitach i ścianach powinny się charakteryzować współczynnikiem pochłaniania dźwięku dla pasma 250Hz αp250Hz ≥ 0,95.

Korytarze

Norma zaleca minimalną chłonność akustyczną pomieszczenia (A) odniesioną do pola powierzchni jego rzutu (S) na poziomie A/S ≥ 1,0. Wymaganie to powinno być spełnione we wszystkich pasmach oktawowych z zakresu 500–2000 Hz. Wymaganie dotyczy pomieszczeń wykończonych, ale bez umeblowania i bez obecności ludzi. Dotyczy pomieszczeń o wysokości do 4 m.

W przypadku pomieszczeń o wysokości w świetle wykończenia przekraczającej 4 m należy określić indywidualnie minimalną chłonność akustyczną, zwiększając ją proporcjonalnie do wzrostu wysokości pomieszczenia ponad 4 m.

Poznaj też: Podstawowe pojęcia akustyczne »

Sufity dźwiękochłonne na szkolnym korytarzu
FOT. 1. Korytarz w budynku gimnazjum w Korfantowie. Sufity dźwiękochłonne na całej powierzchni korytarzy; fot. archiwum autora

Na całej powierzchni sufitu powinny być materiały dźwiękochłonne (FOT. 1) o wskaźniku pochłaniania dźwięku αw = 1,00.

Jeśli nie jest to możliwe, chłonność akustyczną pomieszczenia można uzupełnić, wykorzystując górne partie ścian (powyżej 200 cm) do instalacji dźwiękochłonnych paneli ściennych.

Jeżeli na suficie i na ścianach używa się materiałów o wskaźniku pochłaniania αw = 1,00, to suma ich powierzchni powinna odpowiadać powierzchni rzutu pomieszczenia.

Sale sportowe

Norma zaleca maksymalny czas pogłosu na poziomie 1,5 s dla sal o kubaturze do 5000 m3 i 1,8 s dla sal większych. Wymaganie to powinno być spełnione we wszystkich pasmach oktawowych z zakresu 250–4000 Hz. Wymaganie dotyczy pomieszczeń wykończonych z trwale zamocowanymi elementami umeblowania i wyposażenia, ale bez obecności ludzi.

Dla spełnienia wymagań konieczne jest wprowadzenie do wnętrza odpowiedniej ilości materiałów dźwiękochłonnych, a także właściwe ich rozmieszczenie - nie powinny być one koncentrowane tylko na jednej powierzchni (FOT. 2).

W najbardziej typowych, prostopadłościennych wnętrzach materiały dźwiękochłonne powinny się znaleźć na każdej z trzech par równoległych powierzchni. W praktyce wystarczy pokrycie materiałem o αw ≥ 0,9 ok. 70-80% powierzchni sufitu (dachu) i 10-20% powierzchni ścian. Na suficie mogą to być sufity podwieszane, panele montowane bezpośrednio do stropu/dachu czy też wolnowiszące ekrany. Ze względu na to, że zwykle jest problem ze zbyt małą chłonnością akustyczną w pasmach 125-250 Hz, preferowane jest użycie sufitów podwieszanych z pustką powietrzną, które z innych rozwiązań są w tych pasmach najbardziej skuteczne.

Pomijanie zagadnień akustyki wnętrz zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa obiektów oświatowych prowadzi często do znacznego pogorszenia ich funkcjonalności, a poprawianie błędów w funkcjonujących już budynkach jest kłopotliwe i kosztowne. Dlatego istotne jest, żeby o komfort akustyczny wnętrz szkół zadbać już w fazie projektowej. Dobrym punktem odniesienia przy ustalaniu wymagań i samym projektowaniu jest norma PN-B-02151-4:2015-06 [2].

Zapewnienie poprawnej akustyki w nowo projektowanych obiektach przy użyciu najprostszych rozwiązań oznacza zwiększenie kosztów budowy o niecały 1%. Wobec potencjalnych korzyści dla przyszłych użytkowników trudno świadomie na akustyce wnętrz oszczędzać. Z tą świadomością wciąż mamy jednak problem.

Literatura

1. PN-EN ISO 11654:1999, "Akustyka. Wyroby dźwiękochłonne używane w budownictwie. Wskaźnik pochłaniania dźwięku".
2. PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań".
3. PN-EN ISO 3382-2:2010, "Akustyka. Pomiar parametrów akustycznych pomieszczeń. Część 2: Czas pogłosu w zwyczajnych pomieszczeniach".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[akustyka wnętrz, izolacja akustyczna, hałas, pogłos, budynki szkolne, budynki oświatowe, akustyka w szkołach, nagłośnienie sal lekcyjnych, akustyka budowlana, pochłanianie dźwięku, materiały dźwiękochłonne, chłonność akustyczna]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.