ZAMÓW BEZPŁATNY NEWSLETTER

Bezpłatny newsletter portalu IZOLACJE.com.plJesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo?

Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży.

Zamów bezpłatny newsletter portalu IZOLACJE.com.pl >

Artykuł sponsorowany

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

PITax.pl  |  15.01.2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy podatnicy mogą jednak w PIT 2017 skorzystać z tej ulgi, jeśli prawa do niej nabyli w czasie jej obowiązywania.

Prawa nabyte do ulgi

Ulga remontowo-modernizacyjna obowiązywała w latach 2003-2005 ( po zlikwidowaniu tzw. dużej ulgi budowlanej). Jeżeli w okresie obowiązywania tej ulgi , czyli w latach 2003-2005 ponieśliśmy wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego i nabyliśmy prawo do tej ulgi , to nadal możemy rozliczać wydatki poniesione z tego tytułu. Wynika to z przepisu mówiącego, że prawa nabyte do ulgi dają możliwość kontynuowania jej odliczania w kolejnych deklaracjach podatkowych.

W PIT 2017 możemy więc rozliczać koszty poniesione w latach 2003-2005, jeżeli wcześniej  nie zdołaliśmy odliczyć   całej przysługującej kwoty. Jeśli nie uda nam się odliczyć wszystkiego, pozostałą część ulgi, aż do całkowitego odliczenia możemy odpisywać w latach następnych. Odliczenie dotyczy tylko wydatków poniesionych do roku 2005. Wydatki poniesione na ten sam cel, ale w latach późniejszych, nie mogą być odliczone w PIT 2017.

Konstrukcja ulgi remontowo-modernizacyjnej

Ulga polegała na możliwości odliczeniu wydatków z tytułu remontu i modernizacji w wysokości 19% poniesionych wydatków, ale obowiązywało ograniczenie odliczenia do:

  • 3% ogólnego limitu dotyczącego wydatków z tytułu ulg mieszkaniowych wynoszącego 189 000 pln, jeśli wydatki dotyczyły remontu lub modernizacji budynków mieszkalnych lub wpłat dokonywanych na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Maksymalne odliczenie przysługujące z tego tytułu to – 5670 pln,
  • 2,5% ogólnego limitu (189 000 pln), w przypadku wydatków dotyczących  lokali mieszkalnych . Przysługujące odliczenie z tego tytułu to maksymalnie – 4725 pln.

W przypadku zbiegu dwóch tytułów do skorzystania z ulgi, łączna kwota odliczenia nie mogła przekroczyć kwoty 5670 pln.  Limity te stosowane były przy rozliczeniach indywidualnych, ale w przypadku rozliczeń małżonków nie były podwajane, lecz obowiązywały łącznie dla obojga małżonków.

Podwyższenie kwoty do odliczenia przysługiwało wyłącznie w przypadku dokonywania remontu lub modernizacji instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych. Wówczas odliczenia mogły być wyższe o  0,5% ogólnego limitu, czyli o kwotę 945 zł.

Wydatki uprawniające do ulgi remontowo-modernizacyjnej

Aby skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej, należało mieć udokumentowane wydatki określonego rodzaju. Wykaz wydatków, zaliczanych do remontu i modernizacji budynku oraz lokalu mieszkalnego został opublikowany przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy.

Do wydatków tych zaliczało się koszty:

a) zakupu materiałów i urządzeń,
b) zakupu usług obejmujących:
•    wykonanie ekspertyzy, opinii projektu,
•    transport materiałów i urządzeń,
•    wykonawstwo robót.
c) wynajmu sprzętu budowlanego,
d) opłaty administracyjne itp.

Warunkiem dokonania odliczeń było posiadanie dokumentów potwierdzających wydatki. Wysokość wydatków można było ustalić na podstawie faktur wystawionych przez podatników VAT, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Dowodem mogły też być dokumenty odprawy celnej. W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej należało posiadać pokwitowania wpłat.

Odliczanie ulgi remontowo-modernizacyjnej  w PIT 2017

Kwoty przysługujących  odliczeń z tytułu ulgi remontowo- modernizacyjnej  wykazuje się na formularzu  PIT-D w pozycji przeznaczonej na odliczenia, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe. Formularz PIT/D stanowi załącznik do deklaracji podatkowych Ulgę tę możemy rozliczyć w PIT 2017,  gdy rozliczamy przychody za rok podatkowy 2016 na zasadach ogólnych i wypełniamy deklaracje PIT-36 lub PIT-37 oraz  rozliczając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na formularzu PIT-28.

PIT-D małżonkowie składają tylko jeden - niezależnie od tego, czy rozliczają się wspólnie, czy indywidualnie.

Gdy małżonkowie rozliczają się osobno, w PIT-D należy wpisać informację, jaką część ulgi odlicza każdy z małżonków. Podobnie,  gdy oprócz PIT-37 lub PIT-36 jedno z małżonków składa również PIT-28.

Prawidłowe rozliczenie ulgi remontowo modernizacyjnej ułatwi nam PITax.pl Łatwe podatki, z którym możemy rozliczyc PITy 2017 przez internet.  Na portalu PITax.pl Łatwe podatki znajdziemy blizsze informacje na temat tej i innych ulg, dzieki ktorym możemy obniżyć nasze kwoty nalezne fiskusowi.

Bezpłatny program dostępny na stronie internetowej jest łatwy w obsłudze i pozwoli każdemu podatnikowi na samodzielne rozliczenie pit w kilka minut oraz wysłanie do systemu fiskalnego bez wychodzenia z domu. Urząd skarbowy online potwierdzi otrzymanie pit online urzędowym poświadczeniem odbioru (UPO).

Wypełnione formularze można też wydrukować i dostarczyć do organu skarbowego w inny sposób.

7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Buy IELTS Certificate Without Exams In...
ieltspte2020  |  14.08.2020, 02:26  |  1
Witam wszystkich, można tutaj pisać o...
MacAbra21  |  09.08.2020, 11:10  |  2
Kup w 100% niewykrywalne fałszywe...
Loyalty  |  25.07.2020, 13:48  |  1
Buy 100% undetectable counterfeit money...
Loyalty  |  25.07.2020, 13:46  |  1
Are you a pastor, do you want to have...
maamarazaq  |  13.06.2020, 12:23  |  1
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl