Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kleje do płytek ceramicznych – aspekty wykonawcze

Dry set mortar for ceramic tiles - execution aspects

Wykonawcy oczekują klejów o uniwersalnych właściwościach, sprawdzających się na każdym rodzaju podłoża
Henkel

Wykonawcy oczekują klejów o uniwersalnych właściwościach, sprawdzających się na każdym rodzaju podłoża


Henkel

Technologia produkcji zapraw budowlanych wciąż się rozwija, zmieniają się również oczekiwania rynku budowlanego i wykonawców. Dobry klej do płytek ma już nie tylko zapewniać długoletnią trwałość przyklejonej okładziny, lecz także maksymalnie ułatwiać i przyspieszać pracę.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono niektóre aspekty prac glazurniczych w kontekście właściwości fabrycznie przygotowanych klejów do płytek. Omówiono problem pylenia suchej mieszanki, zagadnienia związane z łatwością aplikacji, czasem otwartym pracy oraz spływem. Podano klasyfikację klejów do płytek zgodnie z normą PN-EN 12004+A1:2012.

Dry set mortar for ceramic tiles – execution aspects

The article presents certain aspects of tiling works in the context of factory made dry set mortar mixtures. The following issues were discussed: dust produced by dry mixture, convenient application aspects, open working time, flow properties. There is also a presentation of dry set mortars classification according to PN-EN 12004+A1:2012.

Kleje do płytek ceramicznych przeznaczone są do przyklejania okładzin na ścianach i sufitach wewnątrz i na zewnątrz budynków. Produkowane są zgodnie z normą PN-EN 12004+A1:2012 "Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie".

Norma zawiera najważniejszą terminologię dotyczącą klejów do płytek, zasady ich klasyfikacji i oznaczania, a także określa najważniejsze właściwości użytkowe. Jest też specyfikacją techniczną dla producentów chemii budowlanej w procesie wprowadzania klejów do obrotu na rynkach Unii Europejskiej i zadeklarowania właściwości użytkowych produkowanego asortymentu.

Parametry i właściwości klejów do płytek podawane są w opisach na opakowaniach, instrukcjach wykonawczych oraz w kartach technicznych. Rodzaj umieszczonej w tych materiałach informacji ma aspekty techniczne i marketingowe.

Aspekty techniczne związane są przede wszystkich z opisem właściwości istotnych z uwagi na wymagania normy PN-EN 12004+A1:2012, natomiast aspekty marketingowe dotyczą opisowego przedstawienia parametrów istotnych dla wykonawcy prac lub użytkownika okładziny.

Wykonawcy oczekują klejów o uniwersalnych właściwościach, sprawdzających się na każdym rodzaju podłoża, a także w mniej sprzyjających warunkach zewnętrznych, np. podczas prowadzenia prac w podwyższonej temperaturze otoczenia. Szczególnie podczas remontów często okazuje się, że pierwotne założenia ulegają diametralnym zmianom po skuciu i usunięciu istniejących warstw.

Może się okazać, że konieczne jest zastosowanie tego samego kleju w warstwie o różnej grubości, do płytek różnej grubości, formatu i ciężaru. Nie ma tu zatem miejsca na eksperymentowanie i przypadkowość. Te i inne aspekty wykonawstwa prac glazurniczych stały się przyczynkiem do napisania tego tekstu. Przedstawione informacje dotyczą najchętniej stosowanych w Polsce klejów cementowych do płytek ceramicznych, czyli klejów typu C według normy PN-EN 12004+A1:2012.

Przygotowanie kleju do użycia - pylenie

Kleje cementowe sprzedawane są jako suche mieszanki wymagające przed użyciem wymieszania z określoną przez producenta ilością wody. Czynność ta polega na wsypaniu mieszanki do pojemnika z odmierzoną ilością wody, a następnie wymieszaniu całości do momentu uzyskania jednorodnej konsystencji, bez wtrąceń w postaci resztek suchej mieszanki, ale też śladów wydzielającej się wody.

Podczas wsypywania suchej mieszanki oraz podczas mieszania powstaje pył, który unosi się w powietrzu, a także osadza w otoczeniu i powoduje zabrudzenia. Narażenie na kontakt z pyłem cementowym przez krótki czas może doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych w okolicy nosa i gardła oraz powodować kaszel, natomiast częste wdychanie pyłu przez dłuższy czas zwiększa ryzyko rozwoju chorób płuc.

Szczególnie szkodliwy jest pył frakcji respirabilnej, który z uwagi na swą miałkość może docierać do pęcherzyków płucnych. Oczywiście, podczas przygotowywania klejów do użycia zgodnie z kartami charakterystyki zalecane są środki ochrony osobistej, np. w postaci jednorazowych półmasek przeciwpyłowych, ale zasadne stało się również ograniczenie pylenia samych klejów do płytek.

W praktyce zmniejszenie ilości pyłu można uzyskać przez trzy rozwiązania:

  • pierwsze to zastosowanie aerozoli na bazie oleju w procesie produkcyjnym,
  • drugie to zastosowanie specjalnych włókien celulozowych typu low dust, mających zdolność wiązania pyłów,
  • natomiast trzecie rozwiązanie to zastosowanie dwóch wcześniejszych jednocześnie.

Rozwiązania te umożliwiają znaczne obniżenie ilości pyłu, jednak mogą mieć jednocześnie niekorzystny wpływ na niektóre parametry zapraw, np. na przyczepność, co może stanowić dla producentów istotne wyzwanie technologiczne.

Łatwość aplikacji

Jest to właściwość kleju chyba najtrudniejsza do zdefiniowania i zmierzenia. Każdy wykonawca może mieć indywidualne i subiektywne preferencje dotyczące konsystencji i plastyczności stosowanego kleju do płytek. Co istotne, właściwość ta może być również inaczej postrzegana w zależności od podłoża oraz rodzaju stosowanych narzędzi (pace zębate z różnym kształtem i wysokością zębów). Dlatego zasadne wydaje się tutaj skupienie na następujących aspektach:

  • konsystencja zaprawy,
  • plastyczność
  • oraz możliwość zastosowania w warstwie o różnej grubości.

Konsystencja robocza uzależniona jest od stosunku W/C przygotowanej zaprawy oraz zastosowanych dodatków zapewniających retencję wody. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj stosowanie w recepturach zapraw klejących żelu krzemianowego, mającego zdolność bardzo dużego magazynowania wody w strukturze kleju i stopniowego jej oddawania w procesie hydratacji cementu.

Kleje, w których zastosowano tę technologię, są przyjazne dla wykonawcy, ponieważ zapewniają większy zakres ilości dodawanej wody, a także stabilność parametrów roboczych podczas prac np. na nagrzanych podłożach lub w wysokiej temperaturze otoczenia. Klej nie przesycha, dłużej zachowuje swoje właściwości, a jednocześnie dobrze się nim pracuje, zarówno po dodaniu maksymalnej, jak i minimalnej ilości wody z przedziału przewidzianego przez producenta.

Plastyczność kleju jest parametrem roboczym dotyczącym łatwości użycia. Klej nie powinien spadać z pacy, a po nałożeniu łatwo się profilować i nie brudzić narzędzi. Nie może się też rwać ani mazać przy rozprowadzaniu.

KLEJE DO PŁYTEK WEDŁUG NORMY PN-EN 12004+A1:2012

Kleje do płytek to wyroby budowlane klasyfikowane zgodnie ze zharmonizowaną normą europejską PN-EN 12004+A1:2012.

Zgodnie z treścią normy kleje do płytek ceramicznych podzielone są na trzy podstawowe typy, oznaczone literami:

  • C - kleje cementowe,
  • D - kleje dyspersyjne,
  • R - kleje na bazie żywic reaktywnych.

W przypadku każdego typu klejów możliwe jest występowanie różnych klas odpowiadających właściwościom użytkowych:

  • 1 - kleje normalnie wiążące,
  • 2 - kleje o podwyższonych parametrach,
  • F - kleje szybkowiążące,
  • T - kleje o zmniejszonym spływie,
  • E - kleje o wydłużonym czasie otwartym,
  • S1 - kleje odkształcalne,
  • S2 - kleje o wysokiej odkształcalności.

Na każdym opakowaniu zawierającym klej do płytek oraz w towarzyszącej mu dokumentacji musi być zamieszczona informacja w postaci kodu będąca kombinacją powyższych symboli, np. C2TE S1.

Podczas stosowania poszczególnych klejów do płytek należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta, zamieszczonych na opakowaniu oraz przedstawianych w kartach technicznych, a prace prowadzić zgodnie z zasadami BHP.

Właściwością pośrednio powiązaną z konsystencją jest rozpływność kleju. Parametr ten nie jest opisany normowo, ale z punktu widzenia wykonawcy jest niezwykle istotny.

Konsystencja kleju powinna umożliwiać jego łatwe wyprofilowanie, a po przyłożeniu płytki możliwie jak najpełniejsze wypełnienie przestrzeni między podłożem a spodem płytki.

Jednocześnie warstwa kleju musi być jednak stabilna i uniemożliwiać "wciąganie" płytek, czyli ich zapadanie się w kleju pod wpływem własnego ciężaru.

Czas otwarty pracy

Parametr ten określa maksymalny czas, w którym klej nałożony i wyprofilowany na podłożu zachowuje właściwości klejące, umożliwiając uzyskanie oczekiwanej przyczepności. Potocznie nazywany jest również czasem naskórkowania, gdyż nałożona zaprawa po pewnym czasie powierzchniowo przesycha i stopniowo matowieje, tworząc charakterystyczny naskórek.

Pojawienie się naskórka oznacza, że nie można już do kleju przyłożyć płytek, ponieważ nie uzyska się odpowiednio mocnej adhezji międzywarstwowej.

Praktycznym sposobem na sprawdzenie, czy płytki można jeszcze przyklejać, jest dotknięcie nałożonej zaprawy palcami - jeżeli klej pobrudzi skórę, można kontynuować prace, jeśli natomiast skóra pozostanie czysta, oznacza to, że klej trzeba usunąć i nałożyć nową warstwę.

Wykonawcy bardziej cenią kleje z wydłużonym czasem otwartym, dłużej zachowujące właściwości klejące, ponieważ umożliwia to naciągnięcie zaprawy jednorazowo na większą powierzchnię oraz swobodne ułożenie i wypoziomowanie płytek. Takim klejem pracuje się zdecydowanie wygodniej. Tym bardziej, że na czas otwarty pracy, poza składem i właściwościami kleju, mają również wpływ parametry podłoża (chłonność) i warunki zewnętrzne w trakcie prac.

Zgodnie z normą PN-EN 12004+A1:2012 kleje cementowe powinny zapewniać czas otwarty przezco najmniej 20 min (kleje zwykłe) albo 30 min (kleje o wydłużonym czasie otwartym, oznaczone literą E w kodzie). Właściwość taką uzyskuje się przede wszystkim poprzez właściwe dobranie rodzaju i ilości metylocelulozy w recepturze zaprawy klejącej. Po wymieszaniu suchej mieszanki z wodą i rozpuszczeniu się zawartej w niej metylocelulozy składnik ten pochłania pewną ilość wody, którą następnie stopniowo oddaje.

Spływ

Jest to jeden z normowych parametrów klejów do płytek i dotyczy zachowania się kleju na powierzchniach pionowych lub nachylonych. Po nałożeniu i wyprofilowaniu kleju wykonawca przykłada do niego płytkę, która pod własnym ciężarem może się obsuwać.

Istotnie utrudnia to pracę, zmusza do doświadczalnego ustalenia konsystencji zaprawy, przy której efekt spływu jest najmniej uciążliwy, a czasami nawet wymaga układania płytek od dołu ścian lub na dodatkowej listwie. Tymczasem to układanie płytek od góry ściany pozwala uzyskać najkorzystniejsze efekty wizualne - w najbardziej widocznych i eksponowanych miejscach widoczne są wówczas całe, niedocinane płytki.

Aby uniknąć tego typu trudności i ograniczeń, wykonawca może skorzystać z kleju, dla którego producent deklaruje obniżony spływ. Wielokrotnie wspominana już tutaj norma przewiduje dla klejów cementowych jako właściwość specjalną obniżony spływ określony wartościowo jako ≤ 0,5 mm, a kleje zapewniające taką właściwość użytkową oznaczone są literą T w kodzie.

Kleje cementowe charakteryzujące się zmniejszonym spływem zawierają w recepturach dodatki, które skutecznie mogą przeciwdziałać obsuwaniu się płytek. Badania i testy pozwalają stwierdzić, że na obniżenie spływu ma wpływ prawidłowo dobrana metyloceluloza charakteryzująca się dużą lepkością oraz/lub odpowiednia zawartość włókien celulozowych w suchej mieszance.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin

Kleje do okładzin Kleje do okładzin

Jednym z czynników gwarantujących poprawne wykonanie tarasu, balkonu, basenu i innych obiektów wykończonych okładzinami ceramicznymi lub kamiennymi jest dobór właściwej zaprawy klejącej.

Jednym z czynników gwarantujących poprawne wykonanie tarasu, balkonu, basenu i innych obiektów wykończonych okładzinami ceramicznymi lub kamiennymi jest dobór właściwej zaprawy klejącej.

dr inż. Mariusz Franczyk Betony wysokowartościowe – projektowanie jakościowe i ilościowe

Betony wysokowartościowe – projektowanie jakościowe i ilościowe Betony wysokowartościowe – projektowanie jakościowe i ilościowe

Procedura obliczania i doboru składników mieszanki betonowej zarówno w skali mikro, jak i makro wynika z warunku minimalnej jamistości stosu okruchowego, maksymalnej wytrzymałości i szczelności zaczynu...

Procedura obliczania i doboru składników mieszanki betonowej zarówno w skali mikro, jak i makro wynika z warunku minimalnej jamistości stosu okruchowego, maksymalnej wytrzymałości i szczelności zaczynu cementowego oraz maksymalnej przyczepności między zaczynem i kruszywem. Projektowanie BWW polega na odpowiednim kształtowaniu właściwości i doborze ilościowym tych wszystkich elementów.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej...

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej do elementu murowego.

mgr inż. Sebastian Czernik Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują...

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują czas wiązania gotowej masy gipsowej. Przeznaczone są do prac wykończeniowych wewnątrz budynku, również w kuchniach i łazienkach, a ostatecznym efektem ich zastosowania jest bardzo gładka powierzchnia stanowiąca podłoże pod malowanie, rzadziej pod tapetowanie.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

dr inż. Marzena Najduchowska Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504 Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane...

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane normy europejskie o statusie Norm Polskich.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.