Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych - projektowanie instalacji HVAC

Mariusz Dudziński, Paroc Polska  |  29.11.2016  |  3
Dźwiękochłonność izolacji akustycznych - jak projektować instalacje HVAC
Dźwiękochłonność izolacji akustycznych - jak projektować instalacje HVAC
Paroc Polska

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort osób wewnątrz pomieszczeń. Dlaczego projektanci i inżynierowie odpowiadający za instalacje HVAC nie mogą sugerować się jedynie wartością współczynnika dźwiękochłonności?

Dźwiękochłonność wyrobów izolacyjnych określa pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku αw. Parametr ten przyjmuje wartość od 0 do 1, gdzie 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku, a 1 - pełne pochłonięcie fali akustycznej przez materiał izolacyjny. W celu usystematyzowania produktów dźwiękochłonnych, norma PN-EN ISO 11654:1999 określa klasy pochłaniania dźwięku, przypisywane wyrobom izolacyjnym na podstawie zmierzonego wskaźnika pochłaniania dźwięku:

 • Klasa A - 1,00; 0,95; 0,90
 • Klasa B - 0,85; 0,80
 • Klasa C - 0,75; 0,70; 0,65; 0,60
 • Klasa D - 0,55; 0,50; 0,45; 0,40; 0,35; 0,30
 • Klasa E - 0,25; 0,20; 0,15
 • Wyroby nieklasyfikowane - 0,10 i mniej

Jak podkreślają eksperci, analizę parametrów akustycznych wyrobów izolacyjnych najlepiej zacząć jednak od wglądu w raport z badania w laboratorium akustycznym. Może się bowiem zdarzyć tak, że szukając optymalnego produktu, porównywać będziemy materiały o identycznym wskaźniku pochłaniania, a co za tym idzie - o tej samej klasie pochłaniania dźwięku.

 

W takiej sytuacji nie można zakładać, że mamy do czynienia z zamiennymi wyrobami. Po głębszej analizie okazać się może, że każdy z materiałów posiada odmienną charakterystykę tłumienia, czyli tłumi inne częstotliwości. Jest to nie do wychwycenia, jeśli posługujemy się wyłącznie klasą pochłaniania dźwięku – wyjaśnia Robert Kotwas, ekspert firmy Paroc. Skonsultuj się ze specjalistami firmy PAROC >>

 

Izolacja akustyczna PAROC

Wyznacznik kształtu

Dodatkowych wskazówek informujących o charakterystyce tłumienia warto poszukać w opisie wyrobu za pomocą wyznacznika kształtu, który sugeruje, w jakich częstotliwościach jest on najefektywniejszy. Parametry podawane za pomocą wyznacznika kształtu mają jednak charakter czysto informacyjny, podobnie jak w przypadku wskaźnika pochłaniania dźwięku αw. Obydwa parametry używane są głównie w celach marketingowych oraz do określania ogólnych wymagań i właściwości dźwiękochłonnych wyrobów stosowanych w miejscach niewymagających obliczeń akustycznych.

W przypadku elementów i miejsc systemów HVAC wymagających obliczeń akustycznych, niezbędna staje się wiedza o pełnej charakterystyce współczynnika pochłaniania dźwięku αs.

Jak bardzo potrafią różnić się między sobą produkty izolacyjne o tej samej klasie pochłaniania dźwięku, pokazuje rysunek 3. Porównywane produkty charakteryzują się klasą pochłaniania C. Po przeanalizowaniu wskaźników pochłaniania okazuje się jednak, że płyta izolacyjna o grubości 30 mm posiada wskaźnik pochłaniania dźwięku αw = 0,65 i wyznacznik kształtu MH, co oznacza, że najefektywniej pracuje w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Płyta o grubości 50 mm posiada natomiast wskaźnik pochłaniania dźwięku αw = 0,60 i wyznacznik kształtu LM, co z kolei oznacza, że najefektywniej pracuje w zakresie niskich i średnich częstotliwości. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy PAROC >>

 PAROC - rys.1
Rysunek. 1. Charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku płyt PAROC InVent 80 z pokryciem G9 o grubościach 30 i 50 mm

Rola pokrycia w izolacjach akustycznych

Na parametry akustyczne izolacji wpływa również sposób wykończenia powierzchni zewnętrznej wyrobu. Jak duży jest wpływ rodzaju pokrycia zewnętrznego płyty izolacyjnej, pokazuje rysunek 4. Widzimy na nim płyty izolacyjne o grubości 50 mm każda, z pokryciem z welonu szklanego (N) oraz z płótna (G).

Z wykresu wyraźnie widać, że pokrycie G9 posiada wyraźnie lepszą charakterystykę. Wynika to z niższej gęstości zastosowanego płótna, która powoduje, że fala akustyczna lepiej wnika w głąb materiału włóknistego i ulega wytłumieniu. W efekcie mniejsza część energii akustycznej ulega odbiciu.

 PAROC - rys. 2
Rysunek 2. Charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku płyt PAROC InVent 80 N3 gr. 50 mm, PAROC InVent 80 G9 gr. 50 mm i PAROC InVent G2 gr. 50 mm

Izolacja akustyczna wewnątrz kanałów wentylacyjnych

W sytuacjach, gdy konieczne jest ograniczenie przenoszenia hałasu przez strumień powietrza, a z różnych względów niemożliwe bądź utrudnione jest wykorzystanie tłumików akustycznych, zaleca się użycie izolacji z wełny kamiennej wewnątrz kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W przypadku tego typu zastosowań bardzo istotny jest dobór rozwiązań o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Płyty z serii PAROC InVent nadają się do stosowania jako:

 • izolacja akustyczna wewnątrz kanałów wentylacyjnych,
 • wypełnienie kulis szczelinowych tłumików akustycznych,
 • izolacja dźwiękochłonna skrzynek rozprężnych,
 • izolacja dźwiękochłonna w centralach wentylacyjnych,
 • izolacja akustyczna ścian maszynowni i szachtów instalacyjnych.

Paroc Polska
ul.Gnieźnieńska 4
62-240 Trzemeszno

Telefon: 61 468 21 90
Fax: 61 468 23 04


www.paroc.pl

PAROC
http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/2072/__b_zbiornik_przemyslowy2_paroc.JPG

Komentarze

(3)
Michał | 14.04.2017, 19:01
Zdecydowałem się na wełnę kamienną podczas budowy przydomowego studia muzycznego- śmiało polecam
Milena | 14.04.2017, 19:03
Z tego co wiem, biuro w którym pracuje zdecydowało się na płyty z tej serii i muszę przyznać, że są naprawdę dobre :D
Paweł | 14.04.2017, 19:04
Nareszcie jakieś nowoczesne rozwiązanie :)
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek
POLSTYR- Pełny system dociepleń Jesteśmy producentem pełnego systemu dociepleń w tym najwyższej jakości wyrobów budowlanych takich...

test

test

10/2017

Aktualny numer:

Izolacje 10/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Naprawa i wzmocnienie stropów
 • - Szary styropian do izolacji fundamentów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.