Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 3/2016 [PDF]

pobierzesz BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Łączniki mechaniczne termoz - ocieplanie bez mostków termicznych

Ekonomiczne, bezpieczne i uniwersalne mocowanie izolacji
fischer  |  25.11.2016
Montaż docieplenia
Montaż docieplenia
fischer

Jednym z najczęstszych problemów, przed jakimi stają wykonawcy dociepleń, są punktowe mostki termiczne. W tych miejscach wykrapla się para wodna, szybciej osadza się kurz i powstaje pleśń, co negatywnie wpływa na wygląd elewacji. Należy również pamiętać, że mostki termiczne to przede wszystkim straty ciepła. Zastosowanie odpowiednich kołków pozwala uniknąć tego zjawiska.

Główną rolą kołków dociepleniowych jest zapobieganie odrywaniu się płyt izolacyjnych podczas silnego wiatru. Nowoczesne rozwiązania termoz zaprojektowano, by poprawić nie tylko jakość oraz nośność mocowań, ale też ułatwić ich dobór oraz montaż. Dwa nowoczesne systemy - termoz CS 8 i ecotwist SV II - pozwalają osadzać kołki we wszystkich rodzajach materiału dociepleniowego z minimalnym lub zerowym ryzykiem powstania mostków termicznych. Poznaj szeroki asortyment firmy fischer >>

Termoz ecotwist SV II - jeden rozmiar do wszystkich grubości docieplenia

Wartym sprawdzenia mocowaniem jest łącznik typu ecotwist. Główną zaletą tego rozwiązania jest stała długość kołka, który zapewnia mocowanie ocieplenia o każdej grubości. Nieco wydłużone wersje Ecotwist SV II 10-30 i SV II 30-60 są przeznaczone do ścian otynkowanych i mają za zadanie zakotwić się w podłożu pod tynkiem. Dzięki specjalnej budowie łącznika jest to rozwiązanie nie tylko proste w użyciu, ale przy tym niezwykle ekonomiczne, pozwalające obniżyć koszty ponoszone zarówno przez inwestora, jak i wykonawcę.

Specjalna geometria produktu pozwala wykorzystywać go przy mocowaniach nawet w bardzo grubych izolacjach - aż do 400 mm. Poza tym, ze względu na zerowy współczynnik przenikania ciepła, łączniki ecotwist szczególnie zalecane są do budynków pasywnych, gdzie obecnie stosuje się długie zaślepki do niwelowania strat ciepła wywołanych przez łączniki. Znakomicie sprawdzają w każdym podłożu, m.in. w betonie, pełnej cegle, bloczkach silikatowych, bloczkach z betonu lekkiego i zwykłego, w pustakach ceramicznych, bloczkach silikatowych drążonych, w gazobetonie i pustakach z betonu lekkiego. Produkt nadaje się też do kamienia naturalnego o zwięzłej strukturze. Znajdź odpowiednie rozwiązania do swoich realizacji >>

Termoz ecotwist SV II

Termoz ecotwist SV II -  montaż

Montaż płyt do podłoża z kołkiem ecotwist jest szybki i ekonomiczny. Brak konieczności frezowania styropianu pod zaślepki pozwala wykonawcom zaoszczędzić czas. Montaż produktu polega na głębokim zamocowaniu w materiale izolacyjnym - kołek jest osadzany w wywierconym otworze, a następnie wkręcany osadzakiem. Przy dokręcaniu wkręt wchodzi do strefy rozporowej i zaczyna skręcać siatkowo ukształtowaną strefę kompresji.

"Dzięki strefie kompresji zaprojektowanej na wzór sieci oraz talerzykowi o śrubowym kształcie kołek pewnie rozpiera się w każdym podłożu. Talerzyk szybko wcina się w płytę, nie niszcząc jej powierzchni. Unikamy w ten sposób ubytków w warstwie styropianu czy wełny. Otwór w izolacji, powstały w trakcie montażu, można wypełnić pianką lub korkiem ze styropianu" - wyjaśnia Sylwester Szubiński, ekspert fischerpolska. Skonsultuj się ze specjalistami fischerpolska >>

Termoz ecotwist - montaż

Termoz CS 8 - jeden kołek do wszystkich rodzajów ocieplenia 

Łączniki termoz CS 8 sprawdzają się przy nowych inwestycjach, ale są przeznaczone przede wszystkim do renowacji ociepleń - wtedy, gdy chcemy podwoić istniejącą już izolację. Cienki trzpień łącznika zapewnia bowiem optymalne osadzenie kołka nawet w grubszych warstwach docieplenia lub w podwójnej warstwie.

"Mocowanie za pomocą rozwiązań termoz zapewnia estetyczny efekt wykończenia oraz wytrzymałość. Nie ma mowy o plamach na elewacji czy zerwaniu płyt izolacyjnych przez silny wiatr. Obu tym problemom zapobiega konstrukcja kołka, a dokładniej cienki, lekko zawinięty talerzyk, który podczas montażu dopasowuje się do płyty ociepleniowej. Z kolei wkręt zespolony tworzy termiczną barierę pomiędzy stalą i tworzywem, minimalizując straty cieplne" - wyjaśnia Sylwester Szubiński, ekspert ds. systemów ETICS w firmie fischerpolska.

Termoz CS 8

Termoz CS 8 - montaż

Montaż łączników CS 8 może być wykonany albo z licowaniem do powierzchni ocieplenia albo z zagłębieniem. W pierwszym przypadku kołek jest osadzany w otworze, a następnie wkręcany. Do montażu z zagłębieniem potrzebny jest natomiast osadzak oraz dodatkowa zatyczka (z wełny lub styropianu) do zakrycia kołka.

Jeden rodzaj łącznika można stosować zarówno do osadzania z zagłębianiem, jak i do mocowania z licowaniem (potrzebny jest tylko osadzak, który precyzyjnie osadza z zagłębieniem oraz z licowaniem). Zaślepki tworzą jednolitą powierzchnię ocieplenia, na którą można nałożyć cienkie warstwy wykończeniowe tynku. Łącznik CS 8 nadaje się do każdego podłoża - wg ETA A, B, C, D, E - betonu, cegły pełnej, bloczków silikatowych pełnych i drążonych, pustaków ceramicznych, betonu lekkiego czy gazobetonu.

Parametry oraz specjalna budowa nowoczesnych kołków dociepleniowych pozwalają zachować energooszczędne walory izolacji. Prawidłowo dobierając mocowanie do potrzeb konkretnej budowy, zachowamy również estetykę fasady.

Termoz CS 8 - montaż

Główne zalety kołka Ecotwist SV II

 • zerowy mostek termiczny 
 • do wszystkich rodzajów ocieplenia
 • jeden kołek do wszystkich grubości ocieplenia
 • idealny do budynków pasywnych
 • bezpieczny i ekonomiczny montaż

Główne zalety kołka CS 8:

 • mocowanie bez strat ciepła
 • do renowacji izolacji 
 • jednakowa głębokość zakotwienia we wszystkich rodzajach podłoża
 • nadaje się także do bardzo grubych warstw ocieplenia
 • sprawny i bezpieczny montaż
fischer fischerpolska Sp. z o. o.
ul. Albatrosów 2
30-716 Kraków
tel. 12 290 08 80

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
4/2017

Aktualny numer:

Izolacje 4/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Papy mostowe według PN-EN 14695:2012
 • - Uszkodzenia dylatacji posadzek
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.