Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 3/2016 [PDF]

pobierzesz BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Najnowocześniejsza termoizolacja ścian w systemie ETICS

Radosław Jędrzak  |  04.11.2016
Rys.1. Płyty Kooltherm K5 Izolacja ścian w zastosowaniu
Rys.1. Płyty Kooltherm K5 Izolacja ścian w zastosowaniu
Kingspan Insulation

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym, często pojawiającym się obecnie tematem jest dobór odpowiednich technologii i materiałów termoizolacyjnych. Aktualnie projektowane budynki uwzględniają już wytyczne na rok 2017.

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian budynków, które uzyskają pozwolenie na budowę w przyszłym roku wynosi U(max) 0,23 W/(m2·K). Kolejne jego obniżenie do poziomu 0,020 W/(m2·K) nastąpi w roku 2021, a w przypadku budynków użyteczności publicznej już w 2019 r. Zagadnienie jest jeszcze bardziej istotne przy projektowaniu budynków energooszczędnych oraz pasywnych.

Aby spełnić rosnące wymagania stosuje się coraz grubsze warstwy izolacji termicznej, aczkolwiek w wielu przypadkach staje się to trudne lub nie jest możliwe. Przykładem są tu ograniczenia związane z wielkością działki, odległością od innych budynków lub od pasa drogowego.

W sytuacji obiektu budowanego na małej działce zachowanie minimalnej wymaganej prawem odległości ściany od granicy działki mierzonej z uwzględnieniem grubości izolacji ściany staje się wyzwaniem. Jeszcze większym wyzwaniom muszą stawić czoła inwestorzy decydujący się na termorenowację istniejących już obiektów. Dowiedz się więcej o innowacyjnych rozwiązaniach Kingspan Insulation >>

Najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych, wysokoefektywnych termoizolacji. Przykładem jest tu płyta z pianki rezolowej Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian. Płyty posiadają najniższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła spośród dostępnych na rynku termoizolacji przeznaczonych dla ścian, ʎ = 0,020W/(m·K).

Wobec powyższego materiał izoluje nawet o 100% lepiej niż tradycyjne materiały izolacyjne. Kooltherm przez ostatnich kilka lat z powodzeniem zdobywa rynek krajowy jako materiał od lat sprawdzony i doceniany m.in. na rynku niemieckim.

Płyty Kooltherm K5 Izolacja Ścian pozwalają ocieplić skutecznie budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą kilkunastu centymetrów zamiast kilkudziesięciu centymetrów tradycyjnych izolatorów.

Na podstawie opracowania Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska dodatkowa powierzchnia uzyskana przez zamianę tradycyjnych izolacji ścian na płyty rezolowe wynieść może nawet 3% powierzchni użytkowej budynku, co można łatwo przemnożyć przez cenę 1 m2. Uzyskana dodatkowa powierzchnia zrekompensuje nakłady na dobrą izolację, a w przypadku obiektów budowanych na wynajem zwiększy zyskowność inwestycji. Rozwiązanie to szczególnie cenione jest w centrach miast.

Grubość izolacji ścian ma bezpośrednie przełożenie na ilość światła wpadającego do pomieszczeń, zmniejsza ona także kąt widzenia przez okno (Rys.2)

 Wpływ grubości termoizolacji na światło okna
Rys. 2. Wpływ grubości termoizolacji na światło okna


Powszechną praktyką podczas prowadzenia prac termomodernizacyjnych jest ocieplenie zewnętrznych ościeży okiennych, tzw. węgarków, warstwą zaledwie 2-3 cm płyty EPS, co powoduje powstanie potężnych mostków termicznych, w efekcie których gruba warstwa izolacji zewnętrznej traci swoją skuteczność tym bardziej, im gęściej rozmieszczone są okna.

Najjaskrawiej uwidacznia się to w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Zastosowanie w tym przypadku płyt Kooltherm K5 Izolacja Ścian ma zdecydowany wpływ na późniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku. Poznaj szeroki asortyment Kingspan Insulation >>

Loggie i balkony po ociepleniu budynku tradycyjnymi materiałami, ku rozczarowaniu ich użytkowników, tracą swoją wcześniejszą funkcjonalność, gdyż ich powierzchnia się zmniejsza. Ponieważ najczęściej prace te nie idą w parze z wymianą okien, pojawia się mało eleganckie, skośne odsunięcie termoizolacji od okna (Rys.3).

Podobnie jest z ocieplaniem wystających płyt balkonowych (częsta przyczyna kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie ścian i sufitów), gdzie ze względów estetycznych ocieplenie zarówno od dołu i od góry jest bardzo trudne przy użyciu dotychczasowych materiałów.

Kolejnym aspektem termorenowacji ścian jest niewielki okap dachu, który często ogranicza możliwość zastosowania grubego ocieplenia - dzięki Kooltherm K5 Izolacja Ścian można uniknąć przedłużania okapu dachu.

 Różnica w ograniczeniu powierzchni przy stosowaniu tradycyjnej termoizolacji i Kooltherm K5 Izolacja Ścian
Rys. 3. Różnica w ograniczeniu powierzchni przy stosowaniu tradycyjnej termoizolacji i Kooltherm K5 Izolacja Ścian


Podsumowując, zastosowanie się do wymogów stawianych przez przepisy prawa budowlanego narzuca nam konieczność poszukiwania nowych technologii. Nie zawsze nowe oznacza sprawdzone, ale w przypadku płyt Kooltherm oferowanych przez Kingspan Insulation mamy do czynienia z technologią od lat stosowaną w Europie i w Polsce.

Najważniejszą konkluzją powinno być spojrzenie na termoizolację przez pryzmat korzyści związanych z późniejszymi kosztami ogrzewania oraz komfortem użytkowania. Aby uzyskać więcej informacji o izolacjach Kooltherm, warto odwiedzić stronę www.kingspaninsulation.pl

 Ocieplenie domu jednorodzinnego płytami Kooltherm K5 Izolacja Ścian
Zdj. 1. Ocieplenie domu jednorodzinnego płytami Kooltherm K5 Izolacja Ścian
 Kingspan Insulation Kingspan Insulation
Gdańska 134
62-200 Gniezno

Tel.: 61 425 56 48
Fax: 61 424 73 70
info@kingspaninsulation.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Jak poprawnie projektować dach skośny?

Jak poprawnie projektować dach skośny?

Dachy skośne to newralgiczne elementy budynku, gdyż wymagają spełnienia całego szeregu wymagań projektowych. Przyjrzyjmy się kilku z nim, na początek – poprawnej...
2/2017

Aktualny numer:

Izolacje 2/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Jak prawidłowo wykonać okap
  • - Sposoby naprawy tynków
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.