Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Oddziaływania wiatru
mgr inż. Sławomir  Dudziak  |  IZOLACJE 10/2016  |  19.10.2016  |  1
Przeważająca część dachów płaskich to stropodachy
Przeważająca część dachów płaskich to stropodachy
Bauder
Ciąg dalszy artykułu...

Ostatnim krokiem jest obliczenie ciśnienia wiatru na powierzchnie zewnętrzne (we) i wewnętrzne (wi) według wzorów:

we = qp·cpe  (5)

wi = qp·cpi  (6)

gdzie:

cpe - współczynnik ciśnienia zewnętrznego,
cpi - współczynnik ciśnienia wewnętrznego.

Współczynnik ciśnienia zewnętrznego zależy od kształtu dachu, pola dachu (jego położenia względem strony nawietrznej), pola powierzchni, na którą działa wiatr (do obliczania konstrukcji dachu należy przyjąć współczynnik globalny cpe,10).

Czytaj też: Konsekwencje zmian materiałowo­-konstrukcyjnych dokonanych na etapie budowy dachu >>>

Na RYS. 5 przedstawiono oznaczenia pól dachów płaskich, a w TABELI 4 odpowiadające im współczynniki ciśnienia zewnętrznego dla dachu o ostrych krawędziach. Wartość dodatnia współczynnika ciśnienia oznacza, że ciśnienie skierowane jest ku powierzchni (parcie), a ujemne przeciwnie (ssanie).

Oznaczenia pól dachów płaskich
RYS. 5. Oznaczenia pól dachów płaskich: e = min (b, 2 h), gdzie b – wymiar poprzeczny do kierunku wiatru; rys. PN-EN 1991-1-4:2008 [8]
TABELA 4. Współczynniki ciśnienia zewnętrznego dla dachu o ostrych krawędziach [8]
TABELA 4. Współczynniki ciśnienia zewnętrznego dla dachu o ostrych krawędziach [8]

Współczynnik ciśnienia wewnętrznego zależy od stosunku pola otworów (gdzie cpe ≤ 0) do pola wszystkich otworów oznaczonego μ.

Norma PN-EN 1991-1-4:2008 [8] dopuszcza możliwość przyjęcia bardziej niekorzystnej wartości cpi = +0,2 lub cpi = –0,3 w przypadku, gdy oszacowanie μ jest niemożliwe lub nie jest uważane za uzasadnione.

Charakterystyczne ciśnienie wiatru na powierzchnie zewnętrzne uzyskuje się poprzez pomnożenie we przez współczynnik konstrukcyjny cscd równy dla większości budynków 1.

Charakterystyczne ciśnienie wiatru na powierzchnie wewnętrzne tożsame jest z wartością wi.

Obciążenie wiatrem, jakie musi przenieść konstrukcja nośna, to różnica między charakterystycznym ciśnieniem wiatru na powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne.

Z analizy wyników badań modeli prostopadłościennych budynków wysokich i średniej wysokości zaprezentowanych w pracy "Oddziaływania wiatru na dachy płaskie" [9] wynika wniosek o poprawności zaproponowanego przez normę rozkładu ciśnienia zewnętrznego na dachy płaskie.

Czytaj dalej: Norma PN-EN 1990:2004 nakazuje projektowanie konstrukcji metodą stanów granicznych. Pojęcie "stany graniczne" zdefiniowano następująco...

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(1)
adam | 30.10.2017, 11:06
i tak czesto ludzie decyduja sie na tanie lekkie konstrukcje - a ze nie wytrzymaja pod sniegiem? od tego jest odsniezanie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.