Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Oddziaływania wiatru
mgr inż. Sławomir  Dudziak  |  IZOLACJE 10/2016  |  19.10.2016  |  1
Przeważająca część dachów płaskich to stropodachy
Przeważająca część dachów płaskich to stropodachy
Bauder
Ciąg dalszy artykułu...

Ostatnim krokiem jest obliczenie ciśnienia wiatru na powierzchnie zewnętrzne (we) i wewnętrzne (wi) według wzorów:

we = qp·cpe  (5)

wi = qp·cpi  (6)

gdzie:

cpe - współczynnik ciśnienia zewnętrznego,
cpi - współczynnik ciśnienia wewnętrznego.

Współczynnik ciśnienia zewnętrznego zależy od kształtu dachu, pola dachu (jego położenia względem strony nawietrznej), pola powierzchni, na którą działa wiatr (do obliczania konstrukcji dachu należy przyjąć współczynnik globalny cpe,10).

Czytaj też: Konsekwencje zmian materiałowo­-konstrukcyjnych dokonanych na etapie budowy dachu >>>

Na RYS. 5 przedstawiono oznaczenia pól dachów płaskich, a w TABELI 4 odpowiadające im współczynniki ciśnienia zewnętrznego dla dachu o ostrych krawędziach. Wartość dodatnia współczynnika ciśnienia oznacza, że ciśnienie skierowane jest ku powierzchni (parcie), a ujemne przeciwnie (ssanie).

Oznaczenia pól dachów płaskich
RYS. 5. Oznaczenia pól dachów płaskich: e = min (b, 2 h), gdzie b – wymiar poprzeczny do kierunku wiatru; rys. PN-EN 1991-1-4:2008 [8]
TABELA 4. Współczynniki ciśnienia zewnętrznego dla dachu o ostrych krawędziach [8]
TABELA 4. Współczynniki ciśnienia zewnętrznego dla dachu o ostrych krawędziach [8]

Współczynnik ciśnienia wewnętrznego zależy od stosunku pola otworów (gdzie cpe ≤ 0) do pola wszystkich otworów oznaczonego μ.

Norma PN-EN 1991-1-4:2008 [8] dopuszcza możliwość przyjęcia bardziej niekorzystnej wartości cpi = +0,2 lub cpi = –0,3 w przypadku, gdy oszacowanie μ jest niemożliwe lub nie jest uważane za uzasadnione.

Charakterystyczne ciśnienie wiatru na powierzchnie zewnętrzne uzyskuje się poprzez pomnożenie we przez współczynnik konstrukcyjny cscd równy dla większości budynków 1.

Charakterystyczne ciśnienie wiatru na powierzchnie wewnętrzne tożsame jest z wartością wi.

Obciążenie wiatrem, jakie musi przenieść konstrukcja nośna, to różnica między charakterystycznym ciśnieniem wiatru na powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne.

Z analizy wyników badań modeli prostopadłościennych budynków wysokich i średniej wysokości zaprezentowanych w pracy "Oddziaływania wiatru na dachy płaskie" [9] wynika wniosek o poprawności zaproponowanego przez normę rozkładu ciśnienia zewnętrznego na dachy płaskie.

Czytaj dalej: Norma PN-EN 1990:2004 nakazuje projektowanie konstrukcji metodą stanów granicznych. Pojęcie "stany graniczne" zdefiniowano następująco...

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2016

Komentarze

(1)
adam | 30.10.2017, 11:06
i tak czesto ludzie decyduja sie na tanie lekkie konstrukcje - a ze nie wytrzymaja pod sniegiem? od tego jest odsniezanie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.