Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

Optimized heating & ventilation solutions conforming to the latest wt2017 technical requirements

Jakość powietrza, zwłaszcza wilgotność, może mieć również znaczący wpływ na stan techniczny budynku. Duża wilgotność powietrza oraz nieprawidłowo zaprojektowane węzły budynku mogą powodować rozwój grzybów i pleśni.
EcoComfort

Jakość powietrza, zwłaszcza wilgotność, może mieć również znaczący wpływ na stan techniczny budynku. Duża wilgotność powietrza oraz nieprawidłowo zaprojektowane węzły budynku mogą powodować rozwój grzybów i pleśni.


EcoComfort

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. Osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP może być niemożliwe w budynkach z wentylacją naturalną, ogrzewanych za pomocą kotłowni węglowych, gazowych, olejowych oraz tanich systemów na energię elektryczną.

Zobacz także

Zawód Typer Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić? Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?

W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego...

W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Dwa popularne rozwiązania to rekuperacja i wentylacja grawitacyjna. Czym się charakteryzują i która z nich uchodzi za lepsze rozwiązanie? Poznajcie najważniejsze informacje dotyczące każdej z proponowanych opcji.

PAROC Polska Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne?

Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne? Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne?

Izolacja termiczna, przeciwpożarowa, przeciwkondensacyjna i akustyczna – to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczeniu przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych czy rurociągów...

Izolacja termiczna, przeciwpożarowa, przeciwkondensacyjna i akustyczna – to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczeniu przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych czy rurociągów przemysłowych. Tu z pomocą profesjonalnym wykonawcom przychodzi równie profesjonalne rozwiązanie – wełna kamienna, która ze względu na swoje doskonałe właściwości oraz parametry jest niezawodnym wyborem nawet w przypadku najbardziej wymagających obszarów roboczych. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie:...

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów

U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów

System ochrony przeciwpożarowej kanałów wentylacyjnych i przewodów oddymiających, stosowany od 10 lat przez wykonawców w ponad 20 krajach europejskich, jest już dostępny również na polskim rynku. Zalety...

System ochrony przeciwpożarowej kanałów wentylacyjnych i przewodów oddymiających, stosowany od 10 lat przez wykonawców w ponad 20 krajach europejskich, jest już dostępny również na polskim rynku. Zalety U Protect to niewielki ciężar oraz łatwość montażu. Rozwiązanie firmy Isover wyróżnia ochrona przeciwpożarowa nawet do 2 godzin.

Zaprojektowanie budynku spełniającego minimalne wymagania prawne [1] (TAB. 1) w nadchodzących latach nie będzie sprawą łatwą.

Nowe domy jednorodzinne najczęściej wyposażone są w indywidualne źródła ciepła. Poszukiwane są tanie nośniki energii, co niestety najczęściej związane jest z niezadowalającą sprawnością systemu grzewczego oraz niekorzystnym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Dodatkowo, technologie nieefektywne energetycznie są najtańsze również na etapie inwestycji.

Stosowanie pomp ciepła jest kosztowne, a stosowanie wentylacji naturalnej, ze względu na jakość wewnętrznego powietrza, najczęściej nie zadowala użytkowników. Rozwiązaniem może być stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

W artykule podjęto próbę wskazania rozwiązań umożliwiających spełnienie minimalnych wymagań prawnych obowiązujących w latach 2017-2021 na podstawie projektu typowego o powierzchni użytkowej 126,86 m2.

W TAB. 2 przedstawiono analizę kosztów ciepła z różnych nośników energii z uwzględnieniem sprawności instalacji c.o. oraz koszty kotłowni. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu wynosi od 17 tys. zł do 20 tys. zł.

Koszty kotłowni gazowej i wentylacji z odzyskiem ciepła są porównywalne z kosztami kotłowni opartej o powietrzną pompę ciepła. Podobne są jednostkowe koszty ciepła, jednak efektywność energetyczna budynku wyposażonego w wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją o sprawności odzysku ciepła jest dużo mniejsza.

Dla pompy powietrznej z wentylacją grawitacyjną koszty ogrzewania są na podobnym poziomie co dla kotłowni gazowej z wentylacją i z rekuperacją. Koszty inwestycyjne są najniższe dla kotłowni gazowej z wentylacją z rekuperacją. Szczegóły analiz zamieszczono w TAB. 3, TAB. 4 (patrz: str. 2) i TAB. 5 (patrz: str. 2).

TABELA 1. Porównanie wymagań prawnych

TABELA 1. Porównanie wymagań prawnych

TABELA 2. Analiza kosztów ciepła z różnych nośników energii z uwzględnieniem sprawności instalacji c.o. oraz kosztów kotłowni

TABELA 2. Analiza kosztów ciepła z różnych nośników energii z uwzględnieniem sprawności instalacji c.o. oraz kosztów kotłowni

TABELA 3. Efektywność energetyczna domu jednorodzinnego

TABELA 3. Efektywność energetyczna domu jednorodzinnego o powierzchni Af = 126,86 m2 zasilanego za pomocą kotłowni gazowej z wentylacją z rekuperacją oraz za pomocą pomp ciepła z wentylacją naturalną, obliczone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej [2]

Aktualnie najpopularniejsze ze względu na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne są kotłownie oparte o gaz ziemny, wyposażone w kotły kondensacyjne z płynną regulacją. Aby spełnić wymagania prawne, niezbędne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją.

Efektywność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Jak prawidłowo opisać parametry wentylacji z rekuperacją? Najczęściej zaczyna się opis od sprawności odzysku ciepła.

Sprawność wymiennika informuje, ile ciepła z powietrza wywiewanego można przekazać powietrzu świeżemu (nawiewanemu). Sprawność zależy od typu wymiennika do odzysku ciepła. Najwyższą sprawność mają wymienniki przeciwprądowe i centrale z dwoma wymiennikami krzyżowymi (ponad 90%).

Energooszczędność centrali wentylacyjnych to nie tylko sprawność wymiennika, lecz także sprawność wentylatorów, moc oraz możliwość płynnej regulacji wydajności.

Działanie wentylacji w większości wypadków jest realizowane w sposób ciągły. Czas pracy wentylatorów jest więc długi. Konieczne jest zatem zastosowanie wentylatorów efektywnych energetycznie.

Na efektywność układu ma również wpływ wydajność/spręż. Każda centrala wentylacyjna charakteryzuje się konkretnym sprężem przy zadanej wymianie powietrza. Spręż centrali musi wystarczyć na pokrycie strat ciśnienia w całej instalacji. Istotne jest wiec prawidłowe zaprojektowanie instalacji. Wielkość wymiany powietrza wentylacyjnego powinna być określana indywidualnie, zgodnie z przepisami i oczekiwaniami inwestora.

Bardzo ważną część instalacji stanowi też automatyka centrali. Powinna być ona dobrana do potrzeb użytkownika i umożliwiać płynną regulację wydajności, np. w oparciu o pomiar temperatury w pomieszczeniu oraz zawartości CO2. Wygodne są programatory pracy tygodniowej i aplikacje umożliwiające sterowanie centralą z poziomu komputera, tabletu czy smartfona.

Kolejnym czynnikiem jest cicha praca. Poziom hałasu generowany przez centralę powinien być możliwie niski. Instalacja transportująca powietrze powinna być wykonana z kanałów tłumiących szumy. Alternatywnie stosuje się tłumiki hałasu montowane na kanałach.

TABELA 4. Porównanie wymagań prawnych

TABELA 4. Porównanie wymagań prawnych

TABELA 5. Wartości EP dla budynku jednorodzinnego o Af = 126,86 m2 zasilanego z różnych nośników energii, przy wentylacji naturalnej oraz mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wartość graniczna EP2017 = 95 kWh/(m2·rok)

TABELA 5. Wartości EP dla budynku jednorodzinnego o Af = 126,86 m2 zasilanego z różnych nośników energii, przy wentylacji naturalnej oraz mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wartość graniczna EP2017 = 95 kWh/(m2·rok)

Jakość powietrza a efektywność energetyczna i ekonomiczna

Zapewnienie komfortu użytkowania osobom przebywającym w pomieszczeniu stało się dużym wyzwaniem dla producentów central wentylacyjnych. Jakość powietrza dostarczanego do pomieszczeń powinna mieć odpowiednie parametry (temperaturę i wilgotność).

Jakość powietrza, zwłaszcza wilgotność, może mieć również znaczący wpływ na stan techniczny budynku. Duża wilgotność powietrza oraz nieprawidłowo zaprojektowane węzły budynku mogą powodować rozwój grzybów i pleśni.

Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie wentylacji, która pozwoli na odzysk ciepła powyżej 90%. Efekty takie są możliwe przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z wysokosprawnym odzyskiem ciepła oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła GWC.

Wprowadzenie pompy ciepła za rekuperatorem pozwala na pracę układu na ogrzewanie i chłodzenie Urządzenie pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego zarówno latem, jak i zimą.

Zastosowanie wydajnego, bezprzeponowego GWC w połączeniu z centralą pozwala na utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza zimą (GWC dowilża powietrze), a latem na jego osuszenie (GWC osusza powietrze).

Prawidłowa wilgotność i temperatura nawiewanego powietrza są jednymi z najistotniejszych parametrów decydujących o komforcie użytkowania pomieszczeń. Wbudowana pompa ciepła pozwala na realizowanie z najwyższą efektywnością funkcji ogrzewania i chłodzenia.

W przypadku funkcji grzania, w zależności od tego, czy korzysta się z gruntowego wymiennika ciepła czy zewnętrznego strumienia powietrza, powietrze trafia bezpośrednio do centrali, gdzie zostaje wstępnie ogrzane (GWC lub nagrzewnica wstępna).

Tak przygotowane powietrze przechodzi przez wymiennik przeciwprądowy, gdzie przejmuje dodatkowo część ciepła z powietrza usuwanego. Następnie trafia na skraplacz i następuje ogrzanie strumienia do temperatury umożliwiającej zastosowanie centrali wentylacyjnej jako źródła ogrzewania budynku. Natomiast powietrze wywiewane, stanowiące dolne źródło ciepła dla powietrznej pompy ciepła, trafia na parowacz i oddaje część energii cieplnej.

Latem powietrze napływa do centrali bezpośrednio z otoczenia lub z GWC. Strumień kierowany jest bypassem, omija wymiennik ciepła i trafia bezpośrednio na wymiennik PC parowacz. Na parowaczu następuje odebranie porcji ciepła przez odparowanie czynnika obiegowego w wymienniku pompy ciepła.

Powietrze, "omywając" parowacz, jest ochładzane, a potem kierowane do instalacji nawiewnej. Jeżeli jest techniczna możliwość zastosowania gruntowego wymiennika ciepła GWC, należy instalację wentylacyjną uzupełnić o rurowy lub powierzchniowym wymiennik.

Wymienniki powierzchniowe są wydajniejsze i mogą być zlokalizowane pod budynkiem, co ma korzystny wpływ na koszty eksploatacyjne i inwestycyjne. Zastosowanie GWC pozwala wyeliminować grzałkę potrzebną do rozmrażania wymiennika, wstępne podgrzewanie powietrza zimą i schładzanie latem.

Na RYS. przedstawiono schemat pracy centrali rekuperacyjno-klimatyzacyjno-grzewczej w okresie grzewczym oraz chłodniczym.

RYS. Schemat pracy centrali rekuperacyjno-klimatyzacyjno-grzewczej w okresie grzewczym oraz chłodniczym; rys. archiwum autora

RYS. Schemat pracy centrali rekuperacyjno-klimatyzacyjno-grzewczej w okresie grzewczym oraz chłodniczym; rys. archiwum autora

Funkcje realizowane przez centrale rekuperacyjno-klimatyzacyjno-grzewcze z GWC to:

  • wentylacja
    - wentylacja nawiewno-wywiewna,
    - odzysk ciepła z powietrza zużytego,
    - filtracja powietrza,
    - nawilżanie powietrza w okresie zimowym,
  • ogrzewanie
    - ogrzewanie nadmuchowe,
    - ogrzewanie wodne niskotemperaturowe,
    - przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
  • chłodzenie
    - chłodzenie nadmuchowe bierne (en. chłodnicza pochodzi z GWC),
    - chłodzenie nadmuchowe czynne (en. chłodnicza z GWC i pompy ciepła centrali).

W centralach zastosowano powietrzne pompy ciepła o SCOP ≥ 5,5, które w połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła GWC stanowią bardzo efektywne źródło ciepła do celów grzewczych. Pompa ciepła ogrzewa powietrze nawiewane oraz czynnik grzewczy na cele c.w.u. i c.o.

W porze letniej chłód oraz osuszanie powietrza realizowane są przez centrale rekuperacyjno-klimatyzacyjno-grzewcze wyposażone w tzw. bypass, który umożliwia nawiew chłodnego powietrza bezpośrednio z gruntowego wymiennika ciepła.

Dodatkowo pompa ciepła może załączać się w trybie chłodzenia. Tryb ten działa automatycznie na podstawie wskazań czujnika wilgotności i temperatury powietrza w budynku. Minimum 80% dostarczanej przez układ energii chłodu powinno pochodzić z gruntowego wymiennika ciepła GWC. Głównym zadaniem pracy pompy ciepła w trybie chłodzenia jest osuszenie powietrza wentylacyjnego.

W okresie zimowym zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w sposób znaczący wpływa na ustabilizowanie się warunków wilgotnościowych w pomieszczeniach. Bezprzeponowy przepływ powietrza w wymienniku powoduje naturalne dowilżanie. Ilość dostarczanej przez GWC wilgoci uzależniona jest od rodzaju gruntu i wysokości występowania wód gruntowych.

Dodatkowe nawilżanie powietrza nawiewanego realizowane jest przez moduł nawilżacza ewaporacyjnego. Moduł ten powinien znajdować się wewnątrz centrali za nagrzewnicą pompy ciepła. Układ ten zapewnia utrzymanie pożądanej wilgotności powietrza w budynku w zakresie 35–50%.

Pompy ciepła central układu wyposażone są w dwa niezależne płytowe wymienniki wodne. Jeden przygotowuje czynnik grzewczy na cele ogrzewania wodnego niskotemperaturowego, a drugi służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Takie połączenie umożliwia w okresie grzewczym podgrzanie ciepłej wody użytkowej do wysokiej wartości temperatury oraz znaczne zwiększenie COP w porównaniu z rozwiązaniami z jednym wymiennikiem (skraplaczem).

W PFU przewidziano system dystrybucji powietrza w układzie kanałów prowadzonych na stropie w izolacji, pod warstwą wylewki. Temperatura poszczególnych stref i pomieszczeń powinna być centralnie monitorowana (przez BMS).

Instalacja wentylacyjna powinna spełniać warunek: SFP < 0,88 kW/(m3/s) – łącznie dla nawiewu + wywiewu dla projektowego strumienia wentylacyjnego. Poszczególne strefy lub pomieszczenia powinny być wyposażone w układy regulowane na podstawie stężenia CO2, z możliwością sterownia poprze BMS.

Wymagane jest zastosowanie gruntowych powierzchniowych powietrznych wymienników ciepła o korzystnie bezprzeponowym charakterze wymiany cieplnej i udokumentowanym działaniu antybakteryjnym.

Zalecane jest umieszczenie GWC pod posadzkami budynków. Termoizolacja posadzek lub płyty fundamentowej powinna być wówczas wzmocniona i wartość U nie powinna być większa niż U = 0,15 W/(m2·K).

Minimalna całkowita sprawność temperaturowa odzysku ciepła (GWC + rekuperacja) wynosi 87%. Centrale powinny być wyposażone w systemy automatycznego równoważenia przepływów strumieni nawiewnego z wywiewnym.

Należy przewidzieć niezbędną liczbę układów wentylacyjnych i chłodniczych, które zapewnią odpowiednią wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, wynikającą z warunków technologicznych i sanitarno-higienicznych, oraz zapewnią optymalne parametry fizyczne powietrza wewnętrznego wynikające z ich przeznaczenia (funkcji) PN i przepisów. Należy przewidzieć całoroczne normowanie temperatury powietrza w pomieszczeniach zgodnie z warunkami technicznymi [1] oraz normą PN-EN 15251:2012 [3].

W przyjętych rozwiązaniach należy zwrócić szczególną uwagę na odzysk ciepła z powierza wywiewanego. Przyjęte rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania ciepła w wyniku odzysku należy uwzględnić w bilansie cieplnym budynku i doborze urządzeń. Pomieszczenie serwerowni ma być wyposażone w osobny system klimatyzacji i wentylacji, uwzględniający wymogi zamontowanych w nich urządzeń.

Należy przewidzieć osobne układy wentylacyjne dla pomieszczeń o różnych przeznaczeniach higieniczno-sanitarnych. Regulacja działania wentylacji ma się odbywać na podstawie parametrów CO2 i temperatury wewnętrznej.

Centrale wentylacyjne - wymagania

Zależnie od charakteru pomieszczeń obsługiwanych przez zespół nawiewny należy stosować jedno- lub wielostopniowe oczyszczanie powietrza wentylacyjnego. Każda z central może być wyposażona w nagrzewnicę zasilaną z centralnego źródła przygotowania ciepła.

Do nagrzewnic central wentylacyjnych należy zapewnić dopływ czynnika grzewczego w sezonie grzewczym i w okresach przejściowych oraz czynnika chłodniczego.

Należy przewidzieć aktywne chłodzenie (suszenie) powietrza do parametrów poniżej krzywej duszności, niezależnie od warunków zewnętrznych, na podstawie wskazań higrometru pomieszczeniowego.

Poziom hałasu w pomieszczeniach wentylowanych mechanicznie przy pracy urządzeń wentylacyjnych bez innych źródeł hałasu nie powinien przekraczać niniejszych wartości:

  • biura - 40 dB (A),
  • sale konferencyjne i wielofunkcyjne - 40 dB (A),
  • jadalnia - 45 dB (A),
  • kuchnia - 45 dB (A),
  • pomieszczenia sypialne - 40 dB (A),
  • pomieszczenia socjalne - 45 dB (A),
  • WC - 45 dB (A),
  • magazyny – 55 dB (A),
  • pomieszczenia techniczne – 65 dB (A).

Podsumowanie

Projektowanie i wykonywanie budynków już do 2017 r. będzie wymagało stosowania przegród o znacznie obniżonych wartościach współczynników przeceniania ciepła lub efektywnych energetycznie źródeł ciepła albo mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła.

Zastosowanie pompy ciepła wymaga większych nakładów inwestycyjnych. Koszt kompletnej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła dla domku jednorodzinnego 120-150 m2 waha się w przedziale od 17 tys. zł do 20 tys. zł.

Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła gwarantuje lepszą jakość powietrza. Wyposażenie układu wentylacyjnego z rekuperatorem w GWC oraz pompę ciepła pozwala zoptymalizować koszty inwestycyjne oraz zapewnić oczekiwany przez użytkowników komfort powietrza przez cały rok.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013 poz. 926).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2014 poz. 888).
  3. PN-EN 15251:2012, "Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego dotyczące projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków, obejmujące jakość powietrza wewnętrznego, środowisko cieplne, oświetlenie i akustykę".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • rims rims, 06.02.2017r., 13:25:00 Jakie są koszty ogrzewania gazem? Jakie macie stawki za gaz? Czy zmiana dostawcy gazu ma jakikolwiek sens?
  • gienek gienek, 09.11.2017r., 18:26:13 Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Powiązane

mgr inż. Jerzy Żurawski Analiza stolarki okiennej i drzwiowej na potrzeby termomodernizacji

Analiza stolarki okiennej i drzwiowej na potrzeby termomodernizacji Analiza stolarki okiennej i drzwiowej na potrzeby termomodernizacji

Wyniki obliczeń dokonane w audycie energetycznym stają się wytycznymi do projektowania, przy czym rozwiązania przyjęte w audycie powinny być możliwe do zaprojektowania i wykonania w założonej cenie.

Wyniki obliczeń dokonane w audycie energetycznym stają się wytycznymi do projektowania, przy czym rozwiązania przyjęte w audycie powinny być możliwe do zaprojektowania i wykonania w założonej cenie.

dr inż. Grzegorz Misztal Narzędzia, kryteria i wskaźniki do oceny technicznej budynków

Narzędzia, kryteria i wskaźniki do oceny technicznej budynków Narzędzia, kryteria i wskaźniki do oceny technicznej budynków

Gospodarka rynkowa i mechanizmy rachunku ekonomicznego w coraz większym stopniu wpływają na sposób zarządzania nieruchomościami, chociaż nie stanowią jeszcze jedynego i głównego kryterium, według którego...

Gospodarka rynkowa i mechanizmy rachunku ekonomicznego w coraz większym stopniu wpływają na sposób zarządzania nieruchomościami, chociaż nie stanowią jeszcze jedynego i głównego kryterium, według którego kształtowana jest polityka mieszkaniowa i zarządzania nieruchomościami na różnych szczeblach gospodarki w Polsce. Nie jesteśmy jeszcze społeczeństwem na tyle bogatym, by móc zarządzać nieruchomościami na podstawie rachunku ekonomicznego i na tej podstawie podejmować optymalne decyzje, czasem także...

dr inż. Maciej Jaworski Zastosowanie materiałów zmiennofazowych (PCM) do zwiększenia bezwładności cieplnej budynków

Zastosowanie materiałów zmiennofazowych (PCM) do zwiększenia bezwładności cieplnej budynków

Szeroko pojęty sektor budownictwa w krajach Unii Europejskiej jest konsumentem ok. 37% energii finalnej. Dwie trzecie tego zużycia jest związane z potrzebą zapewnienia warunków komfortu cieplnego, czyli...

Szeroko pojęty sektor budownictwa w krajach Unii Europejskiej jest konsumentem ok. 37% energii finalnej. Dwie trzecie tego zużycia jest związane z potrzebą zapewnienia warunków komfortu cieplnego, czyli ogrzania bądź chłodzenia pomieszczeń [1]. Szczególnie duża konsumpcja energii występuje w budynkach użyteczności publicznej. W tych budynkach wskaźnik zużycia (w kWh/m2/a) jest dwa do sześciu razy większy, odpowiednio w biurach i restauracjach, niż w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Liczby...

Jacek Sawicki Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Jacek Sawicki Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne w budownictwie Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych,...

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych, a także określonej armatury i urządzeń przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wystąpieniem niekorzystnych zjawisk obniżania jakości funkcji użytkowych bądź ich utraty; przy instalacjach ciepłowniczych – ochrona osób przed poparzeniem, przy instalacjach elektrycznych – przed...

mgr inż. Jerzy Żurawski Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...

dr inż. Jacek Hulimka, dr inż. Marta Kałuża Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

Konrad Koper Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.

dr Artur Miros Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.

dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009 Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.

mgr inż. Bartłomiej Sędłak Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.

Waldemar Joniec Piony i przepusty instalacyjne

Piony i przepusty instalacyjne Piony i przepusty instalacyjne

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

dr Artur Miros, mgr inż. Grażyna Swołek Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.

mgr inż. Ryszard Borkowski Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?

dr Artur Miros Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Robert Kotwas Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Instalacje dobrze zaizolowane

Instalacje dobrze zaizolowane Instalacje dobrze zaizolowane

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Marcin Gryka Właściwości i zastosowanie polimoczników

Właściwości i zastosowanie polimoczników Właściwości i zastosowanie polimoczników

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Przemysław Gogojewicz Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika? Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...

Robert Kotwas Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

mgr inż. Jerzy Żurawski Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.

dr inż. Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Izolacje w instalacjach słonecznych

Izolacje w instalacjach słonecznych Izolacje w instalacjach słonecznych

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.