Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Żel akrylowy KÖSTER do iniekcji kurtynowych i strukturalnych

KOESTER Polska  |  18.04.2019
Żel akrylowy KÖSTER do iniekcji kurtynowych i strukturalnych
Żel akrylowy KÖSTER do iniekcji kurtynowych i strukturalnych
KOESTER Polska

Przy odtwarzaniu hydroizolacji ścian zewnętrznych nie zawsze jest możliwe odkopanie ścian budynku. (np. gdy na działce obok stoi budynek lub przebiega ulica). W takich przypadkach często wykonywana jest zewnętrzna hydroizolacja piwnic od środka w technice iniekcji kurtynowej z użyciem żelów iniekcyjnych np. KÖSTER Injectionsgel G4.

Zakres stosowania żeli iniekcyjnych do iniekcji kurtynowych nie ogranicza się jednak tylko do starych obiektów. Także przy budowie tuneli zdarza się, że w konstrukcji pojawiają się rysy i przecieki, które muszą być uszczelnione przy użyciu techniki iniekcji kurtynowej (np. żelami akrylowymi). Również dylatacje w nowo wznoszonych obiektach kubaturowych często wymagają uszczelnienia przy zastosowaniu iniekcji.

KÖSTER BAUCHEMIE AG od ponad 35 lat specjalizuje się w produkcji materiałów hydroizolacyjnych stosowanych do odtwarzania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych, jak np. hydroizolacje mineralne, bitumiczne oraz żywice i żele poliuretanowe do iniekcji betonu. Dowiedz się więcej o produktach firmy KOESTER Polska >>

Producent wprowadza na rynek nowe żele iniekcyjne:

  • żel akrylowy KÖSTER Injektionsgel G4 - do iniekcji kurtynowej i strukturalnej
  • żel akrylowy KÖSTER Injektionsgel S4 - szybkowiążący żel do natychmiastowego blokowania intensywnych przecieków

Czym są żele iniekcyjne?

Z technicznego punktu widzenia żele są hydrofilowymi molekułami o długich łańcuchach, które mogą wbudowywać wodę w swoją strukturę. Żele można też określić jako mieszaninę ciała stałego i cieczy.

Jako materiał uszczelniający żele mają tę zaletę, że jako produkt o niskiej lepkości początkowej mogą być z łatwością wtłaczane w ściany, gdzie po przereagowaniu powstaje elastyczna, wodoszczelna masa.

Oprócz tego czas reakcji żeli można regulować - od bardzo krótkiego (w przypadku wycieków wody), do długiego czasu reakcji ułatwiającego penetrację materiału.

Zastosowanie żelu

Żele stosowane są w obszarach, gdzie elementy budowli narażone są na stały kontakt z wodą lub wilgocią gruntową. Typowym obszarem zastosowania żeli są części budynków stykające się z gruntem, takie jak piwnice, ściany tuneli, zbiorniki wody itp. W przypadku budynków, których ściany piwnic są niedostępne od zewnątrz żele iniekcyjne są szczególnie przydatne i skuteczne (iniekcja kurtynowa oraz strukturalna).

W przypadku przeciekających dylatacji i przerw roboczych, gdy nie ma dostępu do budynku od strony napierającej wody, iniekcja żelami jest właściwie jedynym sposobem na uszczelnienie konstrukcji budynku. Żel posiada wystarczająco krótki czas reakcji, a jednocześnie jest stabilny, odporny na nacisk, elastyczny i wodoszczelny. Dzięki tym właściwościom żele umożliwiają trwałe uszczelnienie przeciekających dylatacji bez przerw roboczych. Skonsultuj się ze specjalistami firmy KOESTER Polska >>

Żele iniekcyjne można wykorzystać w następujących technologiach:

Iniekcja kurtynowa - hydroizolacja zewnętrzna piwnic wykonana od wewnątrz

Iniekcję kurtynową z użyciem żelu wykonuje się, gdy nie jest możliwe odkopanie ścian zewnętrznych budynku i wykonanie nowej hydroizolacji (np. gdy na działce obok stoi budynek lub przebiega tam ulica). Produkt (KÖSTER Injectionsgel G4) po zmieszaniu z wodą bardzo szybko staje się wodoszczelną, elastyczną masą. Pęcznieje przy kontakcie z wodą, wbudowuje ją w swoją strukturę, zwiększa swoją objętość działając jako aktywne uszczelnienie.

Iniekcja kurtynowa żelem KÖSTER Injectionsgel G4 wykonywana jest przy użyciu specjalnych 2-komponentowych pomp iniekcyjnych oraz pakerów stalowych. Żel iniekcyjny podawany jest przez pakery stalowe bezpośrednio za ścianę zewnętrzną, gdzie następuje wiązanie i tworzy się wodoszczelna warstwa odcinająca ściany piwnic od wody i wilgoci.

W przypadku iniekcji kurtynowej uszczelnianą ścianę należy przewiercić na wylot, otwory wiercić w rozstawie co 40 cm w poziomie i pionie, a następnie wykonać jeszcze jeden otwór w środku. W otworach należy osadzić pakery iniekcyjne np. KÖSTER Superpacker. Iniekcja wykonywana jest zwykle w kilku krokach roboczych.

Iniekcja kurtynowa

Iniekcja strukturalna

Żel akrylowy KÖSTER Injectionsgel G4 może być stosowany również do wykonania iniekcji strukturalnej ścian piwnic. Polega ona na wysyceniu żelem akrylowym porów, kapilarów i pustych przestrzeni występujących w ścianach piwnic.

Otwory w uszczelnianej ścianie należy wiercić na głębokość ok. 2/3 grubości ściany, na siatce kwadratu o boku 40 cm, a następnie wykonać jeszcze jeden otwór w środku. W otworach należy osadzić pakery iniekcyjne np. KÖSTER Superpacker. Następnie wykonywana jest iniekcja zwykle kilkustopniowa, aż do wysycenia muru płynem iniekcyjnym. Ubytki w ścianach należy uzupełnić zaprawą szybkowiążącą np. KÖSTER KB Fix 5.

Iniekcja strukturalna

Uszczelnianie tuneli

Przy budowie tuneli coraz częściej stosowane są bardzo nowoczesne technologie - drążenie tuneli odbywa się przy użyciu specjalistycznego urządzenia, które po usunięciu urobku umożliwia jednoczesne zabudowanie tunelu przy użyciu prefabrykowanych łupin z żelbetu.

Z powodu wysokiego ciśnienia hydraulicznego działającego na żelbetową obudowę tunelu, mimo mocnego zbrojenia, zdarza się, że pojawiają się rysy i pękniecia, co prowadzi do przecieków oraz korozji stali zbrojeniowej. Aby uniknąć szkód wywołanych przez przecieki oraz postępującą korozję zbrojenia, rysy powinny być uszczelnione i wypełnione przy użyciu specjalistycznych produktów do iniekcji (np. żele akrylowe lub poliuretanowe).

Innym problemem występującym przy budowie tuneli jest rozszczelnienie się uszczelek na styku prefabrykatów i pojawiające się w tym miejscu przecieki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie iniekcji kurtynowej np. przy użyciu żelu akrylowego za obudowę tunelu.

W praktyce wygląda to tak, że obudowa tunelu jest nawiercana w odpowiedniej siatce, osadzane są pakery iniekcyjne, a następnie podawany jest żel iniekcyjny, który tworzy powłokę uszczelniającą od strony gruntu i napierającej wody.

Uszczelnianie tuneli

KÖSTER Injectionsgel G4 - żel do iniekcji kurtynowych i strukturalnych

Jest to 3-składnikowy iniekcyjny żel akrylowy na bazie wodnej, o niskiej lepkości początkowej, zachowujący elastyczność po utwardzeniu.
Może wiązać wodę w czasie reakcji, a po związaniu ma zdolność pęcznienia do 20%. W  suchym otoczeniu może wysychać i zmniejszać objętość, a po kontakcie z wodą wraca do początkowej objętości.

Preparat Injektionsgel G4 nie stanowi zagrożenia toksycznego dla wód gruntowych, jest zupełnie neutralny, nie zawiera rozpuszczalników oraz posiada atest PZH dopuszczający do kontaktu z wodą pitną.

Żel akrylowy stosowany jest do wykonywania uszczelnienia ścian zewnętrznych mających kontakt z gruntem metodą iniekcji kurtynowej (iniekcja w grunt) oraz do iniekcji strukturalnej mocno porowatych lub zarysowanych elementów budowli. Materiał nadaje się także do uszczelnienia tuneli, kanałów, pustek, a także spoin w elementach murowanych i betonowych.

Żel Injektionsgel G4

Dużą zaletą żelu Injektionsgel G4 jest jego niska lepkość  - na poziomie 4 mPa*s. Z praktycznego punktu widzenia lepkość żelu Injektionsgel G4 jest taka sama jak lepkość wody, a więc może on wniknąć wszędzie tam, gdzie dostaje się woda.

Dzięki temu przy iniekcji strukturalnej żel akrylowy może spenetrować najdrobniejsze kapilary muru, natomiast przy iniekcji kurtynowej bardzo łatwo rozprowadza się w gruncie oraz na styku gruntu i ściany piwnicy.

Przykłady realizacji z zastosowaniem żeli iniekcyjnych KÖSTER

Huta szkła w Częstochowie - iniekcja strukturalna płyty fundamentowej o powierzchni 1200 m2

Płyta fundamentowa w hucie szkła pod konstrukcją pieca była mocno zarysowana i popękana, występowały liczne sączenia wody i przecieki. Konieczne było uszczelnienie konstrukcji płyty.

Do realizacji tego trudnego zadania została zaproszona firma KOESTER POLSKA.

Po wykonaniu szeregu analiz i iniekcji próbnej płyty zdecydowano się na uszczelnienie płyty fundamentowej w technice iniekcji strukturalnej. Jako materiał iniekcyjny wybrano żel akrylowy KOSTER Injektionsgel G4 o bardzo niskiej lepkości, gwarantujący optymalną penetrację iniektu w gęstą siatkę rysy w płycie fundamentowej. Powierzchnia uszczelnionej płyty fundamentowej wyniosła ok. 1200 m2.

Na prace iniekcyjne firma miała tyko dwa tygodnie, aby nie blokować kolejnych etapów remontu pieca w hucie szkła.

Huta szkła

Żel akrylowy KÖSTER

Żel akrylowy KÖSTER

Żel akrylowy KÖSTER

Żel akrylowy KÖSTERŻel akrylowy KÖSTER

Koester KOESTER Polska Sp. z o.o.
ul. Powstańców 127 lok. 14
31-670 Kraków

tel. 12 411 49 94
fax 12 413 09 63

info@koester.pl

www.koester.pl 

(Koester, iniekcja kurtynowa, iniekcja strukturalna, żele iniekcyjne, KÖSTER Injectionsgel G4)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.