Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 3/2016 [PDF]

pobierzesz BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Żel akrylowy KÖSTER do iniekcji kurtynowych i strukturalnych

KOESTER Polska Sp. z o.o.  |  13.10.2016
KOESTER Polska Sp. z o.o.

Przy odtwarzaniu hydroizolacji ścian zewnętrznych nie zawsze jest możliwe odkopanie ścian budynku (np. gdy na działce obok stoi budynek lub przebiega ulica). W takich przypadkach często wykonuje się hydroizolację piwnic od środka w technice iniekcji kurtynowej z użyciem żelów iniekcyjnych, np. KÖSTER Injectionsgel G4.

Zakres stosowania żeli iniekcyjnych do iniekcji kurtynowych nie ogranicza się jednak tylko do starych obiektów.

Także przy budowie tuneli zdarza się, że w konstrukcji tunelu pojawiają się rysy i przecieki, które mogą być uszczelnione przy użyciu techniki iniekcji kurtynowej (np. żelami akrylowymi). Również dylatacje w nowo wznoszonych obiektach kubaturowych często wymagają uszczelnienia przy zastosowaniu iniekcji.

KÖSTER BAUCHEMIE AG od ponad 35 lat specjalizuje się w produkcji materiałów hydroizolacyjnych stosowanych do odtwarzania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych, jak np. hydroizolacje mineralne, bitumiczne oraz żywice i żele poliuretanowe do iniekcji betonu. Dowiedz się więcej o produktach firmy KOESTER Polska Sp. z o.o. >>

Producent wprowadza na rynek trzy nowe żele iniekcyjne:

  • żel akrylowy KÖSTER Injektionsgel G4 - do iniekcji kurtynowej i strukturalnej
  • żel akrylowy KÖSTER Injektionsgel J4 - do iniekcji szczelin dylatacyjnych (WKRÓTCE)
  • żel akrylowy KÖSTER Injektionsgel S4 - szybkowiążący żel do natychmiastowego blokowania intensywnych przecieków (WKRÓTCE)

Tu znajdziesz szczegółowe informacje o żelu akrylowym G4 firmy KOESTER POLSKA Sp. z o. o. >>

Czym są żele?

Z technicznego punktu widzenia żele są hydrofilowymi molekułami o długich łańcuchach, które mogą wbudowywać wodę w swoją strukturę. Można je też określić jako mieszaninę ciała stałego i cieczy.

Zaletą żeli stosowanych do uszczelniania jest fakt, że jako materiał o początkowo niskiej lepkości mogą być z łatwością wtłaczane w ściany, gdzie po przereagowaniu powstaje elastyczna, wodoszczelna masa.

Oprócz tego, czas reakcji żeli można regulować - od bardzo krótkiego (w przypadku wycieków wody) do długiego - ułatwiającego penetrację materiału. Skonsultuj się ze specjalistami firmy KOESTER Polska Sp. z o.o. >>

Zastosowanie żelu

Żele stosowane są na terenach, gdzie elementy budowli narażone są na stały kontakt z wodą lub wilgocią gruntową. Typowym obszarem zastosowania żeli są części budynków stykające się z gruntem, takie jak piwnice, ściany tuneli, zbiorniki wody itp. W budynkach, których ściany piwnic są niedostępne od zewnątrz, żele iniekcyjne są szczególnie przydatne i skuteczne (iniekcja kurtynowa oraz strukturalna).

W przypadku przeciekających dylatacji i przerw roboczych, gdy nie ma dostępu do budynku od strony napierającej wody, iniekcja żelami jest właściwie jedynym sposobem na uszczelnienie konstrukcji budynku. Żel ma wystarczająco krótki czas reakcji, a jednocześnie jest stabilny, odporny na nacisk, elastyczny i wodoszczelny. Dzięki tym właściwościom żele umożliwiają trwałe uszczelnienie przeciekających dylatacji oraz przerw roboczych. Poznaj szeroki asortyment firmy KOESTER Polska Sp. z o. o. >>

Żele iniekcyjne można wykorzystać w następujących technologiach:

Iniekcja kurtynowa - hydroizolacja zewnętrzna piwnic wykonana od wewnątrz

Iniekcję kurtynową z użyciem żelu wykonuje się, gdy nie jest możliwe odkopanie ścian zewnętrznych budynku w celu wykonania nowej hydroizolacji (np. gdy na działce obok stoi budynek lub przebiega ulica). Produkt (np. KÖSTER Injectionsgel G4) po zmieszaniu z wodą bardzo szybko staje się wodoszczelną, elastyczną masą. Pęcznieje przy kontakcie z wodą, wbudowuje ją w swoją strukturę i zwiększa objętość, działając jako aktywne uszczelnienie.

Iniekcja kurtynowa żelem KÖSTER Injectionsgel G4 wykonywana jest przy użyciu specjalnych 2-komponentowych pomp iniekcyjnych oraz pakerów stalowych. Żel iniekcyjny podawany jest przez pakery stalowe bezpośrednio za ścianę zewnętrzną, gdzie następuje wiązanie i tworzy się wodoszczelna warstwa odcinająca ściany piwnic od wody i wilgoci.

W przypadku iniekcji kurtynowej uszczelnianą ścianę należy przewiercić na wylot, otwory wiercić w rozstawie co 40 cm w poziomie i pionie, a następnie wykonać jeszcze jeden otwór w środku. W otworach należy osadzić pakery iniekcyjne np. KÖSTER Superpacker. Iniekcja wykonywana jest zwykle w trzech krokach roboczych.

Iniekcja kurtynowa

Iniekcja strukturalna

Żel akrylowy KÖSTER Injectionsgel G4 może być stosowany również do wykonania iniekcji strukturalnej ścian piwnic. Polega ona na wysyceniu żelem akrylowym porów, kapilarów i pustych przestrzeni występujących w ścianach piwnic.

Otwory w uszczelnianej ścianie należy wiercić na głębokość ok. 2/3 grubości ściany, na siatce kwadratu o boku 40 cm, a następnie wykonać jeszcze jeden otwór w środku. W otworach należy osadzić pakery iniekcyjne np. KÖSTER Superpacker. Następnie wykonywana jest iniekcja (zwykle kilkustopniowa), aż do wysycenia muru płynem iniekcyjnym. Ubytki w ścianach należy uzupełnić zaprawą szybkowiążącą np. KÖSTER KB Fix 5.

Iniekcja strukturalna

Uszczelnianie tuneli

Przy budowie tuneli coraz częściej stosowane są bardzo nowoczesne technologie - drążenie tuneli odbywa się przy użyciu specjalistycznego urządzenia, które po usunięciu urobku umożliwia jednoczesne zabudowanie tunelu przy użyciu prefabrykowanych łupin z żelbetu.

Z powodu wysokiego ciśnienia hydraulicznego działającego na żelbetową obudowę tunelu, mimo mocnego zbrojenia, zdarzają się rysy i przecieki, co prowadzi do przecieków oraz korozji stali zbrojeniowej. Aby uniknąć wywołanych przez to szkód, rysy powinny być uszczelnione i wypełnione przy użyciu specjalistycznych produktów do iniekcji (np. żele akrylowe lub poliuretanowe).

Innym problemem występującym przy budowie tuneli jest rozszczelnienie się uszczelek na styku prefabrykatów i występujące w tym miejscu przecieki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie iniekcji kurtynowej np. przy użyciu żelu akrylowego za obudowę tunelu.

W praktyce wygląda to tak, że obudowa tunelu jest nawiercana w odpowiedniej siatce, osadzane są pakery iniekcyjne, a następnie podawany jest żel iniekcyjny, który tworzy powłokę uszczelniającą od strony gruntu i napierającej wody.

Uszczelnianie tuneli

Tunel podziemnej kolei w Glasgow

Spoiny murowanej ściany tunelu uzupełniono szybkowiążącymi zaprawami KÖSTER, lokalne sączenia zamknięto wstępnie przez wcieranie proszku uszczelniającego KOSTER Blitzpulver aż do uzyskania suchej powierzchni ściany.

W kolejnym etapie prac wywiercono otwory, osadzono pakery stalowe oraz wykonano iniekcję kurtynową oraz na części powierzchni iniekcję strukturalną ścian, co przyniosło oczekiwany efekt w postaci zlikwidowania przecieków. Iniekcja wykonywana była wielostopniowo co ułatwia rozprowadzenie się żelu iniekcyjnego przy zewnętrznej powierzchni ścian tunelu.

Koester

TUnel podziemnej kolei w Glasgow

KÖSTER Injectionsgel G4 do iniekcji kurtynowych i strukturalnych to 3- składnikowy iniekcyjny żel akrylowy na bazie wodnej, o niskiej lepkości początkowej, zachowujący elastyczność po utwardzeniu.

Preparat Injektionsgel G4 nie stanowi zagrożenia toksycznego dla wód gruntowych, jest zupełnie neutralny, nie zawiera rozpuszczalników oraz posiada atest PZH dopuszczający do kontaktu z wodą pitną.

Żel akrylowy stosowany jest do uszczelniania ścian zewnętrznych mających kontakt z gruntem metodą iniekcji kurtynowej (iniekcja w grunt) oraz do iniekcji powierzchniowej mocno porowatych lub zarysowanych elementów budowli. Materiał nadaje się także do uszczelnienia tuneli, kanałów, pustek, spoin w elementach murowanych i betonowych.

Koester

KOESTER Polska Sp. z o.o.

tel. 012/ 411 49 94

fax 012/413 09 63

www.koester.pl 

e-mail:

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
3/2017

Aktualny numer:

Izolacje 3/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążenia dachu wiatrem w praktyce
  • - Naprawa uszkodzonych posadzek
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.