Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jak najlepiej chronić drewno? Profesjonalnie!

SELENA  |  11.10.2016
Impregnat do więźby dachowej NW
Impregnat do więźby dachowej NW
Selena

Postaw na gwarancję pewnego dachu i wszystkich elementów konstrukcyjnych! Zabezpiecz drewno przed działaniem organizmów osłabiających jego strukturę i wybierz TYTAN Professional Impregnat do drewna z linii  NW. Do wyboru mamy trzy impregnaty - Impregnat do więźby dachowej NW, do drewna konstrukcyjnego NW oraz najbardziej wydajny i uniwersalny impregnat NW, wszystkie dostępne w koncentracie.

Elementy drewnianej więźby dachowej zaatakowane przez szkodniki i grzyby stopniowo tracą twardość, właściwości techniczne i wytrzymałość mechaniczną. Do prawidłowego zabezpieczania więźby dachowej należy więc używać środków głęboko wnikających w drewno oraz chroniących przed grzybami i owadami. Produkty TYTAN Professional - Impregnat do drewna NW oraz Impregnat do więźby dachowej i drewna konstrukcyjnego NW, zawierają środki biobójcze i trwale wiążą się z drewnem, zapewniając długoletnią ochronę.

Czym jest impregnacja?

To nasycanie drewna, papieru, wyrobów włókienniczych, skóry i innych materiałów środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem takich czynników, jak grzyby czy owady techniczne, a także od wody, ognia itp. W dachu impregnacji poddaje się drewno tworzące konstrukcję, ale też sporadycznie występujące (głównie regionalnie) pokrycia z gontów drewnianych.

Zobacz też: Pianokleje - nowe produkty na rynku chemii budowlanej

Impregnacja drewna, której podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości, to najbardziej powszechna metoda zabezpieczania przed korozją biologiczną i ogniem. Jeżeli przystępujemy do budowy dachu, musimy wiedzieć, jakim preparatem zaimpregnować więźbę oraz jaką zastosować metodę, aby była skuteczna.

Profesjonalna impregnacja - czym zaimpregnować więźbę i inne elementy drewna konstrukcyjnego?

Impregnaty do drewna z linii NW TYTAN Professional chronią drewno przed owadami i grzybami. Mogą być stosowane zarówno do drewna znajdującego się pod zadaszeniem, jak i tego na zewnątrz. Preparat szybko i głęboko wnika w strukturę drewna, gwarantując zabezpieczenie nawet na głębokości 5 mm (przy kąpieli w roztworze roboczym koncentratu). Impregnat nie zawiera agresywnych chlorków i soli miedzi, dzięki czemu koncentrat ani nasączone nim drewno nie powodują korozji stalowych łączników więźby.  

Impregnaty: NW koncentrat, NW do więźby dachowej, NW do drewna konstrukcyjnego

Każdy z preparatów-koncentratów ma charakterystyczny indywidualny, zielony kolor, ale pamiętajmy, że w tym przypadku barwnik wskazuje jedynie na zabezpieczenie drewna i pełni funkcję informacyjną i kontrolną. Impregnat w wersji bezbarwnej można stosować np. pod kolorowe farby dekoracyjne. 

Do zabezpieczania drewnianych komponentów budowlanych znajdujących się pod zadaszeniem polecany jest Impregnat do Więźby Dachowej. Dostępny jest również w formie koncentratu, w kolorze ciemnozielonym - barwi drewno konstrukcyjne na taki sam kolor. Preparat jest bardzo wydajny, a zalecane rozcieńczenie z wodą wynosi 1:9. 

Najwyższe parametry wydajności osiąga jednak Impregnat do drewna NW. Niezależnie od rozcieńczenia, wymagana dawka to 20 g koncentratu na 1 m2 drewna, co oznacza, że z 5 litrów koncentratu można ochronić pod dachem nawet do 250 m2 drewna klasy I.

Sposób aplikacji - jaka metoda będzie najbardziej skuteczna?

Impregnat można aplikować przez natrysk, malowanie oraz kąpiel. Najlepszy efekt impregnacji drewna uzyskamy, stosując metodę namaczania kawałków elementów drewnianych. Długość kąpieli zależy od grubości elementów i stopnia ich wilgotności. Prawidłowo sezonowane, suche drewno nie wymaga długiego nasączania - zalecany czas kąpieli wynosi od 30 minut do 3 godzin. Wilgotność drewna zapewniająca optymalną penetrację impregnatu wynosi około 25-28%. 

Pamiętajmy, że barwnik dodawany do impregnatu jest tylko wskaźnikiem malowania i nie posiada żadnych właściwości biobójczych, może więc się wypłukać po dłuższym czasie użytkowania.

Czy wiesz, że: Selena wyróżniona tytułem Lidera Chemii Budowlanej 2016

Na przekroje powstałe przez cięcie elementów wcześniej zaimpregnowanych, preparat najlepiej nanośić przy pomocy pędzla. Należy się stosować do zalecanych dawek - 20 g dla Impregnatu do drewna NW Tytan Professional oraz odpowiednio 40 g/43 g koncentratu dla Impregnatu do Drewna konstrukcyjnego i Więźby Dachowej NW Tytan Professional. Zaimpregnowane elementy trzeba chronić przed opadami atmosferycznymi do momentu utrwalenia środka w drewnie, tj. minimum 48 godzin.

Pamiętajmy, że po impregnacji drewna musimy je odpowiednio przesezonować, czyli pozwolić na wyparowanie całej wody, tak aby składniki biobójcze mogły się uwolnić i odpowiednio spenetrować strukturę drewna. Nalezy też przestrzegać zaleceń producenta i czytać karty techniczne.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.