Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Wentylacja stropodachu
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Podsumowanie

W przestrzeni wewnętrznej hali basenowej panował typowy dla tych obiektów klimat wewnętrzny [2], charakteryzujący się wysoką temperaturą i wysokim ciśnieniem pary wodnej. Na podstawie przeprowadzonych analiz obliczeniowych przepływu pary wodnej przez przegrodę stwierdzono ryzyko powstawania kondensacji międzywarstwowej w stropodachu w miesiącach zimowych, nawet przy założeniu bezbłędnego ułożenia warstw stropodachu.

Najbardziej intensywnie kondensacja przebiegała w górnych warstwach wełny mineralnej, w pustce powietrznej i w płycie OSB. Na RYS. 5 strefę kondesacji obrazuje styk wykresu ciśnienia nasyconej pary wodnej z rozkładem ciśnienia pary wodnej w przegrodzie.

Poznaj: Zasady działania wentylacji dachów i pokryć dachowych

Stropodach ze względu na niedrożność szczelin wentylujących pracował jak stropodach pełny. Zastosowanie wymuszenia przepływu powietrza w szczelinie wentylowanej przez montaż nasad turbowent na kominy wywiewne nie spowodował poprawy warunków eksploatacyjnych stropodachu.

Zgodnie z publikacjami "Ocieplone stropodachy na blachach fałdowych nad krytymi basenami" [3], "Ocena cieplno-wilgotnościowa stropodachu szczelinowego nad basenem na przykładzie rozwiązania zrealizowanego w praktyce" [4], "Analiza rozwiązań izolacji termicznej attyk na przykładzie kompleksu budynków basenowych o konstrukcji stalowej" [5] w basenach zaleca się stosowanie stropodachów wentylowanych lub o odwróconej kolejności warstw.

Konstrukcja stropodachu pełnego w warunkach eksploatacyjnych hal basenowych, nawet przy zastosowaniu wysokosprawnej paroizolacji, może być narażona na kondesację wewnątrzwarstwową. Z tego powodu nadmiar pary wodnej powinien być usuwany przez intensywną wentylację z przestrzeni stropodachu.

Kondensacja wewnątrzwarstwowa pary wodnej w tego typu stropodachu powoduje szybką degradację warstw dachu, co może spowodować konieczność wstrzymania użytkowania obiektu.

Naturalna wentylacja stropodachu płaskiego jest w praktyce bardzo trudna w realizacji. Wymaga odpowiedniego zaprojektowania otworów nawiewnych i wywiewnych z przestrzeni wentylowanych. W wypadku tego typu dachów konieczna jest wyjątkowa staranność w projektowaniu i wykonastwie poszczególnych warstw dachu.

Dokumentacja projektowa dachów nad basenami powinna zawierać rysunki szczegółowych rozwiązań przebiegu warstw paroizolacji, termoizolacji i szczelin wentylacyjnych w newralgicznych przekrojach stropodachu, takich jak styk stropodachu z attyką czy przebicia dachowe.

Literatura:

1. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
2. VDI 2089. Blatt 1 Etwurf. "Technische Gebäudeausrüstung von Schwimmbädern. Hallenbäder", Verlag Beuth GmbH, Berlin 2003.
3. A. Byrdy, C. Byrdy, "Ocieplone stropodachy na blachach fałdowych nad krytymi basenami", "Czasopismo Techniczne - Budownictwo", 2-B/2010, s. 33-40.
4. A. Byrdy, T. Kisilewicz, "Ocena cieplno-wilgotnościowa stropodachu szczelinowego nad basenem na przykładzie rozwiązania zrealizowanego w praktyce", "Przegląd Budowlany", nr 2/2011, s. 47-53.
5. A. Byrdy, "Analiza rozwiązań izolacji termicznej attyk na przykładzie kompleksu budynków basenowych o konstrukcji stalowej", "IZOLACJE", nr 3/2014, s. 60-64.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.