Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Przyczyny złego funkcjonowania stropodachu
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Poszczególne kanały wentylacyjne nie miały indywidualnych wylotów, lecz były połączone ze sobą prostopadłym kanałem zbiorczym odprowadzającym powietrze do komina wywiewnego obsługującego 4 kanały wentylacyjne (RYS. 4).

Kanał zbiorczy został utworzony przez rozsunięte kontrłaty (przekrój kanału 30×8 cm) i miał za zadanie zasysać powietrze z poszczególnych kanałów wentylacyjnych do komina wywiewnego. Takie rozwiązanie było nieskuteczne. Kanał zbiorczy miał za mały przekrój i ze względu na opory ruchu powietrza nie zapewniał skutecznego odprowadzenia powietrza ze szczelin bocznych do komina wywiewnego.

Wyprowadzenie powietrza ze szczeliny przez stalowe, nieizolowane kominy wentylacyjne o wysokości ponad 50 cm również nie było poprawne. Nasycone wilgocią powietrze ze szczeliny wentylacyjnej uległo w kominie raptownemu wychłodzeniu, przez co występowała kondensacja na powierzchni komina (FOT. 8). Oblodzone kominy miały obniżoną sprawność funkcjonowania, a w okresie odwilży wytopiony lód z komina spływał do wnętrza komina.

Zobacz wyniki: Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Dodatkowo za linią kominów wywiewnych i kanału zbiorczego powstała przestrzeń niewentylowana ze względu na brak nawiewu do tej strefy stropodachu (RYS. 4). Brak ruchu powietrza powodował intensyfikację kondensacji pary wodnej w tej części stropodachu, a w konsekwencji liczne wycieki i obniżoną izolacyjność termiczną dachu (FOT. 9 zdjęcie główne).

Ze względu na uwarstwienie stropodachu skuteczność działania warstwy paroizolacyjnej jest kluczowa w jego funkcjonowaniu. Dokumentacja projektowa nie zawierała informacji dotyczących wymaganych parametrów oporu dyfuzyjnego folii paroizolacyjnej. Projektant nie zamieścił także sposobu rozwiązania newralgicznych dla ciągłości paroizolacji szczegółów połączeń prefabrykatów (isoboksów), połączeń stropodachu z attykami czy zabezpieczeń przebić instalacyjnych itp.

W opisywanym stropodachu zastosowano paroizolację z wielowarstwowej folii polietylenowej metalizowanej folią aluminiową. Ze względu na konieczność wielokrotnych przebić paroizolacji podczas montażu wewnętrznych warstw wykończeniowych i podwieszeń znacznie obniżył się jej opór dyfuzyjny i trudno było ocenić jej rzeczywistą sprawność.

RYS. 4. Schemat układu kanałów wentylacyjnych w stropodachu: 1 – strefa niewentylowana, 2 – komin wentylacyjny, 3 – zbiorczy kanał wentylacyjny, 4 – kanał wentylacyjny; rys. archiwum autora  FOT. 8. Oblodzona nasada komina wentylacyjnego; rys. archiwum autora.
RYS. 4. Schemat układu kanałów wentylacyjnych w stropodachu: 1 - strefa niewentylowana, 2 - komin wentylacyjny, 3 - zbiorczy kanał wentylacyjny, 4 - kanał wentylacyjny; rys. archiwum autora FOT. 8. Oblodzona nasada komina wentylacyjnego; rys. archiwum autora.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.