Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Zaobserwowane uszkodzenia stropodachu
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Na podstawie dokonanych odkrywek stwierdzono wysokie zawilgocenie płyt OSB stanowiących poszycie dachu oraz zawilgocenie warstwy termoizolacyjnej z wełny mineralnej. Płyty OSB w miejscu wykonanej odkrywki całkowicie straciły swoje pierwotne właściwości wytrzymałościowe i uległy całkowitej degradacji biologicznej (FOT. 3).

Warstwa wełny mineralnej stykająca się ze ścianą attykową uległa zagrzybieniu, prawdopodobnie w wyniku długotrwałego zawilgocenia (FOT. 4). Pobrane próbki wełny mineralnej miały zróżnicowaną wilgotność - od całkowicie wysuszonych do wilgotności zbliżonej do stanu nasycenia.

Czytaj też: Wentylacja w obiektach budowlanych i przemysłowych

Drewniane elementy nośne oraz kontrłaty kształtujące szczelinę powietrzną pod pokryciem w miejscach odkrywek wykazywały ślady korozji biologicznej (FOT. 5 i FOT. 6).

FOT. 3. Widok zawilgoconej, zdegradowanej biologicznie płyty OSB; fot. archiwum autora.
FOT. 4. Widok zawilgoconej, zdegradowanej biologicznie wełny mineralnej izolującej stropodach; fot. archiwum autora.
FOT. 4. Widok zawilgoconej, zdegradowanej biologicznie wełny mineralnej izolującej stropodach; fot. archiwum autora.
 FOT. 5. Fragment belki konstrukcyjnej ze śladami korozji biologicznej; fot. archiwum autora
FOT. 5. Fragment belki konstrukcyjnej ze śladami korozji biologicznej; fot. archiwum autora

W celu poprawy funkcjonowania stropodachu dokonano demontażu najbardziej zawilgoconych pasm stropodachu znajdujących się wzdłuż attyk i wymiany warstw stropodachu (FOT. 7).

Przyczyny złego funkcjonowania stropodachu

W projekcie architektonicznym budynku przyjęto do realizacji stropodach płaski o bardzo małym spadku (1,5%), pierwotnie zaprojektowanym jako stropodach pełny.

Aby zmniejszyć ryzyko występowania kondensacji pary wodnej, wykonawca zmodyfikował uwarstwienie stropodachu przez zastosowanie szczeliny wentylacyjnej (RYS. 1 i RYS. 2). Szczeliny o wysokości 8 cm wykonano równolegle do kierunku spadku na całej połaci dachu. Wlot do szczeliny wykonano pod blaszanymi nakrywami w attyce, natomiast wyloty zostały zrealizowane przez kominy z blachy nierdzewnej z podciśnieniowymi nasadami (średnica kominów Ø 30, rozstaw co 4,5 m).

Prędkość strumienia powietrza w szczelinie wentylowanej zależy od następujących czynników:

  • wymiaru przekroju poprzecznego szczeliny,
  • powierzchni otworów wlotowych i wylotowych w przestrzeni wentylowanej,
  • różnicy wysokości między otworami wlotowymi i wylotowymi,
  • oporów ruchu powietrza w szczelinie,
  • różnicy temperatury między temperaturą powietrza zewnętrznego i temperaturą powietrza w szczelinie,
  • prędkości wiatru.

Wymiary przekroju poprzecznego szczeliny były dobrze dobrane, konfiguracja kierunku szczelin zgodnie z przeważającym kierunkiem wiatru w Polsce (kierunek zachód-wschód) była zaprojektowana poprawnie.

Aby system wentylacji działał skutecznie, powierzchnia otworów wlotowych (nawiewnych) musi równoważyć lub przekraczać powierzchnię otworów wylotowych (wywiewnych).

Poprawnie skonstruowany system wentylacyjny wykorzystuje zasadę unoszenia ciepłego powietrza. Kierunek przepływu powietrza jest najczęściej zgodny z linią spadku dachu, a więc oprócz parcia wiatru wytwarza się naturalny ciąg grawitacyjny. Ułatwia on ruch powietrza pod połacią dachową nawet przy bezwietrznej pogodzie.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi polskimi wytycznymi [1] powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić nie mniej niż 1500 mm2/m2 powierzchni stropodachu, tj. 15 cm2 na każdy m2 powierzchni wentylowanego dachu. Zastosowany przekrój otworów nawiewnych i wywiewnych był mniejszy od wymaganego.

Zaprojektowany sposób wentylacji również nie zapewniał wystarczającej różnicy wysokości między otworami wlotowymi i wylotowymi ze szczeliny, ponieważ znajdowały sie one praktycznie na tym samym poziomie (RYS. 2 i RYS. 3).

Kolejnym błędem w opisywanym stropodachu były wysokie opory przepływu powietrza w szczelinie. Powietrze dostające się do szczeliny przez wlot w attyce musiało pokonać 2 załamania pod kątem prostym, by dostać się do szczeliny w płaszczyźnie dachu (RYS. 3).

 FOT. 6. Widok odkrytej szczeliny powietrznej w stropodachu – po lewej stronie uszkodzona biologicznie kontrłata; fot. archiwum autora
 FOT. 7. Widok kontrłat po demontażu zdegradowanego biologicznie poszycia dachowego; fot. archiwum autora
FOT. 6. Widok odkrytej szczeliny powietrznej w stropodachu - po lewej stronie uszkodzona biologicznie kontrłata; fot. archiwum autora FOT. 7. Widok kontrłat po demontażu zdegradowanego biologicznie poszycia dachowego; fot. archiwum autora
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.