Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Zaobserwowane uszkodzenia stropodachu
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
FOT. 9. Wytopiona pokrywa śnieżna nad najbardziej zawilgoconą strefą stropodachu. Widoczny szereg prowizorycznie docieplonych kominów wywiewnych.
Fot. archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Na podstawie dokonanych odkrywek stwierdzono wysokie zawilgocenie płyt OSB stanowiących poszycie dachu oraz zawilgocenie warstwy termoizolacyjnej z wełny mineralnej. Płyty OSB w miejscu wykonanej odkrywki całkowicie straciły swoje pierwotne właściwości wytrzymałościowe i uległy całkowitej degradacji biologicznej (FOT. 3).

Warstwa wełny mineralnej stykająca się ze ścianą attykową uległa zagrzybieniu, prawdopodobnie w wyniku długotrwałego zawilgocenia (FOT. 4). Pobrane próbki wełny mineralnej miały zróżnicowaną wilgotność - od całkowicie wysuszonych do wilgotności zbliżonej do stanu nasycenia.

Czytaj też: Wentylacja w obiektach budowlanych i przemysłowych

Drewniane elementy nośne oraz kontrłaty kształtujące szczelinę powietrzną pod pokryciem w miejscach odkrywek wykazywały ślady korozji biologicznej (FOT. 5 i FOT. 6).

FOT. 3. Widok zawilgoconej, zdegradowanej biologicznie płyty OSB; fot. archiwum autora.
FOT. 4. Widok zawilgoconej, zdegradowanej biologicznie wełny mineralnej izolującej stropodach; fot. archiwum autora.
FOT. 4. Widok zawilgoconej, zdegradowanej biologicznie wełny mineralnej izolującej stropodach; fot. archiwum autora.
 FOT. 5. Fragment belki konstrukcyjnej ze śladami korozji biologicznej; fot. archiwum autora
FOT. 5. Fragment belki konstrukcyjnej ze śladami korozji biologicznej; fot. archiwum autora

W celu poprawy funkcjonowania stropodachu dokonano demontażu najbardziej zawilgoconych pasm stropodachu znajdujących się wzdłuż attyk i wymiany warstw stropodachu (FOT. 7).

Przyczyny złego funkcjonowania stropodachu

W projekcie architektonicznym budynku przyjęto do realizacji stropodach płaski o bardzo małym spadku (1,5%), pierwotnie zaprojektowanym jako stropodach pełny.

Aby zmniejszyć ryzyko występowania kondensacji pary wodnej, wykonawca zmodyfikował uwarstwienie stropodachu przez zastosowanie szczeliny wentylacyjnej (RYS. 1 i RYS. 2). Szczeliny o wysokości 8 cm wykonano równolegle do kierunku spadku na całej połaci dachu. Wlot do szczeliny wykonano pod blaszanymi nakrywami w attyce, natomiast wyloty zostały zrealizowane przez kominy z blachy nierdzewnej z podciśnieniowymi nasadami (średnica kominów Ø 30, rozstaw co 4,5 m).

Prędkość strumienia powietrza w szczelinie wentylowanej zależy od następujących czynników:

  • wymiaru przekroju poprzecznego szczeliny,
  • powierzchni otworów wlotowych i wylotowych w przestrzeni wentylowanej,
  • różnicy wysokości między otworami wlotowymi i wylotowymi,
  • oporów ruchu powietrza w szczelinie,
  • różnicy temperatury między temperaturą powietrza zewnętrznego i temperaturą powietrza w szczelinie,
  • prędkości wiatru.

Wymiary przekroju poprzecznego szczeliny były dobrze dobrane, konfiguracja kierunku szczelin zgodnie z przeważającym kierunkiem wiatru w Polsce (kierunek zachód-wschód) była zaprojektowana poprawnie.

Aby system wentylacji działał skutecznie, powierzchnia otworów wlotowych (nawiewnych) musi równoważyć lub przekraczać powierzchnię otworów wylotowych (wywiewnych).

Poprawnie skonstruowany system wentylacyjny wykorzystuje zasadę unoszenia ciepłego powietrza. Kierunek przepływu powietrza jest najczęściej zgodny z linią spadku dachu, a więc oprócz parcia wiatru wytwarza się naturalny ciąg grawitacyjny. Ułatwia on ruch powietrza pod połacią dachową nawet przy bezwietrznej pogodzie.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi polskimi wytycznymi [1] powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić nie mniej niż 1500 mm2/m2 powierzchni stropodachu, tj. 15 cm2 na każdy m2 powierzchni wentylowanego dachu. Zastosowany przekrój otworów nawiewnych i wywiewnych był mniejszy od wymaganego.

Zaprojektowany sposób wentylacji również nie zapewniał wystarczającej różnicy wysokości między otworami wlotowymi i wylotowymi ze szczeliny, ponieważ znajdowały sie one praktycznie na tym samym poziomie (RYS. 2 i RYS. 3).

Kolejnym błędem w opisywanym stropodachu były wysokie opory przepływu powietrza w szczelinie. Powietrze dostające się do szczeliny przez wlot w attyce musiało pokonać 2 załamania pod kątem prostym, by dostać się do szczeliny w płaszczyźnie dachu (RYS. 3).

 FOT. 6. Widok odkrytej szczeliny powietrznej w stropodachu – po lewej stronie uszkodzona biologicznie kontrłata; fot. archiwum autora
 FOT. 7. Widok kontrłat po demontażu zdegradowanego biologicznie poszycia dachowego; fot. archiwum autora
FOT. 6. Widok odkrytej szczeliny powietrznej w stropodachu - po lewej stronie uszkodzona biologicznie kontrłata; fot. archiwum autora FOT. 7. Widok kontrłat po demontażu zdegradowanego biologicznie poszycia dachowego; fot. archiwum autora
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Czego użyć do hydroizolacji dachu a czego do izolacji ścian?

Poznaj dostępne na rynku produkty izolacji termicznej i akustycznej, hydroizolacje, suchą zabudowę, chemię budowlaną, geosyntetyki...  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.