Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nowelizacja norm na wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych

Amendment of standards applicable to concrete structure protection and repair products and systems
dr inż. Marzena Najduchowska  |  IZOLACJE 9/2016  |  30.09.2016  |  1
Co zmieni się w normach dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych?
Co zmieni się w normach dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych?
Arch. redakcji

Obecnie w CEN i Polskim Komitecie Normalizacyjnym trwają prace nad nowelizacją większości norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Warto przyjrzeć się planowanym zmianom.

W TABELI przedstawiono obecny stan normalizacji, planowane terminy publikacji norm oraz ich notyfikacji w CEN/CLC/ETSI.

Zmiany techniczne, które są wprowadzane lub zostały dokonane w nowych wydaniach norm z serii PN-EN 1504 [1–8], polegają m.in. na dostosowaniu ich do postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG UE wyroby budowlane 89/106/EWG [9].

 

Zmiany dotyczą przede wszystkim oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów wymaganych w przypadku "wszystkich zamierzonych zastosowań" lub "niektórych zamierzonych zastosowań" zgodnie z "zasadami" i "metodami", wydawania certyfikatów WE, deklaracji właściwości użytkowych DWU, oznakowania CE oraz etykietowania gotowego wyrobu.

Zakres wprowadzonych zmian

W opublikowanej w 2013 r. znowelizowanej normie PN-EN 1504-5 [4], w tablicach dotyczących właściwości użytkowych w odniesieniu do wyrobów iniekcyjnych do przenoszącego siły wypełnienia rys (F) została dodana nowa właściwość: wytrzymałość na ściskanie, natomiast w tablicach dotyczących właściwości użytkowych w odniesieniu do wyrobów iniekcyjnych do elastycznego wypełniania rys (D) siły wypełnienia rys - stopień spęcznienia i jego zmiany.

Przeczytaj o: Trwałości konstrukcji betonowych a środowisko w projektowaniu zintegrowanym >>>

W tablicy dotyczącej wymagań identyfikacyjnych w odniesieniu do wyrobów iniekcyjnych zawierających spoiwo polimerowe usunięto oznaczenie części lotnych.

TABELA. Nowelizacja norm PN-EN 1504 [1–8]
TABELA. Nowelizacja norm PN-EN 1504 [1–8]

W normie PN-EN 1504-5:2013 [4] w przypadku niektórych właściwości zmieniono wymagania dla poszczególnych wyrobów. Dotyczy to np. adhezji określonej na podstawie wytrzymałości połączenia na rozciąganie, iniektowalności w niesuchy materiał oraz kompatybilności z betonem.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono szczegółowo zmiany wprowadzone w znowelizowanej normie PN-EN 1504:2013 oraz zasygnalizowano planowane zmiany w pozostałych częściach normy PN-EN 1504. Podano informacje dotyczące wprowadzania do obrotu wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych.

Amendment of standards applicable to concrete structure protection and repair products and systems

The article details the changes made to the amended standard PN-EN 1504:2013 and briefly indicates certain changes planned to be introduced in the remaining parts of PN-EN 1504. The article provides information on marketing the products and systems designed for protection and repair of concrete structures.

Dodano wymagania dla wytrzymałości na ściskanie oraz zawartości części nielotnych. W związku z wprowadzonymi zmianami odnośnie wymagań zmodyfikowany został załącznik A. Zmienił się również załącznik B dotyczący zastosowań specjalnych. Podano w nim właściwości użytkowe i wymagania dla wyrobów (F), (D) i (S).

Tak jak wspomniano, w przypadku pozostałych części normy PN-EN 1504 prace normalizacyjne dotyczące ich nowelizacji są obecnie w trakcie. Podobnie jak w części 5 normy PN-EN 1504 [4], zmienią się zapisy mające na celu dostosowanie norm do rozporządzenia 305/2011 [9] oraz zmienione zostaną tabele dotyczące właściwości wyrobów, oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych w zależności od "wszystkich zamierzonych zastosowań" lub "niektórych zamierzonych zastosowań" oraz "zasad" i "metod" aplikacji.

Zostaną wprowadzone nowe wymagania dla wprowadzonych właściwości oraz zmienią się niektóre istniejące wymagania. Zmienią się również punkty norm dotyczące reakcji na ogień.

W przypadku normy PN-EN 1504-3 [2] może nastąpić dodatkowo:

  • modyfikacja zakresu normy,
  • wprowadzenie dodatkowych zasad i metod stosowania zapraw do napraw,
  • sprecyzowanie zakresu konieczności przeprowadzenia badań,
  • zróżnicowanie istotnych cech w odniesieniu do właściwości fizycznych lub trwałości,
  • usunięcie przypisania klas dla zapraw do napraw konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych,
  • zmiany w załączniku B i załączniku C.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2016

Komentarze

(1)
romek | 17.10.2016, 17:05
mogliby jakieś nowe normy wprowadzić, żeby ten badziewny cement ze wschodu do nas nie docieral, bo to już jakas epidemia jest, wartości to nie ma zadnej. Trzeba pamietac, żeby brac od sprawdzonych dostawców
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.