Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nowelizacja norm na wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych

Amendment of standards applicable to concrete structure protection and repair products and systems
dr inż. Marzena Najduchowska  |  IZOLACJE 9/2016  |  30.09.2016  |  1
Co zmieni się w normach dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych?
Co zmieni się w normach dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych?
Arch. redakcji

Obecnie w CEN i Polskim Komitecie Normalizacyjnym trwają prace nad nowelizacją większości norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Warto przyjrzeć się planowanym zmianom.

W TABELI przedstawiono obecny stan normalizacji, planowane terminy publikacji norm oraz ich notyfikacji w CEN/CLC/ETSI.

Zmiany techniczne, które są wprowadzane lub zostały dokonane w nowych wydaniach norm z serii PN-EN 1504 [1–8], polegają m.in. na dostosowaniu ich do postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG UE wyroby budowlane 89/106/EWG [9].

 

Zmiany dotyczą przede wszystkim oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów wymaganych w przypadku "wszystkich zamierzonych zastosowań" lub "niektórych zamierzonych zastosowań" zgodnie z "zasadami" i "metodami", wydawania certyfikatów WE, deklaracji właściwości użytkowych DWU, oznakowania CE oraz etykietowania gotowego wyrobu.

Zakres wprowadzonych zmian

W opublikowanej w 2013 r. znowelizowanej normie PN-EN 1504-5 [4], w tablicach dotyczących właściwości użytkowych w odniesieniu do wyrobów iniekcyjnych do przenoszącego siły wypełnienia rys (F) została dodana nowa właściwość: wytrzymałość na ściskanie, natomiast w tablicach dotyczących właściwości użytkowych w odniesieniu do wyrobów iniekcyjnych do elastycznego wypełniania rys (D) siły wypełnienia rys - stopień spęcznienia i jego zmiany.

Przeczytaj o: Trwałości konstrukcji betonowych a środowisko w projektowaniu zintegrowanym >>>

W tablicy dotyczącej wymagań identyfikacyjnych w odniesieniu do wyrobów iniekcyjnych zawierających spoiwo polimerowe usunięto oznaczenie części lotnych.

TABELA. Nowelizacja norm PN-EN 1504 [1–8]
TABELA. Nowelizacja norm PN-EN 1504 [1–8]

W normie PN-EN 1504-5:2013 [4] w przypadku niektórych właściwości zmieniono wymagania dla poszczególnych wyrobów. Dotyczy to np. adhezji określonej na podstawie wytrzymałości połączenia na rozciąganie, iniektowalności w niesuchy materiał oraz kompatybilności z betonem.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono szczegółowo zmiany wprowadzone w znowelizowanej normie PN-EN 1504:2013 oraz zasygnalizowano planowane zmiany w pozostałych częściach normy PN-EN 1504. Podano informacje dotyczące wprowadzania do obrotu wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych.

Amendment of standards applicable to concrete structure protection and repair products and systems

The article details the changes made to the amended standard PN-EN 1504:2013 and briefly indicates certain changes planned to be introduced in the remaining parts of PN-EN 1504. The article provides information on marketing the products and systems designed for protection and repair of concrete structures.

Dodano wymagania dla wytrzymałości na ściskanie oraz zawartości części nielotnych. W związku z wprowadzonymi zmianami odnośnie wymagań zmodyfikowany został załącznik A. Zmienił się również załącznik B dotyczący zastosowań specjalnych. Podano w nim właściwości użytkowe i wymagania dla wyrobów (F), (D) i (S).

Tak jak wspomniano, w przypadku pozostałych części normy PN-EN 1504 prace normalizacyjne dotyczące ich nowelizacji są obecnie w trakcie. Podobnie jak w części 5 normy PN-EN 1504 [4], zmienią się zapisy mające na celu dostosowanie norm do rozporządzenia 305/2011 [9] oraz zmienione zostaną tabele dotyczące właściwości wyrobów, oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych w zależności od "wszystkich zamierzonych zastosowań" lub "niektórych zamierzonych zastosowań" oraz "zasad" i "metod" aplikacji.

Zostaną wprowadzone nowe wymagania dla wprowadzonych właściwości oraz zmienią się niektóre istniejące wymagania. Zmienią się również punkty norm dotyczące reakcji na ogień.

W przypadku normy PN-EN 1504-3 [2] może nastąpić dodatkowo:

  • modyfikacja zakresu normy,
  • wprowadzenie dodatkowych zasad i metod stosowania zapraw do napraw,
  • sprecyzowanie zakresu konieczności przeprowadzenia badań,
  • zróżnicowanie istotnych cech w odniesieniu do właściwości fizycznych lub trwałości,
  • usunięcie przypisania klas dla zapraw do napraw konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych,
  • zmiany w załączniku B i załączniku C.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2016

Komentarze

(1)
romek | 17.10.2016, 17:05
mogliby jakieś nowe normy wprowadzić, żeby ten badziewny cement ze wschodu do nas nie docieral, bo to już jakas epidemia jest, wartości to nie ma zadnej. Trzeba pamietac, żeby brac od sprawdzonych dostawców
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.