Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Program obliczeniowy do projektowania instalacji

Niczuk Metall  |  03.07.2017  |  3
Program obliczeniowy do projektowania instalacji
Program obliczeniowy do projektowania instalacji
Niczuk Metall

Firma Niczuk Metall - PL, od lat obecny na rynku dostawca systemu zamocowań instalacyjnych poszukuje ciągle nowych ścieżek rozwoju. Chce docierać do coraz szerszej rzeszy klientów kładąc nacisk na ich różnorodność.

Dziś jej partnerami w biznesie nie są już tylko firmy dystrybucyjne czy wykonawcze, ale także jednostki projektowe, nadzoru budowlanego oraz rzeczoznawcy. Dlatego firma tworzy nowe rozwiązania i produkty na coraz wyższym poziomie technicznym.

Rozwój firmy i ciągłe dążenie do poszerzania gamy produktów zaowocowały powstaniem programów obliczeniowych Niczuk Metall niezbędnych w codziennej pracy inżyniera. Obecnie dostępne sa dwa moduły - BELKA oraz KOMPENSACJE. Docelowo pakiet programów zostanie uzupełniony o moduł RAMA oraz wersje programów na urządzenia mobilne.

BELKA to program, który umożliwia dobór optymalnego przekroju profilu z szerokiej gamy oferowanych przez firmę profili lub też sprawdzenie czy dany profil spełnia założenia projektowe. W formie graficznej oraz tabelarycznej przedstawiane są wyniki obliczeń, takie jak naprężenia w przekroju profilu montażowym oraz strzałka ugięcia - w zależności od sposobu podparcia, wartości i rodzaju przyłożonych sił. Przy jego użyciu możemy przeanalizować obciążenie w układach statycznych z jednym punktem podparcia oraz układów jedno- i wieloprzęsłowych. Poznaj szeroki asortyment firmy Niczuk Metall >>

Układy z jednym punktem podparcia, czyli tzw. belka utwierdzona to w praktyce szyna ze stopką - konsola mocowana do ściany czy słupa, na której są podparte lub podwieszone rurociągi lub kanały wentylacyjne.

Schemat 1.2.R.11 Niczuk Metall Schemat 1.2.W.6

Układy jedno- i wieloprzęsłowe, czyli tzw. belka wolnopodparta to najczęściej profil montażowy mocowany w dwóch skrajnych lub dodatkowo pośrednich punktach, najczęściej do stropu. Na profilu lub pod nim mocowane są rurociągi i kanały wentylacyjne.

 

Schemat 1.2.R.6 Niczuk Metall

Schemat 1.2.R.7
Program BELKA w oparciu o zaproponowany przez użytkownika model obliczeniowy, na który składać się będą długość belki, rodzaj podparcia oraz obciążenia od sił skupionych (rurociągów) i/lub sił równomiernie rozłożonych (np. kanałów wentylacyjnych), dobierze z gamy profili montażowych Niczuk oraz najczęściej wykorzystywanych w mocowaniach instalacji profili hutniczych te, które przeniosą zadane obciążenia. Dodatkowo przedstawi w czytelny sposób schemat obciążeń i reakcji oraz wygeneruje notę obliczeniową. Całość będzie gotowa do wydruku. Skonsultuj się ze specjalistami firmy Niczuk Metall >>

KOMPENSACJE to program, przy pomocy którego wyznaczymy siły działające na punkty stałe, wartość naprężeń w rurociągu oraz wielkość wydłużenia termicznego, jakiemu podlega rurociąg. Obliczenia wykonywane są dla jednego z 6 schematów kompensacji - typu L, U, Z, 2Z, dla opcji bez kompensacji oraz dla kompensatorów mieszkowych.Niczuk Metall Program obliczeniowy
Aby użyć programu KOMPENSACJE, należy wprowadzić dane wyjściowe. Program daje nam możliwość wyboru rodzaju przewodu czyli materiału, z jakiego jest wykonany rurociąg, a także jego średnicy. Podajemy temperaturę montażu rurociągu oraz maksymalną temperaturę, w jakiej będzie on pracował. Następnie wybieramy typ kompensacji i długość przewodu pomiędzy punktami stałymi. Określamy odległość podpory przesuwnej od ramienia kompensacji oraz sugerujemy wymiary tych ramion.

Na podstawie wprowadzonych danych program wyznaczy siły działające na punkty stałe oraz wielkość wydłużenia rurociągu pokazując jego kierunek. Określi także naprężenia w przewodzie i stopień ich redukcji oraz skuteczność kompensacji. Dowiedz się więcej o programach obliczeniowych firmy Niczuk Metall >>

W sytuacji, gdy będziemy chcieli dla zredukowania wydłużenia rurociągu zastosować kompensator mieszkowy, program poprosi o podanie ciśnienia panującego w przewodzie, a następnie poda parametry kompensatora, który przejmie wydłużenia.

Jeśli dopuszczalne naprężenia w rurociągu zostaną przekroczone, ich redukcja będzie zbyt mała lub nastąpi wzrost naprężeń od pracy kompensacji, program poinformuje nas o tym wyświetlając stosowny komunikat. Schemat kompensacji wraz z wprowadzonymi danymi oraz wyznaczonymi parametrami można oczywiście wydrukować.

Programy obliczeniowe Niczuk Metall skierowane są zarówno do firm wykonawczych, jak i biur projektowych. Usprawniają obliczenia na etapie projektowym, a także pomagają szybko dobrać produkt - np. profile podczas realizacji inwestycji.

Niczuk Metall

Niczuk Metall - PL Spółka Jawna
Wilimowo 2 | 11-041 Olsztyn | www.niczuk.pl
tel. 89 521 19 60 | fax 89 512 97 25

Komentarze

(2)
Krystian | 14.04.2017, 18:02
Polecam zdecydowanie, ogromne ułatwienie !
Wojtek | 14.04.2017, 18:06
Powiem szczerze, że w tej chwili już nie wyobrażam sobie mojej pracy bez tego :)
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
4/2018

Aktualny numer:

Izolacje 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wymagania dla betonu w konstrukcjach sztywnych
  • - Impregnaty w pracach naprawczo-remontowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.