Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nawierzchnie betonowe - uszkodzenia i naprawy

Klasyfikacja uszkodzeń nawierzchni
Wymiana płyty betonowej nawierzchni: faza wbudowywania mieszanki betonowej
Wymiana płyty betonowej nawierzchni: faza wbudowywania mieszanki betonowej
Archiwum TPA
Ciąg dalszy artykułu...

Uszkodzenia strukturalne

Do grupy uszkodzeń strukturalnych należą wady, które znacząco wpływają na geometrię i pracę betonowych elementów nawierzchni, zwłaszcza te, które zaburzają ciągłość płyt i osłabiają przekrój elementu. Do wad strukturalnych zalicza się:

 • pęknięcia płyt,
 • klawiszowanie,
 • degradację szczelin dylatacyjnych,
 • wysadzinę,
 • degradację wgłębną,
 • obrywanie krawędzi,
 • rozwarstwienia,
 • pustki wewnętrzne,
 • spękania przyszczelinowe.

1. Pęknięcia płyt przebiegają przez całą grubość warstwy betonowej i dzielą płytę na zaczynające pracować oddzielnie mniejsze fragmenty. W efekcie w nawierzchni pojawiają się progi obniżające komfort jazdy, a w skrajnych przypadkach przyczyniające się do awarii zawieszenia pojazdów.

W powstałych szczelinach gromadzą się zanieczyszczenia, które wraz z wodą penetrują aż do warstwy podbudowy. Dodatkowo ich krawędzie potęgują efekt niszczenia nawierzchni, ponieważ są podatne na obrywanie.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy pęknięć - pęknięcia w narożach i pęknięcia poprzeczne.

Przyczyną pęknięć są zjawiska takie jak:

 • występowanie odkształceń i naprężeń termicznych związanych z dobowym i rocznym cyklem zmian temperatury,
 • naprężenia termiczne wynikające z ograniczonej swobody podłużnego odkształcania się płyt,
 • wadliwe podparcie płyty spowodowane niejednorodnością podbudowy.

2. Klawiszowanie występuje często w przypadku konstrukcji niedyb­lowanych. Powoduje powstanie poprzecznego progu w nawierzchni [8]. Wpływa negatywnie na komfort jazdy i trwałość zawieszenia pojazdów, a w przypadku różnic poziomu sięgających kilku centymetrów może spowodować awarię pojazdu. Zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia spękań płyt. Podatność krawędzi na obrywanie przyczynia się do degradacji wypełnienia szczeliny dylatacyjnej.

Klawiszowanie występuje na skutek nierównego podparcia płyt przy krawędziach, spowodowanego niedbałym zagęszczeniem podbudowy, która na skutek obciążenia eksploatacyjnego osiada nierównomiernie, ale najczęstszą przyczyną jest zjawisko "pompowania" hydrodynamicznego [9], czyli wypłukiwanie drobnych frakcji z podbudowy przez wodę pompowaną przez szczelinę dylatacyjną w efekcie dynamicznego obciążania kołami pojazdów [8].

Przeczytaj: Drogi i konstrukcje nawierzchni drogowych >>>

3. Degradacja szczelin dylatacyjnych (np. zmiana geometrii dylatacji) może być wynikiem nadmiernego klawiszowania lub poziomego przemieszczania krawędzi płyt. Prowadzi to do powstania progów, uskoków i nieciągłości, zmniejsza komfort i bezpieczeństwo jazdy, powoduje pogorszenie współpracy krawędzi płyt z materiałem uszczelniającym, co prowadzi do penetracji wody i zanieczyszczeń w głąb dylatacji i do warstwy podbudowy.

W efekcie przestaje ona prawidłowo pracować, płyty betonowe zostają pozbawione swobody odkształceń, co przyczynia się do wystąpienia naprężeń termicznych. Dodatkowo zanieczyszczone szczeliny utrzymują wysoką wilgotność, co przyspiesza korozję mrozową betonu i reakcję alkalia - krzemionka.

4. Wysadzina w przypadku nawierzchni betonowej skutkuje najczęściej klawiszowaniem lub pękaniem płyty ze względu na zmianę warunków podparcia. Uszkodzenie tego typu jest spowodowane wadliwym działaniem dylatacji, ponieważ płyty nie mają swobody odkształceń termicznych i jeśli nie popękają, to w pewnych miejscach zostają wysadzone do góry [10].

5. Degradacja wgłębna to miejscowe lub globalne obniżenie parametrów wytrzymałościowych materiału, występujące, gdy mieszanka betonowa jest układana już po rozpoczęciu procesu wiązania.

6. Obrywanie krawędzi to uszkodzenie typowe dla poprzecznych szczelin dylatacyjnych. Polega ono na odspajaniu się materiału z obrzeża płyty w wyniku korozji lub błędów wykonawczych [7].

7. Rozwarstwienia są wadami polegającymi na niejednorodności betonu na grubości płyty, zaistniałymi na skutek segregacji mieszanki betonowej. Wywołane są niewłaściwym zaprojektowaniem betonu, „poprawianiem” konsystencji przez dodawanie wody lub złym zagęszczeniem – „przewibrowaniem” mieszanki [6].

8. Pustki wewnętrzne, czyli duże pęcherze powietrza zamknięte w betonie, istotnie zmniejszające wytrzymałość materiału, są efektem złego zagęszczania, podczas którego mieszanka betonowa nie została prawidłowo odpowietrzona [6]. Zdarzają się również wtrącenia obce, pochodzące z zanieczyszczeń kruszywa lub dostające się w czasie układania betonu, które miejscowo pogarszają głównie jego wytrzymałość.

9. Spękania przyszczelinowe występują jako spękania w okolicy szczeliny dylatacyjnej, równoległe do niej. Towarzyszy im zabarwienie betonu na ciemny szarobrunatny kolor [8], [11]. Powodują je nasiąkliwe ziarna kruszywa grubego, które poddane wielokrotnemu cyklowi zamrażania–rozmrażania pęcznieją i pękają, przez co przyczyniają się do powstawania w zaczynie cementowym w dolnej części płyty drobnych rys, propagujących do góry, aby po kilku latach pojawić się na powierzchni jako układ drobnych spękań [11].

W TAB. 2 zestawiono najczęściej występujące uszkodzenia strukturalne nawierzchni oraz ich potencjalne przyczyny.

TABELA 2. Zestawienie uszkodzeń strukturalnych i ich przyczyny
TABELA 2. Zestawienie uszkodzeń strukturalnych i ich przyczyny
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2016

Komentarze

(1)
Faustyna | 21.11.2017, 11:49

Takie nawierzchnie bywają problematyczne. Należy mieć na ich temat dużą wiedzę. Czerpać ją warto z tej strony i z poradników. Lepiej zapobiegać uszkodzeniom, niż je naprawiać.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek
dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek
Autorka ukończyła ukończyła kierunek budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych oraz jako prodziekan... więcej »
dr inż. Małgorzata Konopska-Piechurska
dr inż. Małgorzata Konopska-Piechurska
Autorka ukończyła studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Laboratorium badawczym TPA Sp. z o.o. Zawodowo zajmuje się technologią betonu, nawierzchniami betonowymi... więcej »
mgr inż. Kamil Załęgowski
mgr inż. Kamil Załęgowski
Autor ukończył studia i otrzymał tytuł zawodowy magistra na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych jako asystent. Zajmu... więcej »
dr hab. inż. Andrzej Garbacz
dr hab. inż. Andrzej Garbacz
Autor ukończył studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się badan... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.