Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nawierzchnie betonowe - uszkodzenia i naprawy

Klasyfikacja uszkodzeń nawierzchni
Wymiana płyty betonowej nawierzchni: faza wbudowywania mieszanki betonowej
Wymiana płyty betonowej nawierzchni: faza wbudowywania mieszanki betonowej
Archiwum TPA
Ciąg dalszy artykułu...

Uszkodzenia strukturalne

Do grupy uszkodzeń strukturalnych należą wady, które znacząco wpływają na geometrię i pracę betonowych elementów nawierzchni, zwłaszcza te, które zaburzają ciągłość płyt i osłabiają przekrój elementu. Do wad strukturalnych zalicza się:

 • pęknięcia płyt,
 • klawiszowanie,
 • degradację szczelin dylatacyjnych,
 • wysadzinę,
 • degradację wgłębną,
 • obrywanie krawędzi,
 • rozwarstwienia,
 • pustki wewnętrzne,
 • spękania przyszczelinowe.

1. Pęknięcia płyt przebiegają przez całą grubość warstwy betonowej i dzielą płytę na zaczynające pracować oddzielnie mniejsze fragmenty. W efekcie w nawierzchni pojawiają się progi obniżające komfort jazdy, a w skrajnych przypadkach przyczyniające się do awarii zawieszenia pojazdów.

W powstałych szczelinach gromadzą się zanieczyszczenia, które wraz z wodą penetrują aż do warstwy podbudowy. Dodatkowo ich krawędzie potęgują efekt niszczenia nawierzchni, ponieważ są podatne na obrywanie.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy pęknięć - pęknięcia w narożach i pęknięcia poprzeczne.

Przyczyną pęknięć są zjawiska takie jak:

 • występowanie odkształceń i naprężeń termicznych związanych z dobowym i rocznym cyklem zmian temperatury,
 • naprężenia termiczne wynikające z ograniczonej swobody podłużnego odkształcania się płyt,
 • wadliwe podparcie płyty spowodowane niejednorodnością podbudowy.

2. Klawiszowanie występuje często w przypadku konstrukcji niedyb­lowanych. Powoduje powstanie poprzecznego progu w nawierzchni [8]. Wpływa negatywnie na komfort jazdy i trwałość zawieszenia pojazdów, a w przypadku różnic poziomu sięgających kilku centymetrów może spowodować awarię pojazdu. Zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia spękań płyt. Podatność krawędzi na obrywanie przyczynia się do degradacji wypełnienia szczeliny dylatacyjnej.

Klawiszowanie występuje na skutek nierównego podparcia płyt przy krawędziach, spowodowanego niedbałym zagęszczeniem podbudowy, która na skutek obciążenia eksploatacyjnego osiada nierównomiernie, ale najczęstszą przyczyną jest zjawisko "pompowania" hydrodynamicznego [9], czyli wypłukiwanie drobnych frakcji z podbudowy przez wodę pompowaną przez szczelinę dylatacyjną w efekcie dynamicznego obciążania kołami pojazdów [8].

Przeczytaj: Drogi i konstrukcje nawierzchni drogowych >>>

3. Degradacja szczelin dylatacyjnych (np. zmiana geometrii dylatacji) może być wynikiem nadmiernego klawiszowania lub poziomego przemieszczania krawędzi płyt. Prowadzi to do powstania progów, uskoków i nieciągłości, zmniejsza komfort i bezpieczeństwo jazdy, powoduje pogorszenie współpracy krawędzi płyt z materiałem uszczelniającym, co prowadzi do penetracji wody i zanieczyszczeń w głąb dylatacji i do warstwy podbudowy.

W efekcie przestaje ona prawidłowo pracować, płyty betonowe zostają pozbawione swobody odkształceń, co przyczynia się do wystąpienia naprężeń termicznych. Dodatkowo zanieczyszczone szczeliny utrzymują wysoką wilgotność, co przyspiesza korozję mrozową betonu i reakcję alkalia - krzemionka.

4. Wysadzina w przypadku nawierzchni betonowej skutkuje najczęściej klawiszowaniem lub pękaniem płyty ze względu na zmianę warunków podparcia. Uszkodzenie tego typu jest spowodowane wadliwym działaniem dylatacji, ponieważ płyty nie mają swobody odkształceń termicznych i jeśli nie popękają, to w pewnych miejscach zostają wysadzone do góry [10].

5. Degradacja wgłębna to miejscowe lub globalne obniżenie parametrów wytrzymałościowych materiału, występujące, gdy mieszanka betonowa jest układana już po rozpoczęciu procesu wiązania.

6. Obrywanie krawędzi to uszkodzenie typowe dla poprzecznych szczelin dylatacyjnych. Polega ono na odspajaniu się materiału z obrzeża płyty w wyniku korozji lub błędów wykonawczych [7].

7. Rozwarstwienia są wadami polegającymi na niejednorodności betonu na grubości płyty, zaistniałymi na skutek segregacji mieszanki betonowej. Wywołane są niewłaściwym zaprojektowaniem betonu, „poprawianiem” konsystencji przez dodawanie wody lub złym zagęszczeniem – „przewibrowaniem” mieszanki [6].

8. Pustki wewnętrzne, czyli duże pęcherze powietrza zamknięte w betonie, istotnie zmniejszające wytrzymałość materiału, są efektem złego zagęszczania, podczas którego mieszanka betonowa nie została prawidłowo odpowietrzona [6]. Zdarzają się również wtrącenia obce, pochodzące z zanieczyszczeń kruszywa lub dostające się w czasie układania betonu, które miejscowo pogarszają głównie jego wytrzymałość.

9. Spękania przyszczelinowe występują jako spękania w okolicy szczeliny dylatacyjnej, równoległe do niej. Towarzyszy im zabarwienie betonu na ciemny szarobrunatny kolor [8], [11]. Powodują je nasiąkliwe ziarna kruszywa grubego, które poddane wielokrotnemu cyklowi zamrażania–rozmrażania pęcznieją i pękają, przez co przyczyniają się do powstawania w zaczynie cementowym w dolnej części płyty drobnych rys, propagujących do góry, aby po kilku latach pojawić się na powierzchni jako układ drobnych spękań [11].

W TAB. 2 zestawiono najczęściej występujące uszkodzenia strukturalne nawierzchni oraz ich potencjalne przyczyny.

TABELA 2. Zestawienie uszkodzeń strukturalnych i ich przyczyny
TABELA 2. Zestawienie uszkodzeń strukturalnych i ich przyczyny
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2016

Komentarze

(1)
Faustyna | 21.11.2017, 11:49

Takie nawierzchnie bywają problematyczne. Należy mieć na ich temat dużą wiedzę. Czerpać ją warto z tej strony i z poradników. Lepiej zapobiegać uszkodzeniom, niż je naprawiać.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek
dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek
Autorka ukończyła ukończyła kierunek budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych oraz jako prodziekan... więcej »
dr inż. Małgorzata Konopska-Piechurska
dr inż. Małgorzata Konopska-Piechurska
Autorka ukończyła studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Laboratorium badawczym TPA Sp. z o.o. Zawodowo zajmuje się technologią betonu, nawierzchniami betonowymi... więcej »
mgr inż. Kamil Załęgowski
mgr inż. Kamil Załęgowski
Autor ukończył studia i otrzymał tytuł zawodowy magistra na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych jako asystent. Zajmu... więcej »
dr hab. inż. Andrzej Garbacz
dr hab. inż. Andrzej Garbacz
Autor ukończył studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się badan... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tynki renowacyjne
 • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.