Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakość energetyczna szklanych domów

Wymagania dotyczące przegród przeszklonych oraz osłony przeciwsłoneczne w budynkach
mgr inż. Jerzy Żurawski  |  08.12.2010  |  1
www.sxc.hu

Nowoczesne trendy w architekturze sprzyjają projektowaniu budynków o dużym przeszkleniu. Zużywają one jednak więcej energii, a więc koszty ich ogrzewania są wyższe. Oprócz tego w takich budynkach dobrze zainstalować klimatyzację, co oznacza wyższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Z tego powodu budynki z przegrodami przezroczystymi stanowiącymi większą część całkowitej powierzchni przegród zewnętrznych uzyskują niekorzystną ocenę energetyczną. Czy można temu zaradzić?

Wymagania dotyczące budynków określone są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], które zostało znowelizowane 6 listopada 2008 r. [2]1). Rozszerzono zakres wymagań dotyczących budynków ze względu na oszczędność energii i izolacyjność cieplną.

Budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynku użyteczności publicznej również oświetlenia wbudowanego, powinny być mianowicie zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.

Ponadto budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko jego przegrzewania w okresie letnim. Zapis ten dotyczy wszystkich typów budynków. Nie ma jednak jasno sprecyzowanego warunku, za pomocą którego można zweryfikować poprawność przyjętych rozwiązań. W znowelizowanym rozporządzeniu określone też zostały wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budowlanych. Stolarka budowlana powinna mianowicie spełniać wymogi pod względem granicznej wartości U, które określono dla budynków o różnym przeznaczeniu (tabele 1, 2 i 3).

Tab. 1. Wymagania U(max) dotyczące okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych w budynku
mieszkalnym i zamieszkania zbiorowego według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2]


 
Tab. 2. Wymagania U(max) dotyczące stolarki budowlanej, świetlików i drzwi zewnętrznych
w budynku użyteczności publicznej według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2]


 

Tab. 3. Wymagania U (max) dotyczące okien, świetlików, drzwi i wrót w budynku produkcyjnym,
magazynowym i gospodarczym według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2]

Dodatkowo w znowelizowanym rozporządzeniu określono graniczne wartości współczynnika przepuszczalności energii całkowitej okna oraz przegród przezroczystych gC, który odnosi się do wszystkich rodzajów budynków. Liczony jest według wzoru: gc = fc·gG, gdzie: gG – współczynnik przepuszczalności energii całkowitej dla zestawu szybowego.

Wartości współczynnika przepuszczalności energii całkowitej dla najczęściej występujących rozwiązań przedstawiono w tabeli 2.1.5 rozporządzenia (tabela 4) [2]. W przypadku innych rozwiązań można wprowadzić wartości podane w odpowiednich dokumentach, np. deklaracji zgodności CE lub aprobacie technicznej. W rozporządzeniu [2] podano również wartości współczynnika korekcyjnego ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne – fC.

Przykładowe parametry zamieszczono w tabeli 2.1.6 nowelizacji [2] (tabela 5). Podobnie jak przy gG zastosowanie innych wartości jest możliwe pod warunkiem potwierdzenia gwarantowanych przez producentów wartości w odpowiednich dokumentach. Wielkości miesięcznych zysków ciepła od nasłonecznienia przez okna w przegrodach pionowych budynku należy obliczać zgodnie z normą PN-EN 13790:2008 [3], według przedstawionej niżej procedury.

Tabela 4. Wartości współczynnika przepuszczalności energii całkowitej dla rodzaju oszklenia

 

 

Tabela 5. Wartości współczynnika korekcyjnego redukcji promieniowania ze względu na zastosowane
urządzenia przeciwsłoneczne

Zyski ciepła dla poszczególnych elementów obudowy budynku:  Φsol,k = Fsh,ob,k Asol,k Isol,k – Fr,k Φr,k (1),

gdzie:

Fsh,ob,k – współczynnik zacienienia powierzchni nasłonecznionej k związany z zewnętrznymi elementami zacieniającymi, A sol,k – efektywne pole powierzchni nasłonecznionej k [m2], 

 

Isol,k – średnia miesięczna wartość promieniowania słonecznego na powierzchnię k dla danej orientacji przegrody oraz jej kąta nachylenia [W/m2],

Fr,k – współczynnik kierunkowy dla danej przegrody k i powierzchni nieba, Φ r,k – strumień ciepła oddawanego przez przegrodę k w kierunku nieba na drodze promieniowania [W].

Asol,k = Fsh,gl,k ggl,k (1 - FF,k) Aw,p,k (2), 

gdzie:
Fsh,gl,k – współczynnik zacienienia powierzchni nasłonecznionej k związany z ruchomymi elementami zacieniającymi, g gl,k - współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla przegrody k,
FF,k – współczynnik uwzględniający udział powierzchni ramy w całkowitej powierzchni przegrody nasłonecznionej k,
Aw,p,k – całkowite pole powierzchni przegrody nasłonecznionej k [m²].

Φr,k = Rse Uc Ac hr  Δθer  (3),

gdzie:
Rse – współczynnik oporu cieplnego zewnętrznej powierzchni przegrody [m²·K/W],
UC – współczynnik przenikania ciepła dla przegrody [W/(m²·K)],
AC – pole powierzchni przegrody nasłonecznionej [m²],
hr – współczynnik zewnętrznego promieniowania cieplnego [W/(m²·K)],
Δθer – średnia różnica temperatur powietrza zewnętrznego i nieba [°C].

 

hr = 4 εσ (θss + 273)(4),

gdzie:
ε – emisyjność powierzchni zewnętrznej przegrody,
σ – stała Stefana-Boltzmanna [W//(m²·K4)],
θ ss - średnia arytmetyczna temperatura powierzchni przegrody i nieba [°C]. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.