Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakość energetyczna szklanych domów

Wymagania dotyczące przegród przeszklonych oraz osłony przeciwsłoneczne w budynkach
mgr inż. Jerzy Żurawski  |  08.12.2010  |  1
www.sxc.hu

Nowoczesne trendy w architekturze sprzyjają projektowaniu budynków o dużym przeszkleniu. Zużywają one jednak więcej energii, a więc koszty ich ogrzewania są wyższe. Oprócz tego w takich budynkach dobrze zainstalować klimatyzację, co oznacza wyższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Z tego powodu budynki z przegrodami przezroczystymi stanowiącymi większą część całkowitej powierzchni przegród zewnętrznych uzyskują niekorzystną ocenę energetyczną. Czy można temu zaradzić?

Wymagania dotyczące budynków określone są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], które zostało znowelizowane 6 listopada 2008 r. [2]1). Rozszerzono zakres wymagań dotyczących budynków ze względu na oszczędność energii i izolacyjność cieplną.

Budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynku użyteczności publicznej również oświetlenia wbudowanego, powinny być mianowicie zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.

Ponadto budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko jego przegrzewania w okresie letnim. Zapis ten dotyczy wszystkich typów budynków. Nie ma jednak jasno sprecyzowanego warunku, za pomocą którego można zweryfikować poprawność przyjętych rozwiązań. W znowelizowanym rozporządzeniu określone też zostały wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budowlanych. Stolarka budowlana powinna mianowicie spełniać wymogi pod względem granicznej wartości U, które określono dla budynków o różnym przeznaczeniu (tabele 1, 2 i 3).

Tab. 1. Wymagania U(max) dotyczące okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych w budynku
mieszkalnym i zamieszkania zbiorowego według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2]


 
Tab. 2. Wymagania U(max) dotyczące stolarki budowlanej, świetlików i drzwi zewnętrznych
w budynku użyteczności publicznej według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2]


 

Tab. 3. Wymagania U (max) dotyczące okien, świetlików, drzwi i wrót w budynku produkcyjnym,
magazynowym i gospodarczym według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2]

Dodatkowo w znowelizowanym rozporządzeniu określono graniczne wartości współczynnika przepuszczalności energii całkowitej okna oraz przegród przezroczystych gC, który odnosi się do wszystkich rodzajów budynków. Liczony jest według wzoru: gc = fc·gG, gdzie: gG – współczynnik przepuszczalności energii całkowitej dla zestawu szybowego.

Wartości współczynnika przepuszczalności energii całkowitej dla najczęściej występujących rozwiązań przedstawiono w tabeli 2.1.5 rozporządzenia (tabela 4) [2]. W przypadku innych rozwiązań można wprowadzić wartości podane w odpowiednich dokumentach, np. deklaracji zgodności CE lub aprobacie technicznej. W rozporządzeniu [2] podano również wartości współczynnika korekcyjnego ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne – fC.

Przykładowe parametry zamieszczono w tabeli 2.1.6 nowelizacji [2] (tabela 5). Podobnie jak przy gG zastosowanie innych wartości jest możliwe pod warunkiem potwierdzenia gwarantowanych przez producentów wartości w odpowiednich dokumentach. Wielkości miesięcznych zysków ciepła od nasłonecznienia przez okna w przegrodach pionowych budynku należy obliczać zgodnie z normą PN-EN 13790:2008 [3], według przedstawionej niżej procedury.

Tabela 4. Wartości współczynnika przepuszczalności energii całkowitej dla rodzaju oszklenia

 

 

Tabela 5. Wartości współczynnika korekcyjnego redukcji promieniowania ze względu na zastosowane
urządzenia przeciwsłoneczne

Zyski ciepła dla poszczególnych elementów obudowy budynku:  Φsol,k = Fsh,ob,k Asol,k Isol,k – Fr,k Φr,k (1),

gdzie:

Fsh,ob,k – współczynnik zacienienia powierzchni nasłonecznionej k związany z zewnętrznymi elementami zacieniającymi, A sol,k – efektywne pole powierzchni nasłonecznionej k [m2], 

 

Isol,k – średnia miesięczna wartość promieniowania słonecznego na powierzchnię k dla danej orientacji przegrody oraz jej kąta nachylenia [W/m2],

Fr,k – współczynnik kierunkowy dla danej przegrody k i powierzchni nieba, Φ r,k – strumień ciepła oddawanego przez przegrodę k w kierunku nieba na drodze promieniowania [W].

Asol,k = Fsh,gl,k ggl,k (1 - FF,k) Aw,p,k (2), 

gdzie:
Fsh,gl,k – współczynnik zacienienia powierzchni nasłonecznionej k związany z ruchomymi elementami zacieniającymi, g gl,k - współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla przegrody k,
FF,k – współczynnik uwzględniający udział powierzchni ramy w całkowitej powierzchni przegrody nasłonecznionej k,
Aw,p,k – całkowite pole powierzchni przegrody nasłonecznionej k [m²].

Φr,k = Rse Uc Ac hr  Δθer  (3),

gdzie:
Rse – współczynnik oporu cieplnego zewnętrznej powierzchni przegrody [m²·K/W],
UC – współczynnik przenikania ciepła dla przegrody [W/(m²·K)],
AC – pole powierzchni przegrody nasłonecznionej [m²],
hr – współczynnik zewnętrznego promieniowania cieplnego [W/(m²·K)],
Δθer – średnia różnica temperatur powietrza zewnętrznego i nieba [°C].

 

hr = 4 εσ (θss + 273)(4),

gdzie:
ε – emisyjność powierzchni zewnętrznej przegrody,
σ – stała Stefana-Boltzmanna [W//(m²·K4)],
θ ss - średnia arytmetyczna temperatura powierzchni przegrody i nieba [°C]. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.