Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Specyfika tynków ciepłochronnych

Problemy z nazewnictwem i zastosowaniem
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 6/2016  |  28.07.2016
Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Archwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Problemy z nazewnictwem i zastosowaniem

Należy podkreślić, że istnieje spory problem z nazewnictwem, właściwościami i wymaganiami tynków związanych z ochroną przed wilgocią.

O ile jednoznacznie zdefiniowane są wymagania dla tynków renowacyjnych i traconych, to funkcjonują jeszcze określenia typu: tynki regulujące wilgotność (zwane z jęz. niemieckiego tynkami FRP), tynki osuszające czy tynki regulujące temperaturę powietrza (tynki na bazie materiałów zmiennofazowych).

Zobacz: Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych? >>>

Nie zawsze są one jednoznacznie zdefiniowane, nie ma także określonych minimalnych wymagań dla tego rodzaju tynków, co powoduje, że tynk o podobnych właściwościach i zastosowaniach przez niektórych producentów będzie nazwany tynkiem regulującym wilgotność (FRP), przez niektórych tynkiem antypleśniowym, a jeszcze przez innych - osuszającym. Może się zdarzyć że jedne tynki opisywane jako FRP będą hydrofobowe, inne nie.

Zagadnienia związane z ochroną cieplną zawsze należy rozpatrywać łącznie z ochroną przed wilgocią. Wykonanie obliczeń tylko w celu wyznaczenia wartości współczynnika U jest błędem.

W obliczeniach cieplno-wilgotnościowych należy uwzględnić wszystkie warstwy. Może się okazać, że na wartość współczynnika U nie mają one wpływu (przynajmniej pozornie), jednak diametralnie wpływają na rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie i prowadzą do kondensacji międzywarstwowej, co ma już zasadniczy wpływ na rzeczywistą wartość współczynnika U.

Przykładowo, dla sytuacji pokazanej na RYS. 4-6, wykonanie tynku wygładzającego gr. 6 mm i pomalowanie farbą akrylową (zastosowanie tego typu farby jest tu ewidentnym błędem) na rozkład temperatury w przegrodzie i wartość współczynnika U wyznaczonego metodą Glasera nie ma większego wpływu (zmniejsza go o 0,006 W/(m2·K), co jest wartością pomijalną), jednak powoduje powstawanie strefy kondensacji (TAB. 3, RYS. 7-9).

TABELA 3. Ściana otynkowana tynkiem ciepłochronnym z wymalowaniem akrylową farbą ochronną – układ warstw i ich parametry
TABELA 3. Ściana otynkowana tynkiem ciepłochronnym z wymalowaniem akrylową farbą ochronną – układ warstw i ich parametry
RYS. 7. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową RYS. 8. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową – rozkład temperatury w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%; RYS. 9. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową – rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%.
RYS. 7. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową RYS. 8. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową – rozkład temperatury w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%; RYS. 9. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową – rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%;
rys. archiwum autora

Obliczenia współczynnika przenikania ciepła U zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [6] wykonuje się dla warunków ustalonych, parametry cieplne zależą od wilgotności materiału. Dlatego przegrody zewnętrzne należy projektować tak, aby ich zawilgocenie nie spowodowało takiego obniżenia izolacyjności cieplnej, że przestaną one wypełniać stawiane im wymagania techniczne.

Często nazwa może sugerować, że dany tynk może być zastosowany zawsze i wszędzie, niezależnie od stopnia zawilgocenia i zasolenia muru, bez badań i diagnostyki obiektu, jest wodoodporny i odporny na sole (bez żadnych warunków brzegowych) itp. Traktowanie marketingowych określeń i wyróżników jako pewnika jest niestety częstym błędem popełnianym podczas doboru tynków specjalistycznych.

Literatura

1. PN-EN 998-1:2012, "Wymagania dotyczące zapraw do murów. Część 1: Zaprawa tynkarska".
2. DIN V 18550, "Putz und Putzsysteme. Ausführung".
3. Merkblatt H4 Warmedämmputz, BDZ e.V.
4. T. Dettmering, H. Kollmann, "Putze in Bausanierung und Denkmalpflege", DIN Deutsches Institut für Normung, 2012.
5. S. Reeb, T. Garrecht, K. Berg, "Feuchtregulierungsputze - Anspruch und Grenzen", IFS-Bericht nr 36/2010, s. 147–155.
6. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
7. PN-EN ISO 13788:2003, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej dla uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej. Metody obliczania".
8. F. Frössel, "Osuszanie murów i renowacja piwnic", Polcen 2007.
9. R. Graefe, "Kellersanierung. Ratgeber fuer die Praxis. Schaden erkennen, bewerten, sanieren", Rudolf Mueller Verlag 2014.
10. C. Magott, M. Rokiel, "Ochrona budynków przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem", XIII Sympozjum PSMB Ochrona obiektów budowlanych przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem. Darłowo 2015, Monografia nr 11, Tom XIII, PSMB, Wrocław 2015.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.