Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Specyfika tynków ciepłochronnych

Parametry wytrzymałościowe tynków ciepłochronnych | Tynki zapobiegające kondensacji | Tynki regulujące wilgotność
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 6/2016  |  28.07.2016
Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Archwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Osobnym zagadnieniem są parametry wytrzymałościowe tynków ciepłochronnych. Właściwy tynk ciepłochronny nie jest nigdy warstwą wierzchnią - musi być wykończony warstwą wierzchnią (gładzią, szpachlą), chroniącą go przed wpływami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Norma DIN V 18550 [2] jednoznacznie definiuje grubość i układ warstw tynku ciepłochronnego: podstawowym składnikiem jest właściwy tynk ciepłochronny, którego grubość warstwy nie może być mniejsza niż 2 cm i nie może przekraczać 10 cm. Tynk ten musi być pokryty warstwą tynku ochronnego, chroniącego przed opadami atmosferycznymi.

Zawilgocenie od opadów atmosferycznych (na skutek chłonności kapilarnej) może być równie niebezpieczne (tak samo obniża ciepłochronność), jak kondensacja międzywarstwowa. Dlatego według normy DIN V 18550 [2] zewnętrzna warstwa tynku powinna być klasyfikowana jako nienawilżana wodą (w ≤ 0,5 kg/m2 h1/2, Sd ≤ 2,0 m, Sd×w ≤ 0,2 kg/m h1/2), wewnętrzna (tynk podkładowy) jako tynk hamujący wsiąkanie wody (0,5 < w ≤ 2,0 kg/m2 h1/2), przy czym dodatkowo Sd dla całego układu tynku (1. i 2. warstwa) nie może być większe niż 2 m [3].

Grubość warstwy szpachli ochronnej na tynku z dodatkiem polistyrenu powinna wynosić 8 mm (graniczne grubości to 6 mm i 12 mm). W przypadku stosowania innych wypełniaczy należy przestrzegać zaleceń producenta.

Zobacz przegląd tynków renowacyjnych i do renowacji

Warstwą ochronno-wykończeniową może być także tynk strukturalny, np. drapany. Może to być także tynk silikonowy lub silikatowy [4]. Przy stosowaniu tynków strukturalnych należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo wnikania wody w miejscach, gdzie grubość warstwy tynku jest niewielka (zagłębienia/rowki w strukturze), dlatego w takich sytuacjach należy wykonać dodatkową warstwę pośrednią.

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia >>>

Tynki ciepłochronne są generalnie tynkami słabymi (CS I do CS II według normy PN-EN 998-1:2012 [1]) i miękkimi.

Zgodnie z normą DIN V 18550 [2] może to być jedynie tynk klasy CS I, dlatego norma ta wymaga zastosowania mocniejszej warstwy tynku ochronnego, co stoi w sprzeczności z zasadą stosowania w kierunku zewnętrznym przegrody coraz słabszych warstw wykończeniowych. Jest to jednak konieczne ze względu na łatwość uszkodzenia tak słabego tynku.

Z drugiej strony, aby uniknąć problemów związanych w różnicą w parametrach wytrzymałościowych, wytrzymałość na ściskanie tynku ochronnego musi się zawierać w przedziale od 0,8 MPa do 3 MPa i nie może być większa niż ośmiokrotna wytrzymałość tynku ciepłochronnego na ściskanie.

Korzystne może być także zastosowanie systemowej siatki zbrojącej zatapianej albo w warstwie pośredniej, albo w tynku wierzchnim (ochronnym). Najlepiej, gdy tynk ciepłochronny i tynk ochronny stanowią system (pochodzą od jednego producenta).

Najnowszym rodzajem tynków ciepłochronnych są tynki na bazie aerożeli. Pozwala to na uzyskanie zupełnie innych wartości współczynnika przewodzenia ciepła (λ rzędu 0,03 W/(m·K)), porównywalnego z tradycyjnymi płytami EPS/XPS.

Tynki zapobiegające kondensacji

Tynki te nazywane są także tynkami klimatycznymi lub wręcz antypleśniowymi (choć nie zawsze ta nazwa jest adekwatna do właściwości i oczekiwanego rezultatu). Ich funkcją jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia kondensacji wilgoci na powierzchni przegrody i związanego z tym niebezpieczeństwa rozwoju grzybów pleśniowych. Zjawisko to występuje w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza i ścianach o niewystarczającej ciepłochronności.

Klasycznym przykładem takiej sytuacji są stare, zabytkowe budynki. W zasadzie w takiej sytuacji należałoby albo obniżyć wilgotność powietrza, albo docieplić przegrodę.

Tynki te mogą być także stosowane w budynkach nowych, zwłaszcza w nieogrzewanych pomieszczeniach, gdzie należy wyeliminować spadające krople kondensatu.

Schemat działania polega na wchłanianiu powstałego kondensatu przez warstwę takiego tynku i oddanie go do otoczenia pod postacią pary wodnej.

Muszą być porowate, dlatego często w takiej sytuacji próbuje się zastosować tynki renowacyjne. Jednak tego typu tynk musi być w stanie wchłonąć pewną część wilgoci, tynk renowacyjny jest hydrofobowy, dlatego jego zastosowanie w takim celu jest nie do końca poprawne, mimo że wielokrotnie udaje się uzyskać pozytywny efekt.

Jest to związane z faktem, że każdy tynk porowaty cechuje się dużo lepszym współczynnikiem U niż tradycyjny tynk cementowy czy wapienny. Może się okazać, że zastosowanie tynku renowacyjnego, zwłaszcza przy minimalnych różnicach temperatury podłoża i punktu rosy/punktu pleśniowego, spowoduje widoczną poprawę sytuacji.

Tynki regulujące wilgotność

Naprawa i ochrona zabytkowej substancji budowlanej zawsze związana jest z uprzednim określeniem przyczyn destrukcji i musi być przeprowadzona z uwzględnieniem zjawisk zachodzących w naprawianych elementach oraz właściwości i parametrów zarówno starej substancji, jak i materiału naprawczego/ochronnego.

Od pewnego czasu spotyka się tynki nazywane tynkami regulującymi wilgotność, których celem jest zredukowanie zawilgocenia (i jak się niekiedy podaje - zasolenia) muru. Ich sposób działania jest definiowany następująco [5]:

  • osuszanie za pomocą dyfuzji, ewentualne sole zostają w murze;
  • osuszanie za pomocą dyfuzji, ewentualne sole krystalizują na powierzchni;
  • osuszanie za pomocą kapilarnego transportu wilgoci; ewentualne sole krystalizują na powierzchni.

Tynki regulujące wilgotność mają inny rozkład i wielkość porów niż tynki renowacyjne (do których są najczęściej porównywane [5]). Nie są jednak hydrofobowe, co wymaga ich hydrofobizacji przy stosowaniu zewnętrznym.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.