Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Specyfika tynków ciepłochronnych

Unique qualities of thermally insulating plasters
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 6/2016  |  28.07.2016
Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Archwum autora

Termomodernizacja obiektów zabytkowych stanowi wyzwanie, zarówno dla projektanta, jak i wykonawcy. Wymaga bowiem spełnienia kilku bardzo istotnych warunków, a te czasem bywają ze sobą sprzeczne.

Zdecydowanie najlepszą metodą jest wykonanie ocieplenia budynku od strony zewnętrznej. Jednak w wielu sytuacjach takie umiejscowienie termoizolacji może być niemożliwe, m.in. ze względu na bogato zdobione elewacje, mające wartość historyczną czy zewnętrzne warstwy wykończeniowe, np. płyty kamienne.

Niska ciepłochronność dotyczy także budynków poddanych renowacji. Tu problem jest również złożony. Wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ tradycyjnego tynku wapiennego w zależności od warunków wynoszą od 0,7 W/(m·K) do 0,8 W/(m·K), tynku cementowego - od 1 W/(m·K) do 1,1 W/(m·K). Nie mają więc wpływu na termoizolacyjność ścian, zwłaszcza wilgotnych.

Właściwości tynków ciepłochronnych

W skład tynków ciepłochronnych wchodzą: spoiwo mineralne (cement i wapno), kruszywo oraz lekkie wypełniacze nadające właściwości ciepłochronne (np. polistyren ekspandowany lub perlit).

Tynk ciepłochronny, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 998­‑1:2012 [1], musi się cechować następującymi właściwościami:

  • wytrzymałość na ściskanie - od 0,4 MPa do 5 MPa (CS I do CS II),
  • przyczepność (N/mm2 i symbol modelu pęknięcia (FP) A, B lub C) - ≥ wartości deklarowanej + symbol modelu pęknięcia,
  • absorpcja wody spowodowana podciąganiem kapilarnym (w odniesieniu do zapraw przeznaczonych do stosowania w zewnętrznych elementach budynku) - ≤ 0,4 kg/m2·min1/2 (W1)1),
  • współczynnik przepuszczalności pary wodnej m (w odniesieniu do zapraw przeznaczonych do stosowania w zewnętrznych elementach budynku -≤ 151),
  • współczynnik przewodzenia ciepła [W/(m·K)] - ≤ 0,1 (T1), ≤ 0,2 (T2).

1) Dla zapraw przeznaczonych do stosowania w zewnętrznych elementach budynku

W porównaniu z wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ typowych materiałów termoizolacyjnych (jak styropian, polistyren ekstrudowany, wełna mineralna, pianka fenolowa), wynoszącym 0,03-0,04 W/(m·K), λ tynku ciepłochronnego jest znacznie większa (0,07-0,16 W/(m·K)). Należy zatem postawić pytanie, po co w ogóle stosuje się tynki ciepłochronne.

Zjawiska wilgotnościowe

ABSTRAKT

W artykule omówiono właściwości i przeznaczenie tynków ciepłochronnych. Przedstawiono parametry przykładowej ściany otynkowanej tynkiem ciepłochronnym. Wytłumaczono mechanizmy zjawisk wilgotnościowych zachodzących w przegrodach. Zwrócono również uwagę na problemy i nieścisłości związane z nazewnictwem tynków stosowanym przez producentów

Unique qualities of thermally insulating plasters

The article discusses the properties and use of thermally insulating plasters. There is a presentation of data for an example wall finished with thermally insulating plaster. Further, the mechanisms of moisture-related phenomena occurring in the building envelope are explained. In addition, certain problems and inconsistencies related to naming (identification) of plasters by manufacturers are pointed out.

Ochrona cieplna zawsze powiązana jest ze zjawiskami wilgotnościowymi (ochroną przed kondensacją powierzchniową i międzywarstwową oraz związanym z tym rozwojem grzybów pleśniowych).

W powietrzu zawsze znajduje się para wodna. Jednakże jej ilość nie jest ograniczona, powietrze może przyjąć tylko określoną ilość pary wodnej. Ilość ta jest zależna od temperatury powietrza i spada wraz ze spadkiem temperatury. Jej ilość określa względna wilgotność powietrza, czyli wyrażony w % iloraz znajdującej się w danej chwili ilości pary wodnej do jej maksymalnej wartości.

Jeżeli dla tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu jego temperatura będzie się obniżać, to względna wilgotność będzie wzrastać. Wzrost względnej wilgotności nie będzie trwać w nieskończoność - w pewnym momencie względna wilgotność wyniesie 100%. Jest to tzw. punkt rosy, tzn. temperatura, w której wilgotność względna osiąga 100%. Więcej wody w powietrzu "nie zmieści się". Przy dalszym spadku temperatury pojawi się kondensacja nadmiaru pary wodnej.

Zobacz też: Specjalistyczne tynki i systemy do ochrony elewacji/przegród - wybrane zagadnienia >>>

Jeżeli temperatura wewnętrznej powierzchni ściany leży powyżej punktu rosy powietrza znajdującego się w pomieszczeniu (dla konkretnych warunków cieplno-wilgotnościowych – temperatury i wilgotności względnej powietrza), do kondensacji nie dojdzie. W przeciwnym razie dojdzie do wykroplenia się wody na wewnętrznej powierzchni przegrody (FOT. 1-3).

FOT. 1. Kondensacja na powierzchni sklepienia, FOT. 2–3. Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu.
FOT. 1. Kondensacja na powierzchni sklepienia, FOT. 2–3. Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu. Fot. archiwum autora.

Ponieważ temperatura wewnętrznej powierzchni ściany jest bezpośrednio zależna od współczynnika przewodzenia ciepła l materiałów ściany, zastosowanie tynku ciepłochronnego zmniejsza współczynnik przenikania ciepła, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszane różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a temperaturą wewnętrznej powierzchni ściany, a to z kolei zwiększa ochronę przed powierzchniową kondensacją wilgoci.

Im wyższa wilgotność względna powietrza, tym łatwiej dochodzi do kondensacji - zarówno powierzchniowej, jak i międzywarstwowej. Na ten drugi rodzaj kondensacji wpływ ma także dyfuzyjność poszczególnych warstw ściany. Z jednej strony mamy rozkład (wykres) temperatury, z drugiej ruch (dyfuzję) pary wodnej. Te zjawiska, jakkolwiek od siebie niezależne, trzeba rozpatrywać łącznie.

Rozkład temperatury w przekroju ściany wynika z różnych wartości temperatury po obu stronach ściany, a przepływ pary wodnej - z różnicy ciśnienia tejże pary po obu stronach przegrody (dążą one do wyrównania się).

 

Jednak para wodna podczas wnikania w przegrodę nie przechodzi przez nią całkowicie, napotyka na opór ze strony poszczególnych warstw. Zależy on od rodzaju materiału ściany (inny dla cegły, inny dla betonu, tynku, farby itp.) oraz jej grubości - jest to właśnie tzw. równoważny opór dyfuzyjny Sd). Powoduje on spadek cząstkowych ciśnień pary wodnej.

Obrazowo ujmując zagadnienie, każda warstwa zatrzymuje pewną ilość pary wodnej, jednak pozostała część przenika dalej, w zimniejszą strefę muru. Jeżeli ilość tej pary wodnej jest duża, to w pewnym momencie zaczyna ona się wykraplać, gdyż został osiągnięty wspomniany wcześniej punkt rosy i dochodzi do kondensacji. Można mówić o tzw. płaszczyźnie kondensacji, gdy do skraplania dochodzi np. na styku warstw, lub o strefie kondensacji, gdy mamy do czynienia z fragmentem przekroju, gdzie zjawisko to występuje.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.