Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Hydroizolacje ze szlamów cementowych firmy Torggler

Torggler Polska Sp. z o.o.  |  26.06.2016  |  1
Torggler Sp. z o. o.

Woda jest wszechobecna w naszym otoczeniu i świetnie rozumiemy, że bez niej nie byłoby życia na Ziemi. Świat roślinny, zwierzęcy, ale i nasz, ludzki musi korzystać z wody, aby istnieć i rozwijać się.

Budownictwo również, jako jedna z dziedzin naszej działalności, jest zależna od wody: na przykład nie byłoby wiązania spoiw mineralnych jak cement, wapno czy gips bez wody. Woda jest nieodzownym składnikiem takich materiałów, jak farby emulsyjne, tynki dyspersyjne czy bitumiczne emulsje wodne.

Jednak dla istniejących już obiektów budowlanych obecność wody jest zupełnie niepożądana. Nie lubimy mieszkać i przebywać w wilgotnych pomieszczeniach, nie chcemy mieć cieknącego dachu, zawilgoconej więźby dachowej, a już wilgotna lub całkiem zalana wodą piwnica jest zmorą i przekleństwem dla właściciela czy użytkownika budynku.

Podczas zamarzania ciecz, jaką jest woda, zmieniając się w ciało stałe, jednocześnie zwiększa swoją objętość o około 10%, dlatego pojemniki wypełnione wodą i pozostawione na mrozie pękają lub deformują się. To samo zjawisko zachodzi również w porach materiałów, z których powstają budynki i budowle. Ciśnienie pary wodnej powstające podczas przemiany wody z cieczy w stan lotny także może wywoływać duże obciążenia mogące prowadzić do uszkodzeń i zniszczeń różnych elementów budynków i budowli. Dowiedz się więcej o technologiach hydroizolacyjnych >>

Przykładem mogą tu być bąble lub pęknięcia papy termozgrzewalnej, jeśli zostanie ona wbudowana na zawilgocone podłoże.
Ludzie od zawsze starali się zabezpieczać swoje budowlane dzieła przed oddziaływaniem wody i innych wpływów atmosferycznych, wykorzystując jako budulec naturalne materiały odporne na wodę, jak np. naturalne, nienasiąkliwe skały do wznoszenia ścian, trzcinę lub słomę na pokrycie dachu czy glinę (ekrany z gliny) jako ochronę fundamentów.

Wraz z rozwojem wiedzy o właściwościach materiałów i rozwojem techniki zmieniały się też sposoby i materiały wykorzystywane dla ochrony budynków i budowli przed wodą i wilgocią. Na szeroką skalę zaczęto wykorzystywać materiały na bazie bitumu w postaci pap, emulsji lub past przeznaczonych do przyklejania lub nanoszenia na chronione podłoże.

Postęp i rozwój w chemii tworzyw sztucznych doprowadził do wynalezienia sztucznych żywic, które można wykorzystywać do tworzenia powłok ochronnych lub modyfikować tradycyjne materiały jak np. beton czy ceramika, aby zwiększyć ich odporność na wodę. Przy produkcji chemii budowlanej wykorzystuje się szereg sztucznych żywic do produkcji różnego rodzaju farb przeznaczonych do ochrony i jednocześnie podniesienia estetyki budowli z drewna, betonu czy otynkowanych powierzchni ścian. Skonsultuj się ze specjalistami firmy Torggler >>

Powstała nawet specjalna grupa materiałów tzw. cienkowarstwowych dyspersyjnych tynków elewacyjnych przeznaczonych zarówno do estetycznego, jak i ochronnego wykończenia elewacji. Do produkcji tynków dyspersyjnych stosuje się między innymi żywice akrylowe, silikonowe, a także szkło wodne i różne ich kombinacje i modyfikacje, aby uzyskać materiał o pożądanych cechach. Żywice pełnią w tych tynkach rolę spoiwa.

Sproszkowane sztuczne żywice służą także do modyfikacji gotowych suchych zapraw, w których podstawowym spoiwem jest cement, wapno lub gips. Domieszki tych żywic poprawiają np. przyczepność, elastyczność, modyfikują czasy początku i końca wiązania lub samą szybkość wiązania, zmieniają paroprzepuszczalność, odpowiadają za właściwą gospodarkę wodną, a przy odpowiednim doborze potrafią sprawić, że kilkumilimetrowa warstwa modyfikowanej zaprawy cementowej zapewnia całkowitą ochronę przed wodą, nawet tę oddziaływującą pod ciśnieniem, a elastyczność tej warstwy jest porównywalna z elastycznością samych tworzyw sztucznych. Materiały te zyskują coraz szersze uznanie w oczach projektantów, wykonawców i użytkowników.

Firma TORGGLER Polska Sp. z o.o. ma w swojej ofercie materiały z grupy zapraw cementowych modyfikowanych sztucznymi żywicami przeznaczonych do wykonywania zabezpieczeń hydroizolacyjnych budynków i budowli. Tego typu zaprawy potocznie nazywa się szlamami cementowymi. Szlamy cementowe z naszej oferty noszą nazwy handlowe ANTOL FLEXISTAR, ANTOL FLEX 2K i ANTOL FLEX 1K. Poznaj szeroki asortyment firmy TORGGLER Polska >>

Szczelność tych zapraw uzyskiwana jest poprzez dodanie odpowiedniej ilości żywic sztucznych. Inną metodą uzyskuje się szczelność w zaprawie ANTOL AQUAPROOF – tu najgrubsze kruszywo ma średnicę 0,5 mm, a potem do stosu okruchowego dobiera się coraz to drobniejsze frakcje aż do uzyskania takiego „upakowania” cząsteczek, aby cała mieszanina była nie do przejścia dla pojedynczej cząstki wody w postaci cieczy. Cement w tej zaprawie jest spoiwem, a dodatki odpowiadają np. za gospodarkę wodną, przyczepność do podłoża itp. Tego typu zaprawy nazywa się mikrozaprawami, ponieważ jest w nich bardzo dużo kruszyw w skali mikro, czyli o bardzo małych średnicach.

 

PRODUKTY FIRMY TORGGLER SP. Z O. O.

 Torggler  Torggler

ANTOL FLEXISTAR
ELASTYCZNA POLIMEROWO-CEMENTOWA ZAPRAWA HYDROIZOLACYJNA
do uszczelniania i zabezpieczania betonu i innych podłoży mineralnych

ANTOL FLEX 2K
ELASTYCZNA POLIMEROWO-CEMENTOWA ZAPRAWA HYDROIZOLACYJNA
na budowlane podłoża mineralne


 Torggler  Torggler
ANTOL AQUAPROOF
SZTYWNA MIKROZAPRAWA POLIMEROWO-CEMENTOWA
do hydroizolacji na podłożach mineralnych (szara lub biała)

ANTOL FLEX 1K
HYDROIZOLACYJNA ZAPRAWA CEMENTOWA,
JEDNOSKŁADNIKOWA, ELASTYCZNA, WZMOCNIONA WŁÓKNAMI
na budowlane podłoża mineralne

 

Torggler

Torggler Polska Sp. z o.o.

 torggler.pl
ul. Sadowa 6
95-100 Zgierz

Komentarze

(1)
MArcin | 20.11.2016, 12:23
przerzuciłem się na ich chemię dwa lata temu, polecam
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
9/2017

Aktualny numer:

Izolacje 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne powłoki polimocznikowe
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę

test

test

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.