Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

rozmowa z Tomaszem Żuchowskim - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 5/2016  |  23.05.2016  |  1
Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa
Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa
MIiB

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Chciałbym, aby nasza rozmowa dotyczyła tego, co Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje zrobić w najbliższym czasie. Część planów jest nam znana, więc zacznijmy od Kodeksu Budowlanego, którego kształt mamy poznać w tym roku.

Kodeks jest obecnie naszym głównym i największym dziełem. Jest on najbardziej praco- i czasochłonnym elementem działań, jakie podejmujemy.

Co do kształtu i perspektywy jego wejścia w życie, to zapewne będzie to okres kilku najbliższych lat, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że to jest ostateczny kształt kodeksu. Do tego dojdą pewnie jakieś okresy przejściowe.

Jednak niezależnie od tych prac, tak aby nie marnować czasu, w oczekiwaniu na ostateczny kształt dokumentu, podejmowane są również działania doraźne, mające na celu wyeliminowanie pewnych absurdów, jakie funkcjonują w polskim prawie.

Czytaj też: Resort budownictwa podsumowuje 100 dni działalności

Dokonaliśmy swego rodzaju rekonesansu w tym zakresie i będziemy wprowadzać zmiany.

Przykładem są Warunki Techniczne, które od 10 lat, poza kwestiami energetycznymi, całościowo nie były zmieniane. Dlatego trzeba te przepisy nieco zmienić i dostosować do obecnego rozwoju współczesnych technologii.

Istotne z naszego punktu widzenia jest również ostateczne określenie zakresu wzoru wniosku o pozwolenie na budowę i oświadczenia dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Działania w tym zakresie były podejmowane już wcześniej, ale nie do końca się to sprawdziło. W związku z tym ten aspekt też ruszyliśmy, podobnie jak wiele innych kwestii.

Po to się uchwała nowy kodeks, żeby wprowadzić pewien porządek. Ale proszę mi powiedzieć, jaka zmiana mentalna nastąpi po wprowadzeniu w życie tych przepisów? Co zasadniczo ulegnie zmianie w kształcie przepisów?

To jest duże wyzwanie. Tutaj prace idą wielopłaszczyznowo i interdyscyplinarnie. Dotykamy wielu zagadnień. Celem jest przede wszystkim zburzenie muru instytucjonalnego, który obecnie funkcjonuje.

Chcemy wyeliminować bieganie Kowalskiego po urzędach z jednym świstkiem papieru. To można skompensować i uprościć. Ważne jest, żeby człowiek nie czuł się marionetką w systemie, a raczej żeby system służył mu i załatwiał za niego pewne tematy.

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że zakładano, że projekt tych przepisów będzie gotowy jeszcze w tym roku…

Chcemy, żeby do końca roku ten projekt był gotowy i możliwy do przedstawienia opinii publicznej oraz żeby został poddany konsultacjom eksperckim. Pokażemy wówczas naszą filozofię nowych regulacji i wsłuchamy się w opinie innych

Wspomniał Pan o Warunkach Technicznych. Jak głębokie to będą zmiany i czego będą dotyczyły?

Głównie są to kwestie, które powodowały pewien bezwład. Na przykład zlokalizowanie więcej niż jednego miejsca postojowego przed własnym budynkiem wymagało odstępstwa. To jest absurd, że aby móc parkować dwa samochody przed własnym budynkiem, muszę występować do ministra o odstępstwo od przepisów.

Inny przykład to kwestie związane z ustanawianiem konkretnych odległości obiektów względem siebie, co było wcześniej powodem paraliżu inwestycyjnego. Czy też kwestie związane z samym postrzeganiem często różnego rodzaju rozwiązań typu zabudowa śródmiejska, zabudowa uzupełniająca czy kwestia związana z liczeniem przesłaniania i zacienienia obiektów względem siebie. To tylko niektóre zagadnienia, które wymagają już teraz naszej ingerencji.

A czy planowane są zmiany w dziedzinie akustyki, zagadnień cieplnych, ochrony ppoż.? Niedawno dotarła do mnie informacja o możliwym ­zaostrzeniu przepisów w tym ostatnim zagadnieniu.

Tu bym niczego nie przesądzał. Obecnie konsultujemy pewne kwestie z Państwową Strażą Pożarną. Ale dotyczy to raczej zmian mających na celu porządkowanie prawa, które do tej pory było różnie interpretowane.

Czyli są prowadzone działania na rzecz eliminacji wspomnianych absurdów…

Możemy tak jednoznacznie stwierdzić, że absurdy, anachronizmy i pewnego rodzaju rozwiązania sztywne, skostniałe, czasami zupełnie niecelowe, będziemy chcieli w tym przypadku również eliminować. Co istotne, przy tego typu działaniach musi nastąpić swego rodzaju interakcja i współpraca ze środowiskiem inwestorów, projektantów, architektów. Tego bardzo oczekujemy.

Czy w kwestii samej akustyki coś się zmieni? W przypadku tematów cieplnych i pożarowych przez lata wiele się wydarzyło, natomiast w tym przypadku w mojej ocenie jest pewien zastój.

W przypadku akustyki sprawa wygląda w ten sposób, że nie ma jednoznacznych wskazań ani badań, ani też nie było takich szczególnych postulatów dotyczących wskazywania poziomów akustycznych.

Jeśli chodzi o materiały konstrukcyjne, to poziomy akustyki w normach zharmonizowanych funkcjonują w stosunku do materiałów, które mają wpływ na walory akustyczne budynków. Natomiast dla całych obiektów czy, powiedzmy, przestrzeni wydzielonych nie ma jednoznacznych badań ani też wskazań, w jaki sposób je egzekwować czy też bilansować.

Być może, czego oczywiście bym sobie życzył, pewne rzeczy zostaną ujawnione w toku różnego rodzaju konsultacji albo przynajmniej zostaną zgłoszone postulaty, że rzeczywiście coś można z tym zrobić. To, podparte konkretnymi rozwiązaniami działanie, pozwoli uporządkować ten obszar, bardzo istotny z punktu widzenia ergonomii i komfortu wewnętrznego użytkowania mieszkań.

Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, w której wprowadzimy przepis, który w żaden sposób nie będzie mógł zostać wyegzekwowany.

Z wcześniejszych zapowiedzi właściwie wynikało, że resort budownictwa z przepisami "cieplnymi" raczej nie planuje niczego robić, jeśli chodzi o Warunki Techniczne.

Zgadza się. Jednak w tym roku chcemy zrobić przegląd przepisów technicznych pod względem parametrów cieplnych, czyli tych wszystkich, które są związane z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Chcemy się przekonać, na ile rozwój technologiczny w stosunku do zadanych parametrów jest z nią kompatybilny, a na ile, gdzie i w jakim zakresie należałoby dokonać zmian. To jesteśmy winni zarówno Komisji Europejskiej, jak i własnemu systemowi.

Zobacz: MIiB opublikował praktyczny komentarz do ustawy o rewitalizacji

Wkrótce będziemy mieli 1 stycznia 2017, a potem rok 2019 i 2021, kiedy będą wchodziły kolejne parametry. Dobrze, żeby być w kursie, zarówno jeśli chodzi o zdolności producenckie, jak i możliwości materiałowe i techniczne.

Czyli dopuszcza Pan taką sytuację, że na podstawie tych analiz dokonane zostaną zmiany w Warunkach Technicznych w kwestii parametrów cieplnych?

Jeśli będzie to zasadne i, co więcej, oparte na wyliczeniach i założeniach, to jak najbardziej tak.

A czy dzisiaj są jakieś przesłanki, żeby tak się stało?

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przesłanek, które pokazywałyby, że coś nie działa. Oczywiście są środowiska, które podejmują dyskusje w tym zakresie, jeśli chodzi o parametryzację tych aspektów, które są określone w przepisach. Mam tu na myśli m.in. temat współczynnika przenikania ciepła U w kontekście materiałów termoizolacyjnych. Jednak w mojej ocenie większym problemem jest nietrzymanie przez producentów parametrów na właściwym, deklarowanym poziomie.

Przygotowując się do tej rozmowy, znalazłem informację, że ma nastąpić pewien przegląd technologii. Ma to służyć unowocześnianiu naszego budownictwa. Jak to się będzie odbywało? Czy powstanie jakaś rada ekspertów, która będzie mówiła, że np. zastosowanie danej technologii w skali całego budownictwa w Polsce przyniesie takie i takie korzyści?

Przegląd tych zagadnień będzie wymagał szeregu obliczeń, które będą brały pod uwagę dzisiejszy stan wskaźników ekonomicznych. Chcemy na podstawie współczynników makroekonomicznych ocenić, co oferuje rynek, przy okazji szacując koszty z tym związane. Interesuje nas też, co wydarzy się w tym zakresie za kilka lat. To da nam pewną wiedzę o wielu rozwiązaniach stosowanych na rynku. Inna sprawa to na ile deklarowane wartości są zgodne z rzeczywistą.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2016

Komentarze

(1)
DZIAŁKOWIEC | 26.07.2016, 06:02
Kosmetyczne poprawki druków o pozwoleniu czy oświadczeniu - warunki zabudowy - do GWAŁTOWNEJ LIKWIDACJI.Dzisiaj Prawa podpisane przez Prezydenta Wałęsę nie powinny być respektowane.Działają GRZECHY zlikwidowanych Urzędów Rejonowych a WAiB z PNB prześcigają się w tym jak dokopać biedakowi na Działce Rekreacyjnej a Obwodnice w miastach LEŻĄ. Inspektor Szpera u Działkowca bo na Obowdnicy nie ma SZANS - Będzie pogoniony do Szperania w KONTENERACH.
Jest Nakaz - Zasypać Oczko wodne z Kolorowymi Karpiami KOI - to gorzej ja w ZABORACH.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.