Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Wentylacja w obiektach budowlanych i przemysłowych

Jak zabezpieczać przewody instalacyjne?
Mariusz Dudziński  |  17.05.2016  |  2
Jak zabezpieczać przewody instalacyjne?
Jak zabezpieczać przewody instalacyjne?
Paroc

Rurociągi i kanały wchodzące w skład systemów HVAC stanowią istotny element w kontekście funkcjonowania obiektów budowlanych czy przemysłowych.

Zaprojektowane w sposób prawidłowy, pozwalają zoptymalizować zużycie energii oraz koszty eksploatacyjne. Niezbędnym elementem takiego systemu jest odpowiednia izolacja.

W przypadku systemów HVAC transportujących poprzez kanały wentylacyjne ciepłe lub zimne powietrze, głównym zadaniem izolacji termicznej jest ograniczenie i kontrolowanie potencjalnych strat ciepła oraz ograniczenie ewentualnej kondensacji pary wodnej. Rola ta jest istotna nie tylko ze względów stricte finansowych.

Sprawna wentylacja, tj. taka, w której temperatura transportowanego medium utrzymuje się na określonym, założonym podczas procesu projektowania poziomie, spełnia także szereg funkcji – m.in. zmniejsza zapotrzebowanie na energię oraz zapewnia lepszą jakość powietrza przebywającym wewnątrz osobom, co w kontekście środowiska czy bezpieczeństwa i higieny pracy jest wartością nie do przecenienia. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach izolacyjnych firmy PAROC >>


Paroc

Zagrożenia eksploatacyjne dla instalacji

Z biegiem czasu wielu problemów może przysporzyć kondensacja wilgoci z powietrza na zewnętrznej bądź wewnętrznej powierzchni kanałów. Kiedy to nastąpi, skroplona woda zaczyna kapać, powodując szkody, takie jak przebarwienia sufitów i podłóg, obniżenie parametrów izolacyjności, rozwój bakterii, a nawet pojawienie się pleśni i grzyba w sąsiadujących elementach konstrukcyjnych.

W najgorszym wypadku dojść może do powstania ogniska korozji, która spowoduje uszkodzenie kanałów wentylacyjnych. Aby znacząco przedłużyć okres eksploatacji kanałów izolowanych termicznie i przeciwkondensacyjnie, należy zastosować izolację o odpowiedniej grubości.

"Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy od szeregu czynników – m.in. wymiarów i materiału, z jakiego wykonano przewód, temperatury czy parametrów transportowanego powietrza. W celu zabezpieczenia przewodów instalacyjnych przed kondensacją pary wodnej na ich powierzchni, szczególnie warto wykorzystać wyroby pokryte folią aluminiową, która tworzy skuteczną barierę dla wilgoci - tłumaczy Robert Kotwas, ekspert z firmy Paroc Polska. Poznaj bogaty asortyment firmy PAROC >>

Tabela: kiedy należy stosować izolację przeciwkondensacyjną?

Paroc

Czytaj także:"Krok po kroku: montaż lekkich ścianek działowych z izolacją akustyczną z wełny kamiennej" >>

Sprawdzone i uzupełniające się rozwiązania

Ze względu na rolę, jaką w kontekście obiektów budowlanych i przemysłowych odgrywają instalacje HVAC, podczas projektowania nowych lub zabezpieczania istniejących systemów warto postawić na sprawdzone i uzupełniające się rozwiązania. W tym celu Paroc, czołowy europejski producent izolacji technicznych, proponuje profesjonalne wyroby izolacyjne z serii PAROC Hvac GreyCoat.

System został zaprojektowany tak, aby spełniać wszelkie wymagania dla izolacji kanałów i urządzeń ogrzewczych oraz powierzchni płaskich kanałów wentylacyjnych. W obrębie systemu znaleźć można innowacyjne, wzajemnie uzupełniające się rozwiązania:

  • PAROC Hvac Slab GreyCoat - płyta do izolacji termicznej i przeciwkondensacyjnej płaskich powierzchni przewodów i urządzeń wentylacyjnych.
  • PAROC Hvac Lamella Mat GreyCoat - mata do izolacji termicznej i ochrony przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i urządzeń.
  • PAROC Hvac Section GreyCoat T - otulina do izolacji termicznej i akustycznej rurociągów grzewczych, c.o., parowych, wody użytkowej oraz przewodów klimatyzacyjnych, instalacji przemysłowych i przewodów kominowych.
  • PAROC Hvac Bend GreyCoat T - gotowy element do izolacji kolan rurociągów.
  • PAROC Manszeta GreyCoat - aluminiowa kształtka do maskowania końcówek otulin.
  • PAROC Taśma GreyCoat - samoprzylepna zbrojona taśma o szerokości 50 mm.
Paroc Paroc
Paroc Paroc

Czytaj także:"Przewody i izolacje nierozprzestrzeniające ognia a projektowanie instalacji sanitarnych" >>

Wyroby pozwalają utrzymać temperaturę przesyłanego medium na wyznaczonych w projekcie poziomach, chroniąc stalowe przewody przed korozją oraz podwyższając komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe obiektu.

Produkty posiadają klasyfikację A2-s1,d0, co oznacza, że nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia, a w warunkach pożaru generują bardzo ograniczoną ilość dymu oraz nie wytwarzają palących się kropli. Zgodnie z załącznikiem 3 do Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, klasa ta odpowiada ponadto określeniu "nierozprzestrzeniające ognia". Skonsultuj się z ekspertem firmy PAROC >>


Paroc

Dodatkowo, pokrycie ze zbrojonej folii aluminiowej z jednej strony zabezpiecza przed wniknięciem pary wodnej i jej kondensacją na powierzchni zewnętrznej izolowanego obiektu, a z drugiej - zapewnia łatwy, szybki i ekonomiczny montaż.

Dodatkowe pokrycie warstwą lakieru w kolorze szarym pozwala utrzymać atrakcyjny wygląd bez potrzeby malowania bądź stosowania dodatkowych materiałów okładzinowych, dlatego rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie instalacja jest widoczna i wymaga estetycznego wykończenia powierzchni - np. w centrach handlowych, halach sportowych czy innych obiektach użytku publicznego.

KONTAKT

Paroc Polska Sp. z o.o.
ul.Gnieźnieńska 4
62-240 Trzemeszno


Telefon: 61 468 21 90
Fax: 61 468 23 04


www.paroc.pl

PAROC

Komentarze

(2)
Karolina | 07.06.2016, 09:34
Taki manewr to pewnie solidna inwestycja, ale za to na lata.
Maciej | 20.06.2016, 10:25
przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, a na tym się nie powinno oszczedzac
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
9/2017

Aktualny numer:

Izolacje 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne powłoki polimocznikowe
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę

test

test

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.