Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Badania elektrochemiczne stali zbrojeniowej chronionej powłoką cynkową w kontakcie z cieczą porową betonu

Electrochemical tests of reinforcing steel protected with galvanized coating in contact with concrete pore solution
Widok stanowiska pomiarowego do przeprowadzenia badania polaryzacyjnego próbki pręta zbrojeniowego
Widok stanowiska pomiarowego do przeprowadzenia badania polaryzacyjnego próbki pręta zbrojeniowego
Rys. archiwum autorów

Cynkowanie zbrojenia ma istotny wpływ na wydłużenie trwałości elementów żelbetowych. Jednakże zastosowanie w betonie ocynkowanych prętów zbrojeniowych może wywoływać również niepożądane skutki.

Ochrona powłokowa zbrojenia w betonie jest na świecie popularnym sposobem bezpośredniej ochrony prętów zbrojeniowych przed korozją [1]. Obecnie najczęściej - oprócz powłok epoksydowych - jako zabezpieczenie stali zbrojeniowej w betonie stosuje się ogniowe powłoki cynkowe [2].

Mimo że ocynkowane pręty zbrojeniowe wprowadzane są do konstrukcji betonowych od kilkudziesięciu lat, to jednak w Polsce w zasadzie nie wykonuje się konstrukcji z ocynkowanym zbrojeniem. Trudno również w krajowych czasopismach znaleźć publikacje poruszające od strony badawczej problemy ochrony powłokowej zbrojenia w betonie, chociaż opublikowano wiele artykułów dotyczących badań powłok cynkowych na stali w środowiskach innych niż beton [3], [4], [5].

Przeczytaj też: Ocena stanu granicznego zmęczenia konstrukcji żelbetowych w ujęciu norm krajowych i europejskich

Analiza literaturowa wskazuje [1], [6], że cynkowanie zbrojenia wpływa na wydłużenie trwałości elementów żelbetowych. Istnieje jednak ryzyko korozji cynku w świeżej mieszance betonowej.

Wynika to z faktu, że cynk w roztworach o pH > 13,3 zaczyna korodować [1], w przeciwieństwie do stali nieocynkowanej, która przy wysokim pH jest w stanie pasywnym. Jest to istotne zagrożenie, ponieważ odczyn świeżej mieszanki betonowej charakteryzuje pH = 12,5–13,5 [7].

W niniejszym artykule:

  • podjęto próbę oceny problemu korozji stali zbrojeniowej w świeżej mieszance betonowej, odwzorowując beton roztworem syntetycznej cieczy porowej o pH = 13,4,
  • wykonano pomiary metodą elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej na próbce ocynkowanego pręta zbrojeniowego,
  • oraz skupiono uwagę na ocenie zmian szybkości korozji w funkcji czasu.

Czas trwania serii pomiarów ograniczono do pierwszych 4 godz. od momentu zanurzenia próbki w roztworze cieczy porowej.

O czym przeczytasz w artykule?Abstrakt

Przygotowanie próbek do badania, stanowisko pomiarowe i metodyka badań

Wyniki badań impedancyjnych i ich analiza

W artykule opisano badania wpływu czasu na zachowanie ocynkowanej stali zbrojeniowej w kontakcie z syntetyczną cieczą porową betonu. Przedmiotem badań był gładki pręt zbrojeniowy ze stali gatunku St3S. Pręt poddano procesowi cynkowania ogniowego. Uzyskano powłokę gr. 100 mm. Wyciętą z ocynkowanego pręta próbkę stali zanurzono w roztworze cieczy porowej o pH = 13,4. W ciągu 4 godzin od zanurzenia próbki w roztworze wykonano w układzie trójelektrodowym serię 6 pomiarów metodą elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej.

Electrochemical tests of reinforcing steel protected with galvanized coating in contact with concrete pore solution

The article describes a study of the impact of time on the behavior of galvanized reinforcing steel in contact with synthetic concrete pore solution. The object of study was a smooth rebar made of St3S steel grade. Rebar was hot-dip galvanized to obtain coating thickness of 100 mm. A steel sample cut off the galvanized rebar was dipped in synthetic concrete pore solution with pH= 13.4. Within 4 hours of immersion of the sample in the solution, a series of 6 measurements were taken, using electrochemical impedance spectroscopy in a three-electrode system.

Przygotowanie próbek, stanowisko pomiarowe i metodyka badań

RYS. 1. Widok próbki pręta zbrojeniowego o średnicy 8 mm: 1 – przewód elektryczny, 2 – badana elektroda, 3 – żywica epoksydowa
RYS. 1. Widok próbki pręta zbrojeniowego o średnicy 8 mm: 1 – przewód elektryczny, 2 – badana elektroda, 3 – żywica epoksydowa; rys. archiwum autorow
RYS. 2. Widok stanowiska pomiarowego: 4 – badana elektroda, 5 – elektroda pomocnicza, 6 – elektroda odniesienia, 7 – kapilara Ługina, 8 – pojemnik, 9 – syntetyczna ciecz porowa, 10 – potencjostat
RYS. 2. Widok stanowiska pomiarowego: 4 – badana elektroda, 5 – elektroda pomocnicza, 6 – elektroda odniesienia, 7 – kapilara Ługina, 8 – pojemnik, 9 – syntetyczna ciecz porowa, 10 – potencjostat

Przedmiotem badań był pręt zbrojeniowy o średnicy 8 mm ze stali gładkiej gatunku St3S. Ze względu na to, że nie ma żadnych krajowych przepisów ani zaleceń dotyczących cynkowania prętów zbrojeniowych, zdecydowano się potraktować pręty zbrojeniowe jak zwykłe produkty stalowe do cynkowania.

12-metrowe pręty zostały pocięte na 1,5-metrowe odcinki z przyspawanymi na jednym z końców uchwytami do zamocowania w trakcie zanurzania w stopionym cynku.

Bezpośrednio przed zasadniczym procesem cynkowania pręty zostały mechanicznie oczyszczone, wytrawione przez zanurzenie w roztworze kwasu solnego i umieszczone w suszarni w celu usunięcia resztek kwasu.

Pręty wprowadzano do wanny cynkowniczej w pozycji pionowej.

Kąpiel w stopionym cynku o temp. ok. 450˚C trwała 2 min.

W wyniku cynkowania ogniowego na każdym z prętów uzyskano powłokę ochronną gr. ok. 100 mm.

Z ocynkowanych prętów wycięto metalową próbkę dł. 50 mm (RYS. 1). Jeden z końców próbki zaopatrzono w przewód elektryczny umożliwiający podłączenie do układu pomiarowego.

W celu wyznaczenia powierzchni czynnej elektrody badanej oba końce próbki zostały zatopione w żywicy epoksydowej.

Badania polaryzacyjne przeprowadzono na stanowisku pomiarowym pokazanym na RYS. 2.

Ocynkowana próbka stali zbrojeniowej stanowiła elektrodę badaną.

Elektrodę pomocniczą wykonano w formie walcowej siatki ze stali odpornej na korozję.

Trzecią elektrodę stanowiła elektroda odniesienia (Cl/AgCl, Ag), która została wprowadzona do układu przez kapilarę Ługina.

Trzy elektrody zostały umieszczone w pojemniku wypełnionym syntetyczną cieczą porową i podłączone do potencjostatu.

Jako syntetyczną ciecz porową zastosowano roztwór wodorotlenków 0,06 M KOH + 0,2 M NaOH + 0,001 M Ca(OH)2 o pH=13,4 [8].

W tak przygotowanym układzie pomiarowym, po ustabilizowaniu się potencjału na poziomie zmienności 0,1 mV/s, wykonano serię 6 pomiarów metodą elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej (EIS).

Badania prowadzono w trybie potencjostatycznym, w odstępie 30 min, 60 min i 90 min, w zakresie częstotliwości 0,02 Hz-100 kHz.

Stosowano sinusoidalny sygnał zaburzający o amplitudzie potencjału 10 mV względem potencjału korozyjnego.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.