Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ciepłe ściany jednowarstwowe

Z czego zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe?
Z czego zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe?
Solbet

Ściana zewnętrzna jako przegroda budowlana poza nośnością konstrukcji, powinna też zapewniać ochronę cieplno-wilgotnościową i przeciwpożarową. Ma także chronić użytkowników przed działaniem warunków atmosferycznych i stanowić barierę przed hałasem. Ile warstw powinna mieć ściana zewnętrzna? Z czego zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe?

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2013), wprowadza zaostrzone wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych.

Według nowych przepisów współczynnik przenikania ciepła UC(maks.) ścian zewnętrznych od 1.01.2014 r. powinien wynosić 0,25 [W/(m2·K)], od 1.01.2017 r. - 0,23 [W/(m2·K)], a od 1.01.2021 r. - 0,20 [W/(m2·K)].

Zobacz też: Analiza porównawcza rozwiązań materiałowych ścian zewnetrznych i ich złączy w aspekcie nowych wymagań cieplnych

Przy tym nie mają znaczenia typ przegrody (czy jest jedno- czy wielowarstwowa) i przeznaczenie obiektu (mieszkalny, użyteczności publicznej, magazynowy, gospodarczy itp.). 

W Polsce ściany zewnętrzne wykonuje się najczęściej w technologii murowanej lub drewnianej. Ściany murowane jednowarstwowe wznosi się z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu.

Do wznoszenia ścian jednowarstwowych przeznaczone są pustaki z betonu komórkowego odmian 600, 500, 400 kg/m3 (z odmian 900, 800, 700 (kg/m3 wykonuje się ściany warstwowe). Lżejsze odmiany mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Ten materiał cechuje także dobra wytrzymałość na ściskanie.

Warto wiedzieć: Czym ocieplić ściany zewnętrzne 

Do wznoszenia murów jednowarstwowych należy stosować zaprawy klejowe (spoiny są wtedy bardzo cienkie - 1-3 mm) lub tzw. ciepłe zaprawy o lepszych parametrach termoizolacyjności (spoiny są wówczas grubsze). Błędem jest stosowanie zwykłych zapraw.

Pustaki szczelinowe z ceramiki poryzowanej mają lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną od tradycyjnych cegieł. Są jednak bardziej kruche i nasiąkliwe. Przy tym rozwiązaniu ważne jest poprawne zaprojektowanie i wykonanie złączy. Taką przegrodę wykańcza się tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi.

Pustaki powinny być układane na zaprawie zwykłej (np. cementowo-wapiennej) lub na zaprawie ciepłochronnej (na bazie lekkich kruszyw mineralnych).

Przeczytaj: Ściany zewnętrzne - kryteria wyboru rozwiązań materiałowych

W keramzytobetonie tradycyjne kruszywo - żwir i piasek - zastąpiono granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytem. Wykonanie ściany jednowarstwowej z pustaków lub bloczków z keramzytobetonu wymaga zastosowania zapraw ciepłochronnych.

Do wnoszenia ścian jednowarstwowych można też zastosować pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną, które są jednocześnie elementem konstrukcyjnym, jak i izolacyjnym. Pustaki ze zintegrowanym ociepleniem muruje się tak, jak klasyczne pustaki, wykorzystując zaprawę cienkowarstwową.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.