Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ciepłe ściany jednowarstwowe

Z czego zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe?
Z czego zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe?
Solbet

Ściana zewnętrzna jako przegroda budowlana poza nośnością konstrukcji, powinna też zapewniać ochronę cieplno-wilgotnościową i przeciwpożarową. Ma także chronić użytkowników przed działaniem warunków atmosferycznych i stanowić barierę przed hałasem. Ile warstw powinna mieć ściana zewnętrzna? Z czego zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe?

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2013), wprowadza zaostrzone wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych.

Według nowych przepisów współczynnik przenikania ciepła UC(maks.) ścian zewnętrznych od 1.01.2014 r. powinien wynosić 0,25 [W/(m2·K)], od 1.01.2017 r. - 0,23 [W/(m2·K)], a od 1.01.2021 r. - 0,20 [W/(m2·K)].

Zobacz też: Analiza porównawcza rozwiązań materiałowych ścian zewnetrznych i ich złączy w aspekcie nowych wymagań cieplnych

Przy tym nie mają znaczenia typ przegrody (czy jest jedno- czy wielowarstwowa) i przeznaczenie obiektu (mieszkalny, użyteczności publicznej, magazynowy, gospodarczy itp.). 

W Polsce ściany zewnętrzne wykonuje się najczęściej w technologii murowanej lub drewnianej. Ściany murowane jednowarstwowe wznosi się z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu.

Do wznoszenia ścian jednowarstwowych przeznaczone są pustaki z betonu komórkowego odmian 600, 500, 400 kg/m3 (z odmian 900, 800, 700 (kg/m3 wykonuje się ściany warstwowe). Lżejsze odmiany mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Ten materiał cechuje także dobra wytrzymałość na ściskanie.

Warto wiedzieć: Czym ocieplić ściany zewnętrzne 

Do wznoszenia murów jednowarstwowych należy stosować zaprawy klejowe (spoiny są wtedy bardzo cienkie - 1-3 mm) lub tzw. ciepłe zaprawy o lepszych parametrach termoizolacyjności (spoiny są wówczas grubsze). Błędem jest stosowanie zwykłych zapraw.

Pustaki szczelinowe z ceramiki poryzowanej mają lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną od tradycyjnych cegieł. Są jednak bardziej kruche i nasiąkliwe. Przy tym rozwiązaniu ważne jest poprawne zaprojektowanie i wykonanie złączy. Taką przegrodę wykańcza się tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi.

Pustaki powinny być układane na zaprawie zwykłej (np. cementowo-wapiennej) lub na zaprawie ciepłochronnej (na bazie lekkich kruszyw mineralnych).

Przeczytaj: Ściany zewnętrzne - kryteria wyboru rozwiązań materiałowych

W keramzytobetonie tradycyjne kruszywo - żwir i piasek - zastąpiono granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytem. Wykonanie ściany jednowarstwowej z pustaków lub bloczków z keramzytobetonu wymaga zastosowania zapraw ciepłochronnych.

Do wnoszenia ścian jednowarstwowych można też zastosować pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną, które są jednocześnie elementem konstrukcyjnym, jak i izolacyjnym. Pustaki ze zintegrowanym ociepleniem muruje się tak, jak klasyczne pustaki, wykorzystując zaprawę cienkowarstwową.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.