Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Hydroizolacje w pomieszczeniach narażonych na działanie wody

quick-mix  |  05.05.2016  |  2
Hydroizolacje w pomieszczeniach narażonych na działanie wody
Hydroizolacje w pomieszczeniach narażonych na działanie wody
quick-mix

Często zapominamy, że okładziny ceramiczne nie zabezpieczają powierzchni ścian oraz posadzek przed wnikaniem wody.

W konsekwencji, okładziny ceramiczne nie chronią w dostateczny sposób podłoży budowlanych przed zawilgoceniem.

Przed wykonaniem prac okładzinowych w tzw. pomieszczeniach mokrych, do których zaliczamy łazienki, natryski, ubikacje, pralnie i kuchnie, zachodzi konieczność wykonania izolacji podpłytkowej.

Do wykonania wodoszczelnej izolacji podpłytkowej w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wody firma quick-mix może zaproponować stosowanie:

 

- Elastycznej powłoki uszczelniającej FDF

lub

- Elastycznej, dwuskładnikowej zaprawy uszczelniającej FDS 2K

Dobierz rozwiązanie odpowiednie do twoich potrzeb»

Elastyczna powłoka uszczelniająca FDF  Elastyczna, dwuskładnikowa zaprawa uszczelniająca FDS 2K 
Elastyczna powłoka uszczelniająca FDFElastyczna, dwuskładnikowa zaprawa
uszczelniająca FDS 2K

Oba wymienione wyżej produkty służą do wykonywania powłok izolacyjnych zespolonych z podłożem pod okładzinami ceramicznymi.

Powłoka FDF to jednoskładnikowa, płynna, masa o konsystencji gęstej farby. Po wyschnięciu tworzy trwale elastyczną powłokę izolacyjną. Do tak wykonanej powłoki izolacyjnej można kleić płytki przy użyciu systemowych zapraw klejących quick-mix.

Głębokopenetrująca emulsja gruntująca UG
Głębokopenetrująca emulsja gruntująca UG

Powłoka FDF zwana potocznie "folią w płynie" jest bardzo łatwa w aplikacji, umożliwia szybkie i bezproblemowe układanie na powierzchniach poziomych oraz pionowych. Przed wykonaniem powłoki uszczelniającej FDF podłoże należy zagruntować Głębokopenetrującą emulsją gruntującą UG.

Po wyschnięciu preparatu gruntującego, w praktyce po ok. 10-15 minutach można przystąpić do nakładania warstwy izolacyjnej. Powłokę izolacyjną FDF nakłada się zawsze w dwóch cyklach roboczych. Zobacz co pomoże Ci w poprawnym wykonaniu hydroizolacji.

Pierwszą warstwę można nanosić pacą metalową, warstwę drugą nakładamy po wyschnięciu pierwszej. Zaleca się, aby warstwę drugą nakładać za pomocą wałka. Wałek tworzy charakterystyczną powierzchnię o fakturze skórki pomarańczy.

Lekko chropowata powierzchnia powłoki izolacyjnej zwiększa przyczepność zaprawy klejącej. Łączne zużycie masy FDF powinno wynieść ok. 1,2 kg/m². Należy pamiętać, aby na połączeniach ściany z posadzką oraz wzdłuż szczelin dylatacyjnych w powłokę izolacyjną wkleić Taśmę Uszczelniającą DBF.

Do uszczelniania naroży pomieszczeń służą Narożniki uszczelniające DE. Natomiast do doszczelniania połączeń pomiędzy obudową kratki ściekowej a posadzki służą specjalne Manszety DM-W.

Zadaniem taśmy uszczelniającej, narożników oraz manszet jest wzmocnienie powłoki izolacyjnej w miejscach narażonych na największe odkształcenia. Następnego dnia, do tak wykonanej powłoki izolacyjnej, można kleić okładziny ceramiczne przy użyciu zapraw klejących quick-mix, np. Elastycznej Zaprawy klejącej FX 600 Flex.

Hydroizolacje w pomieszczeniach narażonych na działanie wody quick-mixZ kolei Elastyczna zaprawa uszczelniająca FDS 2K to dwuskładnikowa, modyfikowana polimerami, szybkowiążąca zaprawa o konsystencji szlamu. Po wyschnięciu tworzy trwale elastyczną powłokę izolacyjną.

Zaprawa FDS 2K wymaga zmieszania ze sobą dwóch składników - sypkiego z płynnym. Po dokładnym wymieszaniu składników można przystąpić do wykonania powłoki izolacyjnej.

Zaprawa FDS 2K jest łatwa w aplikacji, umożliwia szybkie i bezproblemowe układanie na powierzchniach poziomych oraz pionowych. Poznaj właściwości produktów do hydroizolacji quick-mix. Przed wykonaniem powłoki uszczelniającej z FDS 2K podłoże należy zagruntować Głębokopenetrującą emulsją gruntującą UG.

Po wyschnięciu preparatu gruntującego, w praktyce po ok. 10-15 minutach można przystąpić do nakładania warstwy izolacyjnej. Powłokę izolacyjną z FDS 2K nakłada się zawsze w dwóch cyklach roboczych. Pierwszą warstwę należy nanosić pędzlem lub szczotką dekarską.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy izolacji nakładamy drugą warstwę za pomocą pacy metalowej. Zaprawa FDS 2K zawiera wypełniacz z piasku kwarcowego, tworzy szorstką powierzchnię, do której przyklejamy płytki przy użyciu systemowych zapraw klejących quick-mix.

Łączne zużycie zaprawy FDS 2K powinno wynieść ok. 4,0 kg/m². Należy pamiętać aby na połączeniach ściany z posadzką oraz wzdłuż szczelin dylatacyjnych w powłokę izolacyjną wkleić Taśmę Uszczelniającą DBF.

Do uszczelniania naroży pomieszczeń służą Narożniki uszczelniające DE. Natomiast do doszczelniania połączeń pomiędzy obudową kratki ściekowej a posadzki służą specjalne Manszety DM-W. Poznaj kompletny system hydroizolacji do pomieszczeń narażonych na działanie wody. Zadaniem taśmy uszczelniającej, narożników oraz manszet jest wzmocnienie powłoki izolacyjnej w miejscach narażonych na największe odkształcenia.

Następnego dnia, do tak wykonanej powłoki izolacyjnej, można kleić okładziny ceramiczne przy użyciu zapraw klejących quick-mix, np. Wysoko Elastycznej Zaprawy klejącej FX 900 Super flex.

Elastyczna Zaprawa klejąca FX 600 Flex Elastyczna Zaprawa klejąca FX 900 Super flex
Elastyczna Zaprawa klejąca FX 600 FlexElastyczna Zaprawa klejąca
FX 900 Super flex

Wykonanie prac izolacyjnych w pomieszczeniu mokrym, w opisany powyżej sposób, przy użyciu systemowych materiałów firmy quick-mix gwarantuje wieloletnią trwałość oraz szczelność opłytkowanych powierzchni.

Opracował: Maciej Nocoń
Produkt Manager quick-mix

KONTAKT

quick-mix Sp. z o.o.

ul. Nyska 36
57-100 Strzelin

e-mail:

www.quick-mix.pl


quick-mix

Komentarze

(2)
Bartek | 16.05.2016, 10:54
Czy ma to jakiś wpływ na powstawanie grzyba w pomieszczeniu?
Kibuk | 17.05.2016, 11:43
Ile może wytrzymać taka izolacja?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
7/8/2018

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Izolacje techniczne
  • - Badanie skuteczności prac iniekcyjnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.