Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kryteria wyboru wykonawcy robót budowlanych w świetle nowych dyrektyw unijnych

Kryteria stosowane w przetargach publicznych na przykładzie wybranych krajów Unii Europejskiej
RYS. 1. Procedury otwarte oparte na cenie jako jednym kryterium wyboru wykonawcy w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii
RYS. 1. Procedury otwarte oparte na cenie jako jednym kryterium wyboru wykonawcy w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii
archiwum autora na podstawie [4]

Wybór odpowiedniego wykonawcy na roboty budowlane w przetargu publicznym jest sprawą trudną i złożoną. Ważne jest właściwe przygotowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, która powinna zawierać wszystkie wymagania i potrzeby zamawiającego.

Im mniej informacji w specyfikacji, tym większe ryzyko, że wybrany wykonawca nie będzie w stanie sprostać wymaganiom zamawiającego, co w wielu przypadkach prowadzi do niepowodzenia. W związku z tym konieczne jest również ustanowienie przejrzystych kryteriów wyboru wykonawców oraz określenie zasad oceny tych kryteriów.

Dobór kryteriów oceny ofert powinien mieć charakter indywidualny i być uzależniony od specyfiki przedmiotu zamówienia. Kontrakty, które są realizowane o wybór najniższej ceny, mogą prowadzić do niezdrowej konkurencji na rynku poprzez sztuczne zaniżanie cen, co w efekcie prowadzi do dodatkowych nieprzewidzianych kosztów inwestycji.

Zobacz też: Rząd przyjął projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na przykład zejście z budowy wykonawcy z powodu bankructwa powoduje dodatkowe koszty w postaci inwentaryzacji wykonanych robót, uwzględnienia inwentaryzacji w zaktualizowanej specyfikacji, ewentualnych zmian projektowych oraz ponownego przeprowadzenia procedury wyboru nowego wykonawcy.

Prawo zamówień publicznych w Unii Europejskiej

Na przestrzeni lat prawo zamówień publicznych w krajach Unii Europejskiej ulegało zmianom co do zasad wybierania wykonawców i udzielania zamówień. W marcu 2014 roku zostały opublikowane trzy nowe dyrektywy:

 • Dyrektywa 2014/24/UE [1] w sprawie udzielania zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE,
 • Dyrektywa 2014/25/UE [2] w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylająca dyrektywę 2004/17/WE,
 • Dyrektywa 2014/23/UE [3] w sprawie udzielania koncesji.
ABSTRAKT

W artykule przedstawiono analizę porównawczą kryteriów wyboru wykonawcy robót budowlanych w przetargach publicznych na przykładzie wybranych krajów Unii Europejskiej. Do analizy wybrano: Polskę, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Zgodnie z Dyrektywą 2014/24/UE zamówienia publicznego można udzielać m.in. w procedurach otwartych i ograniczonych. Pokazano, w jakich krajach wybór oferty najkorzystniejszej ekonomicznie jest oparty wyłącznie na kryterium ceny, a w jakich wyboru wykonawcy dokonuje się w oparciu o kryterium ceny lub kosztu oraz innych pozacenowych kryteriów.

Contractor selection criteria applied in public tender procedures, based on the example of selected EU Member States, in light of the new EU Directives

The article presents a comparative analysis of selection criteria for civil works contractor in public procedures, based on the example of selected EU Member States. The following States were chosen for the analysis: Poland, Germany, France and the United Kingdom. Under Directive 2014/24/EU, public contracts can be awarded, inter alia, in open and restricted procedures. The article compares the criteria applied in these two types of procedures. It shows in which countries the choice of the most economically advantageous tender is based on the price criteria exclusively and in which contractors are chosen on the basis of price or cost criteria as well as other criteria not related to price.

Zgodnie z Dyrektywą 2014/24/UE [1] zamówienia powinny być udzielane na podstawie obiektywnych kryteriów, zapewniających zgodność z zasadami przejrzystości, niedyskryminacji, równego traktowania oraz gwarantujących, że oferty oceniane są w warunkach efektywnej konkurencji.

A zatem zamawiający powinien udzielać zamówień publicznych, wybierając ofertę najkorzystniejszą ekonomicznie, którą określa się na podstawie najlepszej relacji jakości do ceny. Zgodnie z dyrektywą decyzja o udzieleniu zamówienia nie powinna opierać się wyłącznie na kryteriach pozakosztowych. Zatem kryteria jakościowe powinny być uzupełnione o element cenowy lub kosztowy.

Według Dyrektywy 2014/25/UE [2] kryteriami, odnoszącymi się do danego zamówienia publicznego, mogą być:

 • jakość (w tym wartość techniczna, właściwości estetyczne i funkcjonalne), dostępność, projektowanie dla wszystkich użytkowników, cechy społeczne, innowacyjne i środowiskowe (np. minimalizacja odpadów lub efektywne gospodarowanie zasobami) oraz handel i jego warunki,
 • organizacja, kwalifikacje i doświadczenie personelu wyznaczonego do realizacji danego zamówienia, w przypadku gdy właściwości wyznaczonego personelu mogą mieć znaczący wpływ na poziom wykonania zamówienia,
 • serwis posprzedażowy oraz pomoc techniczna, warunki dostawy, takie jak termin dostawy, sposób dostawy oraz czas dostawy lub okres realizacji, zobowiązania dotyczące części zamiennych i bezpieczeństwa dostaw.

Wszystkie wymienione w dyrektywach kryteria mają charakter przykładowy i nie ma żadnych przeszkód, aby stosować inne kryteria niż wskazane. Warunkiem jest stosowanie kryteriów umożliwiających obiektywne porównanie i ocenę ofert tak, aby zagwarantować równe traktowanie.

Wybór wykonawcy robót budowlanych w wybranych krajach Unii Europejskiej

Zgodnie z dyrektywą unijną istnieją następujące rodzaje procedur udzielania zamówień:

 • procedury otwarte,
 • procedury ograniczone,
 • dialog konkurencyjny,
 • procedury konkurencyjne z negocjacjami,
 • procedury negocjacyjne bez ogłoszenia
 • oraz partnerstwo innowacyjne.

W niniejszym artykule przeanalizowano procedury otwarte i ograniczone.

Rys. 2. Procedury ograniczone oparte na cenie jako jednym kryterium wyboru wykonawcy w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii; rys. archiwum autora na podstawie [4]

Na RYS. 1 (patrz: rysunek na górze) i RYS. 2 przedstawiono proces selekcji wykonawców robót budowlanych w wybranych krajach, tj. w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Przeanalizowano ogłoszenia opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z lat 2010-2015 dotyczące robót budowlanych w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych (CPV 45200000-9). Pokazano procentowo ilość przetargów prowadzonych w oparciu jedynie o kryterium ceny.

Analizując procedury otwarte, można zauważyć, że we Francji i Wielkiej Brytanii zamawiający wybierają ofertę najkorzystniejszą ekonomicznie na podstawie więcej niż jednego kryterium.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
 • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.