Artykuł sponsorowany

Dach dwu-, cztero- czy wielospadowy - jaki dach wybrać?

EXTRADOM  |  19.04.2016
Dach dwu-, cztero- czy wielospadowy - jaki dach wybrać?
Dach dwu-, cztero- czy wielospadowy - jaki dach wybrać?
Extradom

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, istotnym zarówno pod względem technicznym, jak i architektonicznym. Obecnie na rynku projektów domów jednorodzinnych dostępna jest cała paleta rozwiązań w kwestii zwieńczenia budynku. Mimo, że rosnącą popularnością cieszą się projekty domów z płaskim dachem, wciąż jednak większość inwestorów decyduje się na rozwiązanie tradycyjne - dach spadzisty. Często jest to jedyne możliwe rozwiązanie, gdyż forma zwieńczenia domu zazwyczaj regulowana jest przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu i dla wielu regionów dokument zaleca dach spadzisty. Wynika to z tendencji do kontynuowania polskiej tradycji budowlanej.

 Projekt domu Simon G2 Extradom
Projekt domu Simon G2

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy jest najstarszą, tradycyjną i najbardziej popularną formą zwieńczania budynku. Jest rozwiązaniem najprostszym ze wszystkich form dachów spadzistych, przez co stanowi rozwiązanie stosunkowo niedrogie. Bardzo dobrze nadaje się do domów o prostej formie, z prostokątnym rzutem.

Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku budowy na obszarach wiejskich czy górzystych, gdyż świetnie wpisze się w kontekst naturalnego polskiego krajobrazu. Oprócz walorów estetycznych, jego prostoty i tradycyjnego charakteru, w projektach domów z dachem dwuspadowym warto zwrócić uwagę na aspekty energooszczędności - im mniej połaci dachu, tym mniejsza powierzchnia przenikania ciepła przez przegrodę.

Projekt domu Liv 3 G2 Extradom
Projekt domu Liv 3 G2

Dach czterospadowy

Dach czterospadowy jest również rozwiązaniem klasycznym i obecnym w budownictwie od wieków. Jest nieco bardziej skomplikowany pod względem konstrukcyjnym od dachu dwuspadowego, wciąż jednak stosunkowo niedrogi w wykonaniu i nieprzyczyniający się do znacznych strat ciepła z budynku. Sprawia on, że budynek będzie miał mniej prowincjonalny charakter niż dom pokryty jego dwuspadowym odpowiednikiem, nabierze natomiast estetyki willowej.

Projekty domów z dachem czterospadowym to rozwiązanie bardziej korzystne pod względem architektonicznym w przypadku budowy domu na przedmieściach. Dach czterospadowy świetnie prezentuje się jako zwieńczenie domu symetrycznego, o klasycznym, eleganckim charakterze.

Projekt domu z284 Extradom
Projekt domu Z284

Dach wielospadowy

Dachy wielospadowe wykonuje się na budynkach o skomplikowanej bryle z licznymi załamaniami w planie. Na rynku projektów domów jednorodzinnych inwestorzy mogą znaleźć całą paletę różnych rozwiązań dachów wielospadowych o różnej geometrii i kątach nachylenia połaci. Projekty domów z dachem wielospadowym cechuje często większa oryginalność i niepowtarzalność, cieszą się powodzeniem inwestorów ceniących sobie niebanalność i efektowność.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że są to rozwiązania skomplikowane pod względem konstrukcyjnym, a co za tym idzie znacznie bardziej kosztowne, niż w przypadku dachu dwu- czy czterospadowego. Znacznie większe jest również zużycie materiałów. Kolejną wadą rozwiązania jest fakt, że przez dach o wielu połaciach będzie uciekało z budynku dużo więcej ciepła.

Wybór zadaszenia znacząco wpływa na charakter domu i jego estetykę. Dokonując wyboru projektu domu warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ten element i wybrać opcję dostosowaną do budżetu, jakim dysponuje inwestor oraz taką, która stylistycznie wpasuje się w przyszłe sąsiedztwo i walory krajobrazu, który będzie go otaczał. Należy również zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu dla obszaru, na którym budynek będzie wzniesiony, gdyż może się okazać, że forma zadaszenia będzie zdeterminowana przez zalecenia zawarte w dokumencie.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.