Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Akustyka architektoniczna - warunki pogłosowe i zrozumiałość mowy

Praktyczny współczynnik pochłaniania dźwięku / Czas pogłosu
Norma PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań"
Norma PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań"
arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Praktyczny współczynnik pochłaniania dźwięku αpi oblicza się dla każdego i-tego pasma oktawowego ze wzoru [7]:

(2)

gdzie:

αi1, αi2 i αi3 - wartości współczynnika pochłaniania dźwięku dla pasm 1/3‑oktawowych znajdujących się w analizowanej oktawie.

Wskaźnik pochłaniania dźwięku αw to jednoliczbowa wielkość, niezależna od częstotliwości, której wartość jest równa wartości krzywej odniesienia dla 500 Hz, po przesunięciu w sposób określony normą PN-EN ISO 11654:1999 [7].

Należy przesuwać krzywą odniesienia skokowo co 0,05, w kierunku zmierzonych wartości αpi do momentu, kiedy suma niekorzystnych odchyleń będzie mniejsza lub równa 0,10.

Przeczytaj też: Izolacyjność akustyczna ścian w placówkach edukacji muzycznej

Za niekorzystne odchylenie dla częstotliwości uważa się takie, gdy wartość zmierzona jest mniejsza od wartości odpowiadającej przesuniętej krzywej odniesienia.

Przykład wyznaczenia wskaźnika αw dla wartości współczynnika αpi podanych w TABELI 1 pokazano na RYS. 3.

Wyznacznik kształtu L, M, H informuje, że wartość współczynnika pochłaniania przekracza o 0,25 lub więcej przesuniętą krzywą odniesienia, w różnych pasmach częstotliwości, podanych w normie PN-EN ISO 11654:1999 [7]. Wówczas należy do wartości αw dopisać w nawiasie jeden wyznacznik kształtu lub więcej.

Jeśli przekroczenie występuje przy 250 Hz, jako wyznacznika używa się oznaczenia L. Jeśli przekroczenie występuje przy 500 Hz lub 1000 Hz, używa się oznaczenia M. Jeżeli natomiast przekroczenie występuje przy 2 000 Hz lub 4 000 Hz, używa się oznaczenia H. Przykładowo αw = 0,70 (MH).

Norma PN-EN ISO 11654:1999 [7] wprowadza także klasyfikację wyrobów dźwiękochłonnych. Klasa określana jest dla danego wyrobu na podstawie wartości wskaźnika αw zgodnie z TABELĄ 2.

Na przestrzeni lat model Sabine’a (1) był wiele razy modyfikowany. Takie znane modyfikacje zostały zebrane i opisane przez A. Nowoświata i M. Olechowską [8], np. według modelu Eyringa:

(3)

Można zauważyć, że po zapisaniu EYR w postaci sumy otrzymuje się:

   (4)

RYS. 3. Wykres przedstawiający wartości współczynnika αpi oraz krzywej odniesienia według normy PN-EN ISO 11654:1999 [7] po przesunięciu zgodnie z procedurą normową w celu wyznaczenia wskaźnika αw
RYS. 3. Wykres przedstawiający wartości współczynnika αpi oraz krzywej odniesienia według normy PN-EN ISO 11654:1999 [7] po przesunięciu zgodnie z procedurą normową w celu wyznaczenia wskaźnika αw; rys. archiwa autorów
	 TABELA 2. Klasa pochłaniania dźwięku αw [7]
TABELA 2. Klasa pochłaniania dźwięku αw [7]

Ze wzorów (1-4) można wywnioskować, że jeżeli < 0,2 (pomieszczenie słabo wytłumione), to wszystkie składniki sumy (4), poza pierwszym, są pomijalnie małe i model (2) staje się tożsamy z modelem (1). Natomiast jeżeli > 0,2 (pomieszczenie dobrze wytłumione), to składniki sumy (4) są na tyle duże, że nie można ich pominąć. Dlatego mówi się, że wzór Sabine’a można stosować w odniesieniu do pomieszczeń słabo wytłumionych, a wzór Eyringa należy stosować w odniesieniu do pomieszczeń dobrze wytłumionych.

Zarówno wzór Sabine’a (1), jak i Eyringa (2) stosuje się do pomieszczeń pustych. Dlatego też na podstawie modelu Sabine’a (1) powstała procedura wyznaczania czasu pogłosu pomieszczeń opisana w normie PN-EN 12354-6:2005 [9], która uwzględnia obiekty znajdujące się w pomieszczeniu.

Czas pogłosu

Tak jak wspomniano, czas pogłosu jest jednym z najważniejszych parametrów opisujących akustykę pomieszczeń. Poza tym parametr ten został opisany dość prostym, choć niedokładnym, modelem (1). Dlatego też powstała norma PN-EN 12354-6:2005 [9], za pomocą której można obliczyć ten parametr.

Zobacz: Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki

W normie tej dokonano modyfikacji modelu Sabine’a (1) przez uwzględnienie obiektów znajdujących się w pomieszczeniu oraz prędkości dźwięku zależnego od temperatury otoczenia.

Zgodnie z tym dokumentem:

   (5)

gdzie:

V - objętość pomieszczenia [m3],
c0 - prędkość dźwięku w powietrzu [m/s],
Ψ - frakcja obiektów, określająca stosunek objętości obiektów znajdujących się w pomieszczeniu do objętości pomieszczenia,
A - równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej pomieszczenia [m2].

Można zauważyć, że przy przyjęciu w przybliżeniu prędkość dźwięku w powietrzu 345,6 m/s, wzór (5) ma postać:

(5’)

Natomiast, gdy ponadto pomieszczenie będzie puste (Ψ = 0), wzór (5’) przyjmie postać wzoru (1).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.