Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Akustyka architektoniczna - warunki pogłosowe i zrozumiałość mowy

Praktyczny współczynnik pochłaniania dźwięku / Czas pogłosu
Norma PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań"
Norma PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań"
arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Praktyczny współczynnik pochłaniania dźwięku αpi oblicza się dla każdego i-tego pasma oktawowego ze wzoru [7]:

(2)

gdzie:

αi1, αi2 i αi3 - wartości współczynnika pochłaniania dźwięku dla pasm 1/3‑oktawowych znajdujących się w analizowanej oktawie.

Wskaźnik pochłaniania dźwięku αw to jednoliczbowa wielkość, niezależna od częstotliwości, której wartość jest równa wartości krzywej odniesienia dla 500 Hz, po przesunięciu w sposób określony normą PN-EN ISO 11654:1999 [7].

Należy przesuwać krzywą odniesienia skokowo co 0,05, w kierunku zmierzonych wartości αpi do momentu, kiedy suma niekorzystnych odchyleń będzie mniejsza lub równa 0,10.

Przeczytaj też: Izolacyjność akustyczna ścian w placówkach edukacji muzycznej

Za niekorzystne odchylenie dla częstotliwości uważa się takie, gdy wartość zmierzona jest mniejsza od wartości odpowiadającej przesuniętej krzywej odniesienia.

Przykład wyznaczenia wskaźnika αw dla wartości współczynnika αpi podanych w TABELI 1 pokazano na RYS. 3.

Wyznacznik kształtu L, M, H informuje, że wartość współczynnika pochłaniania przekracza o 0,25 lub więcej przesuniętą krzywą odniesienia, w różnych pasmach częstotliwości, podanych w normie PN-EN ISO 11654:1999 [7]. Wówczas należy do wartości αw dopisać w nawiasie jeden wyznacznik kształtu lub więcej.

Jeśli przekroczenie występuje przy 250 Hz, jako wyznacznika używa się oznaczenia L. Jeśli przekroczenie występuje przy 500 Hz lub 1000 Hz, używa się oznaczenia M. Jeżeli natomiast przekroczenie występuje przy 2 000 Hz lub 4 000 Hz, używa się oznaczenia H. Przykładowo αw = 0,70 (MH).

Norma PN-EN ISO 11654:1999 [7] wprowadza także klasyfikację wyrobów dźwiękochłonnych. Klasa określana jest dla danego wyrobu na podstawie wartości wskaźnika αw zgodnie z TABELĄ 2.

Na przestrzeni lat model Sabine’a (1) był wiele razy modyfikowany. Takie znane modyfikacje zostały zebrane i opisane przez A. Nowoświata i M. Olechowską [8], np. według modelu Eyringa:

(3)

Można zauważyć, że po zapisaniu EYR w postaci sumy otrzymuje się:

   (4)

RYS. 3. Wykres przedstawiający wartości współczynnika αpi oraz krzywej odniesienia według normy PN-EN ISO 11654:1999 [7] po przesunięciu zgodnie z procedurą normową w celu wyznaczenia wskaźnika αw
RYS. 3. Wykres przedstawiający wartości współczynnika αpi oraz krzywej odniesienia według normy PN-EN ISO 11654:1999 [7] po przesunięciu zgodnie z procedurą normową w celu wyznaczenia wskaźnika αw; rys. archiwa autorów
	 TABELA 2. Klasa pochłaniania dźwięku αw [7]
TABELA 2. Klasa pochłaniania dźwięku αw [7]

Ze wzorów (1-4) można wywnioskować, że jeżeli < 0,2 (pomieszczenie słabo wytłumione), to wszystkie składniki sumy (4), poza pierwszym, są pomijalnie małe i model (2) staje się tożsamy z modelem (1). Natomiast jeżeli > 0,2 (pomieszczenie dobrze wytłumione), to składniki sumy (4) są na tyle duże, że nie można ich pominąć. Dlatego mówi się, że wzór Sabine’a można stosować w odniesieniu do pomieszczeń słabo wytłumionych, a wzór Eyringa należy stosować w odniesieniu do pomieszczeń dobrze wytłumionych.

Zarówno wzór Sabine’a (1), jak i Eyringa (2) stosuje się do pomieszczeń pustych. Dlatego też na podstawie modelu Sabine’a (1) powstała procedura wyznaczania czasu pogłosu pomieszczeń opisana w normie PN-EN 12354-6:2005 [9], która uwzględnia obiekty znajdujące się w pomieszczeniu.

Czas pogłosu

Tak jak wspomniano, czas pogłosu jest jednym z najważniejszych parametrów opisujących akustykę pomieszczeń. Poza tym parametr ten został opisany dość prostym, choć niedokładnym, modelem (1). Dlatego też powstała norma PN-EN 12354-6:2005 [9], za pomocą której można obliczyć ten parametr.

Zobacz: Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki

W normie tej dokonano modyfikacji modelu Sabine’a (1) przez uwzględnienie obiektów znajdujących się w pomieszczeniu oraz prędkości dźwięku zależnego od temperatury otoczenia.

Zgodnie z tym dokumentem:

   (5)

gdzie:

V - objętość pomieszczenia [m3],
c0 - prędkość dźwięku w powietrzu [m/s],
Ψ - frakcja obiektów, określająca stosunek objętości obiektów znajdujących się w pomieszczeniu do objętości pomieszczenia,
A - równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej pomieszczenia [m2].

Można zauważyć, że przy przyjęciu w przybliżeniu prędkość dźwięku w powietrzu 345,6 m/s, wzór (5) ma postać:

(5’)

Natomiast, gdy ponadto pomieszczenie będzie puste (Ψ = 0), wzór (5’) przyjmie postać wzoru (1).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.