Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Dom pasywny czy energooszczędny?

EXTRADOM  |  23.03.2016
Projekt domu HomeKoncept-01 energo
Projekt domu HomeKoncept-01 energo
EXTRADOM

Ostatnimi czasy w budownictwie jednorodzinnym coraz więcej uwagi poświęca się kwestii ograniczenia zużycia energii w domu.

Jako że najwięcej, bo około 30-40% zużywanej energii to energia cieplna potrzebna na ogrzanie budynku, energooszczędność mierzy się głównie miarą jego szczelności i izolacyjności cieplnej.

Kolejne czynniki zużycia energii to klimatyzacja, ogrzanie wody użytkowej oraz oświetlenie. Dom energooszczędny, jak i pasywny mają na celu ograniczenie zużycia energii  w każdej z tych kwestii.

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny charakteryzuje się zużyciem energii na poziomie 40 kWh/(m²/rok). Jest to bardzo niewiele porównując z domem kilkunastoletnim, w którym zużycie energii może sięgać nawet 150-200 kWh/(m²/rok). Powinien on mieć możliwie najprostszą bryłę - jak najmniej załamań ścian zewnętrznych i jak najmniej połaci dachowych.

Zwarty budynek ma mniej powierzchni do przenikania ciepła, przez co odznacza się znacznie większą izolacyjnością. Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze projektu domu energooszczędnego jest sama izolacyjność przegród zewnętrznych. Uzyskuje się ją poprzez zastosowanie grubej (nawet 20 cm) warstwy izolacji termicznej ze styropianu lub wełny szklanej.

Dobrą izolacyjnością powinny odznaczać się również otwory drzwiowe i okienne, należy stosować ramy o współczynniku przenikania ciepła nie większej niż U = 1,3 W/(m2·K). Ponadto wykonanie tych elementów powinno być staranne, by zapobiec zjawisku mostków termicznych - nieszczelności, jakie mogą powstawać przy połączeniu ściany z ramą okienną czy chociażby ściany z płytą balkonową.

Dom energooszczędny powinien być wyposażony w efektywne, przyjazne środowisku instalacje. Źródłem ciepła w takim domu powinny być pompy ciepła, a woda użytkowa może być ogrzewana poprzez instalację kolektorów słonecznych. Wentylację grawitacyjną należy zastąpić systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która gwarantuje stałą wymianę powietrza bez strat ciepła.

Extrdom

Projekt domu Kornel energo


Dom pasywny

Zużycie energii w domu pasywnym plasuje się na poziomie 15 kWh/(m²/rok). Dom pasywny powinien mieć kwadratowy lub prostokątny obrys, bez załamań. Dach takiego domu może być płaski, pulpitowy, bądź dwuspadowy. W taki sposób bryła budynku będzie jak najprostsza, a powierzchnia przegród zewnętrznych, przez które ciepło może przenikać, ograniczona do minimum.

Podobnie jak w przypadku domu energooszczędnego, wybierając projekt domu pasywnego należy zapewnić dużą izolacyjność ram okiennych i drzwiowych - ich współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,8 W/(m2·K). W domu pasywnym szczególną uwagę należy zwrócić również na odpowiednie rozmieszczenie okien na elewacji budynku.

Od południa powinny to być przeszklenia o znacznej powierzchni, które będą pozwalałby na pozyskanie pasywnych zysków solarnych. Ponadto od tej strony znaleźć się powinny pomieszczenia użytkowania dziennego, gdyż wtedy będą długo doświetlone światłem dziennym w ciągu dnia, co ograniczy zużycie energii na oświetlenie sztuczne. Od strony północnej natomiast wystrzegać się należy instalacji okien.

Od tej strony mogą się zatem znaleźć toalety, schowki czy garderoba. W domu pasywnym instalacja pompy ciepła jest konieczna. Podobnie system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto również rozważyć instalację kolektorów słonecznych.

 

Extradom

Projekt domu Espoo Pasywny 4 (LDP04)


Budowa domu energooszczędnego stanowi wyzwanie, jednak jest to inwestycja wysoce opłacalna. Należy bowiem pamiętać, że oszczędność energii to nie tylko dbałość o środowisko naturalne i postępowe podejście do architektury, ale też znaczna oszczędność na kosztach eksploatacyjnych budynku.

Wybór między budową domu energooszczędnego a pasywnego będzie zależał od funduszy, jakimi dysponuje inwestor i od jego preferencji estetycznych. Dom pasywny, mimo prostej formy może bowiem być droższy od energooszczędnego, ze względu na kosztowne instalacje i wysoki stopień izolacyjności. Jego forma natomiast musi być bardzo uproszczona, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Dlatego dokonując wyboru między domem energooszczędnym a pasywnym, inwestor powinien znaleźć odpowiedni dla niego balans między aspektami energooszczędności a walorami estetycznymi budynku.

Projekt domu Kornel energo

Dom pasywny

Zużycie energii w domu pasywnym plasuje się na poziomie 15 kWh/(m²/rok). Dom pasywny powinien mieć kwadratowy lub prostokątny obrys, bez załamań. Dach takiego domu może być płaski, pulpitowy, bądź dwuspadowy. W taki sposób bryła budynku będzie jak najprostsza, a powierzchnia przenikania ciepła przez przegrody zewnętrze ograniczona do minimum. Podobnie jak w przypadku domu energooszczędnego, wybierając projekt domu pasywnego należy zapewnić dużą izolacyjność ram okiennych i drzwiowych – ich współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,8 W/(m2·K). W domu pasywnym szczególną uwagę należy zwrócić również na odpowiednie rozmieszczenie okien na elewacji budynku. Od południa powinny to być przeszklenia o znacznej powierzchni, które będą pozwalałby na pozyskanie pasywnych zysków solarnych. Ponadto od tej strony znaleźć się powinny pomieszczenia użytkowania dziennego, gdyż wtedy będą długo doświetlone światłem dziennym w ciągu dnia, co ograniczy zużycie energii na oświetlenie sztuczne. Od strony północnej natomiast wystrzegać się należy instalacji okien. Od tej strony mogą się zatem znaleźć toalety, schowki czy garderoba. W domu pasywnym instalacja pompy ciepła jest konieczna. Podobnie system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto również rozważyć instalację kolektorów słonecznych.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.