Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie

HDPE geomembranes and accompanying geosynthetic materials. (Part 1) Rules of proper design engineering

Materiały geosyntetyczne służą do uszczelniania, drenażu, filtracji, wzmacniania podłoża, separacji materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrony materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi
Foliarex

Materiały geosyntetyczne służą do uszczelniania, drenażu, filtracji, wzmacniania podłoża, separacji materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrony materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi


Foliarex

Tematyka projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków z racji uwarunkowań jest dziedziną interdyscyplinarną. Łączy interpretację parametrów fizyko-mechanicznych gruntów zalegających w podłożu, wymiarowanie obiektów, statykę budowli, stateczność ustrojów podpierających i stateczność graniczną formowanych skarp.

Zobacz także

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

ABSTRAKT

W artykule wymieniono założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omówiono sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych zbiorników. Przedstawiono sposoby układania i łączenia geomembran oraz główne problemy systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.

HDPE geomembranes and accompanying geosynthetic materials. (Part 1) Rules of proper design engineering

The article enumerates the assumptions for designing civil structures with the use of geosynthetic materials. Analysis, calculation and results utilization methods are discussed with regard to construction of storage facilities, discharge facilities and other vessels. There is a presentation of methods of geomembrane laying and combining, as well as the main issues for geosynthetic sealing on waste dump site slopes.

Materiały geosyntetyczne stały się jednymi z ważniejszych materiałów w branży budowlanej. Obecnie trudno sobie wyobrazić wiele inwestycji bez ich udziału. Geosyntetyki stały się doskonałym materiałem inżynierskim w wielu zastosowaniach - w transporcie, geotechnice, inżynierii środowiska, hydrotechnice oraz budownictwie kubaturowym.

Tempo, w jakim rozwija się ten sektor, jest co najmniej zadziwiające. Stale rozwija się również większość technologii z zastosowaniem tych materiałów.

Co roku pojawia się kilka nowych wyrobów, niejednokrotnie o bardzo specyficznych zastosowaniach i właściwościach. Wymaga to opracowywania niekonwencjonalnych metod badań, projektowania i wykonawstwa robót.

Ryzyko błędów projektowych

Pomimo upływu ponad 25 lat od pierwszych zastosowań geosyntetyków w Polsce, narzędzia używane do projektowania nie zostały jeszcze dobrze skodyfikowane.

Ukazujące się publikacje w formie artykułów w czasopismach fachowych, książkach i instrukcjach z prezentowanymi gotowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz upowszechnianie się komputerowego wspomagania projektowania przyniosło wiele korzyści, jednak sprowadziło również pewne realne zagrożenia. Częste dążenie do przyspieszania pracy wymusza bezkrytyczne przyjmowanie wyników, schematów lub procedur, bez ich weryfikacji i kontroli.

W obecnej sytuacji rynkowej wszyscy uczestnicy procesu budowlanego zmuszeni są do szukania oszczędności. W związku z tym już na etapie wstępnej oceny właściwości fizykomechanicznych gruntów podłoża wymaga się od projektanta przyjęcia schematu wzmocnienia konstrukcji.

Niekiedy można też zaobserwować, że projektanci "dopasowują" zapamiętany schemat lub rozwiązanie z jakiejś publikacji do aktualnie realizowanego projektu, bez analizy różnic konstrukcyjnych, kryteriów zastosowań i obliczeń statycznych.

Odrębnym tematem są nagminne praktyki zamiany materiałów na etapie wykonawstwa, gdzie duży wpływ na decyzje mają kolejno zgłaszający się dostawcy geosyntetyków.

Stan techniczny i trwałość konstrukcji budowlanej z wbudowaną geomembraną odnoszą się zawsze do niezawodności obiektu w czasie jego realizacji i użytkowania. Składowiska, wylewiska i różnego rodzaju zbiorniki są budowlami inżynierskimi szczególnego znaczenia ze względu na koncentrację szkodliwych substancji i odpadów na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W związku z tym muszą być projektowane, wykonywane i odbierane według najnowszych zasad sztuki inżynierskiej i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Szczególnie istotna jest ochrona gruntów i wód gruntowych pod składowiskami, wylewiskami i zbiornikami oraz w rejonie ich lokalizacji przed migracją szkodliwych zanieczyszczeń i odcieków. Należy pamiętać, że zawsze należy zapobiegać migracji odcieków do gruntów i wód gruntowych, a nie tylko ją ograniczać.

Wiele awarii i błędnych rozwiązań nastąpiło wskutek nieprzestrzegania podstawowej zasady, że materiały geosyntetyczne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko wówczas, gdy są prawidłowo zaprojektowane i wbudowane w gruncie.

Na podstawie Rejestru Katastrof Budowlanych (GUNB) można dokonać podziału awarii i katastrof w następujący sposób:

  • przyczyny złego projektowania wywołujące awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach (RYS. 1),
  • awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach, powstałe z powodu złego wykonawstwa (RYS. 2).
RYS. 1. Przyczyny złego projektowania wywołujące awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach; rys.: archiwum autora

RYS. 1. Przyczyny złego projektowania wywołujące awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach; rys.: archiwum autora

RYS. 2. Awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach powstałe z powodu złego wykonawstwa; rys: arch. autora

RYS. 2. Awarie i katastrofy w ostatnich 50 latach powstałe z powodu złego wykonawstwa; rys: arch. autora

Obliczenia i analizy w fazie projektowej

W trakcie budowy składowisk, wylewisk i różnego rodzaju zbiorników oprócz geomembran stosowane są różnego rodzaju geosyntetyki towarzyszące.

Są to przeważnie geowłókniny, geotkaniny, geosiatki i georuszty drenażowe pełniące funkcje ochronne lub odwadniające.

Rozmieszczenie poszczególnych warstw uszczelniająco-separacyjnych, szczególnie na skarpach składowiska, powinno być poparte odpowiednimi analizami i obliczeniami w fazie projektowej. Obliczeniom powinny zostać poddane:

  • grubość geomembrany ze względu na warunki geometryczne,
  • dopuszczalne odkształcenie geomembrany - powinno być około 50 razy mniejsze niż mierzone podczas rozciągania jednoosiowego w laboratorium (~14%),
  • sposób zakotwienia na koronie skarpy,
  • stateczność warstw geosyntetycznych na skarpach i stateczność obsypki filtracyjnej.

Na RYS. 3, RYS. 4, RYS. 5, RYS. 6, RYS. 7, RYS. 8, RYS. 9 i RYS. 10 przedstawiono typowe przekroje poprzeczne poszczególnych rodzajów izolacji.

Rys. 3-10. Schematy różnych układów warstw uszczelniania obiektu: 1 - mechaniczne mocowanie, 2 - konstrukcja zadaszenia, 3 - ściana zbiornika, 4 - geomembrana HDPE, 5 - fundament, 6 - zbiornik stalowy, 7 - zakotwienie w rowku, 8 - alternatywnie wał ziemny, 9 - alternatywnie betonowy mur okalający; rysunki: archiwum autora

Składowiska odpadów są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać szczególnemu reżimowi technologicznemu. W każdym składowisku tworzona jest szczelna kapsuła z kilku warstw geosyntetycznych pełniących różne funkcje (RYS. 11).

Grubość materiału

Istnieje wiele związków doświadczalnych między grubością geomembrany a głębokością izolowanego zbiornika. Chociaż grubość geomembrany jest faktycznie związana z działającymi na nią ciśnieniami, to takie wytyczne doświadczalne są zupełnie bezzasadne i zupełnie niezgodne z zasadami projektowania w oparciu o dane techniczne.

Projekt powinien uwzględniać odkształcenie podpowierzchniowe pod uszczelnieniem, które może nastąpić podczas eksploatacji. Takie odkształcenia mogą powstać wskutek działania wielu czynników, np.:

  • nierównomiernego osiadania podłoża,
  • osiadania zasypki pod geomembraną (np. w przypadku wykopów pod rury),
  • miejscowego osiadania wokół podatnych obszarów znajdujących się pod geomembraną (grunty organiczne), które mogą doprowadzić do zmiany warunków podłoża oraz wszelkich innych anomalii powodujących odkształcenie i naprężenie geomembrany.
b geomembrany hdpe rys11b

RYS. 11. Typowy przekrój warstw uszczelnienia składowiska odpadów: 1 - odpady, 2 - geowłóknina 400 g/m2, 3 - warstwa drenażowa - 0,5 m (0,6 m) k≥1×10–4 m/s, 4 - rurociąg drenażowy DN200, 5 - geowłóknina 1200 g/m2, 6 - geomembrana PEHD 2,5 mm, 7 - warstwa mineralna gr. 0,5 m, k≤1×10–9 m/s, 8 -warstwa wyrównawcza gr. ok. 30 cm, 9 - podłoże

Sposób zakotwienia na koronie skarpy

Na RYS. 12, RYS. 13, RYS. 14, RYS. 15 i RYS. 16 przedstawiono główne problemy stateczności systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.

Zachowanie geosyntetyków zakotwionych u naziomie skarpy jest decydującym czynnikiem przy ustalaniu wymiarów systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach.

RYS. 12-13. Główne problemy stateczności systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów: 1 - zakotwienie, 2 - stateczność uszczelnienia geosyntetycznego, 3 - ochrona przeciwerozyjna, 4 - tarcie, 5 - warstwa gruntu; rys.: archiwum autora

Aby zoptymalizować kształt budowli (ograniczyć obszar zajmowany przez zakotwienie w naziomie skarpy), czasem korzysta się z rozwiązań w postaci różnych form rowów kotwiących. Problemem pozostaje obliczenie wymaganych wymiarów takiego elementu.

RYS. 14-16. Główne problemy stateczności systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów; rys.: archiwum autora
b geomembrany hdpe rys17 18

RYS. 17-18. Typowe rodzaje zniszczenia zakotwienia geomembrany; rys. archiwum autora

Rolą zakotwienia jest przeciwstawianie się sile rozciągającej wywoływanej przez tarcie wzdłuż skarpy. Do tego może służyć zwykły (prosty) odcinek kotwiący.

Geosyntetyki często są jednak instalowane w rowach kotwiących z odcinkiem kotwiącym ułożonym w kształt litery "L" i, "V", co umożliwia optymalizację wymiarów strefy zakotwienia (zajęcie jak najmniej miejsca w poziomie) oraz zapewnienia skuteczne zakotwienie.

Aby ustalić wymiary układu, konieczne jest oszacowanie rozciągania, jakie może zostać wzbudzone w elemencie kotwiącym w zależności od jego kształtu.

Na RYS. 17-18 przedstawiono typowe rodzaje zniszczenia zakotwienia geomembrany.

Stateczność warstw geosyntetyków na skarpach

Niezbędnym elementem obliczeń jest sprawdzenie stateczności obsypki na geomembranie przykrywającej skarpę.

Zaprojektowanie obsypki na skarpie jest podyktowane wieloma względami, jak:

  • ochrona przed utlenianiem,
  • ochrona przed degradacją promieniami UV,
  • ochrona przed przebiciem lub rozdarciem,
  • zabezpieczenie przed podnoszeniem geomembrany przez wiatr (strona nawietrzna i zawietrzna),
  • ochrona przed wandalizmem.

Obsypkę stanowi zazwyczaj cienka warstwa gruntu (0,3-0,5 m), która ma tendencję do grawitacyjnego obsuwania się w dół po geomembranie. Metoda projektowania w tym zakresie jest prosta i opiera się na warunkach równowagi granicznej:

gdzie:

β = kąt nachylenia skarpy,

δ = kąt tarcia między geomembraną a obsypką.

Skarpy obiektów inżynierskich wyłożonych geomembraną projektuje się na długości do 30 m.

Przy dłuższych skarpach powinny być przewidziane ławy poziome.

Na RYS. 19 i RYS. 20 przedstawiono schemat sił działających na różnej grubości obsypki na skarpach uszczelnionych geomembraną.

RYS. 19-20. Schemat sił działających na różnej grubości obsypki na skarpach uszczelnionych geomembraną; archiwum autora

Stateczność skarpy

Podczas rozpatrywania ogólnej stateczności masywu skarpy pod geomembraną zakłada się zniszczenie po kołowo-walcowych płaszczyznach poślizgu. W analizach powinny być sprawdzone następujące schematy zniszczenia (RYS. 21):

  • podłoża,
  • podnóżna,
  • podpróża,
  • skarpy.
b geomembrany hdpe rys21

RYS. 21. Przykłady różnych rodzajów linii poślizgu wewnątrz masywu gruntowego: rys. archiwum autora

Dla linii poślizgu oznaczonych na RYS. 21 literami c i d należy wprowadzić zmianę. W tym przypadku znaczenia nabiera istnienie uszczelnienia, które dodatkowo jest pokryte warstwą obsypki i tworzy napiętą membranę wzdłuż skarpy aż do rowu kotwiącego znajdującego się w koronie masywu.

W podobny sposób powinny być uwzględnione inne warstwy geosyntetyczne współpracujące z geomembraną, o ile zostaną zaprojektowane. Pominięcie tych warstw w obliczeniach spowoduje, że wynik będzie miał charakter zachowawczy.

Do sprawdzania tego typu schematów służą liczne programy inżynierskie oparte na metodzie np. Bishopa, Spencera, Janbu lub Price’a.

Na przestrzeni ostatnich lat i na podstawie licznych doświadczeń wykonawczych opracowano wiele wykresów projektowych, z których można także uzyskać przybliżone rozwiązania.

Wnioski z obliczeń

Dopiero po tak przeprowadzonych obliczeniach i analizach statycznych projektowanych układów powinny być dobierane parametry potrzebne z tabel lub zestawień producenta.

Niestety, w dużej ilości projektów można zauważyć, że projektant przyjmuje rozwiązania i parametry geomembrany bez wcześniejszych obliczeń i analiz. Poza tym w każdym projekcie powinny być rozrysowane wszystkie szczegóły konstrukcyjne, które projektant zakłada w swoim opracowaniu, a mianowicie:

  • uszczelnienie wszelkich przejść rurowych (RYS. 22),
  • łączenie z elementami stalowymi, żelbetowymi i betonowymi (RYS. 23),
  • sposoby układania na załamaniach (RYS. 24),
  • przechodzenie płaszczyzną geomembrany po systemach rowów w dnie (RYS. 25 i RYS. 26) - szczególnie gdy kierunki nie są prostopadłe.
geomembrany hdpe rys22

RYS. 22. Uszczelnienie wszelkich przejść rurowych: 1 - geomembrana HDPE, 2 - spaw, 3 - dodatkowy płaszcz z geomembrany, 4 - rura PE, 5 - rękaw z HDPE, 6 - obejmka z nierdzewki, 7 - rura PE drenażowa

Podsumowanie

Zarówno projektanci, jak i wykonawcy robót w obiektach z udziałem geosyntetyków muszą mieć doświadczenie, znać parametry wybranego typu geosyntetyku w konstrukcji, zakres jego przydatności w określonych specyficznych warunkach wbudowania, a także zachowywać ostrożność.

Jeżeli dodać do tego problem właściwego rozpoznania i interpretacji wyników badań podłoża, odwodnienia wykopów, zabezpieczenia wznoszonych elementów konstrukcji i rusztowań, przestrzegania procedur i receptur, wpływu czynników atmosferycznych, rozpoznania uzbrojenia podziemnego oraz właściwych warunków eksploatacji, otrzymuje się układ, w którym wszystkie strony procesu inwestycyjnego powinny być świadome potencjalnych zagrożeń.

Zwłaszcza że w przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji dochodzi do wymiernych strat materialnych ponoszonych przez inwestorów i wykonawców robót gwarantujących odpowiednią jakość oraz projektantów uczestniczących w procesie inwestycyjnym.

RYS. 23. Łączenie z elementami stalowymi, żelbetowymi i betonowymi: 1 - szczelina wypełniona masą adhezyjną, 2 - płaskownik, 3 - kołek mocujący, 4 - geomembrana HDPE; rys. archiwum autora RYS. 24. Sposoby układania na załamaniach: 1 - eomembrana HDPE, 2 - dodatkowa ochrona z geomembrany HDPE lub z geowłókniny, 3 - zamocowanie, 4 - murek betonowy, 5 - obsypka; rys. archiwum autora
RYS. 25-26. Przechodzenie płaszczyzną geomembrany po systemach rowów w dnie; rys. arch. autora

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane....

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane. Istotne są również uwarunkowania lokalne. To tylko niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, projektując tę przegrodę.

Canada Rubber Polska Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji...

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych, a także zwiększyć efektywność działania systemów fotowoltaicznych.

PETRALANA Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Skuteczna izolacja dachu płaskiego Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF...

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF stworzona została z myślą o optymalnej izolacji dachów płaskich. Nie bez znaczenia przy aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie...

Milenium rok założenia 1990 Docieplenie stropów piwnic i garaży

Docieplenie stropów piwnic i garaży Docieplenie stropów piwnic i garaży

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat...

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat ciepła. Z zadowoleniem spoglądają w przyszłość ci, którzy skorzystali z naszych rad.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy tylko dobrać właściwy podkład gruntujący. W opisywanym przypadku renowacji dachu Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza na warszawskiej Saskiej Kępie zastosowano Universal Primer 2K-4060, przeznaczony do gruntowania starej papy bitumicznej i membran asfaltowych.

FAKRO Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych? Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a...

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a korzyści rewelacyjne.

Gór-Stal Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Płyty termPIR – nowoczesny izolator Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście,...

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście, że tak – inwestując w płyty izolacyjne termPIR osiągniesz najwyższy standard izolacyjności, a to przełoży się nie tylko na ciepło i komfort w Twoim domu, ale przede wszystkim na niższe rachunki.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

FATRA Polska Systemy hydroizolacji FATRA

Systemy hydroizolacji FATRA Systemy hydroizolacji FATRA

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy...

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy umożliwia kompleksowe realizacje w zakresie systemów hydroizolacji dachów płaskich, stropodachów, dachów zielonych, izolacji balkonów/ tarasów, fundamentów budynków oraz izolacji zbiorników i oczek wodnych.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo

Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu...

Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu ich łączenia i montażu. Szczególną uwagę zwraca na rolę kontroli jakości poszczególnych etapów wykonawstwa.

Piotr Jermołowicz Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran

Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących...

Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących w składowiskach/wylewiskach oraz w glebie.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Przemysław Baran, dr inż. Katarzyna Kamińska Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona...

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem zastosowania tych materiałów w kilku funkcjach jednocześnie jest budowa dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych.

Piotr Jermołowicz Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane...

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać surowemu reżimowi technologicznemu.

Piotr Jermołowicz Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze

Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze

W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich...

W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?

Piotr Jermołowicz Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych

Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych

Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko...

Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko wtedy, gdy są prawidłowo zaprojektowane i wbudowane w gruncie.

dr inż. Ołeksij Kopyłow Dachy z płyt warstwowych - wybrane problemy projektowania i wykonawstwa

Dachy z płyt warstwowych - wybrane problemy projektowania i wykonawstwa Dachy z płyt warstwowych - wybrane problemy projektowania i wykonawstwa

Warstwowe płyty dachowe ze względu na szybki oraz nieskomplikowany montaż, niewielką (w porównaniu do innych rozwiązań dachowych) masę, konkurencyjną cenę, szczelność, dobre właściwości termoizolacyjne...

Warstwowe płyty dachowe ze względu na szybki oraz nieskomplikowany montaż, niewielką (w porównaniu do innych rozwiązań dachowych) masę, konkurencyjną cenę, szczelność, dobre właściwości termoizolacyjne i trwałość od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych.

dr hab. inż. Maciej Niedostatkiewicz, prof. uczelni Sposób eksploatacji lokalu mieszkalnego przyczyną uszkodzeń cieplno-wilgotnościowych

Sposób eksploatacji lokalu mieszkalnego przyczyną uszkodzeń cieplno-wilgotnościowych Sposób eksploatacji lokalu mieszkalnego przyczyną uszkodzeń cieplno-wilgotnościowych

Powszechnie wiadomo, że błędy projektowe oraz wykonawcze wpływają negatywnie na bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych, w tym również budynków mieszkalnych [1]. Jednak...

Powszechnie wiadomo, że błędy projektowe oraz wykonawcze wpływają negatywnie na bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych, w tym również budynków mieszkalnych [1]. Jednak eksploatacja pojedynczych lokali mieszkalnych, prowadzona niezgodnie z zasadami wiedzy technicznej, bardzo często jest powodem powstawania uciążliwości eksploatacyjnych, które nieusuwane przyczyniają się do istotnego pogorszenia stanu technicznego budynku jako całości, wpływając na postępującą...

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.