Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Klarsan  |  15.12.2015  |  9

Miękka woda w domu to luksus, za który trzeba zapłacić. Zakup zmiękczacza wody to nie jedyny wydatek. Trzeba się także liczyć z kosztami eksploatacji urządzenia. Nie każdy wie, że koszty można ograniczyć kupując zmiękczacz wody z głowicą up-flow.

Zmiękczacz wody WaterMark 30 wyposażony jest w technologie z systemem up-flow oszczędzającą wodę i sól w procesie regeneracji złoża.

Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody to nie technologia NASA. W kompaktowej obudowie znajduje się butla zasypana złożem jonowymiennym i część wydzielona na sól tabletkową. Woda zmiękcza się przepływając przez złoże.

Złoże to substancja chemiczna występująca w postaci żółtych kuleczek. Pochłania z wody cząsteczki twardości (wapń i magnez). Zastępuje je jonami sodu. Jest to tak zwana właściwość jonowymienna złoża. Po pewnym czasie eksploatacji złoże wymaga regeneracji.

Regeneracja jest odpowiedzialna za odbudowę właściwości chemicznych złoża. Żywica w kontakcie z solanką odzyskuje swoją początkową efektywność. Proces regeneracji powinien być automatyczny. Odpowiada za to głowica filtra.

Ile kosztuje regeneracja zmiękczacza wody?

Na ogólny koszt jednej regeneracji składa się kilka czynników:

  • cena soli tabletkowej
  • cena wody (jeżeli korzystamy z wody miejskiej)
  • ilość etapów regeneracji
  • czas trwania poszczególnych etapów regeneracji

W skali miesiąca trzeba uwzględnić łączną liczbę regeneracji urządzenia. Częstotliwość regeneracji zależy od zużycia wody i jej twardości.

Miesięczny koszt eksploatacji zmiękczacza wody WaterMark 30 to niecałe 10 zł*.

*przy twardości wody 230 mg CaCO3/l, cenie za worek soli 30 zł, cenie wody 4 zł / 1 m3, rodzinie 4 osobowej i średnim dobowym zużyciu wody na osobę 120 l.

Prawda jest taka, że sprzedawcy filtrów mogą w prosty sposób manipulować podając sumaryczne koszty regeneracji. W jaki sposób? Można zmniejszyć ilość soli i wody pobieranej na regenerację skracając czas trwania etapów regeneracji.

Jeżeli ustawimy krótki czas solankowania i płukania złoża to automatycznie urządzenie będzie bardziej "oszczędne". Niestety jest to złudna oszczędność. Zmiękczacz wody częściej się regeneruje albo mamy w domu słoną wodę, bo złoże się nie wypłukało.

Realną oszczędność może dać nam jedynie zastosowanie głowicy up-flow. Ma ona wpływ na całą technologię regeneracji zmiękczacz wody.

Czym jest regeneracja up-flow?

WARTO WIEDZIEĆ

Więcej informacji na temat regeneracji przeciwprądowej
up-flow znajdziesz na blogu

www.filtry-do-wody.info

Regeneracja up-flow to inaczej regeneracja przeciwprądowa, w której solanka podawana jest od dołu do góry (a nie odwrotnie). Roztwór soli o wyższym stężeniu przechodzi najpierw przez bardziej wyeksploatowane złoże. Takie rozwiązanie gwarantuje dużo lepszą i skuteczniejszą regenerację złoża nawet przy mniejszej ilości soli.

Regeneracja up-flow nie wymaga tzw. płukania wstecznego. Przy standardowych głowicach płukanie wsteczne jest konieczne. Jeden etap regeneracji mniej przekłada się na mniejsze zużycie wody w trakcie regeneracji.

Mniejsza ilość popłuczyn to znacząca zaleta dla posiadaczy szamba. Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków powinni zwrócić uwagę na mniejsze stężenie sodu w popłuczynach. Jak widać regeneracja up-flow to same korzyści.

Zmiękczacz wody WaterMark 30

   


Regeneracja up-flow to nie wszystko. Zmiękczacz wody WaterMark 30 posiada kompaktową obudowę oraz kolorowy wyświetlacz z menu w języku polskim.

Dodatkowa funkcjonalność - tryb wakacyjny - świetnie sprawdza się podczas dłuższej nieobecności w domu (ponad 3 tygodnie). Zmiękczacz wody przepłukuje złoże jedynie częściowo. Używa przy tym znikome ilości wody i soli.

UWAGA

Przed zakupem zapytaj sprzedawcy, czy oferuje zmiękczacze wody z certyfikatami. Na urządzeniu powinna znajdować się plomba, która świadczy o oryginalności produktu.

Zmiękczacz wody WaterMark 30 w swojej pracy wykorzystuje również tzw. regenerację proporcjonalną. Jeśli całe złoże nie jest "wypracowane" (wyeksploatowane), regenerowana jest tylko zużyta część żywicy. Proporcjonalna regeneracja złoża trwa o wiele krócej.

Zmiękczacz wody z polskiej dystrybucji

Ze względu na rosnącą popularność zmiękczaczy wody WaterMark 30, na polskim rynku pojawiły się wersje produktów importowane z różnych części Europy. Należy jednak pamiętać, że jedynym i bezpośrednim dystrybutorem zmiękczaczy wody WaterMark 30 jest firma Klarsan.

KONTAKT
 
Klarsan - inżynieria uzdatniania wody
Łódź ul. Lipowa 60/62
tel.: 42 279 64 00
email:
www.klarsan.pl
logo Klarsan

Komentarze

(9)
Michajłowic | 17.12.2015, 12:49
Z powyższego artykułu nasuwa się jeden wniosek. Zakup zmiękczacza wody to nie wszystko. Musimy również dbać o jego należytą eksploatację t.j pamiętać o dosypywaniu soli tak aby złoże było zawsze "w formie". Poza tym głowica up flow robi robotę. Jest bezpieczniejsza dla złoża. Moim zdaniem dzięki właśnie tej regeneracji złoże w zmiękczaczu wody WaterMark 30 jest w stanie wytrzymać spokojnie nawet 10 lat oczywiście pod warunkiem że użytkownik nie ma w domu skrajnie twardej wody.
Mirek Szadkowski | 22.12.2015, 13:53
Jakby nie patrzył raz na jakiś czas musimy zajrzeć do wnętrza zmiękczacza i sprawdzić poziom soli w zbiorniku solanki noi dosypać soli. Niestety... Zmiękczacz wody nie jest perpetuum mobile i sam się nie napędza do działania. Większość ludzi o tym zapomina. I nagle dziwią się że znowu wraca problem pt. twarda woda bo nie ma soli. Mimo że zmiękczacz wody WaterMark 30 zużywa niewiele soli na regenerację złoża to i tak pamiętać trzeba, że po jakimś czasie trzeba jej dosypać.
Wudu 88 | 08.01.2016, 15:12
Jak to mówią grosz do grosza a będzie kokosza :) W przypadku takiego zmiękczacza wody jak WaterMark 30 to powiedzenie sprawdza się idealnie. Regeneracja up - flow pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. W perspektywie miesiąca to pewnie nie wiele wręcz groszowe sprawy ale już w perspektywie roku myślę że na dobrą kolację można zaoszczędzić :) Tym bardziej jeśli ktoś ma skrajnie twardą wodę i bardzo często musi regenerować złoże jonowymienne.
Kilian | 12.01.2016, 12:06
Skoro miesięczny koszt eksploatacji takiego urządzenia jak zmiękczacz wody wynosi 10 zł to musicie przyznać, że nie jest to jakaś oszałamiająca kwota. Wiem, że każdy by chciał kupić raz i mieć z głowy wszystko no ale niestety. Co jakiś czas trzeba ruszyć cztery litery i zająć się urządzeniem. Czynność taka wykonywana co 1,5 albo nawet co 2 miesiące nie powinna być jakaś mega uciążliwa dla użytkownika.
Misha | 20.01.2016, 11:25
A skąd wiedzieć jak ustawić ilość wody uzdatnionej między regeneracjami złoża? To można samemu jakoś dobrać, ustawić czy to jest ustawione już automatycznie w panelu zmiękczacza wody.
Co do samej eksploatacji to wiadomo, że nic za darmo nie ma no ale dycha czy nawet 15 zł w perspektywie miesiąca to to jest nic przy takim urządzeniu. Gorzej pewnie z częściami zamiennymi jak ktoś kupi urządzenie niepochodzące bezpośrednio od dystrybutora/producenta. No ale to już zupełnie inna bajka...
Ulka | 21.04.2016, 14:38
przydałby mi się taki sprzęt przy mojej wodzie...
Paweł | 24.05.2016, 09:15
Misha, jeśli ktoś kupuje zmiękczacz wody WaterMark 30 nie od bezpośredniego dystrybutora to sam jest sobie winien i niech sam też sobie szuka pomocy, gdy mu zmiękczacz odmówi posłuszeństwa. Dla mnie sprawa jest dość prosta. Jeśli ktoś jest łasy na dodatkowy worek soli to niech bierze z szemranych miejsc ten sprzęt, jego wola, jego odpowiedzialność. A swoją drogą to teraz i tak lepiej się wstrzymać z zakupem zmiękczacza wody, bo lada dzień w sklepach dostępny będzie zmiękczacz wody Ecoperla Vita zrobiony na europejskich, markowych częściach.
Marcin | 05.11.2016, 18:43
Panowie. Macie błąd w opisie, marketingowo ściemniacie...albo zasługujecie na Nobla, bo swoją technologią obaliliście kilka praw fizyki. Jeżeli podajecie solankę od dołu, i najbardziej stężony roztwór przechodzi przez najbardziej wyeksploatowane złoże, to znaczy że uboga solanka dotrze do najmniej zużytej części. Przy małym gradiencie regeneracja jest znikoma, czyli część złoża nie zostanie zregenerowana ;-)
Marketing | 23.02.2018, 11:31
Upflow w warunkach domowych to jak jeżdżenie dieslem tylko co niedzielę do kościoła... Same problemy... A oszczedność 50zł rocznie...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Na polskim rynku uzdatniania wody pojawiła się nowa marka - Ecoperla. Jej projektanci zadbali nie tylko o to, by proponowane urządzenia filtracyjne były wysokiej jakości i działały wydajnie przez wiele lat, ale... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.