Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Klarsan  |  15.12.2015  |  9

Miękka woda w domu to luksus, za który trzeba zapłacić. Zakup zmiękczacza wody to nie jedyny wydatek. Trzeba się także liczyć z kosztami eksploatacji urządzenia. Nie każdy wie, że koszty można ograniczyć kupując zmiękczacz wody z głowicą up-flow.

Zmiękczacz wody WaterMark 30 wyposażony jest w technologie z systemem up-flow oszczędzającą wodę i sól w procesie regeneracji złoża.

Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody to nie technologia NASA. W kompaktowej obudowie znajduje się butla zasypana złożem jonowymiennym i część wydzielona na sól tabletkową. Woda zmiękcza się przepływając przez złoże.

Złoże to substancja chemiczna występująca w postaci żółtych kuleczek. Pochłania z wody cząsteczki twardości (wapń i magnez). Zastępuje je jonami sodu. Jest to tak zwana właściwość jonowymienna złoża. Po pewnym czasie eksploatacji złoże wymaga regeneracji.

Regeneracja jest odpowiedzialna za odbudowę właściwości chemicznych złoża. Żywica w kontakcie z solanką odzyskuje swoją początkową efektywność. Proces regeneracji powinien być automatyczny. Odpowiada za to głowica filtra.

Ile kosztuje regeneracja zmiękczacza wody?

Na ogólny koszt jednej regeneracji składa się kilka czynników:

  • cena soli tabletkowej
  • cena wody (jeżeli korzystamy z wody miejskiej)
  • ilość etapów regeneracji
  • czas trwania poszczególnych etapów regeneracji

W skali miesiąca trzeba uwzględnić łączną liczbę regeneracji urządzenia. Częstotliwość regeneracji zależy od zużycia wody i jej twardości.

Miesięczny koszt eksploatacji zmiękczacza wody WaterMark 30 to niecałe 10 zł*.

*przy twardości wody 230 mg CaCO3/l, cenie za worek soli 30 zł, cenie wody 4 zł / 1 m3, rodzinie 4 osobowej i średnim dobowym zużyciu wody na osobę 120 l.

Prawda jest taka, że sprzedawcy filtrów mogą w prosty sposób manipulować podając sumaryczne koszty regeneracji. W jaki sposób? Można zmniejszyć ilość soli i wody pobieranej na regenerację skracając czas trwania etapów regeneracji.

Jeżeli ustawimy krótki czas solankowania i płukania złoża to automatycznie urządzenie będzie bardziej "oszczędne". Niestety jest to złudna oszczędność. Zmiękczacz wody częściej się regeneruje albo mamy w domu słoną wodę, bo złoże się nie wypłukało.

Realną oszczędność może dać nam jedynie zastosowanie głowicy up-flow. Ma ona wpływ na całą technologię regeneracji zmiękczacz wody.

Czym jest regeneracja up-flow?

WARTO WIEDZIEĆ

Więcej informacji na temat regeneracji przeciwprądowej
up-flow znajdziesz na blogu

www.filtry-do-wody.info

Regeneracja up-flow to inaczej regeneracja przeciwprądowa, w której solanka podawana jest od dołu do góry (a nie odwrotnie). Roztwór soli o wyższym stężeniu przechodzi najpierw przez bardziej wyeksploatowane złoże. Takie rozwiązanie gwarantuje dużo lepszą i skuteczniejszą regenerację złoża nawet przy mniejszej ilości soli.

Regeneracja up-flow nie wymaga tzw. płukania wstecznego. Przy standardowych głowicach płukanie wsteczne jest konieczne. Jeden etap regeneracji mniej przekłada się na mniejsze zużycie wody w trakcie regeneracji.

Mniejsza ilość popłuczyn to znacząca zaleta dla posiadaczy szamba. Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków powinni zwrócić uwagę na mniejsze stężenie sodu w popłuczynach. Jak widać regeneracja up-flow to same korzyści.

Zmiękczacz wody WaterMark 30

   


Regeneracja up-flow to nie wszystko. Zmiękczacz wody WaterMark 30 posiada kompaktową obudowę oraz kolorowy wyświetlacz z menu w języku polskim.

Dodatkowa funkcjonalność - tryb wakacyjny - świetnie sprawdza się podczas dłuższej nieobecności w domu (ponad 3 tygodnie). Zmiękczacz wody przepłukuje złoże jedynie częściowo. Używa przy tym znikome ilości wody i soli.

UWAGA

Przed zakupem zapytaj sprzedawcy, czy oferuje zmiękczacze wody z certyfikatami. Na urządzeniu powinna znajdować się plomba, która świadczy o oryginalności produktu.

Zmiękczacz wody WaterMark 30 w swojej pracy wykorzystuje również tzw. regenerację proporcjonalną. Jeśli całe złoże nie jest "wypracowane" (wyeksploatowane), regenerowana jest tylko zużyta część żywicy. Proporcjonalna regeneracja złoża trwa o wiele krócej.

Zmiękczacz wody z polskiej dystrybucji

Ze względu na rosnącą popularność zmiękczaczy wody WaterMark 30, na polskim rynku pojawiły się wersje produktów importowane z różnych części Europy. Należy jednak pamiętać, że jedynym i bezpośrednim dystrybutorem zmiękczaczy wody WaterMark 30 jest firma Klarsan.

KONTAKT
 
Klarsan - inżynieria uzdatniania wody
Łódź ul. Lipowa 60/62
tel.: 42 279 64 00
email:
www.klarsan.pl
logo Klarsan

Komentarze

(9)
Michajłowic | 17.12.2015, 12:49
Z powyższego artykułu nasuwa się jeden wniosek. Zakup zmiękczacza wody to nie wszystko. Musimy również dbać o jego należytą eksploatację t.j pamiętać o dosypywaniu soli tak aby złoże było zawsze "w formie". Poza tym głowica up flow robi robotę. Jest bezpieczniejsza dla złoża. Moim zdaniem dzięki właśnie tej regeneracji złoże w zmiękczaczu wody WaterMark 30 jest w stanie wytrzymać spokojnie nawet 10 lat oczywiście pod warunkiem że użytkownik nie ma w domu skrajnie twardej wody.
Mirek Szadkowski | 22.12.2015, 13:53
Jakby nie patrzył raz na jakiś czas musimy zajrzeć do wnętrza zmiękczacza i sprawdzić poziom soli w zbiorniku solanki noi dosypać soli. Niestety... Zmiękczacz wody nie jest perpetuum mobile i sam się nie napędza do działania. Większość ludzi o tym zapomina. I nagle dziwią się że znowu wraca problem pt. twarda woda bo nie ma soli. Mimo że zmiękczacz wody WaterMark 30 zużywa niewiele soli na regenerację złoża to i tak pamiętać trzeba, że po jakimś czasie trzeba jej dosypać.
Wudu 88 | 08.01.2016, 15:12
Jak to mówią grosz do grosza a będzie kokosza :) W przypadku takiego zmiękczacza wody jak WaterMark 30 to powiedzenie sprawdza się idealnie. Regeneracja up - flow pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. W perspektywie miesiąca to pewnie nie wiele wręcz groszowe sprawy ale już w perspektywie roku myślę że na dobrą kolację można zaoszczędzić :) Tym bardziej jeśli ktoś ma skrajnie twardą wodę i bardzo często musi regenerować złoże jonowymienne.
Kilian | 12.01.2016, 12:06
Skoro miesięczny koszt eksploatacji takiego urządzenia jak zmiękczacz wody wynosi 10 zł to musicie przyznać, że nie jest to jakaś oszałamiająca kwota. Wiem, że każdy by chciał kupić raz i mieć z głowy wszystko no ale niestety. Co jakiś czas trzeba ruszyć cztery litery i zająć się urządzeniem. Czynność taka wykonywana co 1,5 albo nawet co 2 miesiące nie powinna być jakaś mega uciążliwa dla użytkownika.
Misha | 20.01.2016, 11:25
A skąd wiedzieć jak ustawić ilość wody uzdatnionej między regeneracjami złoża? To można samemu jakoś dobrać, ustawić czy to jest ustawione już automatycznie w panelu zmiękczacza wody.
Co do samej eksploatacji to wiadomo, że nic za darmo nie ma no ale dycha czy nawet 15 zł w perspektywie miesiąca to to jest nic przy takim urządzeniu. Gorzej pewnie z częściami zamiennymi jak ktoś kupi urządzenie niepochodzące bezpośrednio od dystrybutora/producenta. No ale to już zupełnie inna bajka...
Ulka | 21.04.2016, 14:38
przydałby mi się taki sprzęt przy mojej wodzie...
Paweł | 24.05.2016, 09:15
Misha, jeśli ktoś kupuje zmiękczacz wody WaterMark 30 nie od bezpośredniego dystrybutora to sam jest sobie winien i niech sam też sobie szuka pomocy, gdy mu zmiękczacz odmówi posłuszeństwa. Dla mnie sprawa jest dość prosta. Jeśli ktoś jest łasy na dodatkowy worek soli to niech bierze z szemranych miejsc ten sprzęt, jego wola, jego odpowiedzialność. A swoją drogą to teraz i tak lepiej się wstrzymać z zakupem zmiękczacza wody, bo lada dzień w sklepach dostępny będzie zmiękczacz wody Ecoperla Vita zrobiony na europejskich, markowych częściach.
Marcin | 05.11.2016, 18:43
Panowie. Macie błąd w opisie, marketingowo ściemniacie...albo zasługujecie na Nobla, bo swoją technologią obaliliście kilka praw fizyki. Jeżeli podajecie solankę od dołu, i najbardziej stężony roztwór przechodzi przez najbardziej wyeksploatowane złoże, to znaczy że uboga solanka dotrze do najmniej zużytej części. Przy małym gradiencie regeneracja jest znikoma, czyli część złoża nie zostanie zregenerowana ;-)
Marketing | 23.02.2018, 11:31
Upflow w warunkach domowych to jak jeżdżenie dieslem tylko co niedzielę do kościoła... Same problemy... A oszczedność 50zł rocznie...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Na polskim rynku uzdatniania wody pojawiła się nowa marka - Ecoperla. Jej projektanci zadbali nie tylko o to, by proponowane urządzenia filtracyjne były wysokiej jakości i działały wydajnie przez wiele lat, ale... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.