Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pełzanie autoklawizowanego betonu komórkowego i styrobetonu

Creep of autoclaved aerated concrete (AAC) and expanded polystyrene aggregate concrete (PAC)
Sposób mocowania tensometrów na próbkach badawczych
Sposób mocowania tensometrów na próbkach badawczych
Archiwum autora

Betony lekkie są powszechnie stosowane do wykonywania elementów ściennych i stropowych średnio- i drobnowymiarowych. W niektórych konstrukcjach z tych materiałów może być uzasadnione sprawdzenie wpływu pełzania na odkształcalność ściany oraz jej nośność.

Pełzaniem można nazwać proces odkształcenia materiału pod wpływem długotrwałego obciążenia.

Na RYS. 1 przedstawiono schematyczny proces odkształcenia w czasie pod wpływem długotrwałego obciążenia materiału już uformowanego.

Jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących pełzanie materiału jest współczynnik pełzania φ (∞,to) - stosunek odkształceń wywołanych pełzaniem do odkształceń doraźnych (sprężystych).

W odniesieniu do betonów zwykłych i w ograniczonym zakresie lekkich kruszywowych metodę obliczania współczynnika pełzania podano w Eurokodzie 2 PN-EN 1992-1:2008 [1].

W przypadku konstrukcji murowych współczynnik pełzania murów podano w Eurokodzie 6 PN-EN 1996-1-1+A1:2013-05/NA:2014-03 [2] dla takich materiałów, jak ceramika, silikaty, beton na kruszywach lekkich, beton komórkowy [3, 4].

Zobacz też: Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz - materiały, technologie i projektowanie

ABSTRAKT

W artykule wyznaczono eksperymentalnie odkształcenie pełzania dwóch betonów lekkich 
- autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) o gęstości 600 kg/m³ oraz betonu lekkiego z kruszywem styropianowym (styrobetonu) o gęstości 1000 kg/m³.

This article reports the results of an experimental investigation into creep deformation two lightweight concrete: autoclaved aerated concrete (AAC) in the density of 600 kg/m³ and polystyrene aggregate concrete (PAC) in the a density of 1000 kg/m³.

W odniesieniu do betonu komórkowego wartość tę podano w granicach φ(t) = 0,5-1,5, a betonu na kruszywach lekkich - φ(t) = 1,0-3,0.

Należy zaznaczyć, że wartości te dotyczą muru, czyli elementów murowych razem z zaprawą. Zważywszy na duży zakres, norma zaleca wyznaczenie współczynnika pełzania doświadczalnie.

Odkształcenia reologiczne (pełzanie) w konstrukcjach murowych wyrażają się w redukcji modułu sprężystości muru E do wartości Elongterm oraz redukcji nośności muru ze względu na występowanie mimośrodu dodatkowego wywołanego pełzaniem [2].

Właściwości styrobetonu i autoklawizownego betonu komórkowego

Styrobeton należy do betonów lekkich, w których kruszywo mineralne zastąpiono granulatem ze spienionego polistyrenu (styropianu). W zależności od właściwości wytrzymałościowych może mieć zastosowanie izolacyjne lub izolacyjno-konstrukcyjne. Początki stosowania tego rozwiązania sięgają lat 60. ubiegłego wieku, wraz z wynalezieniem spienionego polistyrenu.

W Polsce styrobeton dopuszczono w budownictwie zgodnie ze Świadectwem ITB nr 301/77 z 1978 r. [5], wówczas do wznoszenia zewnętrznych ścian naziemnych wysokości do 2 kondygnacji.

Początkowo głównym problemem przy zastosowaniu tego typu kruszywa była segregacja granulek styropianowych w mieszance betonowej. Aby polepszyć własności hydrofilowe granulek, zastosowano impregnację powierzchni kruszywa specjalnymi preparatami oraz plastyfikatory poprawiające urabialność mieszanki.

Obecnie styrobeton wykorzystywany jest głównie jako warstwa izolująca cieplnie i akustycznie na stropach i stropodachach oraz pod wylewki podłogowe. Dostępne są również płyty ścienne zespolone z rdzeniem ze styrobetonu.

RYS. 1. Zmiany odkształceń materiału w czasie pod wpływem długotrwałego obciążenia; fot. archiwum autora
RYS. 1. Zmiany odkształceń materiału w czasie pod wpływem długotrwałego obciążenia; fot. archiwum autora

Właściwości mechaniczne styrobetonu ściśle zależą od jego gęstości. W zakresie gęstości od 600 kg/m³ do 1600 kg/m³ wytrzymałość na ściskanie mieści się w granicach 2,2 N/mm² do 18 N/mm².

Podobna zależność występuje w przypadku współczynnika przewodzenia ciepła λ. Przykładowo dla styrobetonu o gęstości 1000 kg/m³ podaje się wartość λ = 0,43 W/(m·K) [6].

Właściwości wytrzymałościowe styrobetonu zależą również od wielkości granulek - im mniejsza ich średnica, tym większa wytrzymałość [7]. Niewiele publikacji zawiera wyniki badań właściwości reologicznych (pełzania) styrobetonu.

Przeczytaj też: Wytrzymałość muru na ściskanie

Ben Sabaa i Rasiah Sri Ravindrarajah [8] podają w swojej publikacji wartość odkształcenia pełzania na poziomie ecc,t= 600×10–6 po t = 150 dni w odniesieniu do styrobetonu o gęstości 1600 kg/m³. Współczynnik pełzania wyznaczony na podstawie tych badań metodą ekstrapolacji dla 1 roku wyniósł φ(t) = 3,0.

W innych badaniach [9] dla styrobetonów o gęstościach od 1400 kg/m³ do 2300 kg/m³ uzyskano współczynniki pełzania φ(t) dla t = 270 dni odpowiednio od 1,77 do 3,14.

Z kolei badania odkształcalności pełzania autoklawizowanego betonu komórkowego prowadzono najczęściej na murach z bloczków lub samych bloczków [10] oraz na zbrojonych płytach stropowych [11].

Podczas badania pojedynczego elementu murowego (200×240×200 mm) uzyskano wartości końcowego współczynnika pełzania: dla autoklawizowanego betonu komórkowego o gęstości 450 kg/m3 φ(t) = 0,25, a dla gęstości 544 kg/m3 – φ(t)=0,15. W badaniach stwierdzono, że duży wpływ na odkształcenie pełzania mają: wilgotność materiału, wilgotność powietrza, wytrzymałość oraz warunki obciążania. Są to podobne zależności, jak w przypadku zwykłego betonu.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.