Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pełzanie autoklawizowanego betonu komórkowego i styrobetonu

Creep of autoclaved aerated concrete (AAC) and expanded polystyrene aggregate concrete (PAC)
Sposób mocowania tensometrów na próbkach badawczych
Sposób mocowania tensometrów na próbkach badawczych
Archiwum autora

Betony lekkie są powszechnie stosowane do wykonywania elementów ściennych i stropowych średnio- i drobnowymiarowych. W niektórych konstrukcjach z tych materiałów może być uzasadnione sprawdzenie wpływu pełzania na odkształcalność ściany oraz jej nośność.

Pełzaniem można nazwać proces odkształcenia materiału pod wpływem długotrwałego obciążenia.

Na RYS. 1 przedstawiono schematyczny proces odkształcenia w czasie pod wpływem długotrwałego obciążenia materiału już uformowanego.

Jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących pełzanie materiału jest współczynnik pełzania φ (∞,to) - stosunek odkształceń wywołanych pełzaniem do odkształceń doraźnych (sprężystych).

W odniesieniu do betonów zwykłych i w ograniczonym zakresie lekkich kruszywowych metodę obliczania współczynnika pełzania podano w Eurokodzie 2 PN-EN 1992-1:2008 [1].

W przypadku konstrukcji murowych współczynnik pełzania murów podano w Eurokodzie 6 PN-EN 1996-1-1+A1:2013-05/NA:2014-03 [2] dla takich materiałów, jak ceramika, silikaty, beton na kruszywach lekkich, beton komórkowy [3, 4].

Zobacz też: Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz - materiały, technologie i projektowanie

ABSTRAKT

W artykule wyznaczono eksperymentalnie odkształcenie pełzania dwóch betonów lekkich 
- autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) o gęstości 600 kg/m³ oraz betonu lekkiego z kruszywem styropianowym (styrobetonu) o gęstości 1000 kg/m³.

This article reports the results of an experimental investigation into creep deformation two lightweight concrete: autoclaved aerated concrete (AAC) in the density of 600 kg/m³ and polystyrene aggregate concrete (PAC) in the a density of 1000 kg/m³.

W odniesieniu do betonu komórkowego wartość tę podano w granicach φ(t) = 0,5-1,5, a betonu na kruszywach lekkich - φ(t) = 1,0-3,0.

Należy zaznaczyć, że wartości te dotyczą muru, czyli elementów murowych razem z zaprawą. Zważywszy na duży zakres, norma zaleca wyznaczenie współczynnika pełzania doświadczalnie.

Odkształcenia reologiczne (pełzanie) w konstrukcjach murowych wyrażają się w redukcji modułu sprężystości muru E do wartości Elongterm oraz redukcji nośności muru ze względu na występowanie mimośrodu dodatkowego wywołanego pełzaniem [2].

Właściwości styrobetonu i autoklawizownego betonu komórkowego

Styrobeton należy do betonów lekkich, w których kruszywo mineralne zastąpiono granulatem ze spienionego polistyrenu (styropianu). W zależności od właściwości wytrzymałościowych może mieć zastosowanie izolacyjne lub izolacyjno-konstrukcyjne. Początki stosowania tego rozwiązania sięgają lat 60. ubiegłego wieku, wraz z wynalezieniem spienionego polistyrenu.

W Polsce styrobeton dopuszczono w budownictwie zgodnie ze Świadectwem ITB nr 301/77 z 1978 r. [5], wówczas do wznoszenia zewnętrznych ścian naziemnych wysokości do 2 kondygnacji.

Początkowo głównym problemem przy zastosowaniu tego typu kruszywa była segregacja granulek styropianowych w mieszance betonowej. Aby polepszyć własności hydrofilowe granulek, zastosowano impregnację powierzchni kruszywa specjalnymi preparatami oraz plastyfikatory poprawiające urabialność mieszanki.

Obecnie styrobeton wykorzystywany jest głównie jako warstwa izolująca cieplnie i akustycznie na stropach i stropodachach oraz pod wylewki podłogowe. Dostępne są również płyty ścienne zespolone z rdzeniem ze styrobetonu.

RYS. 1. Zmiany odkształceń materiału w czasie pod wpływem długotrwałego obciążenia; fot. archiwum autora
RYS. 1. Zmiany odkształceń materiału w czasie pod wpływem długotrwałego obciążenia; fot. archiwum autora

Właściwości mechaniczne styrobetonu ściśle zależą od jego gęstości. W zakresie gęstości od 600 kg/m³ do 1600 kg/m³ wytrzymałość na ściskanie mieści się w granicach 2,2 N/mm² do 18 N/mm².

Podobna zależność występuje w przypadku współczynnika przewodzenia ciepła λ. Przykładowo dla styrobetonu o gęstości 1000 kg/m³ podaje się wartość λ = 0,43 W/(m·K) [6].

Właściwości wytrzymałościowe styrobetonu zależą również od wielkości granulek - im mniejsza ich średnica, tym większa wytrzymałość [7]. Niewiele publikacji zawiera wyniki badań właściwości reologicznych (pełzania) styrobetonu.

Przeczytaj też: Wytrzymałość muru na ściskanie

Ben Sabaa i Rasiah Sri Ravindrarajah [8] podają w swojej publikacji wartość odkształcenia pełzania na poziomie ecc,t= 600×10–6 po t = 150 dni w odniesieniu do styrobetonu o gęstości 1600 kg/m³. Współczynnik pełzania wyznaczony na podstawie tych badań metodą ekstrapolacji dla 1 roku wyniósł φ(t) = 3,0.

W innych badaniach [9] dla styrobetonów o gęstościach od 1400 kg/m³ do 2300 kg/m³ uzyskano współczynniki pełzania φ(t) dla t = 270 dni odpowiednio od 1,77 do 3,14.

Z kolei badania odkształcalności pełzania autoklawizowanego betonu komórkowego prowadzono najczęściej na murach z bloczków lub samych bloczków [10] oraz na zbrojonych płytach stropowych [11].

Podczas badania pojedynczego elementu murowego (200×240×200 mm) uzyskano wartości końcowego współczynnika pełzania: dla autoklawizowanego betonu komórkowego o gęstości 450 kg/m3 φ(t) = 0,25, a dla gęstości 544 kg/m3 – φ(t)=0,15. W badaniach stwierdzono, że duży wpływ na odkształcenie pełzania mają: wilgotność materiału, wilgotność powietrza, wytrzymałość oraz warunki obciążania. Są to podobne zależności, jak w przypadku zwykłego betonu.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.