Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Technologia BIM - nowoczesny sposób projektowania w budownictwie

BIM technology - a modern approach to the construction design
Schemat wymiany informacji za pomocą formatu IFC na przykładzie projektu więźby dachowej
Schemat wymiany informacji za pomocą formatu IFC na przykładzie projektu więźby dachowej
archiwa autorów

Technologia BIM przynosi branży budowlanej wiele korzyści. Pełne wykorzystanie tego narzędzia wymaga współpracy międzybranżowej, odpowiedniego oprogramowania oraz poszerzania umiejętności uczestników procesu projektowania.

Obecnie praktycznie nie wykonuje się już ręcznie dokumentacji technicznej. Systemy komputerowego wspomagania kreślenia (CAD - Computer Aided Design) pozwalają na nieograniczone możliwości korekty, oszczędność czasu, większą dokładność sporządzanej dokumentacji, a przy tym są narzędziami coraz prostszymi w obsłudze.

Powszechnie wykorzystywane systemy nie są jednak pozbawione ograniczeń. Informacje zawarte w plikach stworzonych za pomocą tradycyjnego programu CAD zawężają się do zbioru elementów geometrycznych, takich jak linie proste, krzywe, powierzchnie, prymitywne bryły itp., a program samodzielnie nie jest w stanie do takiego zbioru przypisać dodatkowych informacji. Do tego potrzebna jest wykwalifikowana osoba z wykształceniem technicznym, która przetworzy taką dokumentację.

Zobacz też: Projektowanie podłóg, stropów i ich złączy w kontekście nowych wymagań cieplnych

Kolejne ograniczenie tradycyjnego procesu projektowania wynika z faktu, że jego poszczególni uczestnicy (inwestor, architekt, konstruktor, instalator, kosztorysant itd.), zazwyczaj korzystają z programów, między którymi nie ma bezpośredniej wymiany danych, co powoduje wielokrotne wprowadzanie tych samych informacji [1].

 

Koncepcje rozwiązania wymienionych problemów pojawiły się już w latach 70. XX w. [2, 3], ale dopiero od kilku lat obserwuje się tzw. nowe podejście w projektowaniu, a mianowicie modelowanie informacji o budynku (Building Information Modelling), w skrócie BIM [4]. Podejście to popularyzuje stowarzyszenie Building SMART, które opracowało otwarty format wymiany danych zwany IFC (­Industrial Foundation Classes) [5, 6].

Czym jest BIM?

W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu projektowania, BIM nie opiera się na wprowadzaniu prostych elementów geometrycznych, ale obiektów. Przykładowo, jeśli wprowadzamy do programu BIM drzwi, określamy ich położenie, wymiary przestrzenne, materiał z jakiego są wykonane, wartość współczynnika przenikania ciepła, koszt itp. [6, 7] (RYS. 1a, RYS. 1b i RYS. 1c).

Program wykorzystuje parametry do analizy. Liczba drzwi w projekcie może wówczas zostać automatycznie zliczona.


RYS. 1. Drzwi jako przykładowy obiekt umieszczony w projekcie BIM; rys.: archiwa autorów

Wykryte zostaną także kolizje geometryczne drzwi z innymi obiektami [8, 9]. Podczas takiego projektowania modeluje się informację o budynku, a jej odczyt nie wymaga interpretacji poszczególnych uczestników procesu budowlanego. Informacja ta może zostać wykorzystana bezpośrednio przez program.

Obecnie mówi się o BIM, że jest to nie tyle narzędzie, co proces, podczas którego tworzony jest wirtualny model budynku - jego prototyp, nad którym praca trwa przez cały cykl życia produktu, jakim jest budynek [10].

Nie każdy uczestnik procesu budowlanego potrzebuje wszystkich informacji na temat budynku, jednak niemal każdy potrzebuje informacji na temat jego geometrii.

W celu wymiany informacji między oprogramowaniem dostarczanym przez różnych producentów rozwijane są obecnie uniwersalne formaty wymiany danych. Jednym z nich jest otwarty format wymiany danych IFC (Industrial ­Foundation ­Classes), który pozwala przypisać do obiektów informacje wykorzystywane w poszczególnych branżach.

Do jednej geometrii przypisane zostają informacje dotyczące materiału, kosztów, czasu wbudowania, przenikania cieplnego itp. [6]. Unika się w ten sposób powtórnego wprowadzania geometrii w poszczególnych programach i eliminuje związane z tym błędy oraz znacznie oszczędza czas.

Kolejne osoby dokładają obiekty do modelu i przypisują im odpowiednie cechy oraz zależności geometryczne między nimi a istniejącymi już obiektami. Przykładowo, kosztorysant wprowadza jedynie informacje dotyczące kosztów poszczególnych elementów. Wszystko to odbywa się w modelu przestrzennym 3D, a więc automatycznie zostaną wykryte kolizje.

Jeśli mamy model 3D budynku, możemy otrzymać jego przecięcie (przekrój) w dowolnym miejscu.

Przeczytaj: Projektowanie systemów ociepleń w oparciu o badania starzeniowe

Kiedy do obiektów w modelu przypisane są ich cechy, można automatycznie sporządzić rysunek [7], którego linie będą miały odpowiednią grubość, osie będą umieszczone w odpowiednich miejscach, a wymiarowanie zostanie sporządzone przez program według ustalonych reguł.

Sporządzona dokumentacja jest połączona z modelem i jeżeli dokonamy w nim zmiany (np. przesuniemy jedną ze ścian), rysunki zostaną automatycznie zaktualizowane [8, 9, 10]. Zestawienia materiałowe, elementów konstrukcyjnych, pozycji warsztatowych czy też wysyłkowych również mogą zostać wygenerowane automatycznie.

Gromadzenie informacji w jednym pliku przy wykorzystaniu ujednoliconego formatu wymiany danych poprawia jakość projektu nie tylko ze względu na ograniczenie pomyłek, skrócenia czasu pracy, lecz także ze względu na formę przekazania informacji niezbędnej do realizacji konstrukcji. 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.