Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość współczesnych materiałów hydroizolacyjnych

Modyfikacja asfaltów
arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Podczas modyfikacji asfaltów polimerami należy zwrócić uwagę na jednorodność polimeru wprowadzonego do asfaltu oraz stabilność koloidalną lepiszcza modyfikowanego. Polimer powinien być zgodny (kompatybilny) z asfaltem i utrzymywać tę zgodność podczas przechowywania lepiszcza i w procesie produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych [6].

Składniki lepiszczy modyfikowanych (asfalt i polimer) różnią się bardzo istotnie budową chemiczną, a także masą cząsteczkową, lepkością i gęstością. Zastosowany rodzaj asfaltu ma także wpływ na jakość gotowego produktu.

Optymalny asfalt do modyfikacji polimerem styrenowo-butadienowym powinien mieć wysoką zawartość związków aromatycznych oraz niską zawartość asfaltenów. RYS. 5 przedstawia wpływ składu grupowego wyjściowego asfaltu na właściwości lepiszcza modyfikowanego elastomerami.

Plastomery termoplastyczne (typu polietylenu i polipropylenu), modyfikując asfalt, nie tworzą w nim wewnętrznej sieci, pełnią rolę wypełniacza. Po wprowadzeniu do układu koloidalnego asfaltu stanowią odrębne, niezwiązane między sobą cząstki.

Zobacz też: Właściwości i rodzaje materiałów do hydroizolacji

W efekcie następuje zwiększenie lepkości i sztywności układu. W niskich temperaturach zwiększenie sztywności nie powoduje poprawy zdolności odkształcenia sprężystego.

RYS. 5. Wpływ składu asfaltu wyjściowego na właściwości mieszanki asfaltowo‑polimerowej [10]; rys.: archiwum autora
RYS. 5. Wpływ składu asfaltu wyjściowego na właściwości mieszanki asfaltowo‑polimerowej [10]; rys.: archiwum autora

Przy modyfikacji asfaltów plastomerem tworzą się stany przejściowe pomiędzy ciągłą fazą asfaltową (poniżej 5% polimeru) i ciągłą polimerową (powyżej 5% polimeru), co powoduje wyraźny przyrost temperatury mięknienia oraz znaczący przyrost indeksu penetracji. Przydatność plastomerów jako modyfikatorów asfaltu ogranicza fakt, że nie powodują poprawy sprężystości asfaltu w takim stopniu jak elastomery [10].

Z danych zawartych w TABELI 1 wynika, że modyfikacja asfaltu elastomerami korzystniej wpływa na jego właściwości niż modyfikacja plastomerami (zmiany dotyczą przedziału plastyczności, temperatury łamliwości wyznaczonej metodą Fraassa).

W przypadku produkcji materiałów hydroizolacyjnych porównano przydatność polimerów plastomerowych i elastomerowych. Bunch-Nielson [16] wykonał serię porównawczych badań starzeniowych pap wyprodukowanych z użyciem asfaltów modyfikowanych SBS i APP.

Celem badań było określenie wytrzymałości na rozerwanie dwóch pasków papy szerokości 50 mm, sklejonych lepikiem lub zgrzanych. Próbki zostały zbadane po 90 dniach starzenia w temperaturze 20°C oraz 70°C.  

TABELA 1. Zestawienie właściwości polimeroasfaltów w porównaniu do asfaltów niemodyfikowanych o zbliżonej penetracji [6]
TABELA 1. Zestawienie właściwości polimeroasfaltów w porównaniu do asfaltów niemodyfikowanych o zbliżonej penetracji [6]

TABELA 2 przedstawia wyniki badań różnego typu połączeń pap wykonanych z użyciem asfaltów modyfikowanych APP, SBS oraz pap tradycyjnych.

TABELA 2. Wytrzymałość na rozerwanie dwóch pasków papy szerokości 55 mm [16]

Analiza danych z TABELI 2 wykazuje, że najsilniejsze i najbardziej odporne na starzenie termiczne jest połączenie SBS-SBS, a najsłabsze SBS-APP.

Papy wykonane z asfaltów modyfikowanych APP nie są już oferowane. Należy jednak pamiętać, że w przypadku remontu starych pokryć dachowych w ramach jednego dachu nie należy łączyć ze sobą papy modyfikowanej SBS z APP.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.