Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość współczesnych materiałów hydroizolacyjnych

Modyfikacja asfaltów
arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Podczas modyfikacji asfaltów polimerami należy zwrócić uwagę na jednorodność polimeru wprowadzonego do asfaltu oraz stabilność koloidalną lepiszcza modyfikowanego. Polimer powinien być zgodny (kompatybilny) z asfaltem i utrzymywać tę zgodność podczas przechowywania lepiszcza i w procesie produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych [6].

Składniki lepiszczy modyfikowanych (asfalt i polimer) różnią się bardzo istotnie budową chemiczną, a także masą cząsteczkową, lepkością i gęstością. Zastosowany rodzaj asfaltu ma także wpływ na jakość gotowego produktu.

Optymalny asfalt do modyfikacji polimerem styrenowo-butadienowym powinien mieć wysoką zawartość związków aromatycznych oraz niską zawartość asfaltenów. RYS. 5 przedstawia wpływ składu grupowego wyjściowego asfaltu na właściwości lepiszcza modyfikowanego elastomerami.

Plastomery termoplastyczne (typu polietylenu i polipropylenu), modyfikując asfalt, nie tworzą w nim wewnętrznej sieci, pełnią rolę wypełniacza. Po wprowadzeniu do układu koloidalnego asfaltu stanowią odrębne, niezwiązane między sobą cząstki.

Zobacz też: Właściwości i rodzaje materiałów do hydroizolacji

W efekcie następuje zwiększenie lepkości i sztywności układu. W niskich temperaturach zwiększenie sztywności nie powoduje poprawy zdolności odkształcenia sprężystego.

RYS. 5. Wpływ składu asfaltu wyjściowego na właściwości mieszanki asfaltowo‑polimerowej [10]; rys.: archiwum autora
RYS. 5. Wpływ składu asfaltu wyjściowego na właściwości mieszanki asfaltowo‑polimerowej [10]; rys.: archiwum autora

Przy modyfikacji asfaltów plastomerem tworzą się stany przejściowe pomiędzy ciągłą fazą asfaltową (poniżej 5% polimeru) i ciągłą polimerową (powyżej 5% polimeru), co powoduje wyraźny przyrost temperatury mięknienia oraz znaczący przyrost indeksu penetracji. Przydatność plastomerów jako modyfikatorów asfaltu ogranicza fakt, że nie powodują poprawy sprężystości asfaltu w takim stopniu jak elastomery [10].

Z danych zawartych w TABELI 1 wynika, że modyfikacja asfaltu elastomerami korzystniej wpływa na jego właściwości niż modyfikacja plastomerami (zmiany dotyczą przedziału plastyczności, temperatury łamliwości wyznaczonej metodą Fraassa).

W przypadku produkcji materiałów hydroizolacyjnych porównano przydatność polimerów plastomerowych i elastomerowych. Bunch-Nielson [16] wykonał serię porównawczych badań starzeniowych pap wyprodukowanych z użyciem asfaltów modyfikowanych SBS i APP.

Celem badań było określenie wytrzymałości na rozerwanie dwóch pasków papy szerokości 50 mm, sklejonych lepikiem lub zgrzanych. Próbki zostały zbadane po 90 dniach starzenia w temperaturze 20°C oraz 70°C.  

TABELA 1. Zestawienie właściwości polimeroasfaltów w porównaniu do asfaltów niemodyfikowanych o zbliżonej penetracji [6]
TABELA 1. Zestawienie właściwości polimeroasfaltów w porównaniu do asfaltów niemodyfikowanych o zbliżonej penetracji [6]

TABELA 2 przedstawia wyniki badań różnego typu połączeń pap wykonanych z użyciem asfaltów modyfikowanych APP, SBS oraz pap tradycyjnych.

TABELA 2. Wytrzymałość na rozerwanie dwóch pasków papy szerokości 55 mm [16]

Analiza danych z TABELI 2 wykazuje, że najsilniejsze i najbardziej odporne na starzenie termiczne jest połączenie SBS-SBS, a najsłabsze SBS-APP.

Papy wykonane z asfaltów modyfikowanych APP nie są już oferowane. Należy jednak pamiętać, że w przypadku remontu starych pokryć dachowych w ramach jednego dachu nie należy łączyć ze sobą papy modyfikowanej SBS z APP.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.