Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość współczesnych materiałów hydroizolacyjnych

Useful life of contemporary waterproofing materials
arch. redakcji

Współcześnie najczęściej stosowanym modyfikatorem asfaltu w różnego rodzaju budowlanych wyrobach hydroizolacyjnych jest kopolimer styren-butadien-styren (SBS). W przemyśle materiałów hydroizolacyjnych, zarówno ilość, rodzaj, jak i jakość substancji użytej do modyfikacji asfaltu, określana jest na podstawie obserwacji praktycznych.

Nierzadko sposób modyfikacji dyktują względy ekonomiczne. Teoretyczne podstawy doboru substancji użytej do modyfikacji asfaltu nie są na ogół znane. W celu uzyskania materiału hydroizolacyjnego najwyższej jakości, konieczna jest znajomość właściwości modyfikatorów oraz ich kompatybilność z asfaltem.

Asfalt oraz produkty asfaltopochodne znajdują się w czołówce najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Wprowadzono je do powszechnego użytku w budownictwie na początku XX wieku.

Największe zastosowanie znalazły przy budowie dróg - jako spoiwo w mieszankach mineralno-asfaltowych. 50 lat później zaczęto stosować te produkty do wytwarzania materiałów hydroizolacyjnych.

Asfalt, jako materiał budowlany, ma wiele wad i niedoskonałości. Jest substancją organiczną, która łatwo ulega destrukcyjnemu działaniu atmosferycznych czynników zewnętrznych (np. promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe).

Zobacz też: Współczynnik przewodzenia ciepła mieszanek mineralno-asfaltowych

Wiele ośrodków naukowych prowadzi badania, których celem jest znalezienie "idealnego" modyfikatora asfaltu. Poszukiwana jest technologia, która zmieni wybrane parametry asfaltu: zwiększy jego trwałość, poprawi odporność na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury.

Początkowo były to proste zabiegi polegające na stabilizowaniu właściwości asfaltu poprzez dodanie mączki mineralnej, mieszaniu z siarką lub lateksem.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono sposoby modyfikacji asfaltu oraz scharakteryzowano najpopularniejsze modyfikatory. Porównano również właściwości produktów modyfikowanych elastomerami i plastomerami do asfaltów niemodyfikowanych.

The article presents methods of asphalt modification and characteristics of the most popular modifying agents. The properties of elastomer- and plastomer-modified products are compared to non-modified asphalts.

Przełom w sposobach modyfikacji asfaltu nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku. Przyczynił się do niego kryzys naftowy oraz intensywny rozwój chemii polimerów. Jako modyfikator asfaltu stosowano głównie APP (ataktyczny polipropylen). Wkrótce okazało się, iż materiał ten ma wiele wad.

Obecnie najczęściej stosowanymi modyfikatorami asfaltów są różnego rodzaju polimery termoplastyczne. Są to związki wielkocząsteczkowe, otrzymywane przez modyfikację polimerów naturalnych, np. kauczuku, lub uzyskiwane na drodze syntezy związków małocząsteczkowych.

W wyniku ich działania korzystnie zmieniają się właściwości reologiczne asfaltu, takie jak: temperatura mięknienia, elastyczność w niskiej temperaturze, wrażliwość termiczna oraz wytrzymałość na odkształcenia pod wpływem działania siły.

Przykładem takiego modyfikatora jest kopolimer SBS (styren-butadien-styren). Współcześnie jest to podstawowy modyfikator asfaltów wykorzystywanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych.

Na etapie wdrażania technologii uważano SBS za materiał idealny do modyfikacji asfaltów: produkt ten blokuje proces starzenia asfaltu oraz zmniejsza jego podatność na zmiany temperatury.

Modyfikacja asfaltów

Metody historyczne

Pierwsze próby modyfikacji lepiszczy zostały podjęte już na początku XX wieku. Opracowano wówczas sposób produkcji tzw. asfaltu siarkowanego, zwanego asfaltem Dubbsa.

RYS. 1. Zależność logarytmu lepkości od temperatury dla asfaltu czystego (A) oraz z dodatkiem mączki (B) [6]
RYS. 1. Zależność logarytmu lepkości od temperatury dla asfaltu czystego (A) oraz z dodatkiem mączki (B) [6]; rys.: archiwum autora

Kolejne próby, przypadające na lata 50. XX w., zaowocowały wieloma metodami poprawy właściwości asfaltu. Do dzisiaj wykorzystuje się mieszanie asfaltu z mączką mineralną, co skutkuje wyraźnym wzrostem lepkości surowca, zależnym od ilości użytej mączki oraz od jej składu mineralogicznego i granulometrycznego [1-9].

Zaleca się stosowanie tzw. mączek zasadowych, wykonanych ze skał, takich jak wapień lub marmur o dobrej adhezji ziaren do asfaltu (zawartość Si02<50%) [1-4].

Przedstawiony sposób modyfikacji stosowany jest współcześnie, np. podczas produkcji wierzchniej warstwy papy. Znane są technologie produkcji mieszanek bitumicznych (np. klej asfaltowy Shell Tixophalte), które uwzględniają użycie mączek krzemionkowych (skała kwaśna), zawierających więcej niż 50% SiO2 [1-4].

Na RYS. 1. przedstawiono zależność logarytmu lepkości od temperatury dla asfaltu czystego oraz z dodatkiem mączki. Obserwuje się utwardzenie asfaltu spowodowane dodatkiem mączki, powodujące polepszenie właściwości użytkowych w wyższej temperaturze [6].

Druga z historycznych metod modyfikacji asfaltów używanych do produkcji budowlanych mas hydroizolacyjnych polega na dodaniu do asfaltu tzw. mleczka kauczukowego. Najczęściej stosowane są produkty wytwarzane na bazie kauczuku chloroprenowego (CR), butadienowo-styrenowego (SBR) lub naturalnego [6].

 

Współcześnie z wykorzystaniem lepiszcza asfaltowo-kauczukowego produkuje się masy do wykonywania na zimno izolacji wodochronnych oraz masy emulsyjne do konserwacji pokryć dachowych (na rynku polskim znane pod nazwami handlowymi: Gum-Bit, Dysperbit) [6].

Zobacz też: Materiały do wykonywania hydroizolacji podziemnych części budynków i budowli

Intensywny rozwój chemii polimerów w drugiej połowie lat 70. XX wieku oraz kryzys naftowy w 1973 roku spowodowały upowszechnienie technologii asfaltów modyfikowanych. Modyfikator asfaltu powinien spełniać następujące warunki:

 • być tani,
 • być odporny na degradację podczas mieszania z asfaltem w wysokiej temperaturze,
 • poprawiać właściwości asfaltu w wysokiej i niskiej temperaturze,
 • trwale utrzymywać polepszone właściwości, po wymieszaniu z asfaltem, podczas przechowywania wyrobu i jego eksploatacji.

Do modyfikatorów asfaltów zalicza się [6]:

 • polimery: elastomery i plastomery,
 • środki adhezyjne,
 • miał gumowy oraz lateksy,
 • mączki mineralne,
 • żywice syntetyczne,
 • związki organometaliczne,
 • antyutleniacze,
 • siarkę,
 • oleje popirolityczne,
 • węglowodory,
 • włókna.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.