Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość współczesnych materiałów hydroizolacyjnych

Useful life of contemporary waterproofing materials
arch. redakcji

Współcześnie najczęściej stosowanym modyfikatorem asfaltu w różnego rodzaju budowlanych wyrobach hydroizolacyjnych jest kopolimer styren-butadien-styren (SBS). W przemyśle materiałów hydroizolacyjnych, zarówno ilość, rodzaj, jak i jakość substancji użytej do modyfikacji asfaltu, określana jest na podstawie obserwacji praktycznych.

Nierzadko sposób modyfikacji dyktują względy ekonomiczne. Teoretyczne podstawy doboru substancji użytej do modyfikacji asfaltu nie są na ogół znane. W celu uzyskania materiału hydroizolacyjnego najwyższej jakości, konieczna jest znajomość właściwości modyfikatorów oraz ich kompatybilność z asfaltem.

Asfalt oraz produkty asfaltopochodne znajdują się w czołówce najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Wprowadzono je do powszechnego użytku w budownictwie na początku XX wieku.

Największe zastosowanie znalazły przy budowie dróg - jako spoiwo w mieszankach mineralno-asfaltowych. 50 lat później zaczęto stosować te produkty do wytwarzania materiałów hydroizolacyjnych.

Asfalt, jako materiał budowlany, ma wiele wad i niedoskonałości. Jest substancją organiczną, która łatwo ulega destrukcyjnemu działaniu atmosferycznych czynników zewnętrznych (np. promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe).

Zobacz też: Współczynnik przewodzenia ciepła mieszanek mineralno-asfaltowych

Wiele ośrodków naukowych prowadzi badania, których celem jest znalezienie "idealnego" modyfikatora asfaltu. Poszukiwana jest technologia, która zmieni wybrane parametry asfaltu: zwiększy jego trwałość, poprawi odporność na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury.

Początkowo były to proste zabiegi polegające na stabilizowaniu właściwości asfaltu poprzez dodanie mączki mineralnej, mieszaniu z siarką lub lateksem.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono sposoby modyfikacji asfaltu oraz scharakteryzowano najpopularniejsze modyfikatory. Porównano również właściwości produktów modyfikowanych elastomerami i plastomerami do asfaltów niemodyfikowanych.

The article presents methods of asphalt modification and characteristics of the most popular modifying agents. The properties of elastomer- and plastomer-modified products are compared to non-modified asphalts.

Przełom w sposobach modyfikacji asfaltu nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku. Przyczynił się do niego kryzys naftowy oraz intensywny rozwój chemii polimerów. Jako modyfikator asfaltu stosowano głównie APP (ataktyczny polipropylen). Wkrótce okazało się, iż materiał ten ma wiele wad.

Obecnie najczęściej stosowanymi modyfikatorami asfaltów są różnego rodzaju polimery termoplastyczne. Są to związki wielkocząsteczkowe, otrzymywane przez modyfikację polimerów naturalnych, np. kauczuku, lub uzyskiwane na drodze syntezy związków małocząsteczkowych.

W wyniku ich działania korzystnie zmieniają się właściwości reologiczne asfaltu, takie jak: temperatura mięknienia, elastyczność w niskiej temperaturze, wrażliwość termiczna oraz wytrzymałość na odkształcenia pod wpływem działania siły.

Przykładem takiego modyfikatora jest kopolimer SBS (styren-butadien-styren). Współcześnie jest to podstawowy modyfikator asfaltów wykorzystywanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych.

Na etapie wdrażania technologii uważano SBS za materiał idealny do modyfikacji asfaltów: produkt ten blokuje proces starzenia asfaltu oraz zmniejsza jego podatność na zmiany temperatury.

Modyfikacja asfaltów

Metody historyczne

Pierwsze próby modyfikacji lepiszczy zostały podjęte już na początku XX wieku. Opracowano wówczas sposób produkcji tzw. asfaltu siarkowanego, zwanego asfaltem Dubbsa.

RYS. 1. Zależność logarytmu lepkości od temperatury dla asfaltu czystego (A) oraz z dodatkiem mączki (B) [6]
RYS. 1. Zależność logarytmu lepkości od temperatury dla asfaltu czystego (A) oraz z dodatkiem mączki (B) [6]; rys.: archiwum autora

Kolejne próby, przypadające na lata 50. XX w., zaowocowały wieloma metodami poprawy właściwości asfaltu. Do dzisiaj wykorzystuje się mieszanie asfaltu z mączką mineralną, co skutkuje wyraźnym wzrostem lepkości surowca, zależnym od ilości użytej mączki oraz od jej składu mineralogicznego i granulometrycznego [1-9].

Zaleca się stosowanie tzw. mączek zasadowych, wykonanych ze skał, takich jak wapień lub marmur o dobrej adhezji ziaren do asfaltu (zawartość Si02<50%) [1-4].

Przedstawiony sposób modyfikacji stosowany jest współcześnie, np. podczas produkcji wierzchniej warstwy papy. Znane są technologie produkcji mieszanek bitumicznych (np. klej asfaltowy Shell Tixophalte), które uwzględniają użycie mączek krzemionkowych (skała kwaśna), zawierających więcej niż 50% SiO2 [1-4].

Na RYS. 1. przedstawiono zależność logarytmu lepkości od temperatury dla asfaltu czystego oraz z dodatkiem mączki. Obserwuje się utwardzenie asfaltu spowodowane dodatkiem mączki, powodujące polepszenie właściwości użytkowych w wyższej temperaturze [6].

Druga z historycznych metod modyfikacji asfaltów używanych do produkcji budowlanych mas hydroizolacyjnych polega na dodaniu do asfaltu tzw. mleczka kauczukowego. Najczęściej stosowane są produkty wytwarzane na bazie kauczuku chloroprenowego (CR), butadienowo-styrenowego (SBR) lub naturalnego [6].

 

Współcześnie z wykorzystaniem lepiszcza asfaltowo-kauczukowego produkuje się masy do wykonywania na zimno izolacji wodochronnych oraz masy emulsyjne do konserwacji pokryć dachowych (na rynku polskim znane pod nazwami handlowymi: Gum-Bit, Dysperbit) [6].

Zobacz też: Materiały do wykonywania hydroizolacji podziemnych części budynków i budowli

Intensywny rozwój chemii polimerów w drugiej połowie lat 70. XX wieku oraz kryzys naftowy w 1973 roku spowodowały upowszechnienie technologii asfaltów modyfikowanych. Modyfikator asfaltu powinien spełniać następujące warunki:

 • być tani,
 • być odporny na degradację podczas mieszania z asfaltem w wysokiej temperaturze,
 • poprawiać właściwości asfaltu w wysokiej i niskiej temperaturze,
 • trwale utrzymywać polepszone właściwości, po wymieszaniu z asfaltem, podczas przechowywania wyrobu i jego eksploatacji.

Do modyfikatorów asfaltów zalicza się [6]:

 • polimery: elastomery i plastomery,
 • środki adhezyjne,
 • miał gumowy oraz lateksy,
 • mączki mineralne,
 • żywice syntetyczne,
 • związki organometaliczne,
 • antyutleniacze,
 • siarkę,
 • oleje popirolityczne,
 • węglowodory,
 • włókna.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.