Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

KAEFER: Niezmiennie jesteśmy liderem, z kryzysów wychodzimy silniejsi

Rozmowa z Tomaszem Kalejtą - prezesem zarządu firmy KAEFER SA
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 9/2015  |  25.09.2015
Tomasz Kalejta - prezes zarządu firmy KAEFER SA
Tomasz Kalejta - prezes zarządu firmy KAEFER SA
KAEFER SA

Tomasz Kalejta - prezes zarządu firmy KAEFER SA, w rozmowie z Jarosławem Guzalem, o rynku izolacji przemysłowych.

Proszę opowiedzieć w kilku zdaniach o firmie KAEFER.

KAEFER jest firmą globalną, która w zakresie dyscyplin, jakimi się zajmuje, jest największa na świecie. W 1918 r. Carl Kaefer stworzył firmę specjalizującą się w dostawie materiałów izolacyjnych i usługach dla przemysłu stoczniowego. Jego pomysłem było użycie torfu do izolacji ścian w chłodniach. Można powiedzieć, że wtedy narodziła się wizja efektywności energetycznej.

Szybki rozwój firmy udowodnił, że Carl Kaefer świetnie wyczuł potrzebę czasów. Wkrótce rozwinięto nowe rynki i otworzono oddziały na całym świecie.Od tego czasu, KAEFER stał się wiodącym dostawcą najbardziej profesjonalnych i kompleksowych usług i rozwiązań dla przemysłu, Marine & Offshore i firm budowlanych na świecie.

Koncern jest firmą rodzinną. Jako międzynarodowa firma dysponujemy potężnym zapleczem w postaci wiedzy technicznej i umiejętności zarządzania projektami.

W Polsce specjalizujemy się w montażu izolacji ciepło- i zimnochronnej oraz akustycznej, pracach antykorozyjnych i biernym zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Ponadto działamy na rynku rusztowań i prowadzimy prace ogólnobudowlane.

W tym kontekście KAEFER w Polsce ma krótką historię…

Nie do końca. KAEFER zakupił najpierw spółkę Termoizolacja z Zabrza, której historia sięga aż 1947 roku. W późniejszym czasie do Termoizolacji dołączył Izokor z Płocka. W 2009 roku w wyniku połączenia obu spółek powstał ­KAEFER SA. W Polsce nasza firma posiada jeszcze spółki Termokor KAEFER i Wiezat.

Pracuje Pan w firmie KAEFER od 2012 roku. Jakie wówczas zadania przed Panem postawiono?

W KAEFERZE pracuję od maja 2012 r., więc już ponad 3 lata. Rozpocząłem pracę na stanowisku Operacyjnego Dyrektora Regionalnego na Europę Wschodnią i Rejon Kaspijski. Od roku jestem również prezesem zarządu ­KAEFERA w Polsce.

Kilka ostatnich lat nie należało do najłatwiejszych. Również KAEFER nie osiągał oczekiwanych rezultatów. W ubiegłym roku przyjęliśmy plan naprawczy na najbliższe lata, co wiązało się między innymi ze zmianami w zarządzie. Niezbędne były również redukcje wśród pracowników administracyjnych.

Efekty wprowadzonych zmian są już widoczne. Od listopada zeszłego roku co miesiąc KAEFER stale odnotowuje dodatni wynik operacyjny. Ten rok zakończymy więc zgodnie z planami. Zmiany, które wprowadziliśmy, zadziałały.

Czy zaistniała kryzysowa sytuacja była efektem połączenia firm Termoizolacja i Izokor w 2009 r.?

Nie wiem, czy miało to aż takie znaczenie, czy po prostu był to efekt trudnej sytuacji na rynku. Bardziej prawdopodobna przyczyna to szybki wzrost KAEFERA. Termoizolacja w momencie przejmowania przez KAEFER generowała 25 mln zł obrotu.

W przypadku firmy Izokor było to około 60 mln zł. Jednak w pewnym momencie nasza firma urosła do poziomu 200 mln zł obrotu. Potrzebowaliśmy czasu na dopracowanie nowych procedur, procesów oraz sposobów nadzorowania tak dużych projektów. Musieliśmy również zweryfikować nasze priorytety.

Zobacz też: Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne

Obecnie nie skupiamy się na tym, aby mieć wielkie obroty. Obrót jest oczywiście ważny, ale aktualnie o wynikach decydują marże. Dostarczamy klientowi najwyższą jakość i gwarancje. A to kosztuje. Realizujemy więc projekty, których marża gwarantuje pokrycie kosztów oraz pozwala nam uzyskać rozsądny przychód z punktu widzenia KAEFERA i naszego klienta.

Co to znaczy być liderem w Polsce? Jaki to jest obecnie udział na rynku?

Szacujemy, że w typowych izolacjach przemysłowych nasz udział w rynku osiągnął poziom ok. 30%.

Ciężko jest oszacować ten rynek, ponieważ jest on w wielu obszarach bardzo rozdrobniony. O pozycji lidera decydują wskaźnik udziału w rynku i stała, najwyższa jakość wykonywanych usług. Spełniamy powyższe kryteria. Jesteśmy liderem na rynku polskim w branży izolacji przemysłowych.

Na ile zyskowność firmy jest uzależniona od dużych inwestycji w Polsce? Czy to na nich najwięcej zarabiacie?

Nie, wręcz przeciwnie. Na dużych inwestycjach marże są troszkę niższe, ze względu na zatrudnianie wielu podwykonawców. Na małych projektach - wyższe, ponieważ wykonujemy je samodzielnie.

 

 

Z tych wszystkich prac, jakie prowadzicie, które stanowią największy biznes dla firmy KAEFER?

Prace związane z izolacją ciepłochronną to 80% naszego obrotu. Zwykle są to prace na rzecz energetyki, rafinerii, zakładów chemicznych, papierniczych itp. Niezależnie od tego szukamy dla siebie również nowych obszarów działania.

Dużo obiecuję sobie po rynku zabezpieczeń antykorozyjnych i przeciwpożarowych. To jest przyszłość i tu powinniśmy się rozwijać. To samo dotyczy rusztowań. Rynek rusztowań w Polsce jest dość nasycony, ale widzę tam miejsce również dla nas.

Nad czym Pan jako osoba zarządzająca firmą obecnie najbardziej się koncertuje?

Dla mnie podstawowym celem jest utrzymanie przez KAEFER SA pozycji lidera oraz stały wzrost wartości spółki. To jest najważniejsze. Skupiamy się więc na poprawie efektywności naszej pracy.

Wszelkie podejmowane przez nas w tym celu działania, wspomagające realizację powyższych celów, wpisują się w aktualną, globalną strategię KAEFER - strategię RED, która koncentruje się na trzech aspektach:  

  • R - recognized, tj. byciu firmą rozpoznawalną z uwagi na zbiór cech charakterystycznych tylko dla KAEFERA,
  • E - efficient - dążeniu do ciągłego doskonalenia w każdym aspekcie naszej działalności. W tym obszarze wdrażamy na projektach filozofię Lean, stanowiącą swego rodzaju nowość na rynku budowlanym, a pozwalającą nam polepszyć naszą wydajność oraz wyniki.
  • D - different, czyli bycie odmiennym, pozytywnie wyróżniającym się na tle konkurencji i przez to docenionym przez klienta.

Działania zgodne z przyjętą strategią RED oraz zmiany, jakie wprowadziliśmy w KAEFER SA, pozwolą nam lepiej przygotować się na okres kilkuletniej koniunktury.

Rozpoczął się okres bardzo dużych inwestycji w polskiej energetyce, przy realizacji których chcemy być obecni. W tej sytuacji szczególnie ważną rzeczą jest dla mnie utrzymanie stałego zespołu fachowców.

Nasza firma opiera się na ich fachowości i umiejętnościach. Dlatego przykładamy dużą uwagę do zapewnienia naszym pracownikom bezpiecznych i satysfakcjonujących warunków pracy i płacy.

Na ile sytuacja związana ze zwolnieniami w firmie wpłynęła na zatrudnione w firmie osoby. To dla wszystkich nie było i nie jest łatwe…

To prawda. Zaistniała sytuacja również dla mnie nie była łatwa. Jednak podjęte przez nas działania jak wspomniałem wcześniej były niezbędne. W chwili obecnej program naprawczy jest już za nami i nie przewiduję żadnych dalszych ruchów kadrowych.

Firma jest stabilna i nie wymaga radykalnych działań. Bardzo zależy nam na tym, aby pracownicy mieli tego świadomość i mieli poczucie, że ich stanowiska pracy są w pełni bezpieczne. Pracujemy nad tym podczas licznych spotkań i dyskusji z załogą.

Chciałbym jeszcze wrócić do wątku marży i jej wielkości w bieżącej działalności firmy. Czy obecny jej poziom na rynku według Pana jest optymalny?

To bardzo delikatny temat, ponieważ większa marża zazwyczaj oznacza większy koszt dla naszego klienta.

Przeczytaj: Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych

KAEFER podszedł do tego zagadnienia zgoła inaczej i wydaje się, że znalazł rozwiązanie. Generujemy wzrost marży, zwiększając efektywność pracy i optymalizując procesy. Jest to możliwe poprzez zastosowanie narzędzi Lean i w naszym przypadku to naprawdę działa.

Już dziś po wdrożeniu pilotażowych programów Lean na kilku projektach poprawiliśmy znacznie wydajność. To wielki sukces, bo to oznacza wzrost naszej marży przy zachowaniu optymalnych względem sytuacji rynkowej i równocześnie satysfakcjonujących klienta warunków cenowych.

Lean to sposób zarządzania. To swego rodzaju filozofia, w ramach której przyglądamy się procesom, szukamy strat i sposobów ich eliminacji. Staramy się zlikwidować elementy zbędne, które nie generują przychodu.

Na koniec mam pytanie już stricte techniczne. Czy w zakresie stosowanych technologii w tej branży spodziewa się Pan jakiś zmian? Czy ten rynek przejawia parcie, żeby stosować tu jakieś nowe rozwiązania?

Produktem podstawowym, stosowany ­masowo w naszej pracy jest kamienna wełna mineralna, optymalna w pracy w wysokich temperaturach, w których pianki czy styropiany nie wchodzą w grę.

Oczywiście pojawiają się w naszej branży nowe produkty i technologie, jednak są przeznaczone dla ściśle określonych, specyficznych warunków i są zazwyczaj niezwykle kosztowne. Przykładem takiego produktu może być aerożel. Są to jednak jednostkowe przykłady i raczej te rozwiązania nie zmienią rynku izolacji w najbliższej przyszłości.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.