Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Solar shading devices in energy efficient buildings - selected legal requirements
mgr inż. Jerzy Żurawski  |  IZOLACJE 7/8/2015  |  18.07.2016  |  1
Okiennica budynku mieszkalnego
Okiennica budynku mieszkalnego
arch. J. Żurawskiego
Ciąg dalszy artykułu...

Markizy

To zasłony zewnętrzne wykonane z tkaniny, instalowane w obrębie otworów okiennych w celu ochrony wnętrza obiektu przed promieniowaniem słonecznym, co ogranicza nagrzanie i nadmierne naświetlenie pomieszczeń, i olśnieniem.

Zamontowane nad tarasami i balkonami oraz placówkami handlowo-usługowymi (jak restauracje i kawiarnie na otwartym powietrzu), oprócz zapewnienia zacienienia, ochraniają przed opadami atmosferycznymi. Mogą również stanowić ciekawy element wystroju elewacji i podkreślać walory architektoniczne obiektu.

Markizy są zasłonami rozciąganymi (rozwijanymi) i wciąganymi (zwijanymi) w płaszczyźnie poziomej lub skośnej. Mogą być unieruchamiane w położeniu pośrednim.

Korzystną alternatywą wszelkiego rodzaju stałych zadaszeń są markizy z ramionami składanymi. Ten typ zasłony zewnętrznej jest rozwiązaniem nowoczesnym, bardzo uniwersalnym oraz ekonomicznym, jest w stanie chronić teren o powierzchni nawet do 80 m2 przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych (szczególnie promieni słonecznych).

FOT. 5. Markizy nad restaurację na Korcie Centralnym Wimbeldonu; fot. archiwum J. Żurawskiego FOT. 6. Markizy oraz markizolety w budynku biurowo-usługowym (Monachium); fot. archiwum J. Żurawskiego

Konstrukcja markizy oparta jest o kwadratową metalową belkę mocującą, do której zamontowana jest rura nawojowa oraz wsporniki ramion składanych. Wewnątrz ramion zainstalowane są sprężyny, które za pomocą łańcucha lub linki stalowej powodują prostowanie ramion i rozwijanie kurtyny markizy.

Przeczytaj także: Balkony jako systemy szklarniowe

Wsporniki ramion mają konstrukcję umożliwiającą płynną regulację nachylenia kurtyny markizy w zakresie od 0° do 90°. Markiza może być wyposażona w daszek ochronny lub szczelnie zamkniętą kasetę, mieszczącą rurę nawojową z zawiniętą kurtyną z tkaniny oraz składane ramiona.

Żaluzje wielkogabarytowe

FOT. 7. Łamacze światła na budynku biurowym (Londyn); fot.: archiwum J. Żurawskiego FOT. 8. Osłony przeciwsłoneczne usytuowane w dużej odległości od okien (Augsburg); fot.: archiwum J. Żurawskiego
   
FOT. 9. Łamacze światła na budynku użyteczności publicznej (Londyn); fot.: archiwum J. Żurawskiego FOT. 10. Łamacze światła na budynku biurowym (Londyn); fot.: archiwum J. Żurawskiego

Konstrukcje te zwane są często łamaczami światła. To ekrany montowane na zewnątrz budynków w obrębie okien w pozycji poziomej, pionowej lub skośnej i mają za zadanie ochraniać przed przenikaniem promieni słonecznych do pomieszczeń.

Osłony przeciwsłoneczne występują jako stałe oraz ruchome, zwane także nastawnymi. Osłony zewnętrzne stałe charakteryzują się zamontowanymi na stałe rozwiązaniami, np. listwami lub różnego rodzaju ażurowymi pomostami, ograniczającymi oddziaływanie słońca na budynek.

Przy ich stosowaniu ważnym zagadnieniem jest określenie wysięgu, czyli długości, a w przypadku listew również kształtu i kąta usytuowania. Jeżeli wysięg osłony jest za duży, to może być ona podzielona na elementy umieszczone jeden nad drugim przed oknem, co jednak ogranicza widoczność z budynku.

Osłony posiadają konstrukcję uniemożliwiającą przenikanie promieni słonecznych między poszczególnymi listwami i są mocowane na ścianie w takiej odległości, aby okno było skutecznie zacienione także przy wysokim położeniu słońca.

Same listwy wykonywane są głownie ze stopów aluminium, co oprócz lekkości zapewnia swobodne wydłużanie.

Osłony zewnętrzne ruchome umożliwiają każdorazowo odpowiednie ustawienie listew w zależności od położenia słońca (mogą być bardziej lub mniej przymknięte).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2015

Komentarze

(1)
LeonNowy | 04.12.2019, 11:11
I tak większość kieruje się walorami estetycznymi a nie jakimiś dziwnymi wyliczeniami, które dla normalnego człowieka nic nie mówią.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.