Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Use of geotextiles of different thickness to protect geomembrane punctured in laboratory conditions

Geosyntetyki służą mi.in do uszczelniania podłoża.
Griltex

Geosyntetyki służą mi.in do uszczelniania podłoża.


Griltex

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem zastosowania tych materiałów w kilku funkcjach jednocześnie jest budowa dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych.

Zobacz także

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Przykłady praktycznego zastosowania kruszyw lekkich

Przykłady praktycznego zastosowania kruszyw lekkich Przykłady praktycznego zastosowania kruszyw lekkich

W artykule dotyczącym zastosowania kruszyw lekkich przedstawiono charakterystykę podstawowych parametrów kruszyw lekkich, omówiono zastosowanie betonów lekkich, m.in. w budownictwie drogowym i prefabrykacji...

W artykule dotyczącym zastosowania kruszyw lekkich przedstawiono charakterystykę podstawowych parametrów kruszyw lekkich, omówiono zastosowanie betonów lekkich, m.in. w budownictwie drogowym i prefabrykacji elementów betonowych domów pasywnych.

mgr inż. Wojciech Salik , dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Karol Plesiński Modelowanie pracy geodrenu zabudowanego w płaszczyźnie poziomej

Modelowanie pracy geodrenu zabudowanego w płaszczyźnie poziomej Modelowanie pracy geodrenu zabudowanego w płaszczyźnie poziomej

Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają...

Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają bardzo istotną rolę w zakresie obniżenia materiało- i transportochłonności w budownictwie inżynieryjnym, wymieniane są obligatoryjnie w specyfikacjach robót.

dr inż. Barbara Słomka-Słupik Zbiorniki na nieczystości płynne. Korozja. Zabezpieczenia

Zbiorniki na nieczystości płynne. Korozja. Zabezpieczenia Zbiorniki na nieczystości płynne. Korozja. Zabezpieczenia

Żelbet nie jest trwałym kompozytem budowlanym. Korozji ulegają zarówno składniki stwardniałego betonu, jak i stal zbrojeniowa. Mimo to jest najczęściej stosowany do budowy zbiorników oczyszczalni ścieków...

Żelbet nie jest trwałym kompozytem budowlanym. Korozji ulegają zarówno składniki stwardniałego betonu, jak i stal zbrojeniowa. Mimo to jest najczęściej stosowany do budowy zbiorników oczyszczalni ścieków i zbiorników na inne ciecze.

Zastosowanie materiałów geosyntetycznych do budowy dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych (RYS. 1) ma uniemożliwiać kontakt odpadów i produktów ich rozkładu z wodami powierzchniowymi i gruntowymi.

Tego typu osłony buduje się z wykorzystaniem konstrukcji kompozytowych, czyli układanych stycznie różnych rodzajów geosyntetyków, takich jak geomembrany, geowłókniny czy maty bentonitowe, gdzie poszczególne elementy pakietu pełnią różne funkcje - geomembrany i maty bentonitowe stanowią nieprzepuszczalną barierę, a geowłókniny chronią materiały uszczelniające przed przebiciem, separują [1].

Podatność na przebicie to jedna z głównych wad geosyntetyków [2]. W wypadku dna składowiska odpadów ryzyko przebicia stwarzają zarówno same odpady, jak i ostre cząstki gruntu pod składowiskiem [3, 4].

Zaprojektowanie skutecznej przesłony uszczelniającej wymaga więc odpowiedniego doboru materiałów składających się na kompozyt, z uwzględnieniem warunków, w jakich materiały te będą funkcjonować [5, 6].

Celem badań przedstawionych w artykule było określenie podatności na przebicie geosyntetyków układanych w różnych konfiguracjach.

Analizie poddano średnice przebić poszczególnych kompozytów (z uwzględnieniem wartości sił przebicia zmierzonych w czasie badań), aby wskazać, jaki układ przeniesie w sposób najmniej urazowy uszkodzenia, na które będzie narażony w trakcie eksploatacji.

 

ABSTRAKT

W artykule przestawiono wyniki badań podatności na przebicie geosyntetyków układanych w różnych konfi-guracjach. Analizie poddano średnice przebić poszczególnych kompozytów (z uwzględnieniem wartości sił przebicia zmierzonych w czasie badań). Wskazano, jaki układ przeniesie uszkodzenia w sposób najmniej urazowy.

The article presents the results of puncture resistance of geosynthetic materials laid in different configura-tions. The analysis covers the diameters of puncture holes in specific composites (accounting for the values of puncture forces measured during the tests). The article presents a system that would transfer damage with as little injury as possible.

Materiały i metody badań

Badania przeprowadzono na dwóch typach geomembran oraz sześciu typach geowłóknin (TABELA). Badane geomembrany (Gm1 i Gm2) wytworzono z polietylenu o wysokiej gęstości, różniły się jedynie grubością (1,0 mm i 2,0 mm).

Pod względem technologii wykonania były takie same (obustronnie gładkie). Wszystkie użyte do badań geowłókniny wytworzono z włókien polipropylenowych ciągłych lub ciętych.

Przykładowy przekrój przez zamknięte składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne

RYS. 1. Przykładowy przekrój przez zamknięte składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne: 1 - darnina, 2 - warstwa rekultywacyjna, 3 - warstwa drenażu wodnego, 4 - warstwa drenażu gazowego, 5 - odpady komunalne, 6 - warstwa uszczelnienia mineralnego; rys.: archiwa autorów

Na geowłókninie o gr. 0,7 mm (Gw1) widać wyraźne ułożone w jednym kierunku (wzdłużnie) włókna ciągłe, sklejone chemicznie od strony dolnej. Pozostałe geowłókniny (Gw2-Gw6) o gr. od 1,3 mm do 5,9 mm należą do geowłóknin igłowanych. 

Badania przeprowadzono na prasie pionowej (FOT. 1). Służy ona do badania próbek gruntu oraz innych materiałów na ściskanie i zginanie przy nacisku do 50 kN.

Ogólna charakterystyka badanych geosyntetyków

TABELA. Ogólna charakterystyka badanych geosyntetyków

Na maszynie zamontowano zestaw do badania przebicia materiałów geosyntetycznych zgodnie z normą PN-EN 14574:2005 [7]. Zestaw składał się z aluminiowej płytki o gr. 3 mm ułożonej na stalowej płycie, tłoka zakończonego stalową piramidką (o 4 bokach i kącie wierzchołkowym 90°) oraz obwodu elektrycznego sygnalizującego moment przebicia (FOT. 2).

Próbki materiałów wykorzystane do badań miały wymiary 100×100 mm (FOT. 3). Przygotowano po 5 próbek każdego geosyntetyku do badania „na sucho" i 5 do badania "na mokro", czyli próbek nawodnionych. Próbki przeznaczone do badań na mokro zostały uprzednio umieszczone w pojemniku z wodą o temp. 19°C na 72 godz. przy całkowitym zanurzeniu.

Badania przeprowadzono w dwóch seriach:

  • seria pierwsza obejmowała geomembranę o gr. 1 mm (Gm1) badaną samodzielnie oraz w osłonie z 6 typów geowłóknin (Gw1-Gw6). Badania przeprowadzono na sucho i na mokro (razem 14 próbek);
  • seria druga obejmowała badanie (także na sucho i mokro) geomembrany o gr. 2 mm (Gm2), również sa-modzielnie oraz w osłonie z geowłóknin, jak w serii pierwszej (razem 14 próbek).
Stanowisko badawcze: prasa hydrauliczna

FOT. 1. Stanowisko badawcze: prasa hydrauliczna; archiwa autorów

Łącznie badaniu poddano 28 próbek i kombinacji geosyntetyków. Każdą próbkę zbadano w 5 powtórzeniach, dzięki czemu uzyskano 140 wartości średnic otworów przebicia (FOT. 4. i FOT. 5.). Prezentowane dane dla każdej z próbek stanowią wartości uśrednione z 5 powtórzeń.

Wyniki i analiza

Aby ułatwić analizę danych, pomierzone średnice przebicia poszczególnych próbek przedstawiono w formie graficznej (RYS. 2.RYS. 3.RYS. 4. i RYS. 5.).

FOT. 2. Stanowisko badawcze: przebicie na podłożu nieodkształcalnym; archiwa autorów FOT. 3. Płytka aluminiowa, na której przebijano geosyntetyki; archiwa autorów
FOT. 4. Miejsce przebicia geowłókniny; archiwa autorów FOT. 5. Miejsce przebicia geomembrany; archiwa autorów

Zestawiono wartości uzyskane w badaniach próbek suchych i hydratyzowanych. 

 Analiza wyników badań przeprowadzonych w serii pierwszej (geomembrana Gm1 i geowłókniny) wskazuje, że:

  • średnice przebicia dolnej strony geomembrany są małe i zbliżone do siebie (RYS. 2). Średnice te są więk-sze w przypadku próbek badanych na mokro;
  • średnice przebicia górnej strony geomembrany (RYS. 3.) zmniejszają się mniej więcej trzykrotnie, kiedy zastosuje się warstwę osłaniającą z geowłókniny (w odniesieniu do próbek na sucho).
RYS. 2. Średnice przebicia na dolnej stronie geomembrany Gm1 w osłonie z geowłóknin Gw1-Gw6 (badania na sucho i mokro); rys.: archiwa autorów RYS. 3. Średnice przebicia na górnej stronie geomembrany Gm1 w osłonie z geowłóknin Gw1-Gw6 (badania na sucho i mokro); rys.: archiwa autorów
RYS. 4. Średnice przebicia na dolnej stronie geomembrany Gm2 w osłonie z geowłóknin Gw1-Gw6 (badania na sucho i mokro); rys.: archiwa autorów RYS. 5. Średnice przebicia na górnej stronie geomembrany Gm2 w osłonie z geowłóknin Gw1-Gw6 (badania na sucho i mokro); rys.: archiwa autorów

W badaniach na mokro średnice są większe. Wraz z zastosowaniem grubszych geowłóknin różnice między średnicami w badaniach próbek suchych i hydratyzowanych się zmniejszają.

Wyniki badań przeprowadzonych w serii drugiej (geomembrana Gm2 i geowłókniny) pozwalają na sformułowanie następujących wniosków (RYS. 4. i RYS. 5.):

  • średnice przebicia dolnej strony geomembrany są mniej więcej dwukrotnie mniejsze w porównaniu ze średnicami po stronie górnej;
  • średnice przebicia górnej strony geomembrany są zbliżone do siebie w wypadku zastosowania osłony z grubszych geowłóknin.

Efektywna średnica przebicia po dolnej stronie membrany Gm1 wahała się od 0,52 mm do 0,68 mm przy badaniu na sucho, dla próbek hydratyzowanych wyniosła od 0,58 mm do 0,80 mm.

W odniesieniu do geomembrany Gm2 o gr. 2,0 mm pomierzone średnice powstałych uszkodzeń po stronie dolnej wyniosły 0,56-1,20 mm, a próbek hydratyzowanych - 0,56-1,20 mm.

Podsumowanie

Podczas budowy warstwy dennej składowiska bardzo często wykorzystuje się (oprócz materiałów naturalnych – iłu, żwiru) geosyntetyki. Są to materiały wytworzone z tworzyw termoplastycznych, takich jak polipropylen, polietylen, poliester, poliuretan, polichlorek winylu, rzadziej poliamid, polistyren i poliakrylonitryl.

Na wymaganej warstwie uszczelnienia mineralnego [8] można ułożyć geomembranę, wyrób zasadniczo nieprzepuszczalny dla substancji płynnych i gazów, jednak mało odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Geomembrany ochrania się obustronnie warstwą geowłókniny, która zabezpiecza głównie przed przebiciem, zarówno w czasie budowy składowiska, jak i w czasie jego eksploatacji. W praktyce każda geomembrana może przeciekać z powodu nieszczelnych złączy, niedokładności w wykonaniu folii i uszkodzeń powstałych podczas montażu.

Warto uzyskać gwarancję szczelności od wykonawcy uszczelnienia, gdyż najwięcej zależy od procesu łączenia geomembran (temperatury, materiałów, kontroli jakości spawów itp.).

Przedstawione badania wykonano według normowej procedury standaryzującej proces powstawania uszkodzeń na podłożu nieodkształcalnym.

Wielkość uszkodzonej powierzchni zależy wyłącznie od zastosowanej geowłókniny chroniącej geomembranę od strony przebicia.

W praktyce ważny jest dokładny kontakt z podłożem, a także to, by geomembrana była ułożona wprost na warstwie słabo przepuszczalnej, co wydatnie zmniejsza prędkość przesączania się odcieków.

Literatura

1. P. Wodziński, "Wykorzystanie odpadów mineralnych w budowie składowisk odpadów komunalnych", "Annual Set The Environment Protection. Rocznik Ochrona Środowiska", nr 11/2009, s. 485-496.
2. H.J. Xie, Y.M. Chen, Z.H. Lou, "An Analytical Solution to Contaminant Transport Through Composite Liners with Geomembrane Defects", "Science China Technological Sciences", vol. 5/2010, s. 1424-1433.
3. R.W.I. Brachman, S. Gudina, "Gravel Contacts and Geomembrane Strains for a GM/CCL Composite Liner", "Geotextiles and Geomembranes", vol. 26/2008, s. 448-459.
4. J.F. Lupo, K.F. Morrison, "Geosynthetic Design and Construction Approaches in the Mining Industry", "Geotextiles and Geomembranes", vol. 25/2007, s. 96-108.
5. M. Piotrowska, "Wpływ rodzaju podłoża na uszkodzenia mechaniczne geowłóknin", "Zeszyty Naukowe Politechniki Białostockiej", z. 29/2006, s. 181–189.
6. R.K. Rowe, M.Z. Islam, "Impact of Landfill Liner Time-Temperature History on the service Life of HDPE Geomembranes", "Waste Management", vol. 29/2009, s. 2689-2699.
7. PN-EN 14574:2005, "Geosyntetyki. Wyznaczanie oporu na przebicie piramidką geosyntetyków osłonowych". 
8. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (DzU 203.61.549 z dnia 10 kwietnia 2003 r.).
9. M. Cholewa, "Wpływ wbudowania geomembrany oraz elementów drenujących na filtrację przez nasyp z mieszanki popioło­ żużlowej", "Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich", 2/IV/2012, s. 105-115.
10. R.M. Koerner, "Designing with Geosynthetics. Pearson Prentice Hall", Upper Saddle River.
11. F. Tatsuoka, "Geosynthetics Engineering, Combining Two Engineering Disciplines. Special Lecture", 4th GeoSynthetics Asia, Shanghai, June 2008.
12. C. Venkataramaiah, "Geotechnical Engineering", New Age International Publishers, Daryaganj, Delhi 2006.
13. M. Cholewa, M. Steczko, E. Zawisza, "Wpływ cyklicznego zamrażania - rozmrażania na wytrzymałość na przebicie geosyntetyków", "Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych", z. 532/2008, s. 55-65.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Rafał Rafał, 05.03.2018r., 14:53:21 Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego producenta. Jak wszyscy wiemy, towar lepszej jakości daje lepsze rezultaty. Osobiście u siebie użyłem producenta geomembran i geokompozytów. Efekt jest rewelacyjny. Wilgoć nie przechodzi przez membrany, jest ładnie izolowana. Dodatkowo zastosowałem korytka odprowadzające wzdłuż działki. Całkowity rezultat oceniam na na 4+. Wiadomo teren robi swoje, stąd nie mogę dać pełnej 5.

Powiązane

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Wpływ zbrojenia rozproszonego na pracę posadzek na gruncie

Wpływ zbrojenia rozproszonego na pracę posadzek na gruncie Wpływ zbrojenia rozproszonego na pracę posadzek na gruncie

Temat zachowania się posadzek przemysłowych z dodatkiem zbrojenia rozproszonego (ang. fiber reinforced concrete – FRC) ma charakter interdyscyplinarny. Dlaczego? Otóż nie jest związany tylko z inżynierią...

Temat zachowania się posadzek przemysłowych z dodatkiem zbrojenia rozproszonego (ang. fiber reinforced concrete – FRC) ma charakter interdyscyplinarny. Dlaczego? Otóż nie jest związany tylko z inżynierią lądową i geotechniką, ale również z inżynierią materiałową. W rezultacie do poprawnego rozumienia pracy posadzki wymagana jest wszechstronna wiedza, której rozwój jest korzystny dla szerokiej grupy inżynierów oraz wykonawców. Ponadto ciągle jesteśmy świadkami rozwijających się nowych materiałów i...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Julia Blazy Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien syntetycznych

Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien syntetycznych Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien syntetycznych

Beton zbrojony włóknami tzw. fibrobeton, otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki betonowej włókien stalowych lub niemetalicznych np. syntetycznych.

Beton zbrojony włóknami tzw. fibrobeton, otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki betonowej włókien stalowych lub niemetalicznych np. syntetycznych.

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Rosita Norvaišienė Rozkład temperatury systemu ETICS z zastosowaniem styropianu i wełny – badania laboratoryjne

Rozkład temperatury systemu ETICS z zastosowaniem styropianu i wełny – badania laboratoryjne Rozkład temperatury systemu ETICS z zastosowaniem styropianu i wełny – badania laboratoryjne

Ochrona cieplna ścian zewnętrznych jest nie tylko jednym z podstawowych zagadnień związanych z oszczędnością energii, ale wiąże się również z komfortem użytkowania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi....

Ochrona cieplna ścian zewnętrznych jest nie tylko jednym z podstawowych zagadnień związanych z oszczędnością energii, ale wiąże się również z komfortem użytkowania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego pomieszczeń, nieposiadających w większości przypadków instalacji chłodzenia, dotyczy całego roku, a nie tylko okresu ogrzewczego.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr inż. Wojciech Mazur , mgr inż. Remigiusz Jokiel Badania wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów z autoklawizowanego betonu komórkowego

Badania wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów z autoklawizowanego betonu komórkowego Badania wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów z autoklawizowanego betonu komórkowego

Celem badań przedstawionych w artykule jest określenie wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów wykonanych z autoklawizowanego betonu komórkowego.

Celem badań przedstawionych w artykule jest określenie wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów wykonanych z autoklawizowanego betonu komórkowego.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Bilans cieplny fragmentu ściany osłonowej z oknem przy różnej orientacji

Bilans cieplny fragmentu ściany osłonowej z oknem przy różnej orientacji Bilans cieplny fragmentu ściany osłonowej z oknem przy różnej orientacji

Artykuł przedstawia autorskie badanie bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z jednoskrzydłowym oknem z PVC w budynku mieszkalnym zależne od pola powierzchni okna, szerokości elementów ramy, współczynników...

Artykuł przedstawia autorskie badanie bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z jednoskrzydłowym oknem z PVC w budynku mieszkalnym zależne od pola powierzchni okna, szerokości elementów ramy, współczynników przenikania ciepła oszklenia i ramy oraz przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla orientacji północnej w warunkach klimatycznych Białegostoku.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych

Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych

Choć metoda iniekcji chemicznej przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci w murach jest znana i z rosnącym powodzeniem stosowana od ponad sześćdziesięciu lat [1, 2], wciąż nie doczekała się międzynarodowej...

Choć metoda iniekcji chemicznej przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci w murach jest znana i z rosnącym powodzeniem stosowana od ponad sześćdziesięciu lat [1, 2], wciąż nie doczekała się międzynarodowej normy lub chociażby sposobu oceny, który zostałby uznany za standard międzynarodowy. Co więcej, przed 1 stycznia 2017 roku produkty te w ogóle nie były wyrobami budowlanymi w myśl Ustawy o wyrobach budowlanych [3].

prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz Starzenie się okładzin elewacji wentylowanych z płyt włóknisto-cementowych

Starzenie się okładzin elewacji wentylowanych z płyt włóknisto-cementowych Starzenie się okładzin elewacji wentylowanych z płyt włóknisto-cementowych

Elewacja wentylowana jest to zespół odpowiednio dobranych elementów tworzący kompletny system elewacyjny. Na system ten składają się: podkonstrukcja zwana inaczej rusztem, izolacja termiczna, szczelina...

Elewacja wentylowana jest to zespół odpowiednio dobranych elementów tworzący kompletny system elewacyjny. Na system ten składają się: podkonstrukcja zwana inaczej rusztem, izolacja termiczna, szczelina wentylacyjna i okładzina elewacyjna, wykonywana obecnie najczęściej z płyt włóknisto-cementowych.

dr inż. Małgorzata Niziurska, mgr inż. Barbara Chruściel, dr inż. Michał Wieczorek Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW

Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW

Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest jednym z siedmiu podstawowych wymagań stawianych budynkom [1]. Stało się ono również bardzo ważnym tematem, szczególnie w odniesieniu do materiałów stosowanych na...

Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest jednym z siedmiu podstawowych wymagań stawianych budynkom [1]. Stało się ono również bardzo ważnym tematem, szczególnie w odniesieniu do materiałów stosowanych na elewacjach, które po pożarach we Frankfurcie (2012) i Grenfell Tower w Londynie (2017) zostały objęte unijnymi programami badawczymi.

dr inż. Iwona Galman, dr inż. Radosław Jasiński Połączenia ścian murowych za pomocą kleju poliuretanowego

Połączenia ścian murowych za pomocą kleju poliuretanowego Połączenia ścian murowych za pomocą kleju poliuretanowego

Norma 1996-1-1+A1:2013-05P [1] wymaga, żeby ściany wzajemnie prostopadłe lub ukośne łączone były ze sobą w sposób zapewniający przekazanie z jednej ściany na drugą obciążeń pionowych i poziomych. Może...

Norma 1996-1-1+A1:2013-05P [1] wymaga, żeby ściany wzajemnie prostopadłe lub ukośne łączone były ze sobą w sposób zapewniający przekazanie z jednej ściany na drugą obciążeń pionowych i poziomych. Może to być zrealizowane przez: przewiązanie muru, łączniki lub zbrojenie przedłużone w każdą ze ścian.

dr inż. Paweł Sulik, mgr inż. Bartłomiej Sędłak Badania w zakresie odporności ogniowej elementów drewnianych

Badania w zakresie odporności ogniowej elementów drewnianych Badania w zakresie odporności ogniowej elementów drewnianych

Badania w zakresie odporności ogniowej elementów drewnianych przeprowadzane są w ściśle określonych warunkach. Oprócz właściwego dla danego elementu oraz jego zamierzonego zastosowania sposobu nagrzewania...

Badania w zakresie odporności ogniowej elementów drewnianych przeprowadzane są w ściśle określonych warunkach. Oprócz właściwego dla danego elementu oraz jego zamierzonego zastosowania sposobu nagrzewania komory badawczej istotne jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia w piecu oraz zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych przez cały czas badania.

mgr inż. Kalina Grabowska, dr hab. inż. Marcin Koniorczyk Hydrofobizacja w masie - wpływ krzemoorganicznych domieszek na właściwości mechaniczne zapraw i zaczynów cementowych

Hydrofobizacja w masie - wpływ krzemoorganicznych domieszek na właściwości mechaniczne zapraw i zaczynów cementowych Hydrofobizacja w masie - wpływ krzemoorganicznych domieszek na właściwości mechaniczne zapraw i zaczynów cementowych

Poniższy artykuł stanowi rozszerzenie i uzupełnienie treści zawartych we wcześniej opublikowanym tekście pt. "Hydrofobizacja w masie (cz.1) - wpływ krzemoorganicznych domieszek na właściwości wilgotnościowe...

Poniższy artykuł stanowi rozszerzenie i uzupełnienie treści zawartych we wcześniej opublikowanym tekście pt. "Hydrofobizacja w masie (cz.1) - wpływ krzemoorganicznych domieszek na właściwości wilgotnościowe zapraw i zaczynów cementowych" [1]. Poznaj wyniki badań wytrzymałości na ściskanie i zginanie zaprawy cementowej.

dr inż. Paweł Krause Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego

Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego

Uszkodzenia izolacji termicznych powstające w trakcie realizacji robót ociepleniowych mogą powstawać w okresach intensywnego oddziaływania promieniowania słonecznego. Materiałem termoizolacyjnym zyskującym...

Uszkodzenia izolacji termicznych powstające w trakcie realizacji robót ociepleniowych mogą powstawać w okresach intensywnego oddziaływania promieniowania słonecznego. Materiałem termoizolacyjnym zyskującym coraz większy udział w rynku budowlanym jest polistyren spieniony z dodatkami atermicznymi, powodującymi redukcję wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Tego typu rodzaj polistyrenu nazywany jest zwyczajowo styropianem grafitowym, styropianem czarnym lub też styropianem szarym.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zasolenie budynków i sposoby jego określania na potrzeby diagnostyki budowli

Zasolenie budynków i sposoby jego określania na potrzeby diagnostyki budowli Zasolenie budynków i sposoby jego określania na potrzeby diagnostyki budowli

Wilgoć oraz tzw. szkodliwe sole budowlane postrzegane są jako dwa główne czynniki wpływające na obniżenie trwałości murów [1]. Woda pod każdą ze swoich postaci może wpływać na strukturę materiałów kapilarno-porowatych...

Wilgoć oraz tzw. szkodliwe sole budowlane postrzegane są jako dwa główne czynniki wpływające na obniżenie trwałości murów [1]. Woda pod każdą ze swoich postaci może wpływać na strukturę materiałów kapilarno-porowatych (takich jak kamień, cegła, zaprawy murarskie oraz tynkarskie), prowadząc do ich destrukcji [2]. Procesy niszczenia materiału są tym intensywniejsze, im dłużej trwa zawilgacanie muru na skutek kapilarnego podciągania wilgoci, a tym samym gromadzenie się soli [2-3].

mgr inż. Remigiusz Jokiel, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych systemami FRCM w świetle badań i zaleceń normowych

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych systemami FRCM w świetle badań i zaleceń normowych Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych systemami FRCM w świetle badań i zaleceń normowych

Projektowanie wzmocnień konstrukcji powinno się prowadzić w oparciu o aktualne przepisy normowe. Oczywiście zgodnie z ustawą o normalizacji stosowanie norm nie jest obowiązkowe, ale fakt ich przywołania...

Projektowanie wzmocnień konstrukcji powinno się prowadzić w oparciu o aktualne przepisy normowe. Oczywiście zgodnie z ustawą o normalizacji stosowanie norm nie jest obowiązkowe, ale fakt ich przywołania w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, powoduje, że ich zastosowanie zapewnia spełnienie warunków stanu granicznego nośności i użytkowalności.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Przemysław Brzyski, dr hab. inż. Stanisław Fic Właściwości termoizolacyjne materiału ściennego opartego na wapnie i paździerzach konopnych

Właściwości termoizolacyjne materiału ściennego opartego na wapnie i paździerzach konopnych Właściwości termoizolacyjne materiału ściennego opartego na wapnie i paździerzach konopnych

Tradycyjne materiały termoizolacyjne, takie jak styropian, pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna, produkowane są przy wykorzystaniu paliw kopalnych, a także innych nieodnawialnych zasobów przyrody....

Tradycyjne materiały termoizolacyjne, takie jak styropian, pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna, produkowane są przy wykorzystaniu paliw kopalnych, a także innych nieodnawialnych zasobów przyrody. Ich produkcja wiąże się z dużym zużyciem energii oraz emisją dwutlenku węgla. Pojawia się także problem utylizacji tych materiałów po zakończeniu cyklu życia, wiążący się również ze znacznym nakładem energii. Zasadne jest wykorzystanie materiałów termoizolacyjnych, które mają właściwości proekologiczne...

dr inż. Jerzy Szyszka Badanie poprawy bilansu okna przez instalację dodatkowego okna wewnętrznego

Badanie poprawy bilansu okna przez instalację dodatkowego okna wewnętrznego Badanie poprawy bilansu okna przez instalację dodatkowego okna wewnętrznego

Jedną z podstawowych cech budownictwa zrównoważonego jest ograniczenie zużycia energii zarówno w trakcie budowy, jak i eksploatacji budynków. W nowo budowanych obiektach przykłada się wagę do oporu termicznego...

Jedną z podstawowych cech budownictwa zrównoważonego jest ograniczenie zużycia energii zarówno w trakcie budowy, jak i eksploatacji budynków. W nowo budowanych obiektach przykłada się wagę do oporu termicznego przegród, stosując materiały gwarantujące coraz wyższą wartość ich oporu termicznego.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Analiza bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z oknem w budynku mieszkalnym

Analiza bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z oknem w budynku mieszkalnym Analiza bilansu cieplnego fragmentu ściany osłonowej z oknem w budynku mieszkalnym

Fragment ściany osłonowej z oknem składa się z kilku różnorodnych elementów bazowych, które charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami i polami powierzchni. Ponieważ przy projektowaniu budynku należy...

Fragment ściany osłonowej z oknem składa się z kilku różnorodnych elementów bazowych, które charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami i polami powierzchni. Ponieważ przy projektowaniu budynku należy zapewnić mu najniższe możliwe zapotrzebowanie na energię, trzeba określić parametry ścian i okien w taki sposób, żeby maksymalnie wykorzystać zyski ciepła.

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Optymalizacja energetyczna funkcjonowania ściany hybrydowej

Optymalizacja energetyczna funkcjonowania ściany hybrydowej Optymalizacja energetyczna funkcjonowania ściany hybrydowej

Obecnie duży nacisk kładzie się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do celów grzewczych obiektu. Dodatkowo dąży się do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Jednym ze sposobów wykorzystania...

Obecnie duży nacisk kładzie się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do celów grzewczych obiektu. Dodatkowo dąży się do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Jednym ze sposobów wykorzystania tego typu rozwiązań w budownictwie niskoenergetycznym jest zastosowanie systemów pasywnych, zarówno w zakresie zysków bezpośrednich, jak i pośrednich.

dr inż. Tomasz Gorzelańczyk, prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz, mgr inż. Mateusz Szymków Nieniszcząca ocena struktury płyt włóknisto-cementowych po awarii pieca tunelowego

Nieniszcząca ocena struktury płyt włóknisto-cementowych po awarii pieca tunelowego Nieniszcząca ocena struktury płyt włóknisto-cementowych po awarii pieca tunelowego

Płyty włóknisto-cementowe są wyrobem budowlanym stosowanym w budownictwie od początku ubiegłego wieku. Technologię produkcji tego kompozytowego materiału opracował i opatentował czeski inżynier Ludwik...

Płyty włóknisto-cementowe są wyrobem budowlanym stosowanym w budownictwie od początku ubiegłego wieku. Technologię produkcji tego kompozytowego materiału opracował i opatentował czeski inżynier Ludwik Hatschek. Materiał ten nosił wówczas nazwę "Eternit" i cechował się wytrzymałością, trwałością, niewielkim ciężarem, odpornością na wilgoć i niepalnością [1]. Włóknocement stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów na pokrycie dachów na świecie w XX wieku i było tak momentu, kiedy stwierdzono,...

dr inż. Małgorzata Niziurska Zastosowanie płyt PUR i PIR w systemach ociepleń ETICS

Zastosowanie płyt PUR i PIR w systemach ociepleń ETICS Zastosowanie płyt PUR i PIR w systemach ociepleń ETICS

Poprawa efektywności energetycznej w budownictwie jest jednym z kluczowych zadań na najbliższe lata. W Polsce wymagania w tym zakresie określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny...

Poprawa efektywności energetycznej w budownictwie jest jednym z kluczowych zadań na najbliższe lata. W Polsce wymagania w tym zakresie określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1]. Jednym ze sposobów realizacji tego zadania jest poszukiwanie materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła w celu ograniczenia grubości stosowanej izolacji. W związku z powyższym w ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie materiałami poliuretanowymi...

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

prof. dr hab. inż. Janusz Juraszek , dr inż. Arkadiusz Grzywa Analiza propagacji pęknięć w próbkach betonowych za pomocą systemu ARAMIS

Analiza propagacji pęknięć w próbkach betonowych za pomocą systemu ARAMIS Analiza propagacji pęknięć w próbkach betonowych za pomocą systemu ARAMIS

Zaprojektowanie i wykonanie obiektu budowlanego wymaga osiągnięcia bezpieczeństwa konstrukcji, przy zapewnieniu niskich kosztów finansowych. W dziedzinie budownictwa to jedno z podstawowych zadań nowoczesnej...

Zaprojektowanie i wykonanie obiektu budowlanego wymaga osiągnięcia bezpieczeństwa konstrukcji, przy zapewnieniu niskich kosztów finansowych. W dziedzinie budownictwa to jedno z podstawowych zadań nowoczesnej inżynierii materiałowej. Od czasu, kiedy Joseph Aspidin w 1824 r. opatentował cement portlandzki, beton stał się jednym z najczęściej produkowanych materiałów. Produkcja betonu wynosi około 10 mld t/r. i kilkakrotnie przewyższa produkcję drewna bądź stali [1, 2].

dr inż. Leszek Dulak, dr inż. Rafał Żuchowski Terenowe badania poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających z pomieszczeń komunikacji ogólnej

Terenowe badania poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających z pomieszczeń komunikacji ogólnej Terenowe badania poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających z pomieszczeń komunikacji ogólnej

Wymagania dotyczące ochrony przed hałasem wynikają z zapisów Ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. [1]. Obiekty budowlane należy projektować i budować, zapewniając spełnienie podstawowych wymagań.

Wymagania dotyczące ochrony przed hałasem wynikają z zapisów Ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. [1]. Obiekty budowlane należy projektować i budować, zapewniając spełnienie podstawowych wymagań.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.