Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

quick-mix: Krajobraz po otwarciu nowej linii produkcyjnej

Rozmowa z Mariuszem Gilem - prezesem zarządu firmy quick-mix sp. z o.o.
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 7/8/2015  |  07.08.2015  |  1
Mariusz Gil - prezes zarządu firmy quick-mix sp. z o.o.
Mariusz Gil - prezes zarządu firmy quick-mix sp. z o.o.
quick-mix

Jarosław Guzal, redaktor naczelny miesięcznika IZOLACJE, rozmawia z Mariuszem Gilem - prezesem zarządu firmy quick-mix sp. z o.o. Kanwą do rozmowy stała się okoliczność otwarcia nowej linii produkcyjnej w zakładzie w Rawie Mazowieckiej. 

Mariusz Gil dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat jakości produktów firmy, nawiązuje także do systemów ocieplania ETICS, klinkieru oraz tynkarskich zapraw renowacyjnych przeznaczonych na elewacje do obiektów zabytkowych. Wskazuje też kierunek rozwoju technologii budowlanych.

 

We wrześniu 2014 roku nastąpiło otwarcie nowej linii produkcyjnej w zakładzie w Rawie Mazowieckiej. Od tego czasu minął już prawie rok. Co się zmieniło w firmie quick-mix dzięki tej inwestycji?

Dzięki nowej linii produkcyjnej rozpoczęliśmy produkcję najważniejszych, strategicznych wyrobów mokrych w Polsce. Przede wszystkim zwiększyliśmy kompleksowość oferty systemów ociepleń i dostępność produktów mokrych, szczególnie tynków i farb.

Dzisiaj nasza oferta jest po prostu bardziej konkurencyjna. Klienci już to zauważyli. Zależało nam na tym, żeby produkty, które wprowadzimy na rynek z nowej fabryki, były najwyższej jakości i żeby klienci byli z nich zadowoleni - ten cel również udało się nam zrealizować.

Czy uruchomienie nowej linii produkcyjnej w Rawie Mazowieckiej będzie skutkowało jakimiś zmianami, np. w cenie systemów ociepleń oferowanych przez quick-mix?

Firma quick-mix jest producentem materiałów wysokiej jakości oraz dostawcą kompleksowych rozwiązań. Oferujemy wykonawcom innowacyjne produkty, które ułatwiają prace budowlane, dlatego cena nie jest naszym najważniejszym argumentem.

Zobacz też: Elastyczna, dwuskładnikowa zaprawa uszczelniająca FDS 2K z taśmą uszczelniającą DBF

W ciągu ostatnich miesięcy rozbudowaliśmy sieć stacji barwiących u naszych partnerów handlowych, uruchomiliśmy szybką logistykę tynków i farb i już widzimy pozytywne efekty. Jesteśmy bardziej konkurencyjni, co oznacza lepszy serwis, szybszą reakcję na potrzeby klienta oraz lepsze dopasowanie oferty systemów ociepleń do wymogów rynku, również oczekiwań cenowych.

Skoro jesteśmy przy rynku ociepleń, to porozmawiajmy chwilę o nim. To nie jest łatwy rynek, duża konkurencja… Wiele się mówi o konieczności stosowania całych systemów ETICS, a tymczasem realia rynku są zupełnie inne.

Stosowanie pełnych systemów na polskim rynku rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia. Ponad 70% pytanych firm wykonawczych deklaruje, że stosują systemy jednego producenta, ale w rzeczywistości bywa z tym różnie.

Myślę że ciągle jeszcze wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego, że zastosowanie pełnego systemu jest warunkiem właściwego wykonania prac dociepleniowych. Duża konkurencja na rynku ociepleń powoduje, że wykonawcy szukają niskiej ceny i decydują się na materiały tańsze, często różnych producentów.

Jako odpowiedzialny producent staramy się aktywnie promować pełne systemy i uświadamiać zarówno wykonawców, jak i inwestorów o ich zaletach.

Rynek ociepleń jest w miarę stabilny, choć nie rozwijał się on w ostatnich latach tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Polska na tle Europy jest dużym rynkiem, którego wielkość jest szacowana na około 42 mln m². Jest tu jeszcze wiele do zrobienia, dlatego możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość. Systemy ociepleń ETICS są w Polsce popularne i będą się rozwijać w następnych latach wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego.

Jak według Pana te rozwiązania będą się rozwijały od strony technicznej? Jesteśmy w trakcie zaostrzania przepisów z zakresu ochrony cieplnej budynków. Co to może oznaczać w praktyce dla systemodawców?

Zobacz też
Systemy ociepleń

Te wymogi będą zmieniały stopniowo rynek. Będą stosowane coraz lepsze i bardziej efektywne materiały izolacyjne, a jednocześnie producenci będą poszukiwali nowych rozwiązań w zakresie systemów ociepleń. Mając taką świadomość, systematycznie uzupełniamy asortyment o nowe, innowacyjne rozwiązania. Przykładem może być system Lobatherm Mi-Xi na bazie izolacyjnej płyty mineralnej, stosowany do ocieplania budynków od wewnątrz.

Zostawiając wątek ociepleń, chciałbym porozmawiać o rynku zapraw do klinkieru. W tym segmencie firma quick-mix jest liderem. Jak się dochodzi do takiej pozycji na rynku?

Jako jedyna firma proponujemy system czterech zapraw, dobranych do różnych nasiąkliwości cegieł klinkierowych. Wszystkie zaprawy dostępne są w 16 kolorach, co umożliwia idealne dopasowanie koloru zaprawy do cegły. Dodatkowo na pozycję quick-mix pracują kilkudziesięcioletnie doświadczenie i prestiżowe realizacje.

Rynek zapraw do klinkieru jest rynkiem bardzo wymagającym, na którym liczy się wysoka jakość. Doceniają ją przede wszystkim wykonawcy, którym nasze zaprawy po prostu ułatwiają pracę. Trzeba pamiętać, że klienci, wybierając klinkier, kupują produkt drogi i ekskluzywny, dlatego oczekują, że zaprawa do klinkieru będzie spełniała równie wysokie wymagania.

Warto przeczytać: Rodzaj zaprawy a estetyka klinkierowych murów licowych

To co jest ważne, to fakt, że wszystkie zaprawy do klinkieru quick-mix produkowane są na bazie reńskiego trasu Tubag. Nadaje on zaprawom specyficzne właściwości, między innymi tę najważniejszą - wiąże wolne wapno i ogranicza ryzyko powstawania wykwitów. To dlatego z naszymi zaprawami nie ma problemów.

Jakim rynkiem jest rynek zapraw do klinkieru w Polsce?

Rynek klinkieru w Polsce przez ostatnie lata osłabł. Cegły klinkierowej sprzedaje się po prostu mniej. Szacujemy, że przez ostatnie 4 lata jest to spadek na poziomie 25-30%. Większość klinkieru sprzedawanego w Polsce była do tej pory wykorzystywana do wykonywania ogrodzeń.

Obecnie do tego obszaru zastosowań coraz mocniej wchodzą inne materiały, takie jak beton, kamień, lekkie konstrukcje, metal itp. Klinkier natomiast coraz częściej jest doceniany przez architektów i inwestorów jako element nowoczesnych fasad oraz w aranżacji wnętrz, również jako płytka klinkierowa.

Mocną pozycję firma quick-mix ma również w sektorze renowacji zabytków…

Jesteśmy jedną z wiodących firm na rynku renowacji. Produkty z tej grupy sprzedajemy pod marką Tubag. Jest to marka znana konserwatorom w całej Europie. W jej ramach oferujemy jeden z najbardziej kompleksowych systemów produktów do renowacji – od różnego rodzaju zapraw, przez iniekcje, hydroizolacje, kończąc na systemach tynków renowacyjnych WTA.

Osiągnięcia quick-mix w dziedzinie renowacji zabytków były wielokrotnie doceniane, między innymi nagrodą "Renowator", przyznawaną podczas Europejskiej Giełdy Informacji Renowacyjnej.

Jaki to jest rynek? Może się wydawać, że im bogatszy kraj, tym jest więcej funduszy na renowację starych obiektów.

W ostatnich latach zauważalny jest duży postęp i dynamiczny rozwój rynku renowacji. Tak jak Pan wspomniał, zaczynamy zwracać uwagę, żeby zabytki nie niszczały i mogły służyć następnym pokoleniom.

Coraz więcej inicjatywy w tej kwestii przejawiają samorządy, można powiedzieć, że odrestaurowane zabytki stają się po prostu modne. Rośnie też grono inwestorów prywatnych, którzy skłonni są inwestować w renowację obiektów zabytkowych, ale chcą też uzyskać funkcjonalność takiego obiektu, np. stworzyć centrum konferencyjne w starym zamku.

Właśnie tutaj, na styku biznesu i środowiska konserwatorskiego, często powstają konflikty, wynikające z wzajemnego niezrozumienia potrzeb obu stron. Na szczęście i w tym obszarze coraz częściej dochodzi do dobrych rozwiązań sprzyjających i zabytkom, i biznesowi. To jest rynek, który będzie się rozwijał. My w tym uczestniczymy i jesteśmy jednym z liderów zarówno ze względu na posiadane rozwiązania, jak i wieloletnie doświadczenie oraz fachową wiedzę.

Jakby tego było mało, firma quick-mix ma w swojej ofercie również materiały hydroizolacyjne oraz materiały do dużych obiektów inżynieryjnych.
W ofercie mamy pełny zakres hydroizolacji. Staramy się oferować takie rozwiązania produktowe, które pozwolą kompleksowo obsługiwać inwestycje.

Z kolei wyroby do obiektów inżynieryjnych traktujemy jako osobny segment. W tym zakresie rozpoczęliśmy działalność dwa lata temu.

W Niemczech quick-mix działa prężnie w tym segmencie, dlatego w Polsce chcemy również wykorzystać panującą w budownictwie inżynieryjnym dobrą koniunkturę. Oczywiście, czeka nas jeszcze wiele pracy, ale już dziś widzimy rozwój w tym asortymencie.

Według Pana na jakim etapie rozwoju jest obecnie firma quick-mix?

Jesteśmy rozpoznawalną marką chemii budowlanej, docenianą przez wykonawców i odbiorców. Przez ostatnie lata rozwinęliśmy biznes, uporządkowaliśmy asortyment i zwiększyliśmy możliwości produkcyjne. Cały czas staramy się być najlepsi w tym, co robimy. Mamy dobre produkty, stabilnych odbiorców, którzy doceniają jakość produktów, i politykę handlową naszej firmy.

Stawiamy sobie ambitne cele rozwojowe na następne lata i jestem przekonany, że z posiadanym potencjałem i profesjonalnym zespołem jesteśmy w stanie je zrealizować. Dlatego najlepsze dopiero przed nami.

Gdzie z Pana punktu widzenia widać jeszcze rezerwy w działalności firmy quick-mix?

Stawiamy na wiedzę techniczną i odpowiednio wyszkolonych przedstawicieli techniczno-handlowych, którzy znają produkty i potrafią doradzać na budowach. W tym widzę potencjał, który może zaowocować dodatkowymi obrotami i dynamicznym rozwojem. Produkty wysokiej jakości powinny mieć odpowiednią obsługę techniczną.

Duży potencjał widzę także w obszarze nowych produktów. Dzięki temu, że jesteśmy częścią międzynarodowej koncernu Sievert Baustoffgruppe, mamy dostęp do nowoczesnych produktów i know-how, które przez lata nasza firma budowała w Europie.

Rozumiem, że obecnie nie ma tematu kolejnych inwestycji w nowe moce produkcyjne?

Tak spektakularnej inwestycji jak zakład produkcji mokrej w Rawie nie planujemy w najbliższym czasie. Natomiast inwestycje prowadzone są na bieżąco po to, aby nasze produkty były coraz lepsze. Rynek każdego dnia przynosi coś nowego. Jeśli uznamy, że niezbędna jest kolejna inwestycja, która wzmocni naszą pozycję to na pewno skorzystamy z takiej okazji.

Według Pana w jakim kierunku będzie szedł rozwój technologii budowlanych? Jakie cechy tych produktów będą najbardziej pożądane w przyszłości?

Moim zdaniem główną rolę będą odgrywały parametry techniczne produktów oraz ich "przyjazność" i użyteczność dla wykonawców. Wykonawcy coraz częściej szukają produktów, z którymi można pracować szybciej i efektywniej, zachowując jednocześnie wysoką jakość wykonywanych prac budowlanych.

Produkty przyszłości to wyroby innowacyjne, które pozwolą na realizację ambitnych koncepcji architektów oraz rosnących wymagań inwestorów dotyczących możliwości zastosowania produktów. Coraz istotniejszym argumentem w doborze materiałów jest kwestia ekologii i ten aspekt będzie również zyskiwał na ważności.

Na zakończenie proszę powiedzieć o planach na najbliższe miesiące.

Będziemy konsekwentnie realizowali, strategię opartą na jakości i przemyślanym rozwoju portfolio produktów. Uruchomiliśmy nową linię produkcyjną wyrobów mokrych w Rawie Mazowieckiej i chcemy ten potencjał skutecznie wykorzystać. Dlatego będziemy się koncentrowali na dalszym rozwoju sprzedaży systemów ociepleń i intensywnym wprowadzaniu produktów mokrych, szczególnie tynków i farb.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2015

Komentarze

(1)
Katarzyna | 27.07.2016, 15:30

Gratulacje dla firmy i całego jej zespołu. Uruchomienie całkiem nowej linii to niebagatelny projekt. Powodzenia w dalszy etapach rozwoju.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.