Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Gala dekarska 2015: premiera innowacyjnej technologii TYTAN Chłodny Dach

SELENA  |  03.08.2015
Selena

25 lipca w trakcie Gali Dekarskiej - jednej z największych imprez branżowych w Polsce, zaprezentowano najnowsze rozwiązanie firmy Selena - ochronną powłokę dekarską TYTAN COOL-R. Jest to innowacyjny produkt wykonany w technologii "chłodnego dachu", przeznaczony do pokryć dachowych, tworzący bezspoinowe i wodoodporne zabezpieczenie dachu.

Dzięki COOL-R można obniżyć temperaturę pokrycia oraz pomieszczeń, znajdujących się bezpośrednio pod nim nawet o 10ºC! Nowa technologia Seleny to tegoroczna premiera i zdaniem ekspertów - jedno  z najważniejszych wydarzeń w branży dekarskiej.

Ochronna powłoka dekarska COOL-R, zaprezentowana w miniony weekend podczas dorocznych obchodów święta dekarzy - to novum w tej kategorii produktów. Kilkuset uczestników imprezy, w tym 230 specjalistów w zakresie dekarstwa, mogło poznać zalety preparatu na specjalnie przygotowanym stoisku, gdzie eksperci z Seleny dzielili się z fachowcami wiedzą na temat technologii i zastosowania tego innowacyjnego rozwiązania.

Niezwykła lodowa sceneria

Premiera nowego produktu Seleny zyskała niecodzienną oprawę. Na stoisku powstało specjalne igloo, w którym goście mogli przekonać się jak komfortowo w upalny dzień może być "pod dachem", na którym zastosowano COOL-R. Wewnątrz panowała niższa niż na zewnątrz temperatura, a przyjemne niebieskie oświetlenie i subtelna muzyka na żywo pomogły stworzyć niezwykłą atmosferę.

Przeczytaj też: Tytan ułatwia pracę dekarzom. Wysokowydajny pianoklej już w sprzedaży

Odwiedzający stoisko Seleny mogli nie tylko schłodzić się lodami i zimnymi napojami, umieszczonymi w bryłach lodu, ale także znaleźć się w prawdziwej strefie testów. Wewnątrz igloo ustawiono stanowiska aplikacyjne, które pozwoliły sprawdzić, jak łatwy w stosowaniu (głównie ze względu na krótki czas schnięcia) jest najnowszy produkt Seleny.

W zewnętrznej strefie testów - łącznie na czterech stoiskach - fachowcy z branży dekarskiej oceniali właściwości produktu na dwóch modelach blaszanego dachu - jeden pokryto warstwą COOL-R, drugi pozostał bez zabezpieczenia - obydwa poddano działaniu specjalnej, rozgrzewającej lampy.

Po kilkunastu sekundach od włączenia lamp, dokonano pomiarów temperatury spodniej strony obu powierzchni. Bezkontaktowy termometr na podczerwień (pirometr) wykazał co najmniej 2-krotną różnicę temperatur. Blacha niepokryta COOL-R osiągnęła temperaturę 85-90ºC, a blacha pokryta COOL-R - 37-45ºC.

Kolejne testy wykazały, że różnice temperatury pomiędzy powierzchniami blaszanymi i równolegle testowanymi - bitumicznymi - a temperaturą powierzchni pomalowanej ochronną powłoką dekarską COOL-R wyniosły ok. 50-60%. Stanowiska testowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem pozwoliły na bezpośrednią ocenę parametrów produktu.

Dekarze potwierdzali łatwość i szybkość aplikacji oraz krótki czas schnięcia. Mogli się także przekonać, że nakładanie drugiej warstwy w relatywnie szybkim czasie, umożliwia wykonanie gotowej powłoki ochronnej i antyrefleksyjnej COOL-R.

COOL-R może być też z powodzeniem stosowany w klimatyzacji, w miejscach czerpni powietrza. Temperatura obniża się tu o ok. 2ºC, co generuje wymierne korzyści finansowe - ocenił podczas pokazów Krzysztof Wieteska, prezes łódzkiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Pierwszymi "testującymi" premierowy produkt, oprócz Bogdana Kalinowskiego - prezesa PSD, Krzysztofa Wieteski - prezesa łódzkiego oddziału PSD oraz Ryszarda Piwowskiego - prezesa bydgoskiego oddziału PSD, byli także goście specjalni: Jacek Szer - zastępca Inspektora Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Jan Wroński - Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi, Ryszard Bonisławski - senator RP, Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki, Michał Jadczyk - dyrektor Izby Rzemieślniczej w Łodzi, Janusz Grodzki - zastępca inspektora Okręgowej Inspekcji Pracy w Łodzi, Grzegorz Rakowski - sekretarz Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Grzegorz Janowski - zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Paweł Babij - prezes firmy Interserwis.

Cieszymy się, że premiera tej innowacyjnej technologii mogła odbyć się podczas tak ważnego dnia w kalendarzu branży dekarskiej. Gala jest niecodziennym wydarzeniem, podczas którego spotykają się najlepsi fachowcy z kraju. To świetna okazja, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniem z najlepszymi - powiedział Piotr Polak, kierownik kategorii Dachy i Fundamenty w Selenie.

Technologia "Chłodny Dach"

COOL-R obniża temperaturę pokryć dachowych i pomieszczeń, znajdujących się bezpośrednio pod nimi, poprzez odbijanie promieni słonecznych oraz neutralizowanie emisji cieplnej. Zabezpiecza przed promieniowaniem UV dachy wykonane z membran, mas bitumicznych oraz blach, tworząc przy tym powłokę ochronną oraz warstwę wodoodporną.

Zobacz także: Selena wyróżniona na VI Kongresie Stolarki Polskiej

To wodoszczelna i termorefleksyjna powłoka dekarska, którą można stosować na nowe oraz remontowane dachy, zarówno płaskie, jak i spadziste. Preparat ma też bardzo wysoki współczynnik SRI=107 (Solar Reflectance Index).

SRI jest współczynnikiem, obrazującym zdolność odbicia światła słonecznego i emisji cieplnej dachu, czyli właściwość obniżenia jego temperatury. Im wyższe SRI, tym chłodniejszy dach w słońcu. Czarne pokrycia mogą mieć ten współczynnik na poziomie 0, ciemne dachy mają zwykle w granicach 20, a nasz preparat COOL-R aż do 107. Dzięki jego zastosowaniu, w upalne dni  polepsza się komfort życia w budynku oraz w jego najbliższym otoczeniu - mówi Katarzyna Banachowicz-Figiel, Product Manager z Seleny.

Cool-R: komfort, trwałość, oszczędność

Zastosowanie COOL-R pozwala nie tylko zapobiegać emisji ciepła, ale też uzyskać wymierne korzyści ekonomiczne. Nowe rozwiązanie Seleny zapewnia korzyści właścicielom nieruchomości - poprawia trwałość pokryć dachowych i obniża koszty ich konserwacji, poprawia komfort cieplny wewnątrz budynków i w ich otoczeniu. Obniża koszty eksploatacji urządzeń do klimatyzacji i wentylacji oraz przedłuża żywotność pokryć dachowych.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

COOL-R to także innowacja skierowana do wykonawców - goście Gali Dekarskiej docenili łatwość aplikacji - w tym możliwość nanoszenia metodą natryskową oraz inne zalety produktu, takie jak szybkie schnięcie oraz wysoką odporność na deszcz, uzyskiwaną w krótkim czasie - ok. 90 min. Produkt tworzy elastyczną (300%), wodoodporną i bezspoinową powłokę. 

Nie bez znaczenia jest też aspekt proekologiczny. COOL-R obniża temperaturę w dużych aglomeracjach miejskich - łagodzi efekt miejskich wysp ciepła (nazywamy tak zjawisko meteorologiczne powodujące podwyższenie temperatury w mieście). Ponadto pozwala zminimalizować emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną.

To prawdziwa innowacja na rynku. Liczymy na to, że ze względu na swoje szczególne parametry, produkt znajdzie zastosowanie nie tylko wśród polskich specjalistów, ale także na światowych rynkach. Cieszy nas fakt, że już podczas Gali Dekarskiej COOL-R zyskał uznanie wśród fachowców branży, a nam udało się zaprezentować produkt w tak niecodziennej "zimowej" scenerii i to w samym środku lata - dodaje Katarzyna Banachowicz-Figiel.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.