Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ochrona przeciwwilgociowa w budynkach niskoenergetycznych - najnowsze trendy

Damp proof course in low energy buildings - the latest trends
Nowoczesne budynki niskoenergetyczne nie mogą być projektowane i realizowane w oderwaniu od kwestii związanych z ochroną przeciwwilgociową
Nowoczesne budynki niskoenergetyczne nie mogą być projektowane i realizowane w oderwaniu od kwestii związanych z ochroną przeciwwilgociową
Ch. Schittich

Ostatnio publikowane artykuły dotyczące budownictwa niskoenergetycznego rozpoczynają się zwykle od stwierdzenia, że statystycznie ponad 80% czasu spędzamy w budynkach. W nowych rozwiązaniach powinno się zatem na równi traktować efektywność energetyczną i wymagania zdrowotne. Postulat ten jednak nie zawsze jest realizowany.

Na podstawie analizy wielu rozwiązań projektowych budynków niskoenergetycznych można przyjąć, że zasada ta jest brana pod uwagę głównie na etapie projektowym - w wykonawstwie bywa różnie.

W wymaganiach w zakresie ograniczenia zapotrzebowania na ogrzewanie budynków jak na razie rzadko zwraca się uwagę na zdrowie mieszkańców. W konsekwencji w pogoni za korzystnymi charakterystykami cieplnymi zatraca się ideę domu przyjaznego, pozbawionego problemów wilgotnościowych i mykologicznych.

Zobacz też: Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Obecnie można zaobserwować pewien regres standardów w zakresie poziomu wymagań i tendencje powrotu do tzw. rozwiązań prostych, które po zastosowaniu nowych technologii mogą dać nową jakość.

Przykładem może być zaprojektowanie na ekskluzywnym budynku niskoenergetycznym stropodachu pełnego, składającego się ze stropu monolitycznego oraz wełny mineralnej gr. 40 cm przykrytej membraną PVC.

Warto wiedzieć
Artykuł prezentowany na Konferencji IZOLACJE 2015

Zamierzony brak jakiejkolwiek wentylacji strefy termoizolacyjnej - typowy dla stropodachu pełnego - miał przy minimalnych kosztach zapewnić uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła na poziomie wymaganym w najwyższych standardach domu NF 15, a więc U = 0,08 W/(m²·K).

W praktyce najczęściej takie rozwiązania sprawdzają się w okresie gwarancyjnym, czyli w niektórych przypadkach nawet do 10 lat. Każdy przeciek spowodowany np. uszkodzeniami podczas opadów gradu lub nieumiejętnym odśnieżaniem pozbawia takie rozwiązanie pierwotnie planowanych cech użytkowych.

Zamoknięta i przykryta okresowo doszczelnianą membraną termoizolacja już nigdy nie odzyskuje pierwotnych właściwości ciepłochronnych i powinna zostać wymieniona. Inne oddziaływania, jak chociażby zawilgocenie spowodowane termodyfuzyjnym przepływem pary wodnej, całkowicie pominięto.

Z kolei w zabezpieczeniach przeciwwodnych widać tendencję do izolowania ścian w strefie przygruntowej według przepisu "dwa razy papa na lepiku", a nawet według wersji uproszczonej "raz lepik na zimno".

Warto pamiętać, że produkt ten zakwalifikowano jako niebezpieczny dla zdrowia, łatwopalny, a jego opary mogą stworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową. Wywołuje ponadto uczulenia i uczucie senności. Na szczęście wśród inwestorów i wykonawców coraz częściej pojawia się zainteresowanie nowymi technologiami, rozwijanymi zgodnie z tendencjami światowymi.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
ABSTRAKT

Nowe wyzwania w zakresie zmniejszania zapotrzebowania na ciepło w budynkach nie mogą być realizowane w oderwaniu od ochrony przeciwwilgociowej. W referacie przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące roli izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, paroizolacyjnych i przeciwwietrznych w zapewnieniu wymagań stawianych budownictwu niskoenergetycznemu.

New challenges in reducing the demand for heat in buildings cannot be faced without thinking of damp proof insulation. The paper presents selected issues on the role of waterproofing, damp-proof, vapor and wind barriers ensuring compliance with the requirements for low energy buildings.

Zachodzące zmiany, które można już zakwalifikować jako światowe trendy w szeroko rozumianej ochronie budynku przed zawilgoceniem, można analizować w aspektach:

  • traktowania budynku jako kompleksowo zaprojektowanego wyrobu budowlanego, zabezpieczonego przez zastosowanie wzajemnie kompatybilnych systemów wentylacyjno-klimatycznych z systemami ochrony przeciwwilgociowej (systemami w znaczeniu konieczności stosowania wymuszonego układu warstw, zachowania kolejności, czasu nakładania itd.),
  • rozwoju nowych technologii w kierunku skrócenia czasu aplikacji, uniezależnienia się od warunków pogo-dowych, stanu wilgotnościowego i jakości podłoża, profilowania wyrobów w celu zwiększenia przyczepności do podłoży, wydłużenia trwałości itd.,
  • stosowania rozwiązań specjalistycznych (przydatnych np. w przypadku parcia ujemnego wody naporowej czy wyeksponowania na promieniowanie ultrafioletowe),
  • spełniania wymagań budownictwa zrównoważonego w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców i środowiska.

Problem wentylacji

W budownictwie energooszczędnym wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła nie sprzyja oszczędzaniu, dlatego w budynkach indywidualnych często bywa wyłączana. Problemem może być też ciągły szum pracujących wentylatorów, nawet bardzo cichych, słyszalnych szczególnie w budynkach oddalonych od traktów komunikacyjnych. Dla wielu mieszkańców może być to czynnik stresujący.

Zwiększone prędkości przepływu wychłodzonego powietrza, szczególnie u osób wrażliwych na zmiany temperatury, mogą stanowić poważny problem zdrowotny. W kontekście rosnących wymagań w zakresie komfortu wzrasta zatem rola naturalnego przewietrzania pomieszczeń.

Oczekiwanym trendem w rozwoju technologii budynków niskoenergetycznych staje się sterowanie otwartością dyfuzyjną na przenikanie pary wodnej oraz powietrza przez poszczególne elementy obudowy zewnętrznej.

Budynki pasywne czy aktywne przestają pełnić funkcję bardzo dobrze zaizolowanych kapsuł, w których odpowiedni mikroklimat zapewniony jest wyłącznie przez sterowany elektronicznie system grzewczo-wentylacyjny. Warunki takie powinna spełniać harmonizująca z otoczeniem "dynamiczna osłona" tworząca strefę zamieszkiwania.

W przypadku budynków obligatoryjnie wyposażanych w mechaniczne systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej, gdy ciśnienie powietrza zewnętrznego i wewnętrznego nie jest zrównoważone, może dochodzić do oddziaływań skutkujących intensywnym zawilgacaniem elementów nadziemnych budynku, i to głównie tych położonych w górnych partiach.

Przeczytaj także: Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Powodem jest kondensacja wilgoci zawartej w powietrzu eksfiltrującym lub infiltrujacym przez obudowę, a także woda wciskana podczas nawałnicowego deszczu. W procesie projektowym należy więc rozważyć izolacje przeciwwodne, a także izolacje parochronne, które w niekorzystnych rozwiązaniach mogą sprzyjać utrzymywaniu się wysokiego poziomu zawilgocenia i zagrożenia mykologicznego.

Należy również mieć na uwadze, że budynki niskoenergetyczne, podobnie jak wszystkie inne, również mogą być zalewane wodą podczas awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej itp. W takich obiektach mogą przecież znajdować się pomieszczenia, w których wymagane jest częste zmywanie wodą posadzek, ścian itp.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.