Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Termomodernizacja budynków historycznych

Thermal insulation upgrading of historical buildings

Na zdjęciu: dr inż. arch Karolina Kurtz-Orecka na Konferencji IZOLACJE 2015, 10 kwietnia 2015 r. w Warszawie
arch. redakcji

Na zdjęciu: dr inż. arch Karolina Kurtz-Orecka na Konferencji IZOLACJE 2015, 10 kwietnia 2015 r. w Warszawie


arch. redakcji

Podnoszenie standardu energetycznego istniejących zasobów budowlanych stało się priorytetem ostatnich dwóch dekad, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w polityce Unii Europejskiej [1]. Jednym z rozwiązań poprawy jakości energetycznej budynków jest podnoszenie ich efektywności energetycznej przez poszukiwanie ograniczenia potrzeb związanych z użytkowaniem przestrzeni i dostarczeniem do nich ciepła, chłodu, ciepłej wody użytkowej czy energii na oświetlenie wnętrz światłem sztucznym, a także podnoszenie sprawności systemów technicznych obsługujących dany obiekt.

Zobacz także

Milenium rok założenia 1990 Docieplenie stropów piwnic i garaży

Docieplenie stropów piwnic i garaży Docieplenie stropów piwnic i garaży

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat...

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat ciepła. Z zadowoleniem spoglądają w przyszłość ci, którzy skorzystali z naszych rad.

BLOKTHERM Sp. z o.o. BLOKTHERM® – ocieplenia przyszłości już teraz

BLOKTHERM® – ocieplenia przyszłości już teraz BLOKTHERM® –  ocieplenia przyszłości już teraz

Nowoczesne metody firmy BLOCKTHERM mają szansę zrewolucjonizować podejście do termoizolacji obiektów. Warto dowiedzieć się więcej o samej firmie oraz jej działalności i rozwoju w branży termoizolacji.

Nowoczesne metody firmy BLOCKTHERM mają szansę zrewolucjonizować podejście do termoizolacji obiektów. Warto dowiedzieć się więcej o samej firmie oraz jej działalności i rozwoju w branży termoizolacji.

Isobooster Maty refleksyjne - skuteczne ocieplenie poddasza

Maty refleksyjne - skuteczne ocieplenie poddasza Maty refleksyjne - skuteczne ocieplenie poddasza

Jednym z podstawowych zastosowań izolacji termicznych ISOBOOSTER® jest docieplanie poddaszy użytkowych, dachów, stropów, a także ścian szkieletowych. Maty ISOBOOSTER® wykazują cechy, dzięki którym jako...

Jednym z podstawowych zastosowań izolacji termicznych ISOBOOSTER® jest docieplanie poddaszy użytkowych, dachów, stropów, a także ścian szkieletowych. Maty ISOBOOSTER® wykazują cechy, dzięki którym jako izolacja poddaszy, sprawdzają się dużo lepiej niż tradycyjne materiały stosowane obecnie w budownictwie.

ABSTRAKT

Ocieplanie budynków historycznych jest wyjątkowo trudnym zadaniem. W referacie skupiono się na zagadnieniu oceny poprawności warunków cieplno-wilgotnościowych proponowanych w budynkach dawnych usprawnień termomodernizacyjnych, głównie ścian zewnętrznych izolowanych od środka. Wskazano na konieczność prowadzenia analiz w obrębie nie tylko pola przegrody, lecz także węzłów.

Thermal insulation of historical buildings is an exceptionally difficult task. The paper focuses on the issue of assessing the adequacy of heat and moisture conditions for thermal modernization upgrades proposed to be applied in old buildings, mainly external walls insulated from the inside. Attention is drawn to the need of analysis to be carried out not only regarding the surface area of the given space dividing element but also the junction points.

Samo określenie sposobu ograniczenia zużycia energii budynków historycznych jest zadaniem trudnym. Możliwość wykonania standardowych usprawnień termomodernizacyjnych, stosowanych w przypadku budownictwa współczesnego komplikuje się np. wówczas, gdy elementy dekoracyjne zostały objęte ochroną konserwatorską.

Wymaga to rozwiązania zagadnień obejmujących izolacyjność termiczną obudowy, głębokość przemarzania, wpływ mostków termicznych, kondensację powierzchniową i wgłębną, rozszerzalność termiczną, pojemność oraz stateczność cieplną [2].

Przyjmowane rozwiązania nie mogą powodować pogorszenia stanu technicznego obiektu i muszą być realizowane z poszanowaniem oryginalnej i historycznej tkanki budowlanej, a dodatkowo powinny być rentowne [3].

Czytaj również: Piana PUR - wysoce efektywne ocieplanie natryskowe >>

Termomodernizacja - wymagania prawne oraz stosowane rozwiązania

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], budynek podlegający przebudowie musi spełniać następujące kryteria w zakresie zagadnień cieplno-wilgotnościowych:

  • zapewniać odpowiednią izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych stanowiących granicę termiczną budynku, a podlegających przebudowie,
  • uniknięcia kondensacji międzywarstwowej w przegrodach zewnętrznych,
  • uniknięcia krytycznej temperatury powierzchni wewnętrznej przegrody mogącej spowodować rozwój grzybów pleśniowych – w polu przegrody oraz węzłach,
  • zapewnić szczelność powietrzną złączy między przegrodami oraz węzłów,
  • mieć ograniczoną powierzchnię okien, przegród szklanych i przezroczystych,
  • ograniczenia ryzyka przegrzania pomieszczeń latem.

Kryterium związane z jakością termiczną przegród budowlanych, określone głównie współczynnikiem przenikania ciepła (w przypadku podłóg na gruncie pomieszczeń ogrzewanych warunkuje się również wartość graniczną - minimalną - oporu cieplnego warstwy izolacji termicznej [5]), z mocy zapisów dyrektywy EPBD [6] będzie zaostrzane w kolejnych latach, tj. w 2017 r. i 2021 r. [4].

W istniejących budynkach warunek ten można spełnić przez wykonanie wtórnych izolacji termicznych po stronie zimnej przegrody (rozwiązanie najbardziej poprawne). W przypadku stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad piwnicami w większości przypadków nie ma utrudnień z ocieplaniem.

Typowym rozwiązaniem stropu nad poddaszami jest ocieplenie powierzchni wełną mineralną układaną na stropie lub między elementami konstrukcyjnymi (w przypadku stropów belkowych). Stropy piwnic coraz częściej, z uwagi na klasę A1 klasyfikacji ogniowej, izoluje się maszynowo układaną zaprawą termoizolacyjną na bazie granulatu wełny mineralnej oraz spoiwa cementowego [7].

Znacznie bardziej skomplikowane jest izolowanie ścian zewnętrznych, ponieważ często całe elewacje lub ich fragmenty objęte są ochroną konserwatorską. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest sytuowanie systemów docieplenia od strony wnętrza w jednym z dwóch podstawowych wariantów: "na sucho" lub "na mokro" [3].

W pierwszym wykorzystuje się system suchej zabudowy na podkonstrukcji - zwykle stelażu z kształtowników stalowych, z wypełnieniem izolacją termiczną oraz uzupełnieniem układu przez niezbędne izolacje i powłoki paroszczelne.

W drugim przypadku można stosować izolacje w formie płyt przyklejane do powierzchni przegród lub wprowadzać tynki termoizolacyjne.

Niezależnie od przyjętej metody, izolacja od strony wewnętrznej wiąże się z:

  • ograniczeniem powierzchni wnętrza,
  • koniecznością korekty położenia grzejników oraz długości doprowadzonych gałązek instalacji centralnego ogrzewania,
  • zmianą rozkładu temperatury w przekroju przegrody i przesunięciem izotermy 0°C w kierunku wnętrza obiektu,
  • zwiększeniem ryzyka wystąpienia kondensacji wgłębnej na styku z reguły wtórnej izolacji termicznej i powierzchni pierwotnej konstrukcji oraz możliwymi konsekwencjami odnoszącymi się do stanu konstrukcji, w tym drewnianych elementów konstrukcyjnych,
  • zwiększeniem udziału mostków termicznych w całkowitym bilansie potrzeb cieplnych budynku w wyniku niezachowania ciągłości warstwy termoizolacji,
  • trudnością zapewnienia szczelności styków czy przejść instalacyjnych przez powłoki paronieprzepuszczalne.

W analizie poprawności rozwiązania wtórnych warstw przegrody należy również ocenić zagadnienia związane z transportem wilgoci.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], oraz normą PN-EN ISO 13788:2003 [8] ocenę jakości przegród budowlanych i detali (węzłów) wykonuje się przez porównanie czynnika temperaturowego wyznaczonego przy danych warunkach brzegowych (obejmujących parametry klimatu zewnętrznego i wewnętrznego oraz klasę obciążenia wilgocią pomieszczeń) z wartością graniczną czynnika w typowym roku meteorologicznym [9], wynikającą z lokalizacji analizowanego obiektu.

Wartość obliczeniowa bezwymiarowej temperatury powierzchni wewnętrznej przegrody lub węzła we wszystkich miesiącach typowego roku meteorologicznego powinna być większa niż wartość krytyczna. Do obliczeń przyjmuje się dane średnich miesięcznych wartości temperatury i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego [10].

W związku z tym rozwiązania izolacji od strony wnętrza można również sklasyfikować jako ograniczające ilość pary wodnej wnikającej w izolowaną przegrodę przez system barier materiałowych oraz buforujące wilgoć i pozwalające na jej transport kapilarny i odparowanie z powierzchni wewnętrznej.

W przypadku izolacji wykonanej od strony wewnętrznej przegrody istotna jest zależność między buforowaniem wilgoci w postaci pary wodnej oraz kondensatu [1] i umożliwienie jej transportu w kierunku wnętrza obiektu, skąd powinna zostać usunięta przez system wentylacji.

Wybór rozwiązania izolacji termicznej powinien każdorazowo wynikać z oceny stanu zachowania przegrody pierwotnej oraz stanu jej zawilgocenia [1,3]. W realizacjach dociepleń ścian zewnętrznych projektanci stosują zróżnicowane rozwiązania wtórnej izolacji, w tym:

  • wełnę mineralną z pustką powietrzną niewentylowaną/wentylowaną,
  • styropian,
  • poliuretan (PUR), poliizocyjanurat (PIR)
  • płyty wapienno-krzemowe,
  • izolacje celulozowe,
  • beton komórkowy,
  • płyty perlitowe.

Ocenę warunków cieplno-wilgotnościowych izolacji wykonanych od strony wnętrza obiektu można znaleźć w pracach wielu autorów, m.in. J. Adamkiewicza [1], D. Barnat-Hunek, A. Karwackiej, K. Stankiewicz, A. Kowalczyk [11], K. Kurtz, H. Garbalińskiej [12], A. Ostańskiej [3].

Szczegółową analizę przykładów najczęściej wykonywanych izolacji cieplnych od wewnątrz prezentują prace J. Adamkiewicza [1] i A. Ostańskiej, D. Barnat-Hunek [3], w których przedstawiono pierwotną zewnętrzną ścianę ceramiczną z izolacją wewnętrzną wykonaną z:

  • aktywnej kapilarnie płyty ze sztywnej pianki poliuretanowej,
  • gazobetonu,
  • wełny mineralnej bez szczeliny powietrznej, z zastosowaniem oraz bez zastosowania izolacji przeciwwil-gociowej oraz wykończeniem płytami gipsowo-kartonowymi,
  • wełny mineralnej ze szczeliną powietrzną oraz wykończeniem płytami gipsowo-kartonowymi,
  • styropianu bez szczeliny powietrznej, z zastosowaniem oraz bez zastosowania izolacji przeciwwilgociowej oraz wykończeniem płytami gipsowo-kartonowymi,
  • styropianu ze szczeliną powietrzną oraz wykończeniem płytami gipsowo-kartonowymi.

W pracach J. Adamkiewicza [1] i A. Ostańskiej, D. Barnat-Hunek [3] (a także często w praktyce) analizy wykonywane są tylko w odniesieniu do pola przegrody, w którym przyjmuje się jednokierunkowy przepływ ciepła i masy [8, 13].

Zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach techniczno-budowlanych [4], zakres analiz powinien być rozszerzony na węzły konstrukcyjne, co rzadko ma miejsce. Sytuacja ta wynika z dostępności prostych narzędzi do szybkiej oceny jednowymiarowego stanu cieplno-wilgotnościowego.

Analiza węzłów wymaga natomiast znajomości bardziej zaawansowanych technik oceny układów dwu- i trójwymiarowych i jest też pracochłonna.

Analiza poprawności rozwiązania izolacji wewnętrznej w węzłach

Analizę poprawności warunków cieplno-wilgotnościowych węzłów przedstawiono na przykładzie rozwiązań wewnętrznej, wtórnej izolacji termicznej przegród budynku wzniesionego w latach 30. XX w.

Ściany zewnętrzne obiektu, gr. 38 cm, murowane są z cegły ceramicznej z warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej oraz wykończeniem wyprawą cementowo-wapienną od strony wnętrza.

Stropy wykonano jako masywne ceramiczno-betonowe oraz żelbetowe.

Nadproża okienne i drzwiowe to kształtowniki stalowe lub prefabrykowane elementy żelbetowe.

Konstrukcja więźby dachowej jest drewniana.

Elewacje budynków, w tym indywidualne wykończenie opasek drzwi wejściowych oraz kompozycję obiektu, przewidziano do objęcia ochroną konserwatorską.

W wykonanym projekcie budowlanym i wykonawczym zmiany sposobu użytkowania obiektu wraz z przebudową i termomodernizacją obudowy przyjęto rozwiązanie ocieplenia ścian zewnętrznych, stropów oraz ścian prostopadłych do przegród zewnętrznych od strony wnętrza budynku.

Przyjęto system suchej zabudowy, z wykorzystaniem kształtowników stalowych o szer. 100 mm, wełny mineralnej wypełniającej szkielet, izolacji przeciwwilgociowej oraz wykończenia od strony wnętrza płytami gipsowo-kartonowymi. Między oryginalną przegrodą oraz warstwami wtórnymi przewidziano zachowanie szczeliny powietrznej niewentylowanej gr. 40 mm.

Z analiz jednowymiarowych stanu cieplno-wilgotnościowego przeprowadzonych dla proponowanego rozwiązania (analogicznych do prezentowanych w pracach J. Adamkiewicza [1] oraz A. Ostańskiej i D. Barnat-Hunek [3]) ustalono, że rozwiązanie w polu przegrody nie powoduje zagrożenia transportu wilgoci dla istnie-jącej struktury. Obliczeniowo wykazana kondensacja pary wodnej w przekroju przegrody powinna wysychać w sezonie letnim. Dalszą analizę przeprowadzono w obrębie powierzchni węzłów.

Rozkład izoterm oraz temperaturę minimalną na wewnętrznej powierzchni węzłów określono z wykorzystaniem programu komputerowego Therm [16], przy założeniu warunków brzegowych charakterystycznych dla lokalizacji obiektu.

Z przeprowadzonych analiz wstępnych określono miesiąc krytyczny, którym dla obiektu jest styczeń, opisany średnią miesięczną wartością temperatury powietrza zewnętrznego 1,1ºC oraz wilgotnością względną powietrza 89%.

Na RYS. 1, RYS. 2, RYS. 3, RYS. 4, RYS. 5, RYS. 6, RYS. 7, RYS. 8, RYS. 9, RYS. 10, RYS. 11, RYS. 12, RYS. 13, RYS. 14, RYS. 15, RYS. 16 i RYS. 17 przedstawiono rozkład izoterm z minimalną temperaturą na powierzchni wewnętrznej oraz czynnikiem temperaturowym obliczonym na podstawie normy PN-EN ISO 13788:2002 [8] w odniesieniu do wybranych węzłów analizowanego budynku.

RYS. 1. Detal 1 (połączenie nieizolowanej ściany zewnętrznej z połacią dachu) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); fot. archiwum autorki RYS. 2 Detal 2 (połączenie ściany wewnętrznej ze stropem pod poddaszem nieużytkowym) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); fot. archiwum autorki RYS. 3. Detal 3 (próg drzwiowy) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); fot. archiwum autorki
RYS. 4. Detal 4 (strop międzykondygnacyjny) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony);rys.archiwum autorki RYS. 5. Detal 5 (podokiennik) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 6. Detal 6 (gzyms w ścianie bez izolacji termicznej) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys.archiwum autorki
RYS. 7. Detal 7 (naroże zewnętrzne nieizolowanych ścian zewnętrznych) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 8. Detal 8 (ościeże drzwi wejścia głównego) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 9. Detal 8 (ościeże drzwi wejścia głównego) - fRsi jest większe niż fRsi,min (warunek spełniony); rys. archiwum autorki
RYS. 10. Detal 8 (ościeże drzwi wejścia głównego) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 11. Detal 9 (węzeł ścian zewnętrznych izolowanych i nieizolowanych) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 12. Detal 10 (węzeł ścian zewnętrznych izolowanych i nieizolowanych) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki
RYS. 13. Detal 11 (nadproże okienne, ściany nieizolowane) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 14. Detal 11 (nadproże okienne, ściany nieizolowane) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 15. Detal 12 (nadproże okienne, ściany izolowane wewnętrznie) - fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki
 
RYS. 16. Detal 13 (strop międzykondygnacyjny) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys. archiwum autorki RYS. 17. Detal 14 (strop 2. kondygnacji) – fRsi nie jest większe niż fRsi,min (warunek niespełniony); rys.archiwum autorki  

Z wyznaczonych rozkładów temperatury w wybranych detalach połączeń komponentów budowlanych budynku wynika, że nie został w nich zachowany warunek związany z utrzymaniem na powierzchni wewnętrznej detalu temperatury uniemożliwiającej powstanie warunków cieplno-wilgotnościowych sprzyjających rozwojowi grzybów pleśniowych. W przypadku progu drzwi zewnętrznych będzie następowało przemarzanie w warunkach ujemnych temperatur zewnętrznych.

Przedstawione przykłady detali, poza formalnym niespełnieniem warunków określonych w przepisach techniczno-budowlanych [4], w praktyce mogą przyczynić się do pogorszenia warunków użytkowania budynku oraz mieć pośredni lub bezpośredni wpływ na jego stan techniczny.

W związku z tym przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu nowych rozwiązań konieczna jest dogłębna analiza przewidywanych warunków pracy istniejącej struktury w nowych warunkach.

W przypadku ocieplenia przegród od strony wewnętrznej analizę taką należy wykonać nie tylko dla pola przegrody, lecz także w węzłach, w których przewidywane jest obniżenie temperatury na powierzchni wewnętrznej.

Podsumowanie

Naturalne niedostosowanie budynków dawnych do współczesnych wymagań użytkowych stanowi częsty problemem:

  • technologie i materiały, często innowacyjne w chwili wznoszenia obiektu, przy współczesnym dynamicznym rozwoju rynku budowlanego wydają się przestarzałe i mało wydajne;
  • zastosowane w budynkach historycznych rozwiązania implikują wysokie potrzeby energetyczne w zakresie ogrzewania, a w konsekwencji generuja wysokie koszty utrzymania;
  • względy finansowe oraz niski komfort termiczny skutkują ich niekonkurencyjnością w odniesieniu do warunków oferowanych przez współczesne obiekty, co często sprzyja sytuacji zaprzestania ich użytkowania [14].

Istniejąca historyczna tkanka budowlana tworzy jednak obraz kulturowy i tożsamość danego obszaru i zawiera znaczną ilość energii wbudowanej, czyli zużytej w procesie wznoszenia obiektu (w tym na produkcję materiałów budowlanych, ich transport czy energii zużytej przez sprzęt wykorzystany w pracach), która w analizie cyklu życia budynku stanowi istotną składową w ocenie potencjału redukcji zużycia energii w budynkach zarówno dawnych, jak i współczesnych.

Wszelkie działania prowadzone na istniejącej tkance budowlanej przed podjęciem decyzji projektowej i realizacją wymagają zebrania dużej ilości informacji o obiekcie, najlepiej w postaci oryginalnej dokumentacji, opinii i ekspertyz, bo taka dogłębna analiza stanu istniejącego i próba wskazania problemów, z którymi boryka się istniejąca tkanka, oraz znalezienia ich bezpośrednich przyczyn dają szansę na prawidłowe dobranie działań naprawczych oraz dostosowanie technologii i materiałów celem uzyskania długotrwałego efektu podejmowanych prac.

W przypadku budynków dawnych często się zdarza, że bezpośrednie ulepszenia termomodernizacyjne muszą zostać poprzedzone dodatkowymi działaniami w zakresie np. poprawy statyki wybranych ustrojów obiektu (np. naprawą nadproży) czy wykonania lub odtworzenia izolacji przeciwwilgociowych przyziemia budynku.

Doprowadzenie istniejących budynków do stanu spełnienia współczesnych wymagań w zakresie oszczędności energii wiąże się ze znacznymi kosztami. W praktyce okazuje się, że nie wszystkie działania termomodernizacyjne są racjonalne ekonomicznie i ekologicznie, stąd proponowane rozwiązania powinny podlegać procedurze optymalizacji.

Z prowadzonych analiz, przedstawionych w pracy "Poprawa standardu energetycznego budynków historycznych" [14], wynika, że możliwe do realizacji w obrębie budynków dawnych usprawnienia pozwalają uzyskać istotną oszczędność zużycia energii, nawet rzędu kilkudziesięciu procent, w zależności od możliwego zakresu prac.

Ponadto z założenia racjonalności podejmowanych działań wynika, że opracowanie projektowe powinno zostać poprzedzone sporządzeniem dla inwestycji audytu energetycznego oraz studium wykonalności inwestycji, a zakres proponowanych działań każdorazowo powinien być powiązany ze stanem struktury budynku, jego techniki instalacyjnej, nałożonych ograniczeń prawnych oraz technicznych czy technologicznych.

Należy jednak zwrócić uwagę, że usankcjonowane prawnie metody optymalizacji proponowanych ulepszeń [15] służą głównie ograniczeniu potrzeb cieplnych związanych z sezonem grzewczym i nie umożliwiają bezpośredniej racjonalizacji rozwiązań uwzględniających całoroczne potrzeby budynku.

Przykładowo, w budynkach o znacznym udziale zysków ciepła i powierzchni przegród szklanych stolarka okienna dobierana tylko z uwagi na ograniczenie strat ciepła w sezonie grzewczym oraz maksymalne wykorzystanie pasywnych zysków słonecznych będzie zawierać oszklenie o maksymalnej wartości współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego, które poza tym sezonem sprzyjać będzie przegrzaniu wnętrza.

Poza opisanymi w referacie rozwiązaniami wtórnego ocieplenia w miejscach newralgicznych (miejscach występowania mostka termicznego) stosowana jest również metoda "in" [2]. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że proponowane dla danego obiektu rozwiązania powinny sprzyjać jego utrzymaniu w prawidłowym stanie cieplno-wilgotnościowym i nie stanowić przyczynku do pogorszenia stanu technicznego.

Warto również zwrócić uwagę, że dostępne na rynku narzędzia wspomagające pracę projektanta nie umożliwiają dokładnej oceny wpływu przebicia powłok paroizolacyjnych przez łączniki mechaniczne, a przez to pogorszenia właściwości tworzonych barier dyfuzyjnych.

W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość powstania uszkodzeń w obrębie rozwiązań wykorzystujących m.in. wełnę mineralną do ocieplenia przegrody od strony wewnętrznej.

Literatura

  1. J. Adamkiewicz, "Izolacje termiczne wykonywane na wewnętrznej stronie ścian osłonowych", strona internetowa: www.inzynierbudownictwa.pl.
  2. R. Wójcik, "Ochrona przegród przed zawilgoceniem kondensacyjnym - docieplenie budynków od wewnątrz metodą "IN". Część I", "Materiały Budowlane", nr 3/2009, s. 19-21.
  3. A. Ostańska, D. Barnat-Hunek, "Ocena efektywności dociepleń od strony wewnętrznej na przykładzie zabytkowego obiektu szpitalnego w Tworkach", „Wiadomości Konserwatorskie", nr 37/2014, s. 22-34.
  4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013 poz. 926).
  5. K. Łastawski, "Polska tożsamość narodowa w Europie", strona internetowa: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2013/08/polska-tozsamosc-narodowa/.
  6. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dn. 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz UE L 153/13).
  7. Aneks nr 1 do Aprobaty Technicznej AT/2007-10-0050, Katowice 2012.
  8. PN-EN ISO 13788:2002, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe kompo­nentów budow­lanych i elementów budynku. Temperatura po­wierzchni wewnętrznej umoż­liwiająca uniknię­cie krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metoda obliczania".
  9. "Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków", strona internetowa: www.mir.gov.pl.
  10. K. Kasperkiewicz, "Obliczenia cieplne budynków. Poradnik", ITB, Warszawa 2012, s. 98.
  11. D. Barnat-Hunek, A. Karwacka, K. Stankiewicz, A. Kowalczyk, "Analiza cieplno-wilgotnościowa przegród zewnętrznych ocieplonych od strony wewnętrznej", "Energy-saving and ecological materials, installations and Technologies In construction", Wydawnictwo PSW JPII, Biała Podlaska 2012, s. 9–18.
  12. K. Kurtz, H. Garbalińska, "Zapewnienie właściwych warunków cieplno-wilgotno­ściowych w adaptowanych budynkach poprodukcyjnych", Ogólnopolska Konferencja GUNB "Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych", Warszawa 2012.
  13. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
  14. K. Kurtz-Orecka, P. Cierzniewski, "Poprawa standardu energetycznego budynków historycznych", "IZOLACJE", nr 11/12/2014, s. 58-62.
  15. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU 2009 nr 43, poz. 346).
  16. Therm, niekomercyjne oprogramowanie Lawrence Berkeley National Laboratory.
  17. K. Kurtz, T. Łokietek, P. Cierzniewski, "Opinia techniczna nt. Willa Lentza - wytyczne w zakresie gospodarki energią do projektu zamiennego remontu i przebudowy", Szczecin 2010.
  18. M. Wesołowska, "Ochrona przeciwwilgociowa budynku. Wybrane zagadnienia", strona internetowa: http://www.kup.piib.org.pl/tl_files/izba/dokumenty/szkolenia/ochrona­ przeciwwilgociowa­ budynku-dr­ inz-maria-wesolowska.pdf.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Andrzej Wanat Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz

Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz

Wykonanie izolacji termicznej na zewnętrznej powierzchni ściany nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach czasami ociepla się mury od strony wewnętrznej.

Wykonanie izolacji termicznej na zewnętrznej powierzchni ściany nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach czasami ociepla się mury od strony wewnętrznej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Miesięcznik Izolacje 4/2013

Miesięcznik Izolacje 4/2013 Miesięcznik Izolacje 4/2013

Pobierz aktualny numer

Pobierz aktualny numer

Jacek Sawicki news Rozporządzenie ws. dotacji celowych na prace renowacyjne zabytków

Rozporządzenie ws. dotacji celowych na prace renowacyjne zabytków Rozporządzenie ws. dotacji celowych na prace renowacyjne zabytków

Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie...

Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Radosław Nawara Renowacja tynków zewnętrznych i wewnętrznych w zabytkach

Renowacja tynków zewnętrznych i wewnętrznych w zabytkach Renowacja tynków zewnętrznych i wewnętrznych w zabytkach

Wiele budynków może być docieplanych wyłącznie od środka ze względu na cenny charakter elewacji, dlatego w zabytkach izolacje wewnętrzne zyskują często przewagę nad izolacjami zewnętrznymi. Dotyczy to...

Wiele budynków może być docieplanych wyłącznie od środka ze względu na cenny charakter elewacji, dlatego w zabytkach izolacje wewnętrzne zyskują często przewagę nad izolacjami zewnętrznymi. Dotyczy to budynków z charakterystyczną ornamentyką (np. okres grynderski, styl secesyjny), budynków z murem oblicowanym, budynków z muru pruskiego, a przede wszystkim tych objętych formami ochrony zabytków. Izolacja wewnętrzna często jest jedynym skutecznym sposobem przeprowadzenia termomodernizacji ścian.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nieinwazyjne metody przywracania równowagi wilgotnościowej budynków zabytkowych

Nieinwazyjne metody przywracania równowagi wilgotnościowej budynków zabytkowych Nieinwazyjne metody przywracania równowagi wilgotnościowej budynków zabytkowych

Problem zabezpieczenia budynków lub ich części narażonych na działanie wody i wilgoci zawartych w gruncie sprowadza się z reguły do dwóch czynności technicznych: odseparowania od elementów budynku źródeł...

Problem zabezpieczenia budynków lub ich części narażonych na działanie wody i wilgoci zawartych w gruncie sprowadza się z reguły do dwóch czynności technicznych: odseparowania od elementów budynku źródeł powodujących dopływ wilgoci, względnie stworzenie w murach odpowiedniej bariery przeciwwilgociowej – po czym do regeneracji uszkodzonych lub zagrożonych elementów [1].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Hydroizolacje wtórne w budynkach zabytkowych

Hydroizolacje wtórne w budynkach zabytkowych Hydroizolacje wtórne w budynkach zabytkowych

Problem nadmiernego zawilgocenia budynków zabytkowych, stanowiących część kulturowego dziedzictwa lub środowiska kulturowego kraju i regionu, jest jedną z najczęstszych przyczyn ich destrukcji [1]. Prowadzone...

Problem nadmiernego zawilgocenia budynków zabytkowych, stanowiących część kulturowego dziedzictwa lub środowiska kulturowego kraju i regionu, jest jedną z najczęstszych przyczyn ich destrukcji [1]. Prowadzone w zabytkach architektury prace remontowe mają na celu przywrócenie tym obiektom nie tylko walorów artystycznych, ale również wymaganego docelowo stanu nośności oraz przydatności do użytkowania. Często zmianie ulega funkcja obiektu (sposób, w jaki jest wykorzystywany), w związku z czym wymagana...

Redakcja news Pierwszy nabór w programie FEnIKS

Pierwszy nabór w programie FEnIKS Pierwszy nabór w programie FEnIKS

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w sektorze kultury, a także w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko....

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w sektorze kultury, a także w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój instytucji kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Radosław Nawara Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków

Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków

Instalacje elektryczne i energetyczne to istotne kwestie w procesie dostosowywania starego, zabytkowego budynku do nowych funkcji. Już sama zmiana funkcji generuje wiele zmian i wyzwań, bo np. budynki...

Instalacje elektryczne i energetyczne to istotne kwestie w procesie dostosowywania starego, zabytkowego budynku do nowych funkcji. Już sama zmiana funkcji generuje wiele zmian i wyzwań, bo np. budynki i lokale handlowe wymagają szerszych klatek schodowych, wyższych kondygnacji niż jest to wymagane w budynkach mieszkalnych.

mgr inż. Jerzy Żurawski, dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak Strategia renowacji w obiektach zabytkowych (cz. 1)

Strategia renowacji w obiektach zabytkowych (cz. 1) Strategia renowacji w obiektach zabytkowych (cz. 1)

Zmiany jakości powietrza oraz zmiany klimatyczne są efektem m.in. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych. Postępujące zanieczyszczenie powietrza ma realny wpływ zarówno na codzienne życie obywateli,...

Zmiany jakości powietrza oraz zmiany klimatyczne są efektem m.in. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych. Postępujące zanieczyszczenie powietrza ma realny wpływ zarówno na codzienne życie obywateli, jak i funkcjonowanie gospodarki. Zjawiska takie jak susze, nawalne deszcze i porywiste wiatry zaczęły przybierać coraz bardziej ekstremalne wartości. W listopadzie 2016 r. został ogłoszony przez Komisję Europejską dokument – „Czyste powietrze dla Europejczyków”, który można uznać za formalny...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja budynków – mineralne zaprawy uszczelniające

Wtórna hydroizolacja budynków – mineralne zaprawy uszczelniające Wtórna hydroizolacja budynków – mineralne zaprawy uszczelniające

Cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające – potocznie określane szlamami lub skrótem MDS (niem. mineralische Dichtungsschlämmen), względnie mikrozaprawami uszczelniającymi – to jedno- lub wieloskładnikowe...

Cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające – potocznie określane szlamami lub skrótem MDS (niem. mineralische Dichtungsschlämmen), względnie mikrozaprawami uszczelniającymi – to jedno- lub wieloskładnikowe suche zaprawy, najczęściej przygotowywane fabrycznie, od ponad 50 lat stosowane do uszczelniania elementów stykających się z gruntem. W praktyce stosowana jest szeroka gama szlamów uszczelniających o zróżnicowanych właściwościach, spośród których najprawdopodobniej najistotniejszą jest zdolność kompensacji...

mgr inż. Maciej Rokiel Farby elewacyjne w pracach naprawczo-renowacyjnych – wymalowania

Farby elewacyjne w pracach naprawczo-renowacyjnych – wymalowania Farby elewacyjne w pracach naprawczo-renowacyjnych – wymalowania

Podobnie jak tynk, farba również może pełnić dwojaką rolę: dekoracyjną i ochronną. Te dwie funkcje są ze sobą ściśle związane. Odpowiedni wygląd (czyli odporność na czynniki atmosferyczne) może zapewnić...

Podobnie jak tynk, farba również może pełnić dwojaką rolę: dekoracyjną i ochronną. Te dwie funkcje są ze sobą ściśle związane. Odpowiedni wygląd (czyli odporność na czynniki atmosferyczne) może zapewnić przede wszystkim dobranie rodzaju farby (co za tym idzie właściwości i parametrów) do rodzaju i intensywności obciążeń (klasy ekspozycji), rodzaju podłoża, warunków cieplno-wilgotnościowych itp. Oczywiście trzeba uwzględnić ewentualne specyficzne wymagania dla danego obiektu/miejsca zastosowania jak...

dr inż. Anna Lis Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy...

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy wiążą się z funkcjonowaniem stolarki budowlanej w budynku? Jak można poprawić izolacyjność termiczną stolarki?

dr inż. Marzena Najduchowska Tynki renowacyjne - właściwości i zastosowanie

Tynki renowacyjne - właściwości i zastosowanie Tynki renowacyjne - właściwości i zastosowanie

W publikacji podano zharmonizowane normy europejskie dla tynków renowacyjnych, omówiono ich właściwości i przywołano najważniejsze materiały stosowane w tynkach renowacyjnych.

W publikacji podano zharmonizowane normy europejskie dla tynków renowacyjnych, omówiono ich właściwości i przywołano najważniejsze materiały stosowane w tynkach renowacyjnych.

mgr inż. Cezariusz Magott Renowacja obiektów zabytkowych - izolacja pozioma i pionowa

Renowacja obiektów zabytkowych - izolacja pozioma i pionowa Renowacja obiektów zabytkowych - izolacja pozioma i pionowa

Odtwarzanie izolacji hydrofobowych w przyziemiach budynków istniejących wykonuje się wówczas, gdy dotychczasowe zabezpieczenia uległy degradacji lub nie wykonano ich podczas wznoszenia obiektu. Izolacje...

Odtwarzanie izolacji hydrofobowych w przyziemiach budynków istniejących wykonuje się wówczas, gdy dotychczasowe zabezpieczenia uległy degradacji lub nie wykonano ich podczas wznoszenia obiektu. Izolacje poziome i pionowe mają ponownie zabezpieczyć przegrody budynku lub budowli poddawanych renowacji przed wilgocią podciąganą z gruntu, wodą opadową lub naporową.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologie w budownictwie – naśladowanie natury

Nanotechnologie w budownictwie – naśladowanie natury Nanotechnologie w budownictwie – naśladowanie natury

Wnikliwa obserwacja otaczającego nas świata pozwala dojść do wniosku, że z wieloma nękającymi nas problemami natura doskonale poradziła sobie sama. Trudno zatem oprzeć się pokusie naśladownictwa, a pole...

Wnikliwa obserwacja otaczającego nas świata pozwala dojść do wniosku, że z wieloma nękającymi nas problemami natura doskonale poradziła sobie sama. Trudno zatem oprzeć się pokusie naśladownictwa, a pole do popisu dla współczesnych naukowców jest ogromne. Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed naukowcami jest więc dokładne poznanie sekretów, jakie wciąż przed nami kryje świat przyrody ożywionej.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Paroc Polska Jak kontrolować poziom wilgoci w ścianach zewnętrznych? Poprzez dobór odpowiedniego ocieplenia!

Jak kontrolować poziom wilgoci w ścianach zewnętrznych? Poprzez dobór odpowiedniego ocieplenia! Jak kontrolować poziom wilgoci w ścianach zewnętrznych? Poprzez dobór odpowiedniego ocieplenia!

Wilgoć stanowi zagrożenie nie tylko dla kondycji budynku, ale też dla zdrowia jego użytkowników. Kwestie związane z kontrolowaniem poziomu wilgoci trzeba przewidzieć już na etapie projektowania obiektu,...

Wilgoć stanowi zagrożenie nie tylko dla kondycji budynku, ale też dla zdrowia jego użytkowników. Kwestie związane z kontrolowaniem poziomu wilgoci trzeba przewidzieć już na etapie projektowania obiektu, m.in. poprzez dobór konstrukcji ścian zewnętrznych, ich ocieplenia i wykończenia. Zarówno w przypadku elewacji wentylowanych, jak i ocieplanych metodą lekką mokrą, kluczowe jest zastosowanie materiałów o odpowiedniej paroprzepuszczalności.

Ing. Romana Friedrichová, Ph.D., Ing. Daniel Mlčoch, DiS., Ing. Anna Vyskočilová Toksyczność produktów spalania materiałów termoizolacyjnych

Toksyczność produktów spalania materiałów termoizolacyjnych Toksyczność produktów spalania materiałów termoizolacyjnych

Izolacje budynków to sektor, który w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. Wysiłki właścicieli budynków, zwłaszcza z wielkiej płyty, zmierzające do uzyskania wyższej efektywności energetycznej zapoczątkowały...

Izolacje budynków to sektor, który w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. Wysiłki właścicieli budynków, zwłaszcza z wielkiej płyty, zmierzające do uzyskania wyższej efektywności energetycznej zapoczątkowały w Czechach na początku XXI w. ogromny „boom” na docieplenia zewnętrznych przegród budowlanych. W tym burzliwym okresie nastąpił rozwój nie tylko w zakresie nowych materiałów i technologii, ale także w przepisach normatywnych odnoszących się do bezpieczeństwa pożarowego budynków.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news IX Międzynarodowa Konferencja ETICS

IX Międzynarodowa Konferencja ETICS IX Międzynarodowa Konferencja ETICS

Już po raz dziewiąty branża ETICS spotkała się na największym krajowym wydarzeniu poświęconym tematyce ociepleń budynków. Tegoroczna edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS, organizowanej przez Stowarzyszenie...

Już po raz dziewiąty branża ETICS spotkała się na największym krajowym wydarzeniu poświęconym tematyce ociepleń budynków. Tegoroczna edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS, organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), odbyła się w dniach 25–26 maja 2023 r. w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

Materiały prasowe Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70% można wyeliminować. Dlatego należy pamiętać, że płyty styropianowe stanowią jedynie...

Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70% można wyeliminować. Dlatego należy pamiętać, że płyty styropianowe stanowią jedynie niewielki procent kosztów wykonania ocieplenia. Należy wybrać je świadomie, aby wydatek przyniósł maksymalne oszczędności.

Materiały prasowe news W składach surowców rosną ceny węgla i drewna

W składach surowców rosną ceny węgla i drewna W składach surowców rosną ceny węgla i drewna

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 r. węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej....

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 r. węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Średnia cena pelletu również wzrosła o niemal 60%, natomiast drewno kawałkowe podrożało średnio o 40%.

Materiały prasowe news Austrotherm partnerem akcji ONKOODPOWIEDZIALNI

Austrotherm partnerem akcji ONKOODPOWIEDZIALNI Austrotherm partnerem akcji ONKOODPOWIEDZIALNI

Firma Austrotherm została partnerem akcji społecznej ONKOODPOWIEDZIALNI, organizowanej przez grupę Neo Hospital. Kampania skierowana jest do pracodawców, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich pracowników...

Firma Austrotherm została partnerem akcji społecznej ONKOODPOWIEDZIALNI, organizowanej przez grupę Neo Hospital. Kampania skierowana jest do pracodawców, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich pracowników w obszarze chorób onkologicznych.

Materiały prasowe news System ociepleniowy z pianki rezolowej weber.therm LAMBDA

System ociepleniowy z pianki rezolowej weber.therm LAMBDA System ociepleniowy z pianki rezolowej weber.therm LAMBDA

W 2021 r. weber rozszerzył swoją ofertę płyt z piany rezolowej. Oprócz dobrze znanej płyty weber PH930 (Kingspan Kooltherm K5), w portfolio marki znalazła się nowa płyta weber PH940 (Resine Isolanti Supercel...

W 2021 r. weber rozszerzył swoją ofertę płyt z piany rezolowej. Oprócz dobrze znanej płyty weber PH930 (Kingspan Kooltherm K5), w portfolio marki znalazła się nowa płyta weber PH940 (Resine Isolanti Supercel VITRUM).

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.