Samo określenie sposobu ograniczenia zużycia energii budynków historycznych jest zadaniem trudnym. Możliwość wykonania standardowych usprawnień termomodernizacyjnych, stosowanych w przypadku budownictwa współczesnego komplikuje się np. wówczas, gdy elementy dekoracyjne zostały objęte ochroną konserwatorską.
Warto również przeczytać: Poprawa standardu energetycznego budynków historycznych
Wymaga to rozwiązania zagadnień obejmujących izolacyjność termiczną obudowy, głębokość przemarzania, wpływ mostków termicznych, kondensację powierzchniową i wgłębną, rozszerzalność termiczną, pojemność oraz stateczność cieplną [2].
Przyjmowane rozwiązania nie mogą powodować pogorszenia stanu technicznego obiektu i muszą być realizowane z poszanowaniem oryginalnej i historycznej tkanki budowlanej, a dodatkowo powinny być rentowne [3].
Termomodernizacja - wymagania prawne oraz stosowane rozwiązania
ABSTRAKT |
---|
Ocieplanie budynków historycznych jest wyjątkowo trudnym zadaniem. W referacie skupiono się na zagadnieniu oceny poprawności warunków cieplno-wilgotnościowych proponowanych w budynkach dawnych usprawnień termomodernizacyjnych, głównie ścian zewnętrznych izolowanych od środka. Wskazano na konieczność prowadzenia analiz w obrębie nie tylko pola przegrody, lecz także węzłów. |
Thermal insulation of historical buildings is an exceptionally difficult task. The paper focuses on the issue of assessing the adequacy of heat and moisture conditions for thermal modernization upgrades proposed to be applied in old buildings, mainly external walls insulated from the inside. Attention is drawn to the need of analysis to be carried out not only regarding the surface area of the given space dividing element but also the junction points. |
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], budynek podlegający przebudowie musi spełniać następujące kryteria w zakresie zagadnień cieplno-wilgotnościowych:
- zapewniać odpowiednią izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych stanowiących granicę termiczną budynku, a podlegających przebudowie,
- uniknięcia kondensacji międzywarstwowej w przegrodach zewnętrznych,
- uniknięcia krytycznej temperatury powierzchni wewnętrznej przegrody mogącej spowodować rozwój grzybów pleśniowych – w polu przegrody oraz węzłach,
- zapewnić szczelność powietrzną złączy między przegrodami oraz węzłów,
- mieć ograniczoną powierzchnię okien, przegród szklanych i przezroczystych,
- ograniczenia ryzyka przegrzania pomieszczeń latem.
Czytaj także:"Pianka natryskowa EXY Spray 09 w termomodernizacji" >>
Kryterium związane z jakością termiczną przegród budowlanych, określone głównie współczynnikiem przenikania ciepła (w przypadku podłóg na gruncie pomieszczeń ogrzewanych warunkuje się również wartość graniczną - minimalną - oporu cieplnego warstwy izolacji termicznej [5]), z mocy zapisów dyrektywy EPBD [6] będzie zaostrzane w kolejnych latach, tj. w 2017 r. i 2021 r. [4].
W istniejących budynkach warunek ten można spełnić przez wykonanie wtórnych izolacji termicznych po stronie zimnej przegrody (rozwiązanie najbardziej poprawne). W przypadku stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad piwnicami w większości przypadków nie ma utrudnień z ocieplaniem.
Typowym rozwiązaniem stropu nad poddaszami jest ocieplenie powierzchni wełną mineralną układaną na stropie lub między elementami konstrukcyjnymi (w przypadku stropów belkowych). Stropy piwnic coraz częściej, z uwagi na klasę A1 klasyfikacji ogniowej, izoluje się maszynowo układaną zaprawą termoizolacyjną na bazie granulatu wełny mineralnej oraz spoiwa cementowego [7].
Znacznie bardziej skomplikowane jest izolowanie ścian zewnętrznych, ponieważ często całe elewacje lub ich fragmenty objęte są ochroną konserwatorską. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest sytuowanie systemów docieplenia od strony wnętrza w jednym z dwóch podstawowych wariantów: "na sucho" lub "na mokro" [3].
W pierwszym wykorzystuje się system suchej zabudowy na podkonstrukcji - zwykle stelażu z kształtowników stalowych, z wypełnieniem izolacją termiczną oraz uzupełnieniem układu przez niezbędne izolacje i powłoki paroszczelne.
W drugim przypadku można stosować izolacje w formie płyt przyklejane do powierzchni przegród lub wprowadzać tynki termoizolacyjne.
Warto wiedzieć |
---|
![]() |
Artykuł prezentowany na Konferencji IZOLACJE 2015 |
Niezależnie od przyjętej metody, izolacja od strony wewnętrznej wiąże się z:
- ograniczeniem powierzchni wnętrza,
- koniecznością korekty położenia grzejników oraz długości doprowadzonych gałązek instalacji centralnego ogrzewania,
- zmianą rozkładu temperatury w przekroju przegrody i przesunięciem izotermy 0°C w kierunku wnętrza obiektu,
- zwiększeniem ryzyka wystąpienia kondensacji wgłębnej na styku z reguły wtórnej izolacji termicznej i powierzchni pierwotnej konstrukcji oraz możliwymi konsekwencjami odnoszącymi się do stanu konstrukcji, w tym drewnianych elementów konstrukcyjnych,
- zwiększeniem udziału mostków termicznych w całkowitym bilansie potrzeb cieplnych budynku w wyniku niezachowania ciągłości warstwy termoizolacji,
- trudnością zapewnienia szczelności styków czy przejść instalacyjnych przez powłoki paronieprzepuszczalne.
W analizie poprawności rozwiązania wtórnych warstw przegrody należy również ocenić zagadnienia związane z transportem wilgoci.
Dowiedz się, co to jest termomodernizacja budynku, co obejmuje i ile kosztuje »
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], oraz normą PN-EN ISO 13788:2003 [8] ocenę jakości przegród budowlanych i detali (węzłów) wykonuje się przez porównanie czynnika temperaturowego wyznaczonego przy danych warunkach brzegowych (obejmujących parametry klimatu zewnętrznego i wewnętrznego oraz klasę obciążenia wilgocią pomieszczeń) z wartością graniczną czynnika w typowym roku meteorologicznym [9], wynikającą z lokalizacji analizowanego obiektu.
Wartość obliczeniowa bezwymiarowej temperatury powierzchni wewnętrznej przegrody lub węzła we wszystkich miesiącach typowego roku meteorologicznego powinna być większa niż wartość krytyczna. Do obliczeń przyjmuje się dane średnich miesięcznych wartości temperatury i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego [10].
W związku z tym rozwiązania izolacji od strony wnętrza można również sklasyfikować jako ograniczające ilość pary wodnej wnikającej w izolowaną przegrodę przez system barier materiałowych oraz buforujące wilgoć i pozwalające na jej transport kapilarny i odparowanie z powierzchni wewnętrznej.
W przypadku izolacji wykonanej od strony wewnętrznej przegrody istotna jest zależność między buforowaniem wilgoci w postaci pary wodnej oraz kondensatu [1] i umożliwienie jej transportu w kierunku wnętrza obiektu, skąd powinna zostać usunięta przez system wentylacji.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj » |
Przeczytaj więcej: